نسبیت به زبان ساده

مدیران انجمن: parse, javad123javad

superman123

نام: amirali

سپاس: 48

Re: نسبیت به زبان ساده

پست توسط superman123 »

دوست من دومی و سومی را نمی فهمم

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

superman123 نوشته شده:2-نه منظورم سرعت ثابت است که ما هیچ تغییراتی را حس نمی کنیم
3-سومی را نمی فهمم
ای بابا! من باید به زور از زیر زبونتون حرف بکشم؟ این طوری باشه که می روم گوانتانامو استخدام میشم! smile039
2- چرا وقتی هواپیما بمبی را رها می کند مسیر سقوط بمب منحنی است؟ اما وقتی لیوان از دست مهماندار می افتد مسیر سقوط لیوان منحنی نیست؟
3- و آنگاه خداوند تخقیق را آفرید. خیلی لوس میشه اگر من بخواهم همه چیز را توضیح دهم. (گرچه اگر خیلی ناامیدم کنید مجبور می شوم جواب را بگویم. اما این به نفع شما نخواهد بود)

راهنمایی 1) هر سه آزمایش درباره یک موضوع هستند.
راهنمایی 2) عنوان بحث را نگاه کنید.

superman123 نوشته شده:دوست من دومی و سومی را نمی فهمم
راهنمایی کردم. دوباره فکر کنید. اگر این طور باشد مجبورم قسمت بعدی را از نو (مقداری ساده تر) بنویسم.
آخرین ویرایش توسط mrfane یک‌شنبه ۱۳۹۳/۴/۱۵ - ۱۲:۲۰, ویرایش شده کلا 1 بار
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

superman123

پست توسط superman123 »

خب جواب یکی را بگویید که بقیش را من بگم

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

چند پست قبل، یک جمله از نقل قول شما را آبی رنگ کردم. سر نخ همان جمله است.

superman123

پست توسط superman123 »

من ذهنم درگیر منحنی بودن است لطفا جوابش را بگید تا من سوالات بعدی را حل کنم

نمایه کاربر
Saman Q

سپاس: 31

پست توسط Saman Q »

mrfane نوشته شده:
Saman Q نوشته شده:فکر کنم در مورد اولی یه چیزایی متوجه شدم ! خب وقتی قطار کناری شروع به حرکت کنه یه جورایی میشه گفت که ما هم نسبت به اون قطار حرکت کردیم ! مثلا اگر همون قطار با سرعت ما و هم جهت در یک زمان با ما شروع به حرکت کنه , ما دیگه اینطور تصور نمیکنیم که قطار کناری در حال حرکته و اونو ثابت میبینیم (باورم نمیشه تا حالا به این موضوع فکر نکرده بودم smile025 ) اما اگر قطار ما یا قطار اونا متوقف شه ما قطار کناری رو در حال حرکت میبینیم !
دقیقا درسته. لطفا 2 آزمایش دیگر را نیز توضیح دهید.
درباره آزمایش هاپیما؛ مثلا چرا وقتی چیزی از دست مهماندار هواپیما رها می شود، مسیر سقوط مستقیم است و منحنی نیست؟
خب فکر کنم مانند سقوط آزاد باید باشه ! بر روی زمین هم در صورتی که ما جسم را زاویه دار پرتاب کنیم مسیر سقوط منحنی است و غیر از این مسیر سقوط مستقیم است و هواپیما نسبت به زمین در جو زمین در حرکته ! مثلا اگر همین هواپیما خارج از مدار زمین میبود شاید مسیر سقوط منحنی میشد ! اگر بیشتر توضیح بدید ممنون میشم smile020
تصویر

superman123

پست توسط superman123 »

منم می خواهم مسیر منحنی را بدانم

نمایه کاربر
Saman Q

پست توسط Saman Q »

دومیم گرفتم ! smile039 اون مثال بمب افکن که زدین چراغ ذهنمو روشن کرد ! وقتی لیوان از دست مهماندار میفته , چون مهماندار نسبت به هواپیما ثابته مسیر سقوط مستقیمه اما بمب افکن ها نسبت به هواپیما در حرکتن ! smile018
تصویر

نمایه کاربر
Saman Q

پست توسط Saman Q »

سومیم که اول فکر کردم مانند مسئله های دینامیکی شیب دار در فیزیک پیش دانشگاهی و فیزیک پایه ی 1 هست اما حالا فهمیدم حرکت نسبت به رودخانه هست که مد نظره !
تصویر

superman123

پست توسط superman123 »

Saman Q نوشته شده:دومیم گرفتم ! smile039 اون مثال بمب افکن که زدین چراغ ذهنمو روشن کرد ! وقتی لیوان از دست مهماندار میفته , چون مهماندار نسبت به هواپیما ثابته مسیر سقوط مستقیمه اما بمب افکن ها نسبت به هواپیما در حرکتن ! smile018
ممنون منم فهمیدم

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

خوب از دو بزرگواری که مشارکت کردند ممنونم. هر دو عزیز خوب به جواب نزدیک شدند، اما من دوست داشتم بتوانند دو کار را انجام دهند:
1- هر کدام از سه آزمایش را به تفکیک توجیه کنند
2- قانون کلی ای از طبیعت درباره نسبی بودن حرکت استنتاج کنند.

با این وضعیت صحبت کردن از نسبیت خاص مثل رفتن بالای چارپایه ای است که پایه هایش لق هستند. من می توانم مطلب را بنویسم و خلاص! اما نمی خواهم با ایجاد «توهم دانستن»، شما را از لذت تخقیق و «فهمیدن» محروم کنم.

برای پاسخ دنبال چیز عجیبی نباشید. خیلی ساده است. آزمایش اول را سامان خوب توضیح داد.
درباره آزمایش هواپیما نکته اینه که «چه کسی» داره مسیر را می بینه و درباره اش قضاوت می کنه؟ کسیر بمب از دید مردم روی زمین منحنی و از دید خلبان مستقیم است. و مسیر لیوان خانم مهماندار، از دید خلبان مستقیم و از دید ناظری که روی زمین است کاملا منحنی است.
آزمایش سوم هم ساده است. سرعت قایق «نسبت به آب» ثابت است. اما خود آب با سرعت مشخصی در حال پایین رفتن از رودخانه است. همین به قایق کمک می کنه تا مسیر رو به پایین رودخانه را تندتر طی کند.

حتما توجیه هر سه آزمایش را به صورت مبسوط بنویسید و سپس یک حکم کلی درباره «نسبی بودن حرکت و سرعت» را نتیجه گیری کنید.
لطفا در نظر داشته باشید میزان علاقه، دقت و پشتکار شما در من نیز تاثیر خواهد گذاشت.

superman123

پست توسط superman123 »

پس سرعت نسبت به چیزی است و از دید هر ناظری متفاوت است

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

superman123 نوشته شده:
Saman Q نوشته شده:دومیم گرفتم ! smile039 اون مثال بمب افکن که زدین چراغ ذهنمو روشن کرد ! وقتی لیوان از دست مهماندار میفته , چون مهماندار نسبت به هواپیما ثابته مسیر سقوط مستقیمه اما بمب افکن ها نسبت به هواپیما در حرکتن ! smile018
ممنون منم فهمیدم
خیلی خوبه. حالا وقتشه با جمله های خودت افکارت را بنویسی. راستی! حکم کلی را هم باید نتیجه گیری کنی هاااااا smile038

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

Saman Q نوشته شده:سومیم که اول فکر کردم مانند مسئله های دینامیکی شیب دار در فیزیک پیش دانشگاهی و فیزیک پایه ی 1 هست اما حالا فهمیدم حرکت نسبت به رودخانه هست که مد نظره !
superman123 نوشته شده:پس سرعت نسبت به چیزی است و از دید هر ناظری متفاوت است
آفرین! احسنت! از شما پذیرفتم.

superman123

پست توسط superman123 »

لطفا ادامه بدهید

ارسال پست