گرانش و پدیده فراز و فرود دریا

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

گرانش و پدیده فراز و فرود دریا

پست توسط candle »

یک پرسش:

وقتی آب اقیانوسها بر اثر گرانش ماه دچار مد شده و چندین متر بالاتر از حالت جزر می آید؛ از منظر فیزیک، دقیقا چه رخدادی روی می دهد؟

مثلا :

_ آیا فاصله بین مولکولهای آب دریا زیادتر می شود که این تورم رخ می دهد؟

_ کف اقیانوسها چه چیز جای آب بالا رفته را پر می کند؟ ...مثلا آیا محفظه خلا ایجاد می شود؟ smile024

_ آیا آب فقط در کرانه ها بالا می آید و در وسط اقیانوس(برای جبران تورم)، آب پائین می رود؟

_ آیا ساز و کار دیگری وجود دارد؟
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید

نمایه کاربر
uta

نام: مهسا

سپاس: 136

Re: گرانش و پدیده فراز و فرود دریا

پست توسط uta »

من زیاد اطلاعی ندارم ولی فکر میکنم چون جزر و مد بر اثر نیروی گرانش ماه به وجود میاد باید به فاصله بین مولکول ها ربط داشته باشه، گرانش ماه باعث میشه مولکول های سطح آب به سمت بالا کشیده بشن و فاصله شون از مولکول های زیرین بیشتر بشه.

candle نوشته شده:کف اقیانوسها چه چیز جای آب بالا رفته را پر می کند؟ ...مثلا آیا محفظه خلا ایجاد می شود؟

وقتی فاصله بین مولکول بیشتر بشه جایی خلاء ایجاد نمیشه که لازم باشه جاش پر بشه، مثل وقتی که آب رو گرم میکنیم، فاصله بین مولکول ها زیاد میشه، حجم آب هم افزایش پیدا میکنه.

candle نوشته شده: آیا آب فقط در کرانه ها بالا می آید و در وسط اقیانوس(برای جبران تورم)، آب پائین می رود؟

فکر نمیکنم، گرانش ماه که در همه سطح اقیانوس یکسانه.
جانی که اطاعت میکند، پیش از آن که دلیلی در میان باشد قضاوت میکند، در ادراک ثمر بخش و آموختن به رویش بسته است.

چه خودخواهی غم انگیزی است اینکه باور کنیم باورهای ما باورهای پاینده اند که بر واقعیت محیط اند. دست از این باور که برداریم مقام امن را یافته ایم.

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

سلام smile072
اتفاقی که در جزر و مد می افتد این است که آب از سمت چپ و راست زمین به نفطه ای که نزدیک ماه باشد، «جابجا» می شود.
برای همین هم در دریاچه های کوچک جذر و مد خیلی کمتر از دریاهای آزاد است.
تصویر
منبع تصویر: ویکی پدیا

نمایه کاربر
candle

پست توسط candle »

mrfane نوشته شده:سلام smile072
اتفاقی که در جزر و مد می افتد این است که آب از سمت چپ و راست زمین به نفطه ای که نزدیک ماه باشد، «جابجا» می شود.

سپاس از شما، جالبه که در تصویری که آورده اید، سمت دور از ماه هم دچار مد شده است که با تصور شهودی ما از شیوه خم شدن
فضا - زمان اطراف زمین بر اثر گرانش ماه تفاوتهائی دارد. همچنین نکته جالب دیگه اینکه کل این جابجائیهای عظیم، ظرف فقط چند ساعت رخ می دهند، یعنی به نظر می آد آب دریا تقریبا با سرعت هواپیماهای جت، در سطح اقیانوسها جابجا می شود.
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

البته درست ترش اینه که بگیم آب در راستایی که ماه قرار دارد بالا می آید. حتی پشت زمین!!!

دلیلش هم گردش زمینه. در حقیقت در هر لحظه دو مد داریم در سمت ماه و پشت زمین از طرف ماه، دو جزر هم داریم در کنار های زمین.
مدی که سمتش به ماه هست مد بالاتری هست.
هر روز هم دو مد و دو جزر داریم.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

نمایه کاربر
mrfane

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

candle نوشته شده:
mrfane نوشته شده:سلام smile072

سپاس از شما، جالبه که در تصویری که آورده اید، سمت دور از ماه هم دچار مد شده است که با تصور شهودی ما از شیوه خم شدن
فضا - زمان اطراف زمین بر اثر گرانش ماه تفاوتهائی دارد. همچنین نکته جالب دیگه اینکه کل این جابجائیهای عظیم، ظرف فقط چند ساعت رخ می دهند، یعنی به نظر می آد آب دریا تقریبا با سرعت هواپیماهای جت، در سطح اقیانوسها جابجا می شود.

بله. در مورد سرعت جت نظری ندارم؛ اما در برخی کشورها با استفاده از همین جریان آب برق تولید می کنند. smile048
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

همچنین نکته جالب دیگه اینکه کل این جابجائیهای عظیم، ظرف فقط چند ساعت رخ می دهند، یعنی به نظر می آد آب دریا تقریبا با سرعت هواپیماهای جت، در سطح اقیانوسها جابجا می شود.

نیازی نیست آبی که در کناره پاناما قرار داره به مثلا ساحل عاج منتقل شه. کافیه که آب در حد چند متر حرکت کنه، دقیقا مثل چوب دراز، این سرش رو یک متر هل بدی، اون سرش (بعد از گذشت زمانی برابر با انتقال صوت در چوب) یک متر جابجا می شه. نیازی نیست دقیق همین چوبی که دست شماست بره اون طرف اضافه شه. مثلا اگر ما سیم برقی رو دور زمین بکشیم، اگر این سرش یک الکترون بدیم، همین الکترون که از اون سر در نمیاد، الکترون بغل دستیش رو هل می ده و به همین ترتیب.
اگر مترو سوار شده باشید می فهمید من چی می گم!!
آبی که اینجا قرار داره دو متر می ره جلو، آب دو متر جلوتر دو متر می ره جلو ...
به این ترتیب سرعت بسیار کمی برای این کار کافی است.
آخرین ویرایش توسط You-See سه‌شنبه ۱۳۹۳/۵/۲۱ - ۱۶:۰۴, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
steve jobs

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 100

پست توسط steve jobs »

آیا تفاوت نیروی گرانش برای هر ملکول آن قدر زیاد هست که بر پیوند هیدروژنی بین آن ها غلبه کرده و فاصله ی آن ها را زیاد کند؟
Some people dream of success while others wake up and work hard at it
Winston Churchill

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

فکر نمی کنم.
گرانش اونقدر ضعیفه که در مقابل یک پیوند ساده واندروالسی هم شکست می خوره. مگر در اجرام خیلی سنگین مثل سیاهچاله و در فواصل خیلی نزدیک.

این نیروی نمی تونه پیوند رو بشکنه ولی از منظر ریاضی، اگر نیروی وارده از کوانتوم نیرو بزرگتر باشه، حتما تاثیری خواهد داشت. در حد چند پیکو متر احتمالا می تونه طول پیوند رو تحت تاثیر قرار بده، اون هم مشروط به این که پیوند عمود بر راستای زمین-ماه نباشه.

نمایه کاربر
candle

پست توسط candle »

You-See نوشته شده:فکر نمی کنم.
گرانش اونقدر ضعیفه که در مقابل یک پیوند ساده واندروالسی هم شکست می خوره. مگر در اجرام خیلی سنگین مثل سیاهچاله و در فواصل خیلی نزدیک.

این نیروی نمی تونه پیوند رو بشکنه ولی از منظر ریاضی، اگر نیروی وارده از کوانتوم نیرو بزرگتر باشه، حتما تاثیری خواهد داشت. در حد چند پیکو متر احتمالا می تونه طول پیوند رو تحت تاثیر قرار بده، اون هم مشروط به این که پیوند عمود بر راستای زمین-ماه نباشه.

درسته، گرانش در برابر سایر نیروهای بنیادی طبیعت خیلی ضعیف است. در واقع وقتی یک توپ را به بالا شوت می کنیم، داریم دهن گرانش رو سرویس می کنیم. ولی یک چیز جالب، فرض می گیریم پهنه تمام اقیانوسهای سطح زمین را با کشتیهای کوه پیکر صد هزار تنی پر کرده ایم. بعد موقع مد آب، گرانش ماه به راحتی می تونه، تمام اونها رو چندین متر بالا بکشه!
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

خب من نگفتم اصلا زور نداره که. ماه جرم خیلی خیلی زیادی داره، ولی باز زورش به یه شکستن پیوند آب نمی رسه.
ضمنا این ماه نیست که مثل وزنه بردار ها کشتی ها رو می کشه، خود کشتی هم با توجه به جرمش داره ماه رو می کشه و در حقیقت هر چه جرمش بیشتر باشه، زورش هم بیشتر می شه.
از نظر ریاضی کشتی های غول پیکر با یک عدد پر فرقی نمی کنه. هر چی جرم بیشتر، نیروی کمک کننده به جاذبه بیشتر، ولی اینرسی حرکت هم بیشتر.
فکر می کنم دلیل اصلی این که مثلا آب دریا گاهی تا ارتفاع دو متر در دریا بالا می ره، ولی کشتی نیم میلی متر هم بالا نمی ره (روی خشکی نه روی آب) این باشه که آب مایع هست و مولکول های اون می تونن روی هم سر بخورن.
منطقا می باید جزر و مد رو برای اتمسفر هم داشته باشیم.
به عقیده من اصلا ماه نیست که کشتی ها رو داره بالا می کشه، قوانین ارشمیدس هستند که روی کشتی ها باعث نگهداشته شدن روی آب می شن.
فکر کنم اگر به جای آب مثلا دریا ها از یخ ساخته شده بود، هر روزه شاهد شکسته شدن اون بودیم، آیا این یعنی غلبه بر الکترومغناطیس؟ بله اما نه توسط ماه! بلکه ماه تیر خلاص رو فقط زده به پیوند های شکننده ای که به دلیل وزن خود یخ در آستانه شکستن هستند.

اگر زمین کلا از مواد مذاب ساخته شده بود، کل زمین جزر و مد می شد. دقیقا اتفاقی که موقع تشکیل زمین می افتاد.

نمایه کاربر
candle

پست توسط candle »

متوجه شدم که در واقع گرانش ماه، چیزی رو بالا نمی کشه (نه آب اقیانوسها و نه کشتیهای عظیم روی آنها را) بلکه گرانش؛ فقط فضا -زمان اطراف زمین را خمیده تر می کنه. خم شدن فضا - زمان نمی تونه پیوندهای هیدروژنی بین مولکولهای آب رو بشکنه ولی شکل کلی آبهای زمین را تغییر می دهد. پس از طلوع ماه؛ «پیام» این خم شدن تدریجی و سپس بازگشت به وضع اولیه، با سرعت نور از ماه به زمین می رسد.

ارسال پست