قانون دموکریت و دالتون را توضیح دهید

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
superman123

نام: amirali

سپاس: 48

قانون دموکریت و دالتون را توضیح دهید

پست توسط superman123 »

لطفا قانون دموکریت و دالتون را توضیح دهید
آخرین ویرایش توسط DARKENERGY چهارشنبه ۱۳۹۳/۴/۴ - ۱۹:۰۵, ویرایش شده کلا 1 بار
دلیل: عنوان

نمایه کاربر
Saman Q

سپاس: 31

Re: سوال

پست توسط Saman Q »

superman123 نوشته شده:لطفا قانون دموکریت و دالتون را توضیح دهید
اول نظریه ی دموکریت :

آنچه در کتاب های درسی توضیح داده شده : دموکریت میگفت همه ی مواد از اجزای کوچکی به اسم "اتم" ساخته شده که شکل این اتما متناسب با تاثیری که دارن هست مثلا اتم یه ماده ی ترش مثلثی شکله (یا تیز شکله) !

اما آنچه درکتاب های درسی گفته نشده !

دموکریت میگفت بین اتما فضای خالیه , اتما هرگز از بین نمیرن و همیشه در حرکتن , میگفت بی نهایت تعداد اتم وجود داره و شکل , اندازه و جرمشون متفاوته.

میگفت شکل مواد به شکل و طریقه ی قرار گرفتن اتماش مربوطه مثلا آهن , اتم های محکمی داره , دموکریت از حواس پنجگانه ی ما برای اثبات این موضوع استفاده میکرد , دموکریت میگفت حتی نوعی قلاب مجازی هم بین اتم ها وجود داره و اونا رو به هم وصل میکنه (که یجورایی ما رو یاده پیوند کووالانسی و ... میندازه) !

فکر میکنم همینقدر برای شما کافی باشه اگه سوالی هست بپرسین تا بریم سراغ نظریه ی دالتون !
تصویر

superman123

پست توسط superman123 »

در نظریه ی دموکریت می گویند که اتم ها غیرقابل تجزیه است چرا پس پروتن و نوترون و الکترون چی کاره اند

نمایه کاربر
Saman Q

پست توسط Saman Q »

superman123 نوشته شده:در نظریه ی دموکریت می گویند که اتم ها غیرقابل تجزیه است چرا پس پروتن و نوترون و الکترون چی کاره اند
نظریه ی دموکریت اولین نظریه در مورد اتم ها بود و فیلسوف های اون زمان دنبال طبیعت و اصل هر چیزی بودن و سعی میکردن نظریاتی که میدن همه چیزو توضیح بده برای همین دموکریت هم اتم رو غیر قابل تجزیه میپنداشت !
تصویر

superman123

پست توسط superman123 »

خب دالتون چی میگه

نمایه کاربر
Saman Q

پست توسط Saman Q »

superman123 نوشته شده:خب دالتون چی میگه
خب حالا نظریه ی دالتون :

دالتون میگفت همه ی عناصر از ذرات بسیار کوچکی به اسم "اتم" ساخته شده !

اتم های یک عنصر اندازه و جرم یکسانی دارن !

اتم ها غیر قابل تجزیه هستن و هرگز از بین نمیرن و به وجود نمیان !

اتم های عناصر مختلف با نسبتای معینی با هم ترکیب میشن !

تو واکنشای شیمیایی اتما با هم ترکیب میشن یا از هم جدا میشن یا طریقه ی کنار هم قرار گرفتنشون تغییر میکنه !
تصویر

superman123

پست توسط superman123 »

اشتباهاتشان چه بود

نمایه کاربر
Saman Q

پست توسط Saman Q »

superman123 نوشته شده:اشتباهاتشان چه بود
همونطور که خودت گفتی اتما قابل تجزیه هستن !

شکل اتما بسیار پیچیده تر از این حرفاست که در دبیرستان و دانشگاه در موردش میخونی !

اتمای یک عنصر ممکنه جرم متفاوتی داشته باشن (ایزوتوپ) !

smile020
تصویر

superman123

پست توسط superman123 »

ممنون نابغه
خصوصیاتی کاملی درباره ی تمام ماده ها صدق می کنه و در اتم ها وجود داشته باشد بگو

نمایه کاربر
Saman Q

پست توسط Saman Q »

superman123 نوشته شده: خصوصیاتی کاملی درباره ی تمام ماده ها صدق می کنه و در اتم ها وجود داشته باشد بگو
سوالتون رو واضح تر بگین ممنون میشم ! منظورتون خواصی هستش که در اتم های هر سه صورت ماده یعنی گاز , مایع و جامد (پلاسما رو فعلا در نظر نمیگیریم) به صورت مشترک وجود داره ؟ اگه اینطوره بهتره سوال رو این طور مطرح کنین که تفاوتاشون چیه (چون در اکثر موارد مشترکن) ؟ تفاوت سه حالت ماده به تفاوت حرکت اتماشون مربوطه ! مثلا اتمای گاز سه نوع حرکت دارن ! هم مدام در حال انتقالن , هم دور خودشون میچرخن و مدام در حال ارتعاشن ! اما اتمای جامد فقط حرکت ارتعاشی دارن ! اما اگه سوالتون یه چیز دیگه است , واضح تر مطرح کنید تا متوجه شم ؟ smile020
تصویر

superman123

پست توسط superman123 »

نه دوست من منظورم این است که به غیر از جامد مایع گاز حتی انرژی و زمان هم وجود دارند (منو خیلی دست کم نگیر) یک خصوصیتی که در تمام ماده ها ثابت باشد
ایا تمام مواد جرم دارند

نمایه کاربر
DARKENERGY

نام: Melina

محل اقامت: krj_teh

سپاس: 4151

تماس:

Re: قانون دموکریت و دالتون را توضیح دهید

پست توسط DARKENERGY »

superman123 در انتخاب عنوان تاپيك دقت كنيد اين چندمين تاپيك شماست كه من اصلاح ميكنم smile032
در صورت تكرار تاپيك شما پاك خواهد شد

*

آنکه رفت، به حُرمت آنچه با خود برد حقِ بازگشت ندارد

*

آدمی که از آفتابِ صبح گرم نشه، از آفتاب غروب گرم نمیشه

نمایه کاربر
Saman Q

پست توسط Saman Q »

superman123 نوشته شده:نه دوست من منظورم این است که به غیر از جامد مایع گاز حتی انرژی و زمان هم وجود دارند (منو خیلی دست کم نگیر) یک خصوصیتی که در تمام ماده ها ثابت باشد
ایا تمام مواد جرم دارند
من غیر از حالت های جامد , مایع , گاز و پلاسما از حالت بوز _ انیشتین اطلاع دارم , همانطور که گفتم رشته ی تحصیلی من فیزیک نیست اما تا آنجا که اطلاع دارم تمام مواد با توجه به تعریفشون جرم دارن ! (فکر کنم جرم یک چیز لازم برای تعریف ماده باشه ) و جرم به عنوان یک متغیر در فیزیک مطرحه نه ماده ! برای یک خصصوصیت مشترک دیگه میشه به این اشاره کرد که تمام مواد مقداری حجم از فضا رو اشغال میکنن !
تصویر

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

superman123 نوشته شده:نه دوست من منظورم این است که به غیر از جامد مایع گاز حتی انرژی و زمان هم وجود دارند (منو خیلی دست کم نگیر) یک خصوصیتی که در تمام ماده ها ثابت باشد
ایا تمام مواد جرم دارند
دوست من؛
سعی کنید اگر مطلب علمی ای می خوانید حتما از راه درستش که کتاب ها یا مقالات علمی هستند وارد بشوید. سایت های اینترنتی (مثل همین جا) مطالب در هم و برهمی دارند. لذا اگر شما از قبل ندانید که درباره چی دارند حرف می زنند، به راحتی به اشتباه می افتید.
انرژی ماده نیست. (گرچه می تواند به ماده تبدیل شود) خیالتان راحت. زمان که دیگه واویلا...! smile049
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

ارسال پست