نیرو و نمودار مکان و زمان

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
Reza newton

نام: Reza Newton !

سپاس: 29

تماس:

نیرو و نمودار مکان و زمان

پست توسط Reza newton »

ممنون میشم سوال45رو پاسخ بدهید
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
آخرین ویرایش توسط DARKENERGY پنج‌شنبه ۱۳۹۳/۳/۲۲ - ۱۹:۴۵, ویرایش شده کلا 1 بار
دلیل: عنوان
هر که گردد مبتلا اندر فراق.....اوشناسد شرح درد اشتیاق
یا ابالفضل ابن علی

نمایه کاربر
armin57ghazal

نام: آرمین

محل اقامت: تهران

سپاس: 579

تماس:

Re: نیرو ونمودار مکان و زمان

پست توسط armin57ghazal »

تغییر جهت یعنی تغییر علامت شتاب
و شتاب هم یعنی مشتق دوم مکان

نودار مکان-زمان داده شده پس تعیین علامت مشتق دوم این نمودار
رو انجام بده ببین چندبار تغییر جهت میده
با ابن توضیح حل سوال ممکن میشه

نمایه کاربر
Reza newton

تماس:

پست توسط Reza newton »

چجوری مشتق مرتبه ی دوم انرا بگیرم من که ضابطه ندارم استاد
یا ابالفضل ابن علی

نمایه کاربر
mrfane

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

Reza newton نوشته شده:چجوری مشتق مرتبه ی دوم انرا بگیرم من که ضابطه ندارم استاد
(با اجازه majid313mirzaei)
روی نمودار مکان - زمان، تقعر نمودار نشان دهنده شتاب است. یعنی اگر تقعر رو به بالا باشد (شبیه U) شتاب مثبت است. و اگر تقعر رو به پایین باشد شتاب منفی است.
در شکلی که شما داده اید نصفه اول نمودار تقعر رو به پایین و نصفه دوم نقعر رو به بالا دارد.
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

نمایه کاربر
Parmenides

سپاس: 239

پست توسط Parmenides »

یک بار
تا نقطه عطف سرعت در حال کاهشه، یعنی از مقداری مثبت کاهش پیدا میکنه، بعد توی ماکزیمم نمودار صفر میشه و بعد منفی و منفی تر میشه تا نقطه عطف، از نقطه عطف به بعد هم سرعت درحال افزايشه، پس نقطه عطف نمودار نقطه ايه که توش جهت شتاب و بنابر این جهت نیرو تغییر میکنه.
No rational argument will have a rational effect on a man who does not want to adopt a rational attitude.

-Karl Popper-

نمایه کاربر
armin57ghazal

نام: آرمین

سپاس: 579

تماس:

پست توسط armin57ghazal »

آقا/خانم mrfane توضیح دادن0 فکر کردم میدونید که مشتق دوم مفهومش تقعر هست
مشتق اول ، شیب هستش

نمایه کاربر
amishtain

نام: AMIRFARHANG

سپاس: 112

پست توسط amishtain »

یکبار تغییر جهت داده

نمایه کاربر
Reza newton

تماس:

پست توسط Reza newton »

Parmenides نوشته شده:یک بار
تا نقطه عطف سرعت در حال کاهشه، یعنی از مقداری مثبت کاهش پیدا میکنه، بعد توی ماکزیمم نمودار صفر میشه و بعد منفی و منفی تر میشه تا نقطه عطف، از نقطه عطف به بعد هم سرعت درحال افزايشه، پس نقطه عطف نمودار نقطه ايه که توش جهت شتاب و بنابر این جهت نیرو تغییر میکنه.
خوب منم همینجوری بررسی کردم ولی ثسمت اول نمودار شتاب منفی و درحالت دوم شتاب ابتدا تا نقطه عطف مثبت و بعدش منفیه و دوباره مثبت میشه اینکه شد ۴بار؟؟؟من گیج شذم
یا ابالفضل ابن علی

نمایه کاربر
Parmenides

سپاس: 239

پست توسط Parmenides »

Reza newton نوشته شده:
خوب منم همینجوری بررسی کردم ولی ثسمت اول نمودار شتاب منفی و درحالت دوم شتاب ابتدا تا نقطه عطف مثبت و بعدش منفیه و دوباره مثبت میشه اینکه شد ۴بار؟؟؟من گیج شذم
از ابتدای نمودار تا نقطه عطف: سرعت در حال کاهش ==>شتاب منفی (شتاب تغییرات سرعت در واحد زمانه)
از نقطه عطف تا انتها: سرعت در حال افزایش ==> شتاب مثبت

میتونی اینجوری نگاه کنی: یه ذره داره به سمت راست (فرض میکنیم جهت مثبت محور مکانمون به طرف راسته) حرکت میکنه، بعد یه نیرو خلاف جهت حرکتش بهش وارد میشه، هلش میده، سرعتشو صفر میکنه و همچنان هلش میده تا خلاف جهت اولیه اش حرکت کنه (سرعت منفی)، اما خود این نیرو داره قدر مطلقش کم میشه و یه جا (نقطه عطف) صفر میشه و اونجا جهتش عوض میشه و دوباره به سمت راست هل میده تا سرعت صفر بشه و بعد مثبت بشه.

این توصیف فیزیکی بود، برای اینکه کاملا از نظر ریاضی هم درکش کنی، پیشنهاد میکنم یه تابع مکان زمانِ درجه 3 (جوری که مشتقش دو تا ریشه داشته باشه) برا خودت مثال بزنی و نمودارهای مکان زمان و سرعت زمان و شتاب زمانشو رسم کنی.
خواهی دید نمودار مکان زمانش شبیه همین میشه، نمودار سرعت زمانش درجه 2 هست با دو ریشه (همون دو جایی که سرعت صفر میشه)، شتاب زمانش هم خطی هست که تعیین علامتش نشون میده که یه بار فقط از منفی به مثبت تغییر میکنه.
No rational argument will have a rational effect on a man who does not want to adopt a rational attitude.

-Karl Popper-

نمایه کاربر
mrfane

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

Reza newton نوشته شده:
ببین دوست من! شما باید «تقعر» نمودار را در نظر بگیرید، نه «شیب» نمودار را.
اگر دقت کنید نصفه اول نمودار (تقریباً) به شکل یک نیم دایره است که مرکز اون دایره پایین تر از خود نمودار هست. این یعنی تقعر رو به پایینه. (شبیه U)
نصفه دوم نمودار (تقریباً) یک نیم دایره است که مرکزش بالاتر از هود نمودار قرار داره. این یعنی تقعر رو به پایین.
تقعر ابتدا رو به بالا بوده، سپس رو به پایین شده. (یعنی 2 مدل تقعر و شتاب داریم) سؤال از ما می پرسد «چند بار تغییر کرده؟» جواب 1 است.
راستی! به اون نقطه ای که محل تماس دو مدل تقعر باشه «نقطه عطف» می گویند. نقطه عطف با ماکزیمم و مینیمم فرق دارد. smile018

اگر درباره قسمتی هنوز ابهام دارید، بپرسید، همه دوستان این فروم مشتاقانه در خدمتند. smile044
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

نمایه کاربر
Reza newton

تماس:

پست توسط Reza newton »

mrfane نوشته شده:
Reza newton نوشته شده:
ببین دوست من! شما باید «تقعر» نمودار را در نظر بگیرید، نه «شیب» نمودار را.
اگر دقت کنید نصفه اول نمودار (تقریباً) به شکل یک نیم دایره است که مرکز اون دایره پایین تر از خود نمودار هست. این یعنی تقعر رو به پایینه. (شبیه U)
نصفه دوم نمودار (تقریباً) یک نیم دایره است که مرکزش بالاتر از هود نمودار قرار داره. این یعنی تقعر رو به پایین.
تقعر ابتدا رو به بالا بوده، سپس رو به پایین شده. (یعنی 2 مدل تقعر و شتاب داریم) سؤال از ما می پرسد «چند بار تغییر کرده؟» جواب 1 است.
راستی! به اون نقطه ای که محل تماس دو مدل تقعر باشه «نقطه عطف» می گویند. نقطه عطف با ماکزیمم و مینیمم فرق دارد. smile018

اگر درباره قسمتی هنوز ابهام دارید، بپرسید، همه دوستان این فروم مشتاقانه در خدمتند. smile044
ممنونم
یا ابالفضل ابن علی

ارسال پست