چگونه میتوان ثابت گرانشی G را به دست آورد؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
مهرداد اینشتین

چگونه میتوان ثابت گرانشی G را به دست آورد؟

پست توسط مهرداد اینشتین »

با سلام چگونه میتوان ثابت گرانشی Gرا به دست آورد منظور اثبات ثابت گرانشی مشکل من فقط با ای ثابت نیست با تمامی ثابت فیزیکی مانند ثابت پلانک "ثابت اپسیلون (الکتریسیته)و........... لطفا" بهم کمک کنید چه کتاب هایی بخونم لطفا" اثبات در حد دانشگاهی smile054 smile041 smile024 smile018

نمایه کاربر
godfather

محل اقامت: Sudbury

سپاس: 283

تماس:

Re: چگونه میتوان ثابت گرانشی G را به دست آورد؟

پست توسط godfather »

سوال جالبیه! ثوابت قابل اندازه‌گیری و بین هستن با یک سری unit. و کلا زادهٔ اندازه‌گیری و تعاریف unit هستن وگرنه همیشه می‌توان unit‌ها رو طوری برگزید که ثوابت رو ۱ کرد و از شرشون خالص شد.
“Science is a way of trying not to fool yourself”

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

نخیر نمی شه.
من سالها قبل روی ثابت ها کار کردم، حتی مبنای اعداد رو هم تغییر دادم، هر ثابتی رو دست بزنی، ثابت دیگه خراب می شه.
به هر جهت به نظر می رسه ثوابتی که حاصل از شمارش نباشند، و از قوانین ریاضی یا اندازه گیری سرچشمه گرفته باشند، بخشی از یگ فرمول بزرگتر هستند که یا ساده شدند یا هنوز کشف نشدند.
مثلا ثابت فنر، ثابت دی الکتریک، ثابت های دیگه..
ولی ثابت های شمارشی، مثلا ثانیه، عدد آووگادرو، مول، پلانک و .. رو می شه تغییر داد.
ثابت هایی مثل گرانش، ضریب گذردهی خلا، و چیزهایی از این دست، با تغییر زاویه دید تغییر نمی کنند.

البته این نظر من بوده بعد از شش ماه کار روشون. دوستان اصلاح کنند اگر نظری دارند.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

نمایه کاربر
godfather

تماس:

پست توسط godfather »

منظور من رو متوجه نشدی، من نگفتم همهٔ ثابتها رو می‌شه با تغییر unit یک کرد. همین که ثوابت unit دارند و عدد بی‌ بعدی نیستند نشان دهنده اینه که بستگی به یونیتی که انتخاب میکنی‌ داره، مثلا چمیدونم توی دستگاه گوسی می‌شه اون ثابت الکترواستاتیک رو ۱ کرد. به همین صورت برای ثوابت دیگه.

توی ثابت فنر می‌شه یونیت جابجایی‌ رو برابر با نیرو گرفت به این صورت ثابت ۱ می‌شه.

در ضمن وقتی‌ میگیم ثابت یعنی ثابت نسبت به یک متغیری، یعنی تغیراتی‌ نداره نسبت به یک متغیری که معمولاً زمان هست یا مکان.

امید سیدیان

سپاس: 565

پست توسط امید سیدیان »

godfather نوشته شده:منظور من رو متوجه نشدی، من نگفتم همهٔ ثابتها رو می‌شه با تغییر unit یک کرد. همین که ثوابت unit دارند و عدد بی‌ بعدی نیستند نشان دهنده اینه که بستگی به یونیتی که انتخاب میکنی‌ داره، مثلا چمیدونم توی دستگاه گوسی می‌شه اون ثابت الکترواستاتیک رو ۱ کرد. به همین صورت برای ثوابت دیگه.

توی ثابت فنر می‌شه یونیت جابجایی‌ رو برابر با نیرو گرفت به این صورت ثابت ۱ می‌شه.

در ضمن وقتی‌ میگیم ثابت یعنی ثابت نسبت به یک متغیری، یعنی تغیراتی‌ نداره نسبت به یک متغیری که معمولاً زمان هست یا مکان.

درود،

من از ذرات کار ها شنیدم، حتی بُعد ضریب رو هم می شه برداشت یا عوض کرد!
مثلاً شنیدم توی نظریه ی ریسمان، جای [tex]C[/tex] و [tex]\hbar[/tex] عدد بی بعد یک رو می ذارن؛
البته با این کار ممکن هست کیلوگرم یکدفعه بشه آمپر! smile026
یک روز پادشاهی بهتر از چهل سال بندگی است

نمایه کاربر
dornalar

سپاس: 50

پست توسط dornalar »

مهرداد اینشتین نوشته شده:با سلام چگونه میتوان ثابت گرانشی Gرا به دست آورد منظور اثبات ثابت گرانشی مشکل من فقط با ای ثابت نیست با تمامی ثابت فیزیکی مانند ثابت پلانک "ثابت اپسیلون (الکتریسیته)و........... لطفا" بهم کمک کنید چه کتاب هایی بخونم لطفا" اثبات در حد دانشگاهی smile054 smile041 smile024 smile018

نیروی گرانش متناسب است با حاصل ضرب جرم ها بر مجذور فاصله
حالا اگه بخوایم این تناسبو با مساوی عوض کنیم باید یه ثابت وارد کنیم که میشه همون ثابت گرانش
که از اندازه گیری به دست میاد
و من برای زندگی تو را بهانه میکنم...

my page: dornalar.blogfa.com

نمایه کاربر
Amir75

سپاس: 78

پست توسط Amir75 »

در ادامه ی فرمایشات دوستان
کلا برا بدست اوردن ثابتها
اول فرد اومده یه فرمولی رو به صورت تیوری اثبات کرده بعد اون ازمایش به طور عملی در ازمایشگاه پیاده کردن و دیدن یه چیزی این وسط کم بعد از ازمایشهای مکرر,که این عدد ثابت که تو همه ی ازمایشها شون کمبودش احساس شده,همون ثابت هست
که تو یه ازمایش پلانک بهش پی برد گفتن,ثابت پلاک,تو یکی دیگه ثابت گرانش ,تو یکی ثبت رید برگ و....
امیدواری به خداوند، ارزشمندترین چیزها و نردبان عزت است. "امام جواد(ع)"

سرگشته بودن در وادی امید، بهتر از بدبینی است. "ویل دورانت"

نمایه کاربر
godfather

تماس:

پست توسط godfather »

آقای سیدیان نوشته شده:
godfather نوشته شده:منظور من رو متوجه نشدی، من نگفتم همهٔ ثابتها رو می‌شه با تغییر unit یک کرد. همین که ثوابت unit دارند و عدد بی‌ بعدی نیستند نشان دهنده اینه که بستگی به یونیتی که انتخاب میکنی‌ داره، مثلا چمیدونم توی دستگاه گوسی می‌شه اون ثابت الکترواستاتیک رو ۱ کرد. به همین صورت برای ثوابت دیگه.

درود،

من از ذرات کار ها شنیدم، حتی بُعد ضریب رو هم می شه برداشت یا عوض کرد!
مثلاً شنیدم توی نظریه ی ریسمان، جای [tex]C[/tex] و [tex]\hbar[/tex] عدد بی بعد یک رو می ذارن؛
البته با این کار ممکن هست کیلوگرم یکدفعه بشه آمپر! smile026

بله، درسته، برای ساده سازی نوشتار و پرهیز از نوشتن عدد و ارقام بزرگ، به طور مثل در نسبیت C را ۱ در نظر میگیرند و در Quantum ثابت پلانک را و در quantum gravity هم C هم ثابت پلانک و هم ثابت گرانش را!

نمایه کاربر
Cartouche

سپاس: 957

پست توسط Cartouche »

دیدن ِ این بحث در اینجا، هم شاید به کارتان آید.

viewtopic.php?f=23&t=31704

Amir75 نوشته شده:در ادامه ی فرمایشات دوستان
کلا برا بدست اوردن ثابتها
اول فرد اومده یه فرمولی رو به صورت تیوری اثبات کرده بعد اون ازمایش به طور عملی در ازمایشگاه پیاده کردن و دیدن یه چیزی این وسط کم بعد از ازمایشهای مکرر,که این عدد ثابت که تو همه ی ازمایشها شون کمبودش احساس شده,همون ثابت هست
که تو یه ازمایش پلانک بهش پی برد گفتن,ثابت پلاک,تو یکی دیگه ثابت گرانش ,تو یکی ثبت رید برگ و....

البته که ابدن چنین نیست.
از زمان ِ ماکسول به بعد، (و حتی شاید پیشتر) روشی، به نام تحلیل ِ بُعد داریم.
به علاوه، گزاره هایی که به صورت ِ نظری (تئوری) بدست می آیند و روابطی به شکل ِ تجربی نیستند، ثوابتشان (چه 1 باشد و جه عددی دیگر)، حتمن از دلِ همان ِ تئوری بیرون می آیند و حتمن هم بُعد ندارند. مثلن ثابت ِ 1/2 در رابطه ی انرژی ِ جنبشی.
البته این شامل ِ بازنویسی ِ اصول ِ تجربی، نمیشود. (مثلن بازنویسی قانون ِ گاوس از روی قانون کولن یا برعکس)
این موضوع چندان ساده و روشن نیست. رویش فکر کنید.
دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد

ز فکر آنان که در تدبیر درمانند در مانند

نمایه کاربر
gryffen

سپاس: 12

تماس:

پست توسط gryffen »

مهرداد اینشتین نوشته شده:با سلام چگونه میتوان ثابت گرانشی Gرا به دست آورد منظور اثبات ثابت گرانشی مشکل من فقط با ای ثابت نیست با تمامی ثابت فیزیکی مانند ثابت پلانک "ثابت اپسیلون (الکتریسیته)و........... لطفا" بهم کمک کنید چه کتاب هایی بخونم لطفا" اثبات در حد دانشگاهی smile054 smile041 smile024 smile018

با سلام و دورد
منظورتون و دقیقا متوجه نمی شم که چی رو می خواهید
این جوری که من برداشت کردم منظور شما اینه ک چه جوری می شه مقدار ثابت ها رو محاسبه کرد :)
خب آزمایش های متفاوت می تونند این مقادیر رو معین کنند

در مورد ثابت گرانش آزمایش هنری کاوندیش بود که مقدار دقیق این عدد رو با یه ضریب خطای کمی محاسبه کرد
در مورد سایر ثابت ها هم کار به همین منوال هست ...

کتاب فیزیک هالیدی می تونه تو این زمینه کمکتون کنه
برای مثال ویراش 5 جلد اول اون تو فصل گرانش در مورد نحوی آزمایش کاوندیش در محاسبه ی مقدار ثابت گرانش توضحات تکمیلی و خوبی رو داره که می تونید بهش مراجعه کنید , ...

با تشکر
دست نوشته های روزانه یک دانشجوی فیزیک نظری
www.physic-student92.blogfa.com

ارسال پست