سوالی ساده در باب حرکت دایره ای و سرعت نور

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: سوالی ساده در باب حرکت دایره ای و سرعت نور

پست توسط Paradoxy »

طبق رابطه ای که از ادغام اینا بوجود میاد طول طناب باید بینهایت باشه .
اگه یه طناب با طول بینهایت دارید ، بسم الله ...

فرض رو بر این میزاریم که حق با شماست،من انسان تک بعدی ای هستم.
1 حالا این بینهایت بودن طول طناب رو از کجا اوردید؟ چرا باید طول طناب بینهایت باشه؟
2- بنظرتون برای سرعت خطی فراتر از نور رفتن در این طناب، نیاز به طنابی با طول بینهایت داریم؟
چرا نسبیت باید فرمول ارائه کنه ؟ smile021 رابطه حرکت دورانی باید ارتقا پیدا کنه

دوست عزیز، نسبیت روابط حرکت دورانی را ارتقا میدهد. این حرف شما کاملا بی معنیست. مثلا نسبیت رابطه گرانش نیوتونی را ارتقا داد.اگر جایی از نسبیت میلنگد به عهده ی نسبیت است رفع آن. خب اگه نسبیت فرمول ارائه نکنه، دجار نقض میشه و نظریش مثل نظریه ی نیوتونی، دچار ضعف و نقصان میشه، و در آخر نظریه دیگری به جای آن خواهد نشست.متوجهید؟ وقتی شما مریض میشید خودتون رو میرید پیش دکتر، پدرتون رو که نمیفرستید.
، طناب نباید حتما از یه رابطه خطی کلاسیک پیروی کنه .

اصلا میدونید این رابطه از کجا اومده؟
لطف کنید به سوالات من جواب بدید و طفره نرید ، در مورد شخص بنده هم اظهار نظر نکنید ممنون.smile072
آخرین ویرایش توسط Paradoxy جمعه ۱۳۹۴/۱۲/۱۴ - ۰۱:۴۹, ویرایش شده کلا 9 بار

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

صرفا جهت روشن سازی و خلاصه ای از تاپیک
پاسخ جناب you see به این سوال این بود که نیرو در چوب فراتر از سرعت نور نمیره و در انتقال نیرو تاخیر داریم. اگر شئ ای مثلا یک میله301 هزار کیلومتری رو با سرعت 1متر بر ثانیه دوران بدیم تکه تکه خواهد شد.

این ویدیو رو هم زحمت کشیدن ارائه کردن و از حق نگذریم تو این تاپیک بهترین جواب ها رو ایشون دادند.
https://www.youtube.com/watch?v=EPsG8td7C5k
دو جور جواب به این سوال دادم ، اول اینکه لازم نیست از یک جا نیرو وارد بشه به میله، مثلا میشه چند فضانورد که جت بستن پشتشون از ابتدا، انتها، وسط میله، کمی بالاتر از وسط میله ... به همین ترتیب، نیرو رو به میله وارد کنن، پس تاخیر نیرو نداریم.
بعد گفتم اگه یک جسمه به شدت کشسان رو که مثلا با طول 300 هزار کیلومتر است، دوران بدیم و حین دوران 301هزار کیلومتر بشه چطور؟
ویدیویی که ایشون ارائه کردند هم آخرش به این مسئله اشاره کردند که ساخت چنین دستگاهی واقعا دور از انتظاره، ولی غیر ممکن نیست چون نیرویی معادل بینهایت رو نمیخواد.
مثلا همین الآن ما داریم آسانسور هایی را برای رفتن به ماه به شکل مستقیم طراحی میکنیم. و آلیاژ خاصی از کربن هم بدین منظور طراحی شده و چیز عجیبی نیست.
پس از ایشون جناب شاکری با این استدلال که این آزمایش عملی نخواهد شد و مساوی قرار دادن دو رابطه نا مساوی وارد شدند، و گفتند که چنین چیزی را بسازید! بعد هم استدلال کردند که جرم طناب بینهایت خواهد شد.

اولا من به ایشون یادآور شدم که هر رابطه ای رو نمیشه مساوی قرار داد و برای ایشون مفاهیم جرم سکون و جرم متحرک فوتون رو تشریح کردم، خوشبختانه ایشون حرفی درباره ی این مسئله مجددا نزدند. و اینکه گفتند این آزمایش رو نمیشه هم اکنون انجام داد، من هم گفتم دلیلی نداریم که اصلا نشه چنین آزمایشی رو انجام داد، بعد فرمودند جرم طناب بینهایت میشود و غیر قابل چرخش است، خب این استدلاله خوبیه اما من جواب ایشون در جواب به جناب جوانشیری دادم به این نحو که اگه مثلا یک آنتن داشته باشیم به طول 299 هزار کیلومتر و بچرخونیم با سرعت 1 متر بر ثانیه، ططبق قوانین نسبیت ما مجاز به این کاریم، بنابرین میتونیم چنین آنتنی رو بچرخونیم، حالا وقتی چنین آنتنی به چرخش درومد، اگه آنتن رو با یک فرمان دراز تر کنیم (مثلا شبیه این آنتنه رادیو هاکه دراز میشه) یهو! سیاهچاله ساختیم؟ یهو جرم بینهایت به وجود اوردیم؟ اصلا تو همون لحظه ای که که این آنتن یه ذره درازتر میشه و حد سرعت نور رو رد میکنه، نسبیت نقض نمیشه؟
جواب های بیشتری رو طی دو تاپیک دیگه به دوستان دادم، مانند انقباض طولی خود طناب و ...
جناب جوانشیری هم در کل با سوال موافق بود و میگفت چنین چیزی ممکنه، اگرچه دور از ذهنه

بهتر بخونید. سپاس smile072

liva

سپاس: 17

پست توسط liva »

paradoxy نوشته شده:سلام.
سوال اول : نسبیت میگفت سرعت فراتر از نور ممکن نیست، اینجا به چه شکل ناظر ساکن این سرعت را توجیه میکند؟
سوال دوم: اگر صفحه ای خمیده به شکل نیم دایره ای را در فاصله ای بسیار دور از این قلاب سنگ قرار بدهیم، و نوک قلاب سنگ روی این صفحه خط بیاندازد، میبینیم که انگار شئی با سرعتی بیشتر از نور این مسافت را طی کرده است، چطور ممکن است؟
سوال سه: چه بلایی بر سر جرم سنگی که در انتهای این قلاب سنگ بسته شده است می آید؟ آیا اثرات نسبی جرمی در آن پدید می آید؟
(یعنی جرمش به بینهایت میل میکند؟)
سوال چهار : اگه به ناگاه قلاب پاره شود، سنگ با چه سرعتی به حرکت در خواهد آمد و پرت خواهد شد؟

پ .ن : سوال اول و دوم تقریبا یکی هستند، برای تصور بهتر دو سوال مطرح شد.

.سلام جواب این پارادوکس خیلی آسونه. شما اگه یه میله با طول خیلی زیاد داشته باشی برای رسیدن نوک میله به سرعت نور به یه سرعت زاویه ای خیلی کم در سر میله احتیاج داری. تا اینجا درسته! اما نکته اینجاست که به هیچ وجه با یک نیروی کوچک نمی تونیم همین سرعت زاویه ای کم رو در سر میله به وجود بیاریم بلکه طبق رابطه انرژی و سرعت ما هرچقدر به این سرعت زاویه ای کم نزدیک تر بشیم برای افزایش سرعت باید انرژی خیلی بیشتری صرف کنیم تا جایی که مثل رابطه سرعت خطی برای رسیدن نوک میله به سرعت نور باید بی نهایت انرژی به سر میله وارد کنیم که چنین چیزی هم امکان پذیر نخواهد بود.

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

سلام، کی گفته اصلا پارادوکسه؟ولی خوشم امد که شما هم موافق با آسون بودنش هستید.
دقت کنید که اولا کسی اینجا صحبت از نیروی کوچک نکرد، گفتیم نیرو بینهایت نیست ولی خیلی بزرگه. حالا بحث رو بردیم تو نظری، دوستان هم افزایش جرم میله رو شرح دادن خیلی قبلتر از شما اما منم چندتا سوال کردم که بی پاسخ موند، مثلا گفتم اگه طول میله به نزدیکی حد شعاعی برسه که مثلا سرعت خطی بشه ۲۹۷ کیلومتر بر ثانیه، طبق قوانین نسبیت ما میتونیم چنین میله ای رو بچرخونیم، حالا اگه به فرض حین چرخش داخل این میله، مثلا یک میله دیگه و کوچکتر داخل میله اصلی باشه و تو خود این چرخش فرمان بدیم که میله داخلی بزنه بیرون اونوقت چی؟ اون یه لحظه، دقیقا اون یک لحظه ای که میاد بیرون چه بلایی سر نسبیت میاد؟ حالا کاری ندارم که بعدش ممکنه متوقف شه میله ها.
بعد جسم کشسان رو فرض کردم و گفتم طول یک کش در حالت معمولی فلان قدره، حالا وقتی این کش رو با سرعت ثابت میچرخونیم، درست وقتی به حد سرعت زاویه ایه یک متر بر ثانیه رسید در کش ، کش بیاد و حد ر بزاره زیر پا. البته به طور موازی بحثایی داریم تو تاپیک های دیگه انجام میدیم مبنی بر اینکه اصلا ممکه طول میله حین چرخش نه تنها زیاد بلکه کم بشه. و تو یه تاپیک دیگه بحث میکنیم که آیا افزایش جرم داریم اصلا یا نه، پیشنهاد میکنم به تاپیک سوالی سخت درباره اتساع زمان در حرکت دایره ای مراجعه کنید.
اما از ظواهر پیداست که کم کم داره جواب این سوال پیدا میشه.

liva

پست توسط liva »

paradoxy نوشته شده:سلام، کی گفته اصلا پارادوکسه؟ولی خوشم امد که شما هم موافق با آسون بودنش هستید.
دقت کنید که اولا کسی اینجا صحبت از نیروی کوچک نکرد، گفتیم نیرو بینهایت نیست ولی خیلی بزرگه. حالا بحث رو بردیم تو نظری، دوستان هم افزایش جرم میله رو شرح دادن خیلی قبلتر از شما اما منم چندتا سوال کردم که بی پاسخ موند، مثلا گفتم اگه طول میله به نزدیکی حد شعاعی برسه که مثلا سرعت خطی بشه ۲۹۷ کیلومتر بر ثانیه، طبق قوانین نسبیت ما میتونیم چنین میله ای رو بچرخونیم، حالا اگه به فرض حین چرخش داخل این میله، مثلا یک میله دیگه و کوچکتر داخل میله اصلی باشه و تو خود این چرخش فرمان بدیم که میله داخلی بزنه بیرون اونوقت چی؟ اون یه لحظه، دقیقا اون یک لحظه ای که میاد بیرون چه بلایی سر نسبیت میاد؟ حالا کاری ندارم که بعدش ممکنه متوقف شه میله ها.
بعد جسم کشسان رو فرض کردم و گفتم طول یک کش در حالت معمولی فلان قدره، حالا وقتی این کش رو با سرعت ثابت میچرخونیم، درست وقتی به حد سرعت زاویه ایه یک متر بر ثانیه رسید در کش ، کش بیاد و حد ر بزاره زیر پا. البته به طور موازی بحثایی داریم تو تاپیک های دیگه انجام میدیم مبنی بر اینکه اصلا ممکه طول میله حین چرخش نه تنها زیاد بلکه کم بشه. و تو یه تاپیک دیگه بحث میکنیم که آیا افزایش جرم داریم اصلا یا نه، پیشنهاد میکنم به تاپیک سوالی سخت درباره اتساع زمان در حرکت دایره ای مراجعه کنید.
اما از ظواهر پیداست که کم کم داره جواب این سوال پیدا میشه.

نمی خواد خیلی پیچیدش کنید!
در هر کدوم از این دو حالت چون یک مجموعه به هم پیوسته داریم بازم سرعت خطی میله نمی تونه به c برسه. در حالت اول قبل از بیرون پریدن میله دوم به دلیل تماس دو میله با هل دادن میله دوم به بیرون نیرویی خلاف جهت حرکت دایره ای به میله اصلی وارد میشه و سرعت مجموعه رو کندتر می کنه. در حالت دوم هم مجموعه با هر نوع کشش اضافی که منجر به رسیدن سرعت خطی به سرعت نور بشه مخالفت خواهد کرد.

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

متوجه نمیشم، چطور بیرون اومدن یک میله از دیگری سرعت زاویه ای رو میخواد کم کنه؟وقتی میله داخلی‌رو هل میدیم بیرون، نیرویی عمود بر حرکت دایره ای وارد میشه و نه خلاف جهتش. درواقع اگه میله ساعتگرد بچرخه، بیرون اومدن یک میله از دیگری که نیروی پادساعتگرد تولید نمیکنه.
اصلا چرا خودمون رو اذیت کنیم، شما فرض کن یک آدم رو انتهای میله نشسته، وقتی سرعت دورانی به حد نصاب رسید، این آدم کافیه فقط دستش رو به سمت بیرون از دستگاه و موازی بامیله ای که روش نشسته بکنه، جرم دستش بینهایت میشه؟

نمایه کاربر
d.shakeri

نام: د.شاکری

سپاس: 52

پست توسط d.shakeri »

liva نوشته شده:
paradoxy نوشته شده:سلام.
سوال اول : نسبیت میگفت سرعت فراتر از نور ممکن نیست، اینجا به چه شکل ناظر ساکن این سرعت را توجیه میکند؟
سوال دوم: اگر صفحه ای خمیده به شکل نیم دایره ای را در فاصله ای بسیار دور از این قلاب سنگ قرار بدهیم، و نوک قلاب سنگ روی این صفحه خط بیاندازد، میبینیم که انگار شئی با سرعتی بیشتر از نور این مسافت را طی کرده است، چطور ممکن است؟
سوال سه: چه بلایی بر سر جرم سنگی که در انتهای این قلاب سنگ بسته شده است می آید؟ آیا اثرات نسبی جرمی در آن پدید می آید؟
(یعنی جرمش به بینهایت میل میکند؟)
سوال چهار : اگه به ناگاه قلاب پاره شود، سنگ با چه سرعتی به حرکت در خواهد آمد و پرت خواهد شد؟

پ .ن : سوال اول و دوم تقریبا یکی هستند، برای تصور بهتر دو سوال مطرح شد.

.سلام جواب این پارادوکس خیلی آسونه. شما اگه یه میله با طول خیلی زیاد داشته باشی برای رسیدن نوک میله به سرعت نور به یه سرعت زاویه ای خیلی کم در سر میله احتیاج داری. تا اینجا درسته! اما نکته اینجاست که به هیچ وجه با یک نیروی کوچک نمی تونیم همین سرعت زاویه ای کم رو در سر میله به وجود بیاریم بلکه طبق رابطه انرژی و سرعت ما هرچقدر به این سرعت زاویه ای کم نزدیک تر بشیم برای افزایش سرعت باید انرژی خیلی بیشتری صرف کنیم تا جایی که مثل رابطه سرعت خطی برای رسیدن نوک میله به سرعت نور باید بی نهایت انرژی به سر میله وارد کنیم که چنین چیزی هم امکان پذیر نخواهد بود.

درود دوست گرامی

دقیقا زدین به خال. در خصوص میزان انرژی مورد نیاز برای به حرکت در اوردن این میله یا در واقع نیروی لازم( همان عملی کردن این رابطه v=rw اقای پارداوکسی.

من یک مثال ساده تر به ذهنم رسید. یه ساعت که دارای ثانیه شماره رو در نظر بگیرید. طول عقربه ثانیه شمار یک سانت باشه.
خوب انرژی لازم برای به حرکت در اوردنش زیاد نیست.
حالا ساعتی که طول عقربه ثانیه شمارش 1000 متر باشه در نظر بگیریم. . موتور الکتریکی یا فنری یا هر نوع موتوری که بخواد این ثانیه شمار را با همین سرعت زاویه ای بچرخونه حتما بیشتر از اون ساعت اولیه و انرژی بیشتری مصرف میکنه یا نیروی بیشتری باید مصرف بشه.

خوب ساعتی که بخواد یک عقربه ثانیه شمار را بطول 300/000/001 متر بچرخونه ( ربطی به کش اومدن یا یه هو از وسط مثل لوله تلسکوپ افزایش بدیم طول عقربه و از این حرفها نیست) . خیییلیییی انرژی میخواد والا. شاید بگین خوب سرعت زاویه ای را بیشتر کنیم تا طول کمتری نیاز باشه خوب در اصل مطلب که توان موتور ساعت بود فرقی نمیکنه. البته از نظر ریاضی و جناب پارادوکسی میتوان مقدار نیرو را هرچند زیاد باشه بدست اورد.
لطفا اگر ممکنه کسی مقدار نیروی لازم برای حرکت یک میله به فرض جرم ناچیز و به طول 300/000/001 متر که با سرعت زاویه ای یک بر ثانیه میچرخه را حساب کنه ممنون میشوم. ببینیم واقعا چقدر نیرو لازم هست

در هر حال این نوع حرکت که ناشی از سرعت زاویه ای هست. و در هر قسمت از طول شعاع دوران میتوان یک بردار سرعت خطی رو محاسبه هم کرد. با فرض ناچیز بودن وزن و جرم میله میتوان چنان حرکت بدهیم که انتهای میله با سرعت نور و حتی بشتر هم یک سنگ رو که بهش وصله و وقتی پاره میشه به حرکت وادار کنه. ولی ایا در عمل هم همچین چیزی به همین سادگی هست. مسلما نه . شاید هم ( فقط از نظر بنده) عملی هم نباشه و ما هیچوقت نتونیم از این رابطه به سرعت های بالای نور دست بیابیم. امیدوارم از یک فرمول دیگه فیزیکی بشه کمک گرفت. نگین از الیاف نانو و کربن و غیره میتونیم یک میله سبک وزن بسازیم و با چنتا موتور موازی یا کنار هم این میله رو تکانش میدم که ....................................... smile058
One thing I have learned in a long life: that all our science, measured against reality, is primitive and childlike - and yet it is the most precious thing we have

[u]Albert Einstein[/u]
(1879-1955)

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

شما استدلال دوستان رو تک تک جواب نمیدید ، شما تک تک رد میکنید .

خب اساس پرسش و پاسخ علمی همینه، ایشون می خواد قانع بشه، نیومده که جلوی سوالاتش سوال قرار داده بشه.

این طبیعیه و منطقی.

دوست گرامی، مدتیه در این باره دارم فکر می کنم، فعلا جواب درستی که نشه توش ان قلت آورد پیدا نکردم. خواستم بدونی به فکر هستم smile072
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

آقای یوسف خان پست قبلیه ما رو پروندیا smile049 فکر کنم همزمان با هم ارسال کردیم مال من گم و گور شد smile036

بله منم راجع به کش و آنتن یه خرده گیج شدم. اصولاً توی دوران دو تا میله درونه هم، نیروی گریز از مرکز بزرگی هم تولید میشه که تمایل داره میله ی داخلی رو به بیرون هدایت کنه و همینطور باعث کششه بیشتره کش بشه. (واج آرایه شین! smile021 )
نمی دونم چه عاملی می خواد با این قضیه مبارزه کنه شاید شکل مارپیچیه میله که به دلیل تأخیر اطلاعات ایجاد شده و یوسف هم اشاره کرد مانع از بیرون زدن میله ی داخلی بشه که به نظرم خیلی هم توجیه معقولی نیست!

کسی چیزی به ذهنش نمی رسه؟

نمایه کاربر
d.shakeri

پست توسط d.shakeri »

درود

یه سوال داشتم دیدیم تو همین تاپیک جناب اقای پارادوکسی مطرح کنم. ( البته با اجازه از ایشان).

تو تصویر اواتار بنده تعداد موجها همیشه یک عدد درسته مثلا 7 تا 8 تا یا هزارتا. چرا خرده نمی تونه باشه مثلا 7.5 موج
منظورم اینه چرا عدد ثابت پلانک اینقدر خورده ریزه داره چرا یک عدد روند نیست. یعنی این کوانتمی که ازش صحبت میشه و میگن بسته ای
خودش که ( بسته انرژی حامل) اون مقدار روندی نیست پس منظور از کوانتمی بودن چیه . نکنه چون خیلی عدد کوچیکیه میگن کوانتوم.
One thing I have learned in a long life: that all our science, measured against reality, is primitive and childlike - and yet it is the most precious thing we have

[u]Albert Einstein[/u]
(1879-1955)

نمایه کاربر
d.shakeri

پست توسط d.shakeri »

درود

این یه لیست تقریبا کامل از ثابت های فیزیکه. چرا تو همه انها( قریب به اتفاق) اعداد اونها روند نیست و دارای اعشار بسیار زیاد هست . یعنی این اعداد از راه ازمایش بدست اومدند و این ازمایشات دارای اینهمه دقت هستند. برخی از اونها سالها پیش بدست اومدن ولی باز هم دارای دقت زیادی هستند.

اگر از راه معادلات ریاضی بدست می اید. که مسئله این میشه چرا به اینها میگن ثابت فیزیکی.
http://web.mit.edu/birge/Public/formulas/phys-const.pdf

[u]Albert Einstein[/u]
(1879-1955)

نمایه کاربر
d.shakeri

پست توسط d.shakeri »

درود

لطفا به این جمله توجه کنید.
عدد آووگادرو یا ثابت آووگادرو، نامیده شده به اسم شیمیدان ایتالیایی آمادئو آووگادرو، بر طبق تعریف به تعداد اتمهای ۱۲ گرم کربن، با ایزوتروپ ۱۲C گفته می‌شود و برابر است با:

تصویر

این مقدار مساوی است با تعداد، اتمها یا مولکول‌ها در یک مقدار ماده که یک مول از آن ماده را تشکیل می‌دهند.

خیلی جالبه نه. حتی تعداد اتمها یا مولکولها هم در یک ماده دارای اعشار هست اونهم با چه دقتی. از کجا حساب میکنند اینهمه دقت رو.

[u]Albert Einstein[/u]
(1879-1955)

liva

پست توسط liva »

paradoxy نوشته شده:متوجه نمیشم، چطور بیرون اومدن یک میله از دیگری سرعت زاویه ای رو میخواد کم کنه؟وقتی میله داخلی‌رو هل میدیم بیرون، نیرویی عمود بر حرکت دایره ای وارد میشه و نه خلاف جهتش. درواقع اگه میله ساعتگرد بچرخه، بیرون اومدن یک میله از دیگری که نیروی پادساعتگرد تولید نمیکنه.
اصلا چرا خودمون رو اذیت کنیم، شما فرض کن یک آدم رو انتهای میله نشسته، وقتی سرعت دورانی به حد نصاب رسید، این آدم کافیه فقط دستش رو به سمت بیرون از دستگاه و موازی بامیله ای که روش نشسته بکنه، جرم دستش بینهایت میشه؟

خیلی ساده است. ببینید ما وفتی یک میله مدور رو بررسی می کنیم در اصل داریم یک چارچوب نالخت رو برسی می کنیم. تو این چارچوب وقتی یک جسم به نوک میله متصل هست در اصل یک نیرویی عمود به بر میله دائم در حال وارد شدن بر اونه. پس اگر ما تصمیم بگیریم جسم رو در راستای شعاع حرکت بدیم همین نیرو مانع ما خواهد شد و دیگه نمی تونیم مثل یه چارچوب لخت و به راحتی با یک نیروی کم جسم رو در راستای شعاع به حرکت دربیاریم. یعنی ما می خوایم که خودمونو از چارچوب اون بیرون بندازیم ولی نیروی عمودی مدام ما رو به چارچوب جدیدی می بره. و اگر هم بتونیم چون بر نیروی عمودی غلبه کردیم پس سرعت کل دستگاه کم میشه. حالا فرقی نمیکنه که یک میله تو در تو باشه یا دست انسان در هر حال برای غلبه کردن به این نیروی عمودی مثلا برای راست کردن دست خودمون احتیاج به یه نیروی وحشتناک داریم که آخرش هم به کندتر شدن سرعت زاویه ای ختم خواهد شد.
آخرین ویرایش توسط liva شنبه ۱۳۹۴/۱۲/۱۵ - ۱۲:۵۲, ویرایش شده کلا 2 بار

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

درمورد ثابت ها:
لزومی نیست ثابت ها شمارشی باشند، اون مول هم دارای اعشار نیست دوست من، نمایش علمیه فقط. شما اون عدد رو ضرب در ده به توان 23 کن ببین کجاش اعشار میاره.
ثابت های دیگه رو اگر دقت کنی می بینی که تقریبا همشون واحد دارند !!! و این یعنی این که فقط عدد نیستند !!!
مثلا در مورد ثابت گرانشی یا ضریب فنر یا ..
به نظر میاد این ثابت ها در دنیای ما حاصل از بخشی از فرمول بزرگتر هستند که فعلا کشف نشدند یا این که با داده های ما، ثابت به نظر می رسند.
مثلا ما شتاب گرانش زمین رو 9.8 می گیریم، اما برای تمام فواصل این طور نیست، همه جای زمین هم این طور نیست. حالا خود ثابت گرانش جهانی هم ممکنه چنین وضعی داشته باشه.

در مورد ثابت پلانک، واحدش از اجزای دیگه ای تشکیل شده، مثل ژول و ثانیه، خب فرض کنیم که من ثانیه رو به جای تیک - تیک این طوری فرض کنم: تیـــــک تیـــــک و این نسبت به تیک تیک شما دقیقا 7 به 3 باشه، اون ثابت پلانک که ثابته، اما تو سیستم شما باید تبدیل بشه به تیــــک تیــــک، حتی اگر در اصل فرمول اون ثابت مقدارش 1 باشه، حالا مقدارش تو سیستم شما می شه 0.428571..
پس واحد های قراردادی ما می تونه در نمایش اعداد مؤثر باشه.
مثلا شما متر رو این قدر -----------------------------
حالا من می گیرم این قدر ------------
این فقط قرارداده !

البته ترجیح می دادم تاپیک جداگانه ای درست کنید، تا موضوع این تاپیک عوض نشه.

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

یک سوال مرتبط که کلید حل این معماست:

دو ذره که بصورت موازی با هم حرکت می کنند، در سرعت های بالا، فاصله هم دیگه رو چقدر اندازه گیری می کنند؟ مکانی و زمانی؟ آیا تفاوتی در اندازه گیری اونها با وقتی ثابت هستند وجود داره؟

ارسال پست