چه چیزی باعث حرکت الکترون ها در مدار می شوند ؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Nirvana_x

چه چیزی باعث حرکت الکترون ها در مدار می شوند ؟

پست توسط Nirvana_x »

سلام.من دچار سردرگمی شدم.در مدار ، وقتی سیم به باتری وصله ، و.باتری دارای یه ولتاژی هست ، ایا میدان باتری باعث به حرکت در اومدن الکترون ها میشه ؟ اما من یه جایی شنیدم که الکترون هایی که در سیم حرکت میکنن ، هیچ میدانی به روی اون ها وجود نداره ، اگه نداره پس چطوری از اولش حرکت کردن ؟؟

سوال دومم که به سوال اولم مربوط میشه ، و شایدم ندونستن این موضوع باعث شده سوال اول واسم پیش بیاد.اختلاف پتانسیل دو سر مقاومت چیه ؟ یعنی یه سر مقاومت بارهای مثبت تجمع دارن و یه سر دیگش بارهای منفی ؟؟ و چه چیزی باعث این اختلاف شده ، باتری ؟

منتظر پاسخ هاتون هستم

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

Re: چه چیزی باعث حرکت الکترون ها در مدار می شوند ؟

پست توسط [email protected] »

سلام
به نقل از کاربر nimafat:
ظاهراً میدان داخل رسانا هنگامی که جریان داشته باشیم، صفر نیست و تنها وقتی میدان صفره که جریانی وجود نداشته باشه (الکترواستاتیک)
به نقل از خودم!:
درباره ی سوال دومت هم درست حدس زدی، همین اختلاف بارها که به صورت شیمیایی توی دو سر باطری تجمع کردن باعث ایجاد اختلاف پتانسیل میشن. یه تیکه پلاستیک رو با پشم مالش بده تا (احتمالاً) بار منفی روش جمع بشه بعد بیا و یه تیکه شیشه رو با پارچه ی ابریشمی مالش بده تا بار مثبت روش جمع بشه. بعد آروم و با فاصله این دوتا رو کنار هم قرار بده. حالا سرهای یه سیم u شکل رو به هر کدوم وصل کن تا برق بگیردت! smile022 (در اصل خود تو یه مقاومتی) البته جریان در این حالت خیلی ناچیزه و بهتره برای جریان ملموس تر از باردار کردنه دوتا جسم رسانا استفاده کنی...
آخرین ویرایش توسط [email protected] شنبه ۱۳۹۴/۱۰/۵ - ۱۰:۴۴, ویرایش شده کلا 1 بار

عبدالرضا علي پور

نام: عبدالرضا علي پور

محل اقامت: بوشهر

سپاس: 142

پست توسط عبدالرضا علي پور »

در مورد سوال اول رساناها الكترونهاي ازاد دارن كه به همديگه ضربه ميزنن در اصل حركت نميكنند به هم ديگه ضربه ميزنن مثل اينكه يك لوله پر از اب داشته باشيد ويك قطره اب از يك طرف واردش كنيد از ان طرف يك قطره ميچكد

در مورد سوال دوم اگر مقاومت شما به صورت موازي بسته شده باشد در اختلاف پتانسيل تغييري ندارد و اگر به صورت سري باشد اختلاف پتانسيل تغيير ميكند

Nirvana_x

پست توسط Nirvana_x »

ضمن تشکر ، متاسفانه من هنوز جواب سوال اولم رو اونطور که انتظار داشتم دریافت نکردم.شاید بد توضیح داده باشم.
منظور من اینه که ، یک سیم رو در نظر بگیرید که باتری بهش وصل میکنیم.الکترون ها در سیم جاری میشن.اختلاف پتانسیل دو سر باتری باعث حرکت اونا میشه ، پس یک میدانی به الکترون ها داره وارد میشه.اگر این میدان به اونها وارد میشه ، پس چرا الکترون ها در یک سیم دارای پتانسیل برابری هستن ؟

عبدالرضا علي پور

Nirvana_x نوشته شده:ضمن تشکر ، متاسفانه من هنوز جواب سوال اولم رو اونطور که انتظار داشتم دریافت نکردم.شاید بد توضیح داده باشم.
منظور من اینه که ، یک سیم رو در نظر بگیرید که باتری بهش وصل میکنیم.الکترون ها در سیم جاری میشن.اختلاف پتانسیل دو سر باتری باعث حرکت اونا میشه ، پس یک میدانی به الکترون ها داره وارد میشه.اگر این میدان به اونها وارد میشه ، پس چرا الکترون ها در یک سیم دارای پتانسیل برابری هستن ؟

جريان باطري dc يكنواخت شده است
به علت فرايند شيميايي درون باطري يك قطب دايما الكترون اضافه داره و يك قطب خاصيت جذب الكترون اضافه قطب ديگر را دارد حالا بستگي

داره كه نوع مصرف كننده چي باشه و براي چه كاري ساخته شده باشه اگر شما منظورتان فقط يك سيم راسته كه سريعا باطري رو تخليه ميكنه به دليل نبود مقاومت گر چه سري هست ولي اختلاف پتانسيل تغيير محسوسي ندارد ولي اگر شكل سيم از حالت راست تغيير كند مثلا مارپيچ باشد در هر نقطه از سيم پيچ اختلاف پتانسيل فرق ميكنه به هر حال در الكتريسته ما فقط يك فاكتور ولتاژ را نداريم و هميشه
سه فاكتور به صورت تركيبي با هم كار ميكنند 1- جريان 2- مقاومت 3- ولتاژ

ميدان وجود نداره كه بخواد القا بشه اتصال هست ميدان زماني هست كه كنتاكت(اتصال) نباشه كه اونوقت به روش القايي ميدان توليد شده بر ميدان ديگر اثر ميگذاره
اگر منظور شما از ميدان ميدان ابر الكتروني هست در رساناها الكترون بيروني انقدر از هسته دوره كه تقريبا ازاده و ميدان هسته روش تاثيري نداره اين الكترونها به راحتي از يك منظومه وارد منظومه ديگر ميشوند و همين خاصيته كه ميگن اين فلز رسانا هست كه در طلا
خيلي اين ازادي الكترون بالاست كه طلا نرمه و تا با مواد ديگه تركيبش نكنند شكل پذيري پايداري نداره و اگه اشتباه نكنم جيوه انقدر اين
فاصله الكترون ازادش زياده كه به مايع تبديل شده

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

از طرف کاربر nimafat نقل می کنم:
"درون باطری یه نیروی محرکه ی ناپایستار بارها رو از یه سره باطری به سر دیگه هول می ده و این بارها ایجاد میدان پایستار الکتریکی در خلاف جهت نیروی محرکه ی باطری می کنن. این میدان در سیم راننده ی بارها و متصدی برقراری جریان هست و همین میدان درون باطری به مخالفت با نیروی محرکه ی باطری عمل می کنه... اختلاف پتانسیل هم در اثر گردش (کرل) همین میدان الکتریکیه پایستار تعریف می شه و به هر نقطه از مدار و من جمله دو سر باطری یه ولتاژ مشخصی رو تخصیص می ده." smile033

Nirvana_x

پست توسط Nirvana_x »

طبق استنتاجی که از حرف های شما دوستان کردم :

اگر ساده ترین شکل یک مدار رو در نظر بگیریم(یک باتری ، سیم رسانا و یک مقاومت اهمی) ، چیزی که باعث جاری شدن جریان (حرکت الکترون ها در مدار) میشه ، نیروی محرکه باتریه (E). اما سوال من اینه :
من تا الان فکر میکردم به دلیل اختلاف پتانسیل دو سر باتری ، میدان اکتریکی باتری به الکترون های سیم رسانا و الکترون های انباشته شده در قطب منفی باتری ، نیرو وارد میکنه و به سمت قطب مثبت می کشونه. اولا میخوام بدونم این چیزی که من فکر میکردم درسته یا نه ؟
ثانیا ، اگه جمله بالایی درسته ، پس نقاط مختلف سیم باید پتانسیل مختلفی داشته باشه ، چون الکترون ها که میدان به اونا نیرو وارد میکنه ، در حرمتشون به قسمت مثبت نزدیکتر میشن و پتانسیل کمتر میشه!

تشکر فراوان

عبدالرضا علي پور

خير اينطور نيست جريان در باطري از قطب مثبت به قطب منفي هست

در قطب مثبت الكترونهاي اضافي ايجاد شده و در قطب منفي كمبود الكترون وجود دارد زماني كه مصرف كننده به باطري متصل

ميشود الكترونهاي اضافي كه در قطب مثبت جمع شده اند به سمت قطب منفي كه كمبود الكترون دارد روانه ميشوند و جريان از قطب

مثبت به مصرف كننده وارد ميشود و از طرف ديگر مصرف كننده به قطب منفي باطري وارد ميشود

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

دوستمون عبدالرضا بد نگفت ولی یکم ناجور گفت! تو یه باطری ، مقاومت ،خازن و ... معمولا بار مثبت معیاره و اینطور فرض میکنن که بار مثبت تو سیم جریان رو ایجاد میکنه البته به عنوان معیار اینطور د نظر میگیرن در هر صورت ، من فکر میکنم پتانسیل در تمامی نقاط سیم یکسان نیست، اختلاف پتانسیل یکسانه، اگه فرض کنیم یه الکترون که نزدیک قطب منفی هست، مثل این باشه که روی یک سر فنری فشرده شده نشسته باشه، وقتی از قطب منفی دور میشه، مثل این میمونه که فنر از فشردگی داره خارج میشه، و به تدریج نیرویی که به الکترون وارد میشه کمتر میشه، در حقیقت انرژی پتانسیل تبدیل به انرژی جنبشی میشه برای الکترون، بنابرین اینجا پتانسیل برای الکترون تغییر کرده تو حرکت پس میبینیم الکترونی که بیشتر نزدیک قطب منفیه تا الکترونی که دورتره پتانسیل بیشتری داره، اما اختلاف پتانسیل برای همه الکترونا در هرجایی ثابته

نمایه کاربر
topologist

نام: dariush

سپاس: 13

پست توسط topologist »

خودت را الکی گیج نکن
خیلی ساده:
اختلاف پتانسیل هیچ چیزی جز اختلاف تعداد الکترون ها در دو مکان مختلف نیست یعنی یه جا الکترون زیاد است و جای دیگر کم است که به آن پتانسیل الکتریکی میگویند.
جایی که الکترون کم است بار پروتون که + است غالب میشود و جایی که الکترون زیاد است بار الکترون که منفی است زیاد میشود که باعث ایجاد جاذبه ی الکتریکی میشود.حال با اتصال سیم این نیروی جاذبه باعث راه افتادن جریان الکتریکی در سیم میشود.دقیقا مانند یک رودخانه که پتانسیل گرانشی باعث به راه افتادن جریان آب میشود.

سوال دوم هم:
به علت اینکه مقاومت الکتریکی در جریان الکتریکی وقفه می اندازد یا به عبارتی با جریان مخالفت میکند باعث انباشته شدن الکترون در پشت مقاومت میشود که همین انباشته شدن باعث ایجاد اختلاف پتانسیلی در دو سر مقاومت میشود.دقیقا مانند یک تکه سنگ که در یک رودخانه باعث انباشته شدن آب در پشت خود میشود ولی با این تفاوت که به جای آب الکترون در پشت مقاومت جمع میشود.

ارسال پست