جایزه نوبل


جایزه نوبل

نوشتهاز سوی Ali.T در چهارشنبه 10 مهر 1392 - 12:29

6 روز دیگر جایزه نوبل فیزیک داده میشه با توجه به کشف هیگز به نظرم جایزه به ذره هیگز(یا خود هیگز یا سرن) داده میشه.
به نظرتون جایزه به فیزیک ذرات بنیادی میرسه یا حوزه دیگه ای از فیزیک؟
نماد کاربر
 
سپـاس : 479 times

ارسـال : 398


نام نویسی: 87/3/15

مرد

Re: جایزه نوبل

نوشتهاز سوی Ali.T در سه شنبه 16 مهر 1392 - 15:21

مراسم معرفی برندگان جایزه نوبل فیزیک برگزار شد و این جایزه به نظریه پردازان مکانیزم هیگز داده شد.
برندگان جایزه نوبل فیزیک سال 2013 :

Francois Englert

Peter Higgs
نماد کاربر
 
سپـاس : 479 times

ارسـال : 398


نام نویسی: 87/3/15

مرد

Re: جایزه نوبل

نوشتهاز سوی dusty در سه شنبه 16 مهر 1392 - 15:37

همان طور که انتظار میرفت...

تصویر
راست هیگز و چپ انگلرت

Nobel prize web site نوشته است:The Nobel Prize in Physics 2013 was awarded jointly to François Englert and Peter W. Higgs "for the theoretical discovery of a mechanism that contributes to our understanding of the origin of mass of subatomic particles, and which recently was confirmed through the discovery of the predicted fundamental particle, by the ATLAS and CMS experiments at CERN's Large Hadron Collider"

جایزه نوبل فیزیک 2013 به صورت مشترک به فرانسیس انگلرت و پیتر هیگز اعطا شد،
به خاطر کشف نظری مکانیزمی که منجر به درک [بهتر] ما از منشأ جرم ذرات در مقیاس زیر اتمی شد، که به تازگی توسط آزمایش های انجام شده ی ATLAS و CMS در برخورد دهنده بزرگ هادرونی واقع در سرن و اکتشاف ذره بنیادی پیش بینی شده، تایید شد.

***

شادی کارکنان سرن(پروژه ATLAS و CMS) در هنگام اعطای جایزه -- منبع: سرن

تصویر

smile072 smile072 smile072
واپسین ویرایش بدست dusty در سه شنبه 16 مهر 1392 - 18:27, رویهم 1 بار.
 
سپـاس : 431 times

ارسـال : 287


نام نویسی: 91/11/2

ذکر نشده

Re: جایزه نوبل

نوشتهاز سوی looklook در سه شنبه 16 مهر 1392 - 16:48

انتظارشو داشتم ...انصافا هم اين جايزه را بايد سال قبل مي دادند . الان ديگه زياد حال نمي ده !!!!!! .... ولي اين پيتر هيگز 81 ساله 750 هزار دلار را مي خواهد چكار كند ؟ در اساسنامه جايزه نوبل امده است كه جايزه نقدي در نظر گرفته شده براي دانشمندان جهت كمتر شدن دغدغه مالي دانشمندان و كمك به انها در جهت كسترش پژوهش هايشان مي باشد در حالي كه هيگز 81 ساله الان چند ساله كه كلا پژوهخش را كنار گذاشته واقعا بايد كميته نوبل يك تجديد نظري بكند ...
رياضيات براي فيزيك راهكار نيست بلكه راهنماست .
 
سپـاس : 41 times

ارسـال : 45


نام نویسی: 89/12/10

ذکر نشده

Re: جایزه نوبل

نوشتهاز سوی Archimedes در چهارشنبه 17 مهر 1392 - 22:15

واقعا جالبه زمانی نوبل به انیشتین رسیده که نه آزمایشگاهی داشت نه پولی فقط خودش بود با قلم کاغذ و پیپ تونست نسبیت رو ارائه بده با این حال نوبل رو یرای نسبیت ندادن با اینکه الان 50 درصد فیزیک همین نظریه است با این تو این دوره نوبل رو با کمک هزاران فیزیکدان و با صرف چند صد میلیون دلار به زور بردن
واقعا جهان چه دانشمندایی رو از دست داده
حیف
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست
نماد کاربر
 
سپـاس : 1361 times

ارسـال : 1233


نام نویسی: 92/5/14

ذکر نشده

Re: جایزه نوبل

نوشتهاز سوی DARKENERGY در چهارشنبه 17 مهر 1392 - 22:28

اسامی برندگان جایزه نوبل سال ٢٠١٣ در رشته شیمی اعلام شده است.
تصویر
روز جمعه، ١٧ مهرماه (٩ اکتبر)، آکادمی سلطنتی سوئد اعلام کرد که جایزه نوبل امسال در رشته شیمی به مارتین کارپلوس، مایکل لویت و آریه وارشل، پژوهشگران آمریکایی اعطا شده است.

این سه پژوهشگر تحقیقاتی را در دهه ١٩٧٠ میلادی به جریان انداختند که به کشف فرآیندهای شیمیایی مانند نحوه تصفیه دود اگزوز اتومبیل و چگونگی فتوسنتز در برگ سبز گیاهان منجر شد.
آکادمی سلطنتی سوئد گفته است که تحقیقات این سه نفر در زمینه ساخت الگوهای جامع کامپیوتری به درک بهتر فعل و انفعالات پیچیده شیمیایی و در نتیجه، رسیدن به دستاوردهایی مهم از جمله کشف داروهای جدید کمک کرده است.
سخنگوی آکادمی سلطنتی گفته است: "جایزه شیمی امسال به ورود آزمایش‌های شیمی به حوزه فضای سایبری ارتباط دارد."
هر سه برنده جایزه نوبل در خارج از ایالات متحده متولد شده اما بعدا، شهروندی آمریکا را دریافت کرده اند.


مارتین کارپلوس، ٨٣ ساله، متولد اتریش و دارای تابعیت مضاعف اتریشی و آمریکایی است و در دانشگا های استراسبورگ فرانسه و هاروارد آمریکا تدریس می کند.
مایکل لویت، ٦٦ سال دارد و دارای تابعیت مضاعف بریتانیایی و آمریکایی است و کرسی استادی مدرسه پزشکی دانشگاه استانفورد آمریکا را در اختیار دارد و آریه وارشل، ٧٢ ساله، شهروند آمریکا و اسرائیل است و با دانشگاه کالیفرنیایی جنوبی در لس آنجلس همکاری می کند.
جایزه شیمی نوبل یک میلیون و دویست هزار دلار ارزش دارد که امسال به طور مساوی بین برندگان تقسیم می شود.
پرفسور لویت در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که اعظای این جایزه به منزله شناسایی تحقیقاتی است که او در سن ٢٠ سالگی و حتی قبل از دریافت درجه دکترا انجام داده بود.
در مورد انتخاب این تحقیقات برای دریافت جایزه نوبل، وی گفت: "دلیل این بود که من در زمان مناسب در محل مناسب بودم و شاید هم چند فکر جدید هم در سرم داشتم."
پرفسور وارشل نیز گفت که تحقیقاتی که باعث اعطای جایزه نوبل شد "شامل تکمیل روشی کامپیوتری برای بررسی ساختار پروتئین ها و درک آن بوده است."
تحقیقات مارتین کارپلوس و آریه وارشل در دهه ١٩٧٠ به ساختن یک الگوی کامپیوتری منجر شد و بعدها، وارشل با همکاری مایکل لویت در تحقیقاتی در دانشگاه کمبریج، بریتانیا، یک برنامه کامپیوتری برای مطالعه آنزیم ها ساخت.
تا کنون برندگان جوایز نوبل در رشته فیزیک، پزشکی و شیمی اعلام شده اند و قرار است اسامی برندگان جوایز نوبل در ادبیات و صلح در روزهای پنجشنبه و جمعه و در رشته اقتصاد در روز دوشنبه اعلام شود.
قوانین انجمن

تصویر

کاربر گرامی در صورت مشاهده پستهای ناقض قوانین آن را توسط کلید
تصویر
به مدیریت اطلاع دهید
نماد کاربر
مدير انجمن

مدير انجمن
 
سپـاس : 5552 times

ارسـال : 6785


نام: Melina
سن: 28 سال
نام نویسی: 90/12/18

زن

Re: جایزه نوبل

نوشتهاز سوی DARKENERGY در پنجشنبه 18 مهر 1392 - 21:31

نوبل ادبی به آلیس مونرو کانادایی تعلق گرفت

تصویر


کمیته نوبل در استکهلم سوئد روز پنجشنبه اعلام کرد جایزه نوبل ادبی سال ۲۰۱۳ به آلیس مونرو نویسنده کانادایی تعلق گرفته است.

کمیته نوبل آلیس مونرو ۸۲ ساله را «استاد داستان کوتاه مدرن» خوانده است.

بسیاری از داستانهای مونرو درباره منطقه جنوب غربی اونتاریو است که در آن زندگی می کند. داستانهای مونرو غالباً با داستانهای آنتون چخوف روسی مقایسه می شود، که او نیز به عنوان استاد داستان کوتاه شناخته شده است.

دیوید هومل منتقد ادبی آمریکایی اخیراً درباره کارهای آلیس مونرو به خبرگزاری فرانسه گفته بود: او زنی است که برای زنان می نویسد، ولی مردان را تحقیر نمی کند.

آلیس مونرو تا کنون جوایز ادبی زیادی را ربوده است، از جمله ۳ جایزه فرماندار کل کانادا، جایزه بین المللی بوکر بریتانیا، و جایزه او. هنری امریکا.


Born: July 10, 1931 (age 82),
قوانین انجمن

تصویر

کاربر گرامی در صورت مشاهده پستهای ناقض قوانین آن را توسط کلید
تصویر
به مدیریت اطلاع دهید
نماد کاربر
مدير انجمن

مدير انجمن
 
سپـاس : 5552 times

ارسـال : 6785


نام: Melina
سن: 28 سال
نام نویسی: 90/12/18

زن

Re: جایزه نوبل

نوشتهاز سوی DARKENERGY در جمعه 19 مهر 1392 - 13:22

سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی برنده جایزه صلح نوبل شد


تصویر


روز جمعه، ١٩ مهر (١١ اکتبر)، در اسلو، پایتخت نروژ، اعلام شد که کمیته تعیین جایزه صلح نوبل، "سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی" را به عنوان برنده جایزه صلح نوبل برای سال ٢٠١٣ تعیین کرده است.


برندگان جوایز نوبل در سایر رشته ها توسط کمیته های اعطای جایزه نوبل در سوئد تعیین و اعلام می شوند، اما تعیین برنده جایزه صلح نوبل برعهده یک کمیته پنج نفره منتخب پارلمان نروژ است.
برای سال جاری، علاوه بر سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی، ملاله یوسف زی، دختر پاکستانی به خاطر دفاع از حق تحصیل دختران، دنیس ماکوگ، پزشک متخصص زنان در جمهوری کنگو به دلیل مبارزه برای حمایت از قربانیان تجاوز، و چلسی (برادلی) منینگ نظامی آمریکایی به خاطر قرار دادن دهها هزار سند محرمانه دولت آمریکا در اختیار سایت ویکی‌لیکس از جمله نامزدهای دریافت جایزه صلح نوبل بودند.


همچنین از مگی جبران، کارشناس کامپیوتر مصری که با رها کردن شغل دانشگاهی و انتخاب جامه رهبانیت، یک بنیاد خیریه را برای کمک به کودکان ایجاد کرد و سوتلانا گانوشینکا، استاد سابق ریاضیات در روسیه که به عنوان مدافعان حقوق بشر فعالیت داشته، به عنوان دیگر نامزدهای دریافت این جایزه نام برده می شد.
در میان برندگان جوایز صلح نوبل در سال های گذشته، شماری از شخصیت های برجسته سیاسی و اجتماعی جهان و همچنین نهادهای فعال در زمینه صلح دیده می شوند.
چند رئیس جمهوری آمریکا، از جمله تئودور روزولت، وودرو ویلسون، جیمی کارتر و باراک اوباما، همچنین انور سادات رئیس جمهوری پیشین مصر همراه با مناخیم بگین، نخست وزیر اسرائیل، یاسر عرفات، رهبر فقید فلسطینیان همراه با ایتزاک رابین، نخست وزیر پیشین اسرائیل، نلسون ماندلا و وللم دکلرک، رئیسان جمهوری پیشین آفریقای جنوبی، و لخ والسا، رئیس جمهوری پیشین لهستان، و میخائیل گورباچف، آخرین رئیس جمهوری شوروی، نام برد.


دالایی لاما، رهبر بودائیان تبت، آنگ سان سوچی، فعال سیاسی برمه ای، و شیرین عبادی، حقوقدان ایرانی مدافع حقوق بشر از دیگر شخصیت هایی هستند که این جایزه را دریافت کرده اند.
همچنین شماری از نهادهای جهانی مانند کمیته بین المللی صلیب سرخ، اتحادیه جهانی سازمان های صلیب سرخ و هلال احمر، صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف)، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، نیروی پاسدار صلح سازمان ملل و اتحادیه اروپا نیز به دلیل فعالیتشان در راستای پیشبرد صلح برنده این جایزه بوده اند.
جایزه نوبل بیش از یک میلیون دلار ارزش دارد و مراسم اعطای جایزه در اسلو، پایتخت نروژ برگزار خواهد شد.
قوانین انجمن

تصویر

کاربر گرامی در صورت مشاهده پستهای ناقض قوانین آن را توسط کلید
تصویر
به مدیریت اطلاع دهید
نماد کاربر
مدير انجمن

مدير انجمن
 
سپـاس : 5552 times

ارسـال : 6785


نام: Melina
سن: 28 سال
نام نویسی: 90/12/18

زن

Re: جایزه نوبل

نوشتهاز سوی DARKENERGY در دوشنبه 22 مهر 1392 - 22:20

آکادمی نوبل سوئد برندگان نوبل اقتصاد ۲۰۱۳ را اعلام کرد و یوجین فاما، لارس پیتر هانسن و رابرت شیلر هر سه از آمریکا برنده جایزه امسال شدند. فاما و هانسن استادان دانشگاه شیکاگو و شیلر استاد دانشگاه ییل هستند.


17156361_403.jpg
17156361_403.jpg (56.01 KIB) بازدید 3268 بار
از چپ: یوجین فاما، لارس پیتر هانسن و رابرت شیلر برندگان نوبل اقتصاد ۲۰۱۳


این دانشمندان به گفته آکادمی نوبل برای "تحلیل تجربی قیمت دارایی" برنده جایزه امسال شدند.
آنها روش‌هایی نو برای بررسی قیمت سهام، اوراق قرضه و دیگر اشکال دارایی ارائه کردند. روش پیشنهادی آنها اکنون به روش استاندارد در تحقیقات دانشگاهی بدل شده و هم برای تدوین تئوری‌های جدید و هم سرمایه گذاری حرفه‌ای سودمند است.
آکادمی نوبل معتقد است این سه نفر"درک فعلی ما را از قیمت دارایی شکل داده‌اند."
آکادمی نوبل از یوجین فاما به این دلیل تقدیر کرد که نشان داد قیمت سهام را در کوتاه مدت نمی توان پیش‌بینی کرد زیرا داده‌های جدید بسرعت بر قیمت تاثیر می‌گذارند.
به گفته این آکادمی کار پروفسور فاما تاثیر عمیقی بر تحقیقات در این زمینه گذاشته و عملکرد بازار را تغییر داده است.
پروفسور هانسن روشی آماری ارائه کرده است که امکان آزمایش نظریه های قیمت‌گذاری را فراهم می کند.
پروفسور شیلر هم بدلیل کاری که در دهه هشتاد میلادی انجام داد برنده جایزه امسال شد، او متوجه شد قیمت سهام بیشتر از سود آن نوسان دارد.
در کنفرانس خبری برای اعلام نام برندگان، با پروفسور شیلر تلفنی تماس گرفته شد. پروفسور شیلر گفت با توجه به اینکه افراد زیادی شایسته این جایزه بودند انتظار بردن نوبل امسال را نداشته است.
پروفسور شیلر گفت هدفش این است که با کمک اقتصاد به بشریت خدمت کند.
با اعطای این جایزه هفته نوبل سال ۲۰۱۳ به پایان رسید. نوبل اقتصاد جایزه در وصیت نامه آلفرد نوبل وجود نداشت و بانک مرکزی سوئد در سال ۱۹۶۸ این جایزه را به پنج جایزه اصلی اضافه کرد و اولین نوبل اقتصاد در سال ۱۹۶۹ اعطا شد.
جایزه برندگان امسال ۸ میلیون کرون سوئد معادل ۱.۲۵ میلیون دلار است.
در ده سال گذشته نوبل اقتصاد در قبضه آمریکایی‌ها بوده و از بیست برنده هفده نفر آنان آمریکایی بوده‌اند.
سال گذشته آلوین راث و لوید شیپلی از آمریکا برنده این جایزه شدند.
در میان کسانی که بخت بردن نوبل اقتصاد امسال را داشتند نام پرفسور محمد هاشم پسران استاد دانشگاه‌های کمبریج و کالیفرنیای جنوبی دیده می‌شد.
قوانین انجمن

تصویر

کاربر گرامی در صورت مشاهده پستهای ناقض قوانین آن را توسط کلید
تصویر
به مدیریت اطلاع دهید
نماد کاربر
مدير انجمن

مدير انجمن
 
سپـاس : 5552 times

ارسـال : 6785


نام: Melina
سن: 28 سال
نام نویسی: 90/12/18

زن

Re: جایزه نوبل

نوشتهاز سوی Ali.T در سه شنبه 15 مهر 1393 - 17:57

نوبل فیزیک (2014 میلادی - 1393 شمسی)


حدود پنج ساعت پیش مراسم معرفی کسانی که نوبل 2014 در فیزیک را دریافت کردند برگزار شد.
این جایزه به خاطر اختراع دیودهای نور آبی* توسط این افراد ، به آنها اهدا شده است.

دریافت کنندگان نوبل فیزیک (2014 میلادی - 1393 شمسی)


Isamu Akasaki

Hiroshi Amano

Shuji Nakamura


_____________________________

* blue light-emitting diodes
نماد کاربر
 
سپـاس : 479 times

ارسـال : 398


نام نویسی: 87/3/15

مرد

Re: جایزه نوبل

نوشتهاز سوی Ali.T در سه شنبه 14 مهر 1394 - 14:29

نوبل فیزیک (2015 میلادی - 1394 شمسی)


دقایقی پیش مراسم معرفی دریافت کنندگان جایزه نوبل فیزیک برگزار شد.
این جایزه به فیزیکدانان ذرات بنیادی به خاطر " کشف نوسانات نوترینو ها " اهدا شد.
نوسان نوترینوها دلیلی بر جرم دار بودن نوترینوها است. در مدل استاندارد ذرات، نوترینوها بدون
جرم در نظر گرفته می شوند.

دریافت کنندگان نوبل فیزیک (2015 میلادی - 1394 شمسی)


Arthur B. McDonald

Takaaki Kajita
نماد کاربر
 
سپـاس : 479 times

ارسـال : 398


نام نویسی: 87/3/15

مرد

Re: جایزه نوبل

نوشتهاز سوی DARKENERGY در سه شنبه 13 مهر 1395 - 12:58

دانشمند ژاپنی یوشینوری اُسومی برنده نوبل پزشکی 2016 شد


567567.jpg
567567.jpg (37.75 KIB) بازدید 3270 بار

آکادمی نوبل سوئد برنده نوبل پزشکی و فیزیولوژی سال ۲۰۱۶ را اعلام کرد.
یوشینوری اُسومی "برای کشف مکانیسم خودخواری (اتوفاژی - autophagy)" برنده جایزه ۹۳۰ هزار دلاری شد.
بنا به تعریف موسسه کارولینسکا، اتوفاژی "اساس تخریب و بازیافت اجزاء سلول" است.
کمیته نوبل کشف پروفسور اسومی را از این جهت حائز اهمیت دانست که به
"شناخت بسیاری ازروندهای سلولی مثل جهش ژنتیکی و عفونت‌هایی که می‌توانند بیماری‌های
مختلفی مثل پارکینسون، دیابت، سرطان و بیماری‌های سلسله اعصاب ایجاد کنند" کمک کرده است.
اتوفاژی که از دهه ۱۹۶۰ شناخته شده است؛ بدین معنی است که سلول اجزای خود را در غشایی بسته‌بندی کرده،
بعد این مجموعه با مرکز بازیافت سلول (لایزوزوم) در می‌آمیزد تا آنزیم‌های لایزوزوم، مواد مورد نظر را تخریب کنند.
پروفسور ۷۱ ساله ژاپنی گروهی از ژنها را شناسایی کرد که اتوفاژی در مخمر نان کنترل می‌کردند
و بعد نشان داد مکانیسم مشابهی هم در سلول‌های انسان وجود دارد.
با این که ممکن است به نظر برسد اتوفاژی روندی مخرب است اما این مکانیسم طبیعی دفاع سلول است.
در مواقعی که مواد غذایی به اندازه کافی به سلول نمی‌رسد یا اینکه سلول باید عوامل مهاجم مثل باکتری و ویروس را تخریب کند،
اتوفاژی برای زدودن مواد زائد و کاهش مصرف سلول ضروری است.
علاوه بر این سلول مواد زائدی را که خود تولید کرده یا اجزایی را که پیر شده‌اند به
این ترتیب تخریب کرده و از مواد اولیه آنها برای تولید اجزا و مواد جدید استفاده می‌کند.
دانشمندان بسیاری بیماری‌ها از جمله سرطان و دمانس را محصول اختلال در روند اتوفاژی سلول می‌دانند.
کشف پروفسور اسومی که در دهه ۹۰ میلادی صورت گرفت به توصیف کمیته نوبل "پارادیم تحقیقات را تغییر داد
" و به برکت آن "روندهای فیزیولوژیک برای تخریب و بازیافت اجزای سلول" شناخته شدند.
بنا به وصیت آلفرد نوبل موسسه کارولینسکای استکهلم مسئول انتخاب و اهدای جوایز نوبل پزشکی است.
سیاست کمیته نوبل این است که نام نامزدها را اعلام نمی‌کند اما برای نوبل پزشکی امسال بیش
از ۲۷۰ دانشمند نامزد دریافت معترترین جایزه پزشکی دنیا بودند.
این ۱۰۷‌امین جایزه نوبل پزشکی است که اولین بار در سال ۱۹۰۱ به امیل فون بهرینگ برای کشف واکسن دیفتری اهدا شد.
برندگان سال گذشته سه دانشمندی بودند که برای یافتن درمانی جدید برای مالاریا و بیماریهای حاره‌ای برنده این جایزه شدند.
قوانین انجمن

تصویر

کاربر گرامی در صورت مشاهده پستهای ناقض قوانین آن را توسط کلید
تصویر
به مدیریت اطلاع دهید
نماد کاربر
مدير انجمن

مدير انجمن
 
سپـاس : 5552 times

ارسـال : 6785


نام: Melina
سن: 28 سال
نام نویسی: 90/12/18

زن

Re: جایزه نوبل

نوشتهاز سوی DARKENERGY در سه شنبه 13 مهر 1395 - 17:53

نوبل فیزیک ۲۰۱۶ به سه فیزیکدان بریتانیایی رسید که 'دری را به دنیایی تازه گشودند'

_91504312_d6ca4025-ae0b-486f-987c-f04948b7e2b9.jpg
_91504312_d6ca4025-ae0b-486f-987c-f04948b7e2b9.jpg (61.24 KIB) بازدید 3243 بار

آکادمی سلطنتی علوم سوئد برندگان نوبل فیزیک۲۰۱۶ را معرفی کرد و سه فیزیکدان بریتانیایی دویستمین جایزه نوبل را ار آن خود کردند.
نیمی از جایزه ۹۳۰ هزار دلاری نوبل فیزیک امسال به دیوید تولس فیزیکدان ۸۲ ساله اهدا شد و نیم دیگر جایزه بطور مشترک به دانکن هالدین فیزیکدان ۶۵ ساله و مایکل کوسترلیتز فیزیکدان ۷۴ ساله رسید. هر سه فیزیکدان در آمریکا کار و زندگی می‌کنند.
کمیته نوبل این جایزه را به دلیل کشف خواص "عجیب" ماده به این سه دانشمند داد، کشفی که به گفته کمیته نوبل "دری را به دنیایی ناشناخته گشود" و امکان طراحی مواد تازه‌ای را فراهم کرده است. این سه فیزیکدان از شاخه نسبتا جوانی در ریاضی به نام توپولوژی استفاده کردند تا خواصی را که ماده می‌تواند از خود نشان دهد از نو تعریف کنند.
آنها کار خود را در دهه هفتاد میلادی آغاز کردند و نشان دادند در حالت‌های نادر ماده مثل ابررسانایی،
ابرمایع و سطوح بسیار نازک مغناطیسی، ماده خواص فیزیکی عجیب و نامتعارفی از خود نشان می‌دهد.
تولس و کوسترلیتز بر پدیده هایی که در سطوح بسیار نازک مواد دیده می شوند تمرکز داشتند؛
سطوحی که به قدری نازک هستند که در واقع دو بعدی هستند.

_91504316_035690160-1.jpg
_91504316_035690160-1.jpg (36.72 KIB) بازدید 3243 بار
پروفسور تورس هانس هانسن، عضو کمیته فیزیک نوبل، پس از اعلام برندگان
نوبل فیزیک معنای توپولوژی را با استفاده از تمثیل توضیح می‌دهد

به عبارت دیگر آنها بر خلاف تفکر رایج که ماده سه بعد طول و عرض و ارتفاع دارد
به بررسی پدیده‌های فیزیکی و خواص مواد در سطوح دوبعدی پرداختند.
هالدین درباره رشته‌هایی تحقیق می‌کرد که بقدری ظریف و نازک هستند که می‌توان آنها را تک‌بعدی دانست.
تحقیقات این سه دانشمند نشان داد این حالت‌های عجیب ماده مثل ابررسانایی، یعنی نبود مقاومت در مقابل عبور الکترون‌ها از خلال ماده، امکان پذیر هستند. در میان برندگان رشته های مختلف نوبل، برندگان نوبل فیزیک در مجموع جوانترین برندگان بوده‌اند که متوسط سن آنها ۵۵ سال بوده است. تاکنون فقط دو زن برنده نوبل فیزیک شده‌اند، ماری کوری در سال ۱۹۰۳ به همراه شوهرش
پی‌یر و هانری بکرل برای خاصیت رادیواکتیو و ماریا گوپرت مایر در سال ۱۹۶۳ برای تحقیقاتش در باره ساختار اتم.
قوانین انجمن

تصویر

کاربر گرامی در صورت مشاهده پستهای ناقض قوانین آن را توسط کلید
تصویر
به مدیریت اطلاع دهید
نماد کاربر
مدير انجمن

مدير انجمن
 
سپـاس : 5552 times

ارسـال : 6785


نام: Melina
سن: 28 سال
نام نویسی: 90/12/18

زن

Re: جایزه نوبل

نوشتهاز سوی Logan در سه شنبه 11 مهر 1396 - 19:19

[quote][/quote]اعطای جایزه نوبل فیزیک به سه دانشمند آمریکایی به خاطر کشف امواج گرانشی

در حدود یک قرن پیش آلبرت اینشتین بنیانگذار نظریه نسبیت، وجود امواجی را پیش بینی کرد که از برخورد اجرام عظیم و چگالی مانند سیاهچاله ها و ستاره های نوترونی پدید می آیند.

مبلغ جایزه نوبل فیزیک امسال 825 هزار یورو بوده است

وجود چنین امواجی با نام «امواج گرانشی» تا چند سال پیش در هاله ای از ابهام بود و دانشمندان نمی توانستند با ابزار موجود، حقیقت آنها را آشکار کنند. اما سه دانشمند آمریکایی با طرح ریزی و توسعه رصدخانه های «LIGO» توانستند وجود امواج گرانشی را اثباتکرده و از این طریق جایزه نوبل فیزیک 2017 را به خانه ببرند.

در پروژه مورد بحث «رینر ویس» از MIT، و «کیپ تورن» و «بری بَریش» از مؤسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech) نقش اساسی را به عهده داشتند که جایزه 825 هزار یورویی را  میان خود تقسیم نمودند.

آقای رینر ویس که پروفسور بازنشسته فیزیک در MIT است، مهم ترین عامل پیشرفت پروژه و ارائه ایده، طراحی و ساخت رصدخانه های LIGO در واشینگتن و لوییزیانا بوده که به تنهایی نیمی از مبلغ جایزه را از آن خود کرده است.

از طرف دیگر کیپ تورن استاد فیزیک نظری Caltech به خاطر پیش بینی ها و تعریف روش تشخیص امواج گرانشی در داده های به دست آمده، و بری بَریش فیزیکدان هسته ای Caltech به دلیل مدیریت و راه اندازی پروژه از سال 1994 به بعد، هر کدام یک چهارم از 825 هزار یورو را دریافت کردند.

گفتنی است پدیده مورد بررسی که منجر به اثبات وجود امواج گرانشی و در نتیجه دریاف جایزه نوبل شد، برخورد دو سیاهچاله عظیم (با جرمی تقریباً 35 برابر خورشید) بود که پیش از برخورد، ابتدا در هر ثانیه 30 دور گرد یکدیگر چرخیدند که در 20 میلی ثانیه پایانی قبل از برخورد، این رقم به 250 بار در ثانیه رسیده بود.
پیوست ها
IMG_20171003_192714.jpg
IMG_20171003_192714.jpg (113.77 KIB) بازدید 2255 بار
نماد کاربر
 
سپـاس : 19 times

ارسـال : 7


نام نویسی: 95/8/6

ذکر نشده


بازگشت به فیزیک ذرات بنیادی

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 4 مهمان