بی نهایت نبودن جهان


Re: بی نهایت نبودن جهان

نوشتهاز سوی Plasma در شنبه 1 فروردين 1394 - 13:37

چرا منطقی نیست که ماده بی نهایت باشه؟
Be a loner. That gives you time to wonder, to search for the truth. Have holy curiosity.make your life worth living. (Albert Einstein)
نماد کاربر
 
سپـاس : 25

ارسـال : 97


نام: فاطمه اکبری
نام نویسی: 93/7/26

ذکر نشده

Re: بی نهایت نبودن جهان

نوشتهاز سوی Archimedes در شنبه 1 فروردين 1394 - 23:07

Plasma نوشته است:چرا منطقی نیست که ماده بی نهایت باشه؟

مکان - زمان محدود است در نتیجه نمی تواند حاوی مقدار بی نهایت ماده باشد.
نامحدود در محدود منطقی نیست.
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست
نماد کاربر
 
سپـاس : 1361

ارسـال : 1233


نام نویسی: 92/5/14

ذکر نشده

Re: بی نهایت نبودن جهان

نوشتهاز سوی Archimedes در يكشنبه 2 فروردين 1394 - 11:06

علیرضا خسروی نوشته است:سلام
با توجه به این که انیشتین معتقد بود که جهان ما بی نهایت نیست یعنی همه ی دنیای مادی ما تا یه جایی هست و بعد از اون دیگه جهانی نیست چطور ممکنه یه جایی باشه که هیچی نباشه! اصلا اگه جایی باشه یعنی مکان هست پس حتما ماده هم هست و اگه بگیم هیچی نیست حتی مکان هم نیست که با عقل جور در نمیاد!!!
لطفا کمک کنید این پارادوکس برای من حل بشه


متوجه شدم برخی دوستان دچار درک نادرست و اشتباه در فهمیدن برخی مفاهیم علمی شدن از جمله:
با یک داستان شروع می کنم:
تا قبل از اینکه هابل با تلسکوپ خودش به ژرفای فضا نگاهی بیاندازه. ستاره شناسان اینگونه می اندیشیدند که عمر جهان فقط چند میلیون ساله و تمام جهانی که وجود داره همین ستارگان و اجرامیه که شب ها در آسمان می بینیم غافل از اینکه تمام این اجرام نورانی در محدوده کهکشان راه شیری.
تا اینکه هابل تلسکوپش را به سمت آسمان گرفت و توانست به دو موضوع خیلی مهم را کشف کرد:
اول اینکه فهمید کهکشان ما تمام جهان را تشکیل نمی دهد بلکه کهکشانهای زیادی مانند کهکشان ما در فضا وجود دارد که امروزه می دانیم این تعداد بیش از ۲۰۰ بیلیون عدد است.
دومین موضوعی که به آن پی برد این بود که طول موج خطوط طیفی کهکشان های دوردست تعدای انتقال به طول موج کوتاهتر دارند( انتقال به آبی) یعنی در حال نزدیک شدن به ما هستند و تعدادی انتقال به قرمز دارند به این معنی که از ما دور می شوند.
و موضوعی که کشف کرد این بود که اکثر کهکشان ها قرمزگرایی دارند و در حال دور شدن از ما هستن. او پی برد که سرعت دور شدد کهکشانها به نسبت افزایش فاصله از ما با نرخی فزاینده افزایش پیدا می کند(براساس نظریه هابل به ازای یک میلیون سال نوری ۱۵ تا ۳۵ کیلومتر بر ثانیه به سرعت دور شدن اضافه می شود).
بنابراین بر طبق این نظریه کهکشانها باید در گذشته به هم نزدیکتر بوده باشند تا اینکه از یک نقطه شروع شده باشد که امروزه این شروع را بیگ بنگ می نامند به معنی انفجار بزرگ.
ولی در استفاده از مفهوم انفجار بزرگ باید با احتیاط سخن گفت زیرا لفظ انفجار اشتباه است و طبق نظریه تورم آلن گوث این بیگ بنگ را به عنوان تورمی فوق سریع در خود صفحه فضا-زمان می داند.
به این معنی که در ابتدا عدم بود (هیچ نه مکانی نه زمانی نه بعدی هیچ) بیگ بنگ با تورم فوق سریع صفحه فضا زمان از نقطه ای دارای حالت تکینگی(جرم بسیار بسیار بسیار زیاد ولی نه بینهایت در نقطه ای به ابعاد بسیار بسیار بسیار کوچک ولی نه بینهایت کوچک) شروع شد و این تورم خود فضا زمان ساز بود خود ابعاد را کش داد و منبسط کرد.
تمام کهکشانها نیز بواسطه ابساط صفحه فضا زمان از هم دور می شوند. نه اینکه فضایی باشد که هنوز کهکشانها به آنجا نرسیده باشند بلکه جهان گسترش می یابد زیرا صفحه فضا زمان کش می آید درست مثل سطح بادکنک هنگام باد کردن( سطح بادکنک گرد است و در نتیجه یک رویه و با حرکت روی آن به نقطه ی اول برمی گردی. هنگام باد کردن سطحش کش می آید و اگر از قبل نقطه هایی با خودکار روی سطح آن کشیده باشید بواسطه کش آمدن پوسته بخاطر باد کردن آن این نقاط از هم دور می شوند. حال این نقاط را به عنوان کهکشان در نظر بگیرید و پوسته بادکنک را صفحه فضا زمان).
با این مثال متوجه می شوید هیچ فضایی و هیچ مکانی برای حرکت وجود ندارد مگر چهارچوب فضا-زمان و ما کاملا مقید به صفحه فضا-زمان هستیم.
در نتیجه فضای حرکتی بیرون از فضا - زمان وجود ندارد که الان خالی باشد و بعد بواسطه انبساط جهان کهکشانها به اونجا برسند.
هر چه وجود دارد صفحه فضا-زمان است و به واقع تنها صفحه فضا-زمان خاصیت حرکتی دارد و در حین انبساط این صفحه خود چهارچوب است و خود بزرگ می شود. پس غیر از چهارچوب فضا-زمان دیگر چهارچوبی برای حرکت وجود ندارد.
و این چهارچوب بر طبق یافته های تجربی اخترشناسان دارای قطری به اندازه تقریبی ۱۳۷۵۰۰۰۰۰۰۰ سال نوری می باشد که همان عمر کیهان است.
پس جواب سوال درباره جهان قابل مشاهده و آزمایش ربطی به فلسفه ندارد بلکه با مشاهده مشخص شده جهان اندازه ای محدود دارد و در نتیجه ماده ی موجود در آن نیز محدود است.
این فرضیات اثبات شده توسط روش های علمی می باشد.
موفق باشید. smile072
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست
نماد کاربر
 
سپـاس : 1361

ارسـال : 1233


نام نویسی: 92/5/14

ذکر نشده

Re: بی نهایت نبودن جهان

نوشتهاز سوی aliwardead در پنجشنبه 6 فروردين 1394 - 23:26

من از کتابخونه مرکزی دیروز ی کتاب گرفتم به اسم رویاهای انیشتین توش نوشته بود که ما دو جور زمان داریم یکی زمانی دایره ای که نامحدود است و همه کارهایی که تو این دنیا انجام میشوند دوباره با گذشت زمان تکرار میشوند مثلا اکتشافت و زورگویی ها . و یکی زمانی که مثل دوایری که به یک نقطه از درون خطم میشن که این زمان زمان محدود است ..و تو کتابه نوشته بود زمان ما نامحدود است و دوباره تکرار میشود تصویر
 
سپـاس : 0

ارسـال : 12


نام: علی غلامی
نام نویسی: 93/11/17

ذکر نشده

Re: بی نهایت نبودن جهان

نوشتهاز سوی مهدى احمدى در سه شنبه 11 فروردين 1394 - 19:57

سلام

اولا انيشتين با همه علم و دانشش يك انسان بود با همه محدوديتهاى انسانى و نظرات ايشان هم چون با ابزارها و نسبتهاى فكرى بشرى سنجيده شده مى تواند ناصحيح و فقط قابل درك براى بشر باشد اما قرا ر نيست جهان و قوانين آن از همان قوانينى كه فقط براى بشر محدود قابل درك. است تبعيت كند جهان براى خود قوانين و تعاريفى دارد كه بسيارى از آنها براى بشر و حتى انيشتين غير قابل فهم است
دوما منظور انيشتين اين بوده كه در حال حاضر جهان محدود است بنظر بنده جهان مانند يك دومينوى چيده شده است كه ضربه اوليه به آن زده شده و همچنان در حال گسترش و انبساط است اما آنچه كه براى ما قابل درك است محدود است در حقيقت بشر هر چه را كه نمى بيند ، نمى فهمد و درك نمى كند آنرا نامحدود مى داند اما معنى نامحدود را فقط كسى مى داند كه خود و ابزارهاى سنجشش نامحدود باشد "با ابزار محدود نمى توان نامحدود را درك نمود " حتى اگر انيشتين باشيد" با ترازوى ميوه فروشى وزن كردن طلا وبا ترازوى طلا فروشى وزن كردن هندوانه خطاست "
اما نظر بنده اين است كه جهان از ابتدا ذره اى فشرده با چگالى بسيار بالا وزن بسيار بالا واز جنس ماده تاريك بوده زمانى يك فوتون نور با اين ذره برخورد و در آن جهش ايجاد نموده و چون سرعت و حركت و زمان در آن ذره نزديك به صفر بوده و بالعكس سرعت فوتون نور ٣٠٠٠٠٠ كيلومتر در ثانيه بوده اين تناقض سرعت و حركت موجب انفجار بزرگ يا بيگ بنگ شده كه مانند همان دومينوى چيده شده اين انفجار و انبساط همچنان و با همان سرعت نور ادامه دارد وبدليل ماهيت حركت نور كه بدو صورت مستقيم الخط و موجى حركت مى كند اين انبساط در طول و عرض و ارتفاع يعنى بصورت سه بعدى در حال گسترش است و تفاوت سرعت نور با فضاى در حال گسترش نيز موجب كشسانى در فضا و بوجود آمدن زمان گرديده است
به هر حال براى بشر محدود بيان و درك نامحدود غيرممكن است اما فكر كردن به آن و سير به سوى آن بلامانع است حتى اگر بداند هرگز به آن نخواهد رسيد
 
سپـاس : 3

ارسـال : 16


نام: مهدى احمدى
نام نویسی: 94/1/10

ذکر نشده

قبلی

بازگشت به فیزیک مدرن

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 26 مهمان