فیزیک به عنوان رشته دانشگاهی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

SIP

فیزیک به عنوان رشته دانشگاهی

پست توسط SIP »

سلام به همه
دوستان در مورد موضوعی میخواستم نظر شما رو بدونم
اول از همه باید بگم که 17 سالمه و رشته ریاضی فیزیک میخونم
من شخصی کنجکاو هستم و راجع به همه چیز سوال میکنم, طوری که توی خانواده به "آقای چرا" معروفم
و سوال هام هم طوری هست که جواب اکثرشون تو فیزیکه
میخواستم نظر شما رو بدونم راجع به اینکه فیزیک رو به عنوان یه رشته دانشگاهی انتخاب کنم یا فقط به عنوان یه کنجکاوی و در حد خوندن مقاله
(با توجه به اینکه شرایطم طوری هست که خودم باید از نظر مالی خودم رو تامین کنم)
و در آخر باید این نکته رو اضافه کنم که در شرایط فعلی به نظرم مهم ترین وظیفه من ( و البته به نظرم همه انسان ها) دونستن جایگاهشون تو جهان و شناخت محیط اطرافشونه (شاید خیلی شعاری به نظر برسه اما خب بهرحال نظر منه!!)

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: فیزیک به عنوان رشته دانشگاهی

پست توسط Paradoxy »

رشته فیزیک = معلمی در ایران. اگه به معلمی علاقه ندارید و قدرت اینو دارید که رتبه خوبی در کنکور کسب کنید، رشته هایی که بهتر میشه ازشون در آمد زایی کرد رو بنظرم انتخاب کنید، مثلا مهندسی و ... مطئنا از نظر ریاضی و زبان شما در دانشگاه تعمین میشید، در کنارش هم میتونید فیزیک هالیدی و کتاب فیزیک کوانتومی گاسیورویچ رو بخونید.

مادلین

سپاس: 72

پست توسط مادلین »

SIP نوشته شده:طوری که توی خانواده به "آقای چرا" معروفم

چه نوع سوالهایی، مثلا اینکه «چرا آسمان آبی است»؟ از این دست سوالها؟

SIP

پست توسط SIP »

آره دقیقا
مثلا یه زمانی واقعا برام این سوال بود که چرا وقتی دو جسم به هم میخورن ازشون صدا تولید میشه

نمایه کاربر
mycolony

سپاس: 134

پست توسط mycolony »

من یک سوال کاملا جدی ازتون می پرسم
انرژی چیست ؟!
درون سینه هر آدمی یک خاورمیانه پنهان است.
پر از شر، شور، شراب، خدا، گناه، صلح، گُل، گلوله

مادلین

پست توسط مادلین »

SIP نوشته شده:مثلا یه زمانی واقعا برام این سوال بود که چرا وقتی دو جسم به هم میخورن ازشون صدا تولید میشه

و برای همین سوال «علت صدای ناشی از برخورد؟» چه جوابی پیدا کردی؟

SIP

پست توسط SIP »

mycolony نوشته شده:من یک سوال کاملا جدی ازتون می پرسم
انرژی چیست ؟!

اگر بخوام تعریف کتابای درسی رو بگم :
توانایی انجام کار

SIP

پست توسط SIP »

مادلین نوشته شده:
SIP نوشته شده:مثلا یه زمانی واقعا برام این سوال بود که چرا وقتی دو جسم به هم میخورن ازشون صدا تولید میشه

و برای همین سوال «علت صدای ناشی از برخورد؟» چه جوابی پیدا کردی؟

در اثر برخورد دو جسم به هم موج(یا ارتعاش) تولید میشه(شرمنده اگر اشتباه میگم) که در اثر برخورد این موج با مولکول های هوا صدا تولید میشه
( البته قبلا همچین چیزی راجع به صحبت کردن((وقتی حرف میزنیم عامل صدایی که از دهان درمیاد چیه)) تو ذهنم بود و فقط اینو نمیدونستم که در اثر برخورد دو جسم هم موج یا ارتعاش ایجاد میشه)

مادلین

پست توسط مادلین »

SIP نوشته شده:سلام به همه
میخواستم نظر شما رو بدونم راجع به اینکه فیزیک رو به عنوان یه رشته دانشگاهی انتخاب کنم یا فقط به عنوان یه کنجکاوی و در حد خوندن مقاله
(با توجه به اینکه شرایطم طوری هست که خودم باید از نظر مالی خودم رو تامین کنم)

- فیزیک اینی که تو چند تا پست بالا با هم بحث کردیم نیست. باید بهش گفت دانستنی‌های علوم؛
- با فیزیک نمی تونی نون در بیاری. یعنی اصلا نمی تونی ها!!! مگر اینکه حداقل ۱۰ سال وقت بذاری دکترا بگیری که بعدش شاید بتونی هیئت علمی موقت تو یک دانشگاهی جایی بشی (که اون هم بسته به استعداد، رزومه و پشتکارت می تونه از یک researcher در IPM یا یک مرکز تحقیقاتی خارج کشور تا یک استاد حق التدریس در دانشگاه آزاد فلان بیغوله متغیر باشه) --> که در هیچ حالتش پول درآوردن توش جایی نداره! و اگر هم که دکترا نگیری و به لیسانس یا ارشد بسنده کنی، باید روی روابط عمومی و فن کلامت کار کنی تا بتونی وارد بازار مکارهٔ معلم خصوصی‌های کنکور بشی؛ شغل سومی وجود نداره.

SIP

پست توسط SIP »

مادلین نوشته شده:- فیزیک اینی که تو چند تا پست بالا با هم بحث کردیم نیست. باید بهش گفت دانستنی‌های علوم؛
- با فیزیک نمی تونی نون در بیاری. یعنی اصلا نمی تونی ها!!! مگر اینکه حداقل ۱۰ سال وقت بذاری دکترا بگیری که بعدش شاید بتونی هیئت علمی موقت تو یک دانشگاهی جایی بشی (که اون هم بسته به استعداد، رزومه و پشتکارت می تونه از یک researcher در IPM یا یک مرکز تحقیقاتی خارج کشور تا یک استاد حق التدریس در دانشگاه آزاد فلان بیغوله متغیر باشه) --> که در هیچ حالتش پول درآوردن توش جایی نداره! و اگر هم که دکترا نگیری و به لیسانس یا ارشد بسنده کنی، باید روی روابط عمومی و فن کلامت کار کنی تا بتونی وارد بازار مکارهٔ معلم خصوصی‌های کنکور بشی؛ شغل سومی وجود نداره.

ممنونم از پاسختون
نظر خودمم یه جورایی همین بود
یعنی مثلا یه شغلی داشته باشم که کاملا از نظر مالی تامین بشم و دغدغه ی مالی نداشته باشم(البته با توجه به شرایط کشورمون خیلی دور از دسترسه)
و بعد دنبال علاقم برم

مادلین

پست توسط مادلین »

البته بعدی نداره! شغلت تبدیل به علاقه ات میشه!

هر چی جلوتر که بری کمتر وقت خواهی داشت که دنبال علاقه هات بری. خصوصا اگر بخوای تو خطی بیافتی که بتونی پول دربیاری، یعنی باید زیاد کار کنی و این یعنی کمرنگ شدن فرصت دنبال علاقه ها رفتن.

+ شما به فیزیک علاقه نداری، به دانستنی های علوم علاقه داری که می تونی به مطالعه کتابهای دانستنی بپردازی. در مورد فیزیک ابتدا شناخت پیدا کن بعد علاقه مند شو. تا ندونی فیزیک چیه که نمی تونی بهش علاقه مند بشی. (منظورم از فیزیک منظورم حوزه های تحقیقاتی فیزیکه). برای آشنایی می تونی سری به ژورنال های فیزیک بزنی.

SIP

پست توسط SIP »

مادلین نوشته شده:البته بعدی نداره! شغلت تبدیل به علاقه ات میشه!

هر چی جلوتر که بری کمتر وقت خواهی داشت که دنبال علاقه هات بری. خصوصا اگر بخوای تو خطی بیافتی که بتونی پول دربیاری، یعنی باید زیاد کار کنی و این یعنی کمرنگ شدن فرصت دنبال علاقه ها رفتن.

+ شما به فیزیک علاقه نداری، به دانستنی های علوم علاقه داری که می تونی به مطالعه کتابهای دانستنی بپردازی. در مورد فیزیک ابتدا شناخت پیدا کن بعد علاقه مند شو. تا ندونی فیزیک چیه که نمی تونی بهش علاقه مند بشی. (منظورم از فیزیک منظورم حوزه های تحقیقاتی فیزیکه). برای آشنایی می تونی سری به ژورنال های فیزیک بزنی.

ممنونم از راهنماییتون
smile072 smile072 smile072

نمایه کاربر
ویستاM

سپاس: 351

پست توسط ویستاM »

مادلین نوشته شده:البته بعدی نداره! شغلت تبدیل به علاقه ات میشه!

.

درود
درسته...
و این احساس مضحک ترین تلاش ذهن برای ایجاد احساس موفقیت در انسانه...
ادمی که دنبال علایقش نرفته هیچوقت موفق نیست و مطمئنا گول تصویر سازی ذهنش از توانایی های نداشته شو خورده
و اخر اینکه
سختترین جای علاقمند شدن به ریاضی یا فیزیک اینجاست که از یه طرف میدونی خیلی محتمله که اخر داستان این علاقمندی هیچ باشه و موفقیت و جذابیتی هم در کار نباشه اما، طرف دیگه قضیه اینجاست که اگه به این احتمال قوی توجه کنی و رشته دالنسگاهی دیگه ای رو هم دنبال کنی اونوقته که مطمئن میشی هیچ علمی توی دنیا هرگز راضیت نمیکنه...

یه مطلبی رو هم اضافه بگم
SIP نوشته شده:من شخصی کنجکاو هستم و راجع به همه چیز سوال میکنم, طوری که توی خانواده به "آقای چرا" معروفم

توی یه مقاله علمی می خوندم به محض اینکه شما بگی من شخص کنجکاوی یا باهوش هستم یا نابغه هستم هستم یعنی عموما این ویژگی ها رو نداری و این احساس ناشی از برخورد دیگران با شماست
تصور میکنم شما با استعداد هستید اما این القاب فقط شما رو از هدف دور میکنه
انسان های باهوش و موفق همیشه خودشون رو دست کم می گیرند... درست برای همینه که سخت تلاش می کنند تا موفق تر باشند.
این یادتون باشه

امیدوارم برداشت مناسبی از عرایض بنده کرده باشید چون قصدم صرفا راهنمایی شما بود
پیروز باشید
جهان به حق مدیون ملت و ملیت ایرانی است
با افتخار و غرور ایرانی ام بر سر جهانیان فریاد میزنم که:
من نواده ی کوروش کبیرم

رادیکال

سپاس: 13

پست توسط رادیکال »

منم رشته فیزیک انتخاب کردم. البته حول و حوش فیزیک باید شیمی هم بخونم ولی من از شیمی متنفرم. اصلا شیمی سرم نمیشه.
پیش به سوی حق

sabra

سپاس: 1

پست توسط sabra »

درود باتوجه به اینکه بازار کاردر رشته فیزیک مخصوصا در ایران خیلی خیبلی وضعش خرابه بهتون پیشنهاد میکنم که در زمینه های دیگه مثل فنی یا پزشکی برید !مهندسی اشباع شده و دیگ زیاد جلب توجه نمیکنه من خودم به دلیل علاقه ای که داشتم فیزیک خوندم و منتظر جواب های ارشد هستم اگر واقعا علاقه دارید به سمت فیزیک بیاد چون درسیه که درکش سخت و اساسیه .امیدوارم موفق باشید

ارسال پست