امكان دارد جسمي تحت شتاب گرانش سرعتش بيش از سرعت نور شود؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

Re: امكان دارد جسمي تحت شتاب گرانش سرعتش بيش از سرعت نور شود

پست توسط You-See »

نه معنقدم نیستم که تنها سرعت بالا باعث این امر بشه. مگر این که شتاب بالا باعثش بشه مثلا بستگی ریز ذرات به هم گسیخته بشه. حتی شاید به کوارک ها هم تجزیه بشه، ولی این قسمت مرتبط به سرعت نمی شه. مخصوصا سرعت نور.
از نظر من شتاب بعد از سرعت خاصی که اسمش رو سرعت حدی می گذارم، قابل افزایش نیست!
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

jhvh

سپاس: 284

پست توسط jhvh »

You-See نوشته شده:نه معنقدم نیستم که تنها سرعت بالا باعث این امر بشه. مگر این که شتاب بالا باعثش بشه مثلا بستگی ریز ذرات به هم گسیخته بشه. حتی شاید به کوارک ها هم تجزیه بشه، ولی این قسمت مرتبط به سرعت نمی شه. مخصوصا سرعت نور.
از نظر من شتاب بعد از سرعت خاصی که اسمش رو سرعت حدی می گذارم، قابل افزایش نیست!

دقیقا آخر جملتون نزدیک شدید به حرف من
یک سوال : چرا سرعت حدی تعریف می کنید؟ مکانیزم غیر اون چیزیه که من تشریح کردم؟
یک نکته سرعت و شتاب زیاد توفیری ندارن
سرعت های بالا نیاز به شتاب داره من نگفتم دقیقا چی باعث اون اتفاق میشه

اما نظر خودم
نه با سرعت حدی موافقم نه با شتاب

دلایل یکی جوش هسته ای
یکی هم هر سرعتی با خودش بی نظمی و شتاب درون مولکولی همراه داره اصلا جای بحث این حرفا نیست

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

سرعت با شتاب خیلی فرق داره، البته در مکانیک نیوتونی، در مکانیک نسبیتی اطلاعاتم ناقصه.
دلیل این که سرعت حدی تعریف می کنم، اینه که زمان و فضا به نحوی کش میان و تغییر می کنن که عملا همدیگه رو خنثی می کنن.
مکانیزمی که شما گفتید تبدیل ماده به نور بود، و من معتقدم این اتفاق نمی افته. چون ماده هرگز به سرعت مورد نظر نمی رسه.
حتی الکترون های پرسرعت در سرن همچنان الکترون باقی می مونن، سرعت در تغییر ماهیت بی اثر باید باشه. سرعت های زیر نور همگی نسبی هستند و از دید ناظری که روی ذره نشسته، می تونن تغییر مختصات داده بشن، بنابراین ممکنه مثلا ذره های مجاور با سرعت بالا از کنار ذره مورد نظر ما عبور کنن، نه این که ذره ما سرعتش بالا باشه.
تنها در سرعت فوتونه که همه چی به هم می ریزه.
طبق دانسته های من، ذره هر قدر هم سرعتش بالا باشه، باز سرعت فوتون رو C اندازه می گیره!!
شاید، شاید، شاید خود فوتون ها هم همدیگه رو C اندازه گیری کنند. نمی دونم.
حرف من اینه که ذرات مادی، (نه جرمی که ممکنه دلیلش سایر نیروها باشه) نمی تونن هرگز به سرعت نور برسن. رسیدن به این سرعت انرژی قابل تعریفی نداره. مثل میل کردن نمودار تانژانت در حوالی نقطه یک به بی نهایت.
گذر از ذره بودن به فوتون شدن برای من عجیبه. حتی تبدیلات ماده و پادماده به فوتون. اما داستانی که در شتاب دادن و سرعت بخشیدن به ذرات مادی هست، ارتباطی با تبدیلات ذرات به هم (من فکر می کنم) نداره.
منبعی ندارم، همش تحلیل های ذهنی خودمه.
بفرمایید نظر شما چیه.

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

نمایه کاربر
stupid-boy

سپاس: 2

پست توسط stupid-boy »

توی فیزیک هالیدی نوشته بود که الکترون رو تا حالا به سرعت 0.9999c ( دقیقا تعداد اعشارش یادم نیست، ولی فک کنم دو رقمی بود) رسوندن، ولی به خود سرعت نور نرسیده هنوز
فیزیک آسان تر می شد اگر:
به جای سیب، خود درخت روی سر نیوتن می افتاد!

نمایه کاربر
dornalar

سپاس: 50

پست توسط dornalar »

Archimedes نوشته شده:
dornalar نوشته شده:
Archimedes نوشته شده:البته ممکن است این محدودیت سرعت نور در محدوده انبساط کیهانی و طبق نظریه هابل نقض شود.

دوست عزیز در انبساط کیهانی این اجسام نیستند که حرکت میکنند
فضا زمان کش می آید پس اصلا مسئله محدودیت در حد سرعت نور مطرح نیست

البته که در انبساط فضا-زمان اجسام حرکت نمی کنند پسر جان!
ولی به واسطه کش آمدن فضا-زمان اجرام (البته نه همه آنها) از هم دور می شوند.
و این سرعت دور شدن مثلا یک کهکشان با کهکشان خیلی دورتر از کهکشان اولی می تواند در فاصله نامعلومی از سرعت نور هم بیشتر شود.(البته طبق نظریه هابل).

منم گفتم مسئله محدودیت سرعت مطرح نیست
یعنی اجسام با هر سرعتی میتونن از هم دور شن پسر جاااااااااااان
و من برای زندگی تو را بهانه میکنم...

my page: dornalar.blogfa.com

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

ميدوني يه وجسم سرعت به نور برسه چي ميشه?تا جايي كه من ميدونم ماده تو نسبيت به قسمتايي از فضا ميگن كه انرژي فوقالعده توش منقبض شده يه جورايي فكر كنين ماده بسته هايي از انرژياييه كه تشكيلش داده و تو فضا انقباض پيدا كرده منبعم بخواين وكتاب طرح بزرگ اثر استيفن هوكينگ و دنيا هاي موازي اثر ميچيو كاكو ومجله دانشمند ماهنامه دي ماه 1393 خوب وقتي يه ماده به سرعته نورميرسه بنظرم مفهومه اينكه جرمش به بيناهيت ميل ميكنه اينه كه تو سرعتايه بالا ميدونيم فضا انقباض پيدا ميكنه از نظر هرناظري بنظره من جايه اينكه جرمه جسم زياد و زيادتر شه جسم انقدر تو خودش فشرده. ميشه تا اينكه ميشه عينه همون جسم بيگ بنگ كه درواقع كوچيكتر از يه الكترون بود ولي جهانو ساخت
خلاصه اگه يه اتم رو به سرعت ونور برسونيم و همينطور تو سرعت نور نگهش داريم و بعد بام!بتركونيمش شايد باهاش يه جهان بشه ساخت

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

ميدوني يه وجسم سرعت به نور برسه چي ميشه?تا جايي كه من ميدونم ماده تو نسبيت به قسمتايي از فضا ميگن كه انرژي فوقالعده توش منقبض شده يه جورايي فكر كنين ماده بسته هايي از انرژياييه كه تشكيلش داده و تو فضا انقباض پيدا كرده منبعم بخواين وكتاب طرح بزرگ اثر استيفن هوكينگ و دنيا هاي موازي اثر ميچيو كاكو ومجله دانشمند ماهنامه دي ماه 1393 خوب وقتي يه ماده به سرعته نورميرسه بنظرم مفهومه اينكه جرمش به بيناهيت ميل ميكنه اينه كه تو سرعتايه بالا ميدونيم فضا انقباض پيدا ميكنه از نظر هرناظري بنظره من جايه اينكه جرمه جسم زياد و زيادتر شه جسم انقدر تو خودش فشرده. ميشه تا اينكه ميشه عينه همون جسم بيگ بنگ كه درواقع كوچيكتر از يه الكترون بود ولي جهانو ساخت
خلاصه اگه يه اتم رو به سرعت ونور برسونيم و همينطور تو سرعت نور نگهش داريم و بعد بام!بتركونيمش شايد باهاش يه جهان بشه ساخت و جواب پرسشه تايپيك از نظر نظري تو شتاب ثابت ميش نزديكه سرعت نور شد ولي.اگه بهش برسيم....

نمایه کاربر
DOCTOR G

سپاس: 14

پست توسط DOCTOR G »

دانشمندان با این قضیه که اجسام می توانند تحت شرایطی از نور سریعتر بروند، مشکلی ندارند.[1] به طور کلی جرم منفی بر خلاف جرم مثبت (که تمام چیزهای اطراف ما را شامل می شود)، فضا منبسط و زمان را منقبض می کنند؛ در نتیجه از نور می توانند سریعتر بروند . همچنین ذرات تایکون هم از نور سریع تر می روند و حتی در زمان می توانند به عقب برگردنند.[2] ولی ذزات معمولی هم در شرایط خاصی که البته من اطلاع ندارم می توانند با سرعتی بیشتر از سرعت نور حرکت کنند.

لطفا به این نکته هم توجه داشته باشید که سرعت نور به اصطلاح سرعت نور است؛ ولی در واقع حد بالای سرعت هاست که بخاطر تغییرات فضا - زمان می توان درک کرد. یعنی اگر تغییرات فضا - زمان جور دیگری بود، سرعت نور بجای 299792458m/s(سرعت دقیق نور) ، به عنوان مثال می شد 400000000m/s یا حتی 2m/s ( منظورم اینست که سرعت نور می توانست بیشتر یا کمتر باشد.)

1-("منبع : سخنرانی پروفسور گلشنی")
2- ( "منبع : فیزیک مفهومی - جلد 4 - نوشته پاول جی. هیوییت")

نمایه کاربر
alininja

سپاس: 5

می توان به سرعت ماوراء نور دستیافت

پست توسط alininja »

با سلام،
به نظر من دستیابی به سرعت ماوراء سرعت نور کاملا شدنی است.همه می دانیم هر چیزی که با یک سرعت ثابت حرکت می کند اگر تحت تاثیر یک میدان جاذبه یا گرانشی قرار گیرد سرعتش بیشتر شده و با سرعت بالا تری به سمت میدان گرانش حرکت می کند.حال اگر ما فوتون نور را که با سرعت نور حرکت می کند به سمت یه میدان گرانشی برای مثال سیاهچاله بفرستیم سیاهچله فوتون نور را با سرعت بیشتری به سمت خود جذب می کند و این یعنی اکنون فوتون با سرعت ماوراء نور در حال حرکت است.
خواهش می کنم هر کسی که در این مورد نظری داره به من اعلام کنه.
انسان همچون پرنده ای با دو بال است که یک بال علم و دانش و بال دیگر دین و تقوا است . تعادل این دو بال سبب پرواز انسان بسوی بیکران ها می شود.

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

عزیزم فوتون نور جرم نداره که کشیده بشه

نمایه کاربر
alininja

پست توسط alininja »

درسته فوتون نور جرم نداره اما این قضیه فقط در زمانی که فوتون ثابت باشه صدق می کنه و در حالت حرکت طبق معادله ی m = E/c2 = hν/c2 = h/λc فوتون جرم برابر انرژی پیدا می کند.در ضمن این یه چیز ثابت شده است که نور جذب سیاهچاله می شود و اگر نور جذب سیاهچاله شود این غییر ممکن است که بدون تغییر در سرعت جذب آن شود.
انسان همچون پرنده ای با دو بال است که یک بال علم و دانش و بال دیگر دین و تقوا است . تعادل این دو بال سبب پرواز انسان بسوی بیکران ها می شود.

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

دلیل جذبش خمش فضاست و نه جرم در حال حرکتش.
این جرم برای ناظر ساکن جرم هست و برای خود فوتون داستان فرق می کنه.

نمایه کاربر
alininja

پست توسط alininja »

حرف شما کاملا درسته اما این خمش فضا که میگید بر اساس قانون گرانش نیوتون که خمش فضا تنها دلیلش جرم سیاهچاله است .حتی اگر طبق حرف شما فوتون نور در حرکت جرم نداشته باشه و به دلیل خمش فضا به سمت سیاهچاله جذب بشه مانند توپی که اگر در سطح شیب دار قرار بگیره سرعتش افزایش پیدا می کنه سرعت فوتون نور نیز افزایش پیدا می کنه.

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

تعریفتون رو از سرعت درست کنید.
سرعت = مسافت / زمان
مسافت طولانی تری رو طی می کنه قبول، اما زمان براش بیشتر کش میاد و سرعت بیشتر نمی شه!!!

ارسال پست