پارادوکس های سفر در زمان

مدیران انجمن: parse, javad123javad

kazhal.kh

سپاس: 4

Re: پارادوکس های سفر در زمان !!!کسی میدونه اینا چه جوری حل م

پست توسط kazhal.kh »

سفر در زمان شامل سفر به گذشته نمیشه چراکه کل عالم در حال انبساط و فرایند برگشت ناپذیره.سفر در زمان فقط به اینده ممکنه و اونهم به این معنا نیست که ما به صد سال بعد سفر کنیم و برگردیم به زمان خودمون.سفر به آینده بازگشتی نداره و با یک تکنولوژی پیشرفته کاملات منطقی و ممکن هست.دیدی که اکثر ما نسبت به این قضیه داریم غلطه

نمایه کاربر
yasinnajari

نام: محمدیاسین نجاری الموتی

سپاس: 2

پست توسط yasinnajari »

ehsan.helli1 نوشته شده:یکی از مشهور ترین پارادوکس ها اینه
اگه ما به گذشته سفر کنیم و در گذشته پدر مادرمونو بکشیم چی میشه؟؟؟؟؟
یعنی ما دیگه نباید وجود داشته باشیم؟
آخه همه که نمیرن گذشته مادربزرگشون رو بکشن.

phisicist

نام: هوپا

سپاس: 1

پست توسط phisicist »

بنظر من سفر به گذشته و کشتن پدر و مادر خودمون غیر ممکنه،چون ما در گذشته اصلا وجود نداشتیم یا به عبارتی به دلیل E=mc^2 باید یه انتقال انرژی صورت بگیره که چون این انرژی در طول زمان رخ میده به عبارتی انتگرال تغیرات E مهم است،و این انتگرال در زمان گذشته صفر است،در نتیجه اصولا سفر به زمان غیر ممکنه!
اصلا ببینم تو چرا میخوای پدرو مادرتو بکشی؟!!!

iraj2288

پست توسط iraj2288 »

بادرود
در روزگاري اگر كسي ميگفت زمين كروي است همه اورا بي سواد يا ديوانه مي ناميدند . زيرا تمام مردم و دانشمندان آن روزگار زمين را مسطح مي دانستند.گاليله سعي بسيار كرد ولي نتوانست نظر ديگران را عوض كند.انيشتين نيز در باوراندن نظريه خود در ابتدا بسيار
مخالفت ها ديد ولي در نهايت اين نظريه بصورت ناپخته جا افتاد و هنوز هم بسياري از تحصيل كردگان فيزيك اشراف به اين نظريه ندارند و اوضاع به گونه اي شده است كه حتي دانشمندان برجسته فيزيك نيز بخاطر اينكه مورد تمسخر ديگران قرار نگيرند از اشتباهات و نواقص آن
سخن نميگويند .
طبق نظريه نسبيت چيزي به نام جاذبه بين جرم ها وجود ندارد و كشيده شدن يك جسم توسط جسم ديگر را به منحني شدن فضا در اطراف جسم نسبت ميدهند كه كاملا اشتباه است و براي اثبات منحني شدن فضا در اطراف جسم به ديده شدن ستارگان موجود در پشت خورشيد در هنگام كسوف كامل اشاره ميكنند . در حالي كه ديده شدن اين ستارگان نه به دليل منحني شدن فضا بلكه به دليل انحراف ذرات فوتون داراي جرم هنگام عبور از كنار خورشيد است . اگر فرض كنيم به جاي نور ذراتي از جنس ضد ماده از كنار خورشيد عبور كنند طبق نظريه نسبيت بايد اين ذرات نيز مانند نور در فضاي منحني در همان مسير عبور كرده و در واقع مسير آن ها به طرف داخل خميده باشد در صورتيكه اين ذرات توسط خورشيد دفع شده و از آن دور خواهند شد.
چيزي كه انشتين در رابطه با توجيه جاذبه بين دو جسم بيان مي كند قابل بسط به جاذبه مغناطيسي بين دو آهنربا نيز هست ما دليل واقعي كشش بين دو جرم را نميدانيم و آن را به منحني بودن فضا نسبت مي دهيم ونيز دليل وجود نيروي كششي بين دو آهنربا رانيز نميدانيم و همانند جاذبه بين دو جرم ميتوانيم وجو د نيروي مغناطيس را نيز بكلي انكار كرده و آنرا نيز به منحني شدن فضا نسبت دهيم .ولي در انجا نيز همانند عبور يك ذره ضد ماده پرسرعت از كنار يك جرم مادي نظريه نسبيت دچار اشكال ميشود به اين ترتيب كه
اگر دو قطب غير همنام آهنربا ها را به هم نزديك كنيم از هم دور خواهند شد در صورتيكه اگر عامل كشش بين آنها منحني بودن فضا باشد در هر صورت بايد آهنربا ها به همديگر نزديك شوند .

در مورد تغيير زمان در اثر سرعت نيز انيشتين در حاليكه سوار بر يك ترن بود ه و در حال دور شدن از يك ساعت نصب شده در يك ميدان در سوييس بود فرض كرد كه اگر سرعت قطار زياد شده و به سرعت نور نزديك شود نور منعكس شده از عقربه ساعت دير تر به او رسيده و
او احساس خواهد كرد كه عقربه ساعت با سرعت كمتري ميگردد و اگر سرعت ترن باسرعت نور برابر شود عقربه ساعت بصورت ساكن ديده خواهد شد و به نظر ميرسد كه زمان براي آن متوقف شده است .. اين تصور او كاملا درست بود ولي بايد توجه داشت كه در واقع زمان براي او كه در حال حركت سريع بوده با شخصي كه در كنار آن ساعت ايستاده بوده بصورت يكسان گذشته است و اگر سرعت حركت عقربه را
كند تر مشاهده كرده به اين دليل بوده كه نور منعكس شده از ساعت براي رسيدن به ترن كه درحال حركت با سرعت زياد بوده نيز مند زمان بيشتري بوده است ... اگر فرض كنيم كه ترن متوقف شده و اينبار باسرعت زياد به سمت ساعت حركت كند مشاهده خواهد شد كه عقربه ها سريعتر از معمول حركت ميكنند و هنگاميكه ترن به ساعت ميرسد ساعت همان زماني را نشان خواهد داد كه ساعت مچي انيشتين نشان ميدهد.

نمایه کاربر
- Keyhan -

سپاس: 141

تماس:

پست توسط - Keyhan - »

yasinnajari نوشته شده:
ehsan.helli1 نوشته شده:یکی از مشهور ترین پارادوکس ها اینه
اگه ما به گذشته سفر کنیم و در گذشته پدر مادرمونو بکشیم چی میشه؟؟؟؟؟
یعنی ما دیگه نباید وجود داشته باشیم؟
آخه همه که نمیرن گذشته مادربزرگشون رو بکشن.
طرفدارای سفر در زمان برای این پارادوکس نظریه ی (چرت) جهان های موازی رو مطرح کردن... یعنی
بی نهایت جهان دیگه وجود داره که مثل همین جهان شروع شده و ممکنه خودت (یکی شبیه تو) هم توش باشه!

parsabig

پست توسط parsabig »

فرض میکنیم تو می خوای مادربزرگتو در گذشته بکشی.سوار ماشین زمان میشی و میری به زمانی که مادربزرگت مثلا" سه سالش بود و اونو میکشی (البته اگه جیگرشو داشته باشی).حالا چی میشه؟ اگه مادربزرگت تو سه سالگی بمیره پس هیچ وقت مادر یا پدرتو به دنیا نمیاره و اگه یکی از اونا به دنیا نیومده باشه هیچ وقت با زوج مقابلش (اگه مادرته با پدرت و اگه پدرته برعکس) آشنا نمیشه و با اون ازدواج نمیکنه.در نتیجه تو به دنیا نمیای ;پس عملا" تو در این حالت یه مرده محسوب میشی.
... خدا می داند و شما نمی دانید.
نحل74

shohrehj

نام: shohreh

پست توسط shohrehj »

smile015

Empty

نام: لسيه نچم

سپاس: 8

پست توسط Empty »

.
.
.

از اساتید محترم میخوام کمک کنن،‌ به تناقضهای عجیبی برخوردم؛
فرض کنیم با پیشرفت علم دانشمندی به نام X تونسته نحوه سفر در زمان (هم به گذشته هم به آینده) رو طراحی و اجرا کنه، چند تا سوال:

1- آیا دوره ی زمانی سفر در زمان، جزو آینده این دانشمند محسوب می شود یا نه؟ آیا اگر همه به یک سمت نگاه و حرکت کنند و تنها بنده حقیر در خلاف جهت بنگرم و حرکت کنم به گذشته سفر کرده ام؟ آنوقت به گذشته خودم سفر کرده ام یا گذشته افراد دیگر، یا اصلا این سفر در گذشته نیست؟

2- به نظر من با وجود تمام سوالهای منطقی (پارادوکس ها) موجود در مورد سفر به گذشته این شخص سعی خواهد کرد، ظاهری مربوط به همان دوره ای که میخواهد به آن سفر کند را برای خود درست نماید تا محض اطمینان اگر بازگشتی در جریان باشد،‌سالم باز گردد! و از طرفی مردم دوران گذشته را دچار سردرگمی نکند. حال آیا این شخص با این همه هزینه و وقت و عمری که تلف کرده است حاضر خواهد بود پدر بزرگ یا مادر بزرگ خود را کشته و خود را موش آزمایشگاهی فرض کند؟

3- آیا معادلات جهان با پارادوکسهای ما انسانها خود را هماهنگ می کند؟ مثلا اگر فلان شیء نسل انسان را منقرض کند از معادلات جهان حذف می شود، که ما بگوییم اگر فلان انسان مریضی به گذشته سفر کند مادر بزرگ خود را خواهد کشت،‌ پس سفر به گذشته امکان ندارد!

4- از کجا معلوم،‌قتل و آدم کشی هایی که هست و انقلابهای بزرگ و کوچکی که رخ می دهد کار مسافران زمان آینده نباشد که می خواهند جلوی رخدادی را بگیرند و یا نتیجه رخدادی را عوض کنند؟

+اگر من به معادلات سفر در زمان دست می یافتم در بوق و سرنا نمی کردم و تنها معادلات جهانی را تغییر می دادم تا مدیریت جهان آینده را در دست گیرم!!
.
.
.

Empty

نام: لسيه نچم

سپاس: 8

Re: پارادوکس های سفر در زمان

پست توسط Empty »

.
.

از اساتيد محترم هوپا؛
خواهش مي كنم در صورت امكان نظرتان را در رابطه با سوالهاي بالا بيان كنيد.

سپاس.

.
.

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

Empty نوشته شده:.
.
.

فرض کنیم با پیشرفت علم دانشمندی به نام X تونسته نحوه سفر در زمان (هم به گذشته هم به آینده) رو طراحی و اجرا کنه، چند تا سوال:

1- آیا دوره ی زمانی سفر در زمان، جزو آینده این دانشمند محسوب می شود یا نه؟ آیا اگر همه به یک سمت نگاه و حرکت کنند و تنها بنده حقیر در خلاف جهت بنگرم و حرکت کنم به گذشته سفر کرده ام؟ آنوقت به گذشته خودم سفر کرده ام یا گذشته افراد دیگر، یا اصلا این سفر در گذشته نیست؟

2- به نظر من با وجود تمام سوالهای منطقی (پارادوکس ها) موجود در مورد سفر به گذشته این شخص سعی خواهد کرد، ظاهری مربوط به همان دوره ای که میخواهد به آن سفر کند را برای خود درست نماید تا محض اطمینان اگر بازگشتی در جریان باشد،‌سالم باز گردد! و از طرفی مردم دوران گذشته را دچار سردرگمی نکند. حال آیا این شخص با این همه هزینه و وقت و عمری که تلف کرده است حاضر خواهد بود پدر بزرگ یا مادر بزرگ خود را کشته و خود را موش آزمایشگاهی فرض کند؟

3- آیا معادلات جهان با پارادوکسهای ما انسانها خود را هماهنگ می کند؟ مثلا اگر فلان شیء نسل انسان را منقرض کند از معادلات جهان حذف می شود، که ما بگوییم اگر فلان انسان مریضی به گذشته سفر کند مادر بزرگ خود را خواهد کشت،‌ پس سفر به گذشته امکان ندارد!

4- از کجا معلوم،‌قتل و آدم کشی هایی که هست و انقلابهای بزرگ و کوچکی که رخ می دهد کار مسافران زمان آینده نباشد که می خواهند جلوی رخدادی را بگیرند و یا نتیجه رخدادی را عوض کنند؟

+اگر من به معادلات سفر در زمان دست می یافتم در بوق و سرنا نمی کردم و تنها معادلات جهانی را تغییر می دادم تا مدیریت جهان آینده را در دست گیرم!!
.
.
.
سلام دوست من
1- سؤال اول را اصلا نفهمیدم. اما در انتها یک توضیح مختصر بی ربطی می دهم.

2- این را هم نفهمیدم. لباس پوشیدن آقای X چه ربطی به موضوع داره؟

3- از نظر فلسفی نکته جالب و قابل تاملی فرمودید. چیزی که به ما فیزیکدان ها مربوط می شود این است که هر چه تا به خال دیده ایم تاییدی بر چند قانون کلی از جمله «قانون علیت» بوده است. و در علیت ترتیب زمانی (با تبصره خاصی) همواره رعایت شده. پس منِ فیزیکدان انتظار دارم که علیت در سایر مشاهدات ممکن نیز رعایت شود.
اما این که فلاسفه چه برخوردی با علیت می کنند، موضوعی است که به خودشان مربوط است. شما می توانید (به درستی) درباره قانون علیت یا درباره ساز و کار علیت شک کنید.

4- ما داریم درباره «علم» فیزیک صحیت می کنیم. اینجا جای از کجا معلوم نیست. اینجا پدیده ای را می بینیم و اندازه گیری می کنیم. سپس می گوییم: «پس هست!» آنگاه دنبال دلیلش می گردیم.
بله. علم فیزیک اصلا ادعا نمی کند که کامل است. هیچ فیزیکدانی هم موضوعات غیر فیزیکی را رد نمی کند. اما ما روش خاص خودمان را داریم تا از درستی نتیجه حداکثر اطمینان را پیدا کنیم.

پی نوشت

2- سؤال: فرض کنید در یک ایستگاه اتوبوس منتظر ایستاده اید. شما می توانید به خیابان نگاه کنید و تا انتهای آن را ببینید. در این صورت شما می توانید بگویید که مثلا تا 5 دقیقه دیگر اتوبوسی خواهد آمد یا نه!
شما اسم این را چه می گذارید؟ سفر در زمان؟
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

پست توسط Archimedes »

Empty نوشته شده:.
.
.

.[/color]
این که می گویید همه در یک جهت نگاه می کنند و حرکت می کنند و من در خلاف جهت آنها، این حرف چه معنی داره لطفا بیشتر توضیح که:
1- این نگاه کردن و حرکت کردن تو چه بعدیه ؟
2- با چه وسیله ایه؟
3- با چه نیروییه؟
به نظر من انسان ها می تونن فقط چهارچوب توالی اتفاقات باشن.
اون هم در زمان حال هر انسان، یعنی محل تلاقی گذشته و آینده، یعنی تو هر لحظه قادر به تغییر آیندت هستی.
و به نظر من اگه کسی بتونه به گذشته بره آینده قبلیش میره تو حالت عدم قطعیت و با احتمال کمتر از یقین، بنابراین این گذشته قابل تغییر به آینده متفاوت از قبل است.
پس در این صورت کشتن پدریزرگ عملا هیچ تغییری در آینده ایجاد نمی کنه.
پس پارادوکس پدربزرگ بی معنی میشه. مثب اینکه تو زمان حال پدربزرگ خودشو کشته باشه. به این فرد قاتل گفته میشه.

فکر کنم منظور ایشون از تغییر لباس، هم شکل شدن و به عبارتی استتاره و اینکه نظر انسانهای زمان گذشته رو جلب نکنه به عنوان مسافر زمان.
به نظرم حرفشون منطقیه
اینکه هیچ انسان عاقلی وقتی به گذشته رفت به جای در آغوش گرفتن پدربزرگش اون رو نمیکشه هم منطقیه.
با این حال طبیعت انسان کنجکاویشه ، شاید با کمترین احتمال به عنوان مثال 1 درصد پدربزرگش رو کشت تا امتحان کنه!
پس بررسی موضوع پارادوکس ها مهمه.

4- اگر دیدگاه ایده آلیست هارو بررسی کنیم:
چون جهان فقط در ذهن ما وجود دارد. پس مشکل فقط ذهن ماست اگه یک انسان بپذیره و به چشم ببینه که به گذشته سفر کرده پس دیگه اصلا مهم نیست جهان خودشو هماهنگ کنه یا نه.
اما به نظر من جهان فقط چهارچوب وقایع و اتفاقات است
و مثل تمام اجرام دیگر در چهارچوب فضا - زمان حرکت می کند. پس همان طور که فضا اثرات خودشو میزاره زمان نیز اثرات خودشو داره.
و این باعث احتمالی شدن آینده جهان هم میشه. مگر اینکه جهان در زمانی مطلق غوطه ور باشد که این نظریه نقض شده است.

این رو هرگز نخواهی فهمید!!!
mrfane نوشته است:
1- ایده سفر در زمان بیشتر متعلق به داستان های علمی تخیلی است؛ نه «علم» فیزیک. در تاپیک آموزش نسبیت خاص، در مقدمه اتساع زمان چند سطر توضیح داده ام.

2- سؤال: فرض کنید در یک ایستگاه اتوبوس منتظر ایستاده اید. شما می توانید به خیابان نگاه کنید و تا انتهای آن را ببینید. در این صورت شما می توانید بگویید که مثلا تا 5 دقیقه دیگر اتوبوسی خواهد آمد یا نه!
ماهواره یه زمانی تخیل بود
سفر به ماه زمانی تخیل بود
کشت اعضا و جوارح انسان زمانی تخیل بود
ساخت موجود شبیه سازی شده زمانی تخیل بود
نامرئی کردن اشیا زمانی تخیل بود
آزاد کردن انرژی هسته اتم زمانی تخیل بود
و...

و اما در مورد دیدن اتوبوس بله تو در اصل آینده را دیده ای!
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

Archimedes نوشته شده:
mrfane نوشته است:
1- ایده سفر در زمان بیشتر متعلق به داستان های علمی تخیلی است؛ نه «علم» فیزیک. در تاپیک آموزش نسبیت خاص، در مقدمه اتساع زمان چند سطر توضیح داده ام.

ماهواره یه زمانی تخیل بود
سفر به ماه زمانی تخیل بود
کشت اعضا و جوارح انسان زمانی تخیل بود
ساخت موجود شبیه سازی شده زمانی تخیل بود
نامرئی کردن اشیا زمانی تخیل بود
آزاد کردن انرژی هسته اتم زمانی تخیل بود
و...

و اما در مورد دیدن اتوبوس بله تو در اصل آینده را دیده ای!
اون چیزی که گفتم جای دیگری عرض کردم این بود:

به این سؤال پاسخ دهید: «آیا نسبیت کوتاه و بلند شدن زمان را پیش بینی می کند؟»
جواب مطلقاً خیر است. بلکه نسبیت بیش بینی می کند زمانی که ناظر دوم اندازه می گیرد، مطابق با زمانی نیست که ناظر اول اندازه می گیرد. برای واضح شدن مطلب مثالی می زنم:
فرض کنید که یک خفاش نشسته و دارد اطراف را به کمک صداهایی که «می شنود» رصد می کند. حالا نصور کنید که یک جنگنده قاهر F313 ( smile058 ) با سرعتی بیش از سرعت صوت به او نزدیک می شود. (و کنار خفاش سقوط می کند و ساکت می شود.) خوب خفاش چه می شنود؟ اول صدای هواپیما وقتی که نزدیک است را می شنود و سپس به تدریج منبع صدا دور می شود. (اگر قبول ندارید بگویید)
نکته اینجاست که چگونه شنیدن خفاش هیچ ربطی به چگونه پرواز کردن هواپیما ندارد. پس نمی توانیم بگوییم خفاش در زمان به عقب رفته است. خفاش همین جاست؛ کنار من و شما و خلبان هواپیمای سقوط کرده!
به همین ترتیب همه فرمول های نسبیت درباره این صحبت می کنند که ما چگونه پدیده ها را «می بینیم»؛ نه این که چه اتفاقی می افتد. به این ترتیب حرف ها درباره سیاهچاله ها و کرمچاله ها و غیره صرفا خرافه است. (اما خرافه های شیرین smile034 )

این اشتباه لپی (!) ابتدا توسط نویسندگان علمی تخیلی (مثل آرتور سی. کلارک) گسترش داده شد که فرمول های نسبیت می توانند به جابجایی در زمان منجر شوند. و بعد کم کم وارد فروم های علمی شد. من نگفتم سفر در زمان غیر ممکنه. بلکه عرض کردم این حرف هایی که ما داریم می زنیم ربطی به سفر در زمان ندارد.

من اصراری بر غیر ممکن بودن سفر در زمان ندارم. اما اصرار دارم که بدانیم داریم درباره چی و از چه جایگاهی حرف می زنیم.

اما درباره اتوبوس: ایده من برای سفر به گذشته و آینده چیزی شبیه به این است. یادمان باشد اتوبوس ها ممکن است در مسیر سر خیابان تا ایستگاه پنچر شوند و تا ساعت ها هیچ اتوبوسی به ما نرسد. (یعنی آینده قطعی نیست و قابل تغییر است)
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

نمایه کاربر
evan

سپاس: 31

تماس:

پست توسط evan »

اول زمان را تعریف کنید
فکر کنم این جا کسانی که در گروه تجربی و زیستی باشند بیشتر معنی زمان را می فهمند
( چونکه وقتی پیر شدین حرف از جهان موازی را نمی زنید)
اغلب مردم به قصد فهمیدن گوش نمی دهند

آنها به قصد پاسخ دادن گوش می دهند . . .
ز روزی میترسم که تکنولوژی از تعاملات ما انسانها سبقت بگیرد

دنیا نسلی از ابلهانخواهد داشت...

danialfarsi

نام: دانیال فارسی

پست توسط danialfarsi »

سلام دوست گرامی ازنظر من این یه نوع جوابه که نمی توان به گذشته سفر کرد و مارا محدود میکنه و این جواب پارادوکس هست smile034 smile034 smile034 smile034

نمایه کاربر
خلیل کرمی

نام: khalil karami

سپاس: 26

پست توسط خلیل کرمی »

طبق نظریه های جدید سفر در زمان امکان پذیر است.سفر در زمان هم شامل سفر به گذشته میشه هم سفر به آینده.پارادوکسی که با عنوان پارادوکس پدر بزرگ معروف است با مکانیک کوانتومی قابل توجیه است.به این صورت که کسی که به گذشته سفر میکند در یک جهان موازی کوانتومی قرار میگیرد که شبیه جهان محل زندگی اوست و اگر در این جهان کسی پدر بزرگ خود را بکشد هیچ آسیبی به جهان اصلی محل زندگی خود وارد نمیکند.
پریدن باور پرنده ای است که به پرواز می اندیشد
وگرنه دلیل پرواز پر نیست...!!

ارسال پست