راهی برای اتحاد کوانتوم و نسبیت


راهی برای اتحاد کوانتوم و نسبیت

نوشتهاز سوی paradoxy در پنجشنبه 28 مرداد 1395 - 18:16

یکی از بزرگترین مشکلات فیزیک امروز این واقعیت است که دو تا از بهترین نظریه هایی که جهان را توضیح می دهد؛ یعنی مکانیک کوانتمی و نسبیت عام، هر کدام به خودی خود بسیار کامل و بی نقص عمل می کنند، اما به محض اینکه سعی کنیم که آنها را با هم ترکیب کنیم ریاضیات آن ها به درستی کار نمی کنند.

اما فیزیکدان نظری دانشگاه استنفرد به تازگی معادلات جدیدی را پیشنهاد داده است که می تواند کلیدی برای ارتباط بین این دو نظریه باشد این ارتباط ممکن است درون کرمچاله یافت شود.

معادله به طرز گول زننده ای ساده است: ER = EPR
این معادله از مقادیر عددی ساخته نشده است، بلکه هر نماد نشان دهنده نام یکی از دانشمندان نظری فیزک است.

طرف چپ معادله نماد ER به جای، انیشتن و روزن جایگزین شده است، که در 1935 مقاله ای را با هم دیگر چاپ کردند که کرمچاله را توصی می کرد، و به عنوان پل انیشتن-روزن شناخته می شود.
در طرف راست معادلات نماد EPR جایگزین، انیشتین، روزن و بوریس پادولسکی شده است که با همکاری هم مقاله ای نوشتند که در هم تنیدگی کوانتمی را توصیف می کند.
در 2013، فیزیکدان لئونارد ساسکیند و خوان مالادسنا پیشنهاد دادند که این دو مقاله ممکن است یک چیز را توصیف کند.

حال ساسکیند بازگشته تا این مفوم را اگر درست باشد توضیح دهد.

اما نخست بگزارید نگاهی به دو معادله به صورت جدا گانه بیاندازیم.

بر اساس نسبیت عام انیشتین، کرمچاله ها نظیر تونل هایی بین دو مکان در گیتی هستند.
در تئوری، اگر شما در یک طرف کرمچاله سقوط کنید، در طرف دیگر آن بلافاصله ظاهر خواهید شد، حتی اگر این اتفاق بین دو نقطه مخالف در دو سوی گیتی رخ دهد.
اما کرمچاله تنها یک پرتال به یک مکان دیگر در گیتی نیست، آنها پرتالی بین دو زمان مختلف در جهان نیز هستند. همانگونه که کارل سیگان گفته است:شما ممکن است در مکانی دیگر در فضا و زمانی دیگر در تاریخ ظهور کنید.

درهمتنیدگی کوانتمی، راهی را که دو ذره می توانند با هم برهمکنش داشته باشند در حالی که آن ها به طور اجتنابناپذیری با هم مرتبط می شوند پیشنهاد می کند.
این بدین معناست که هر رویدادی که برای یک ذره رخ دهد بلافاصله ذره دیگر را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. حتی اگر چندین سال نوری از هم فاصله داشته باشند.
بسیار خب، حالا بیایید که این دو را با هم ترکیب کنیم.
در این مقاله جدید، ساسکیند سناریویی را پیشنهاد داد که یک آلیس و باب فرضی هر کدام دسته ای از ذرات در هم تنیده را بر می دارند و در جهت های مخالفی با جت های مافوق صوت خود پرواز می کنند.
هنگامی که آلیس و باب در موقعیت های جداگانه خود، ذرات را با نیرویی فوق بزرگ با هم برخورد می دهند هر کدام یک سیاه چاله جداگانه خواهند ساخت.

ساسکیند می گوید؛ نتایج نشان می دهد که دو سیاه چاله که در نقاط مختلفی از جهان وجود دارند توسط یک کرمچاله بزرگ به هم مرتبط می شوند.

تام زیگفرید: اگر ER = EPR درست باشد، کرمچاله ای که این دو سیاه چاله درهم تنیده را به هم مرتبط می سازد با استفاده از هندسه کرمچاله قابل توصیف است...حتی این احتمال وجود دارد که دو ذره زیر اتمی درهم تنیده تنها در دو سوی جهان با استفاده از دسته ای از کرمچاله ها به هم مرتبط شده باشند.

تا زمانی که کرمچاله ها به عنوان شکلی از هندسه فضا زمانی که توسط معادلات نسبیت عام انیشتین توصیف می شوند و با استفاده از درهم تنیدگی کوانتمی تعریف می شوند وجود دارند یک ارتباط بین نسبیت و مکانیک کوانتم ایجاد خواهند کرد.

منبع : http://www.sciencealert.com/this-new-eq ... -physicist
ترجمه شده توسط کانال تلگرام : iphy_ir@

پ . ن : این مطلب امروز به دستم رسید، جالب اینکه دیشب در viewtopic.php?f=2&t=35752&start=15 پست مرتبطی گذاشته بودم. به امید پیشرفت هر چه بیشتر فیزیک نظری.
نماد کاربر
 
سپـاس : 871

ارسـال : 1719


نام: داود حاجي تقي تهراني
سن: 14 سال
نام نویسی: 93/10/22

ذکر نشده

Re: راهی برای اتحاد کوانتوم و نسبیت

نوشتهاز سوی Erfan.A در چهارشنبه 3 شهريور 1395 - 15:53

بی نهایت این اندیشه زیباست...
نماد کاربر
 
سپـاس : 8

ارسـال : 33


نام نویسی: 94/6/26

ذکر نشده

Re: راهی برای اتحاد کوانتوم و نسبیت

نوشتهاز سوی stanly در چهارشنبه 3 شهريور 1395 - 17:26

امیدوارم زودتر بشه انیشتین و بور رو باهم دوست کرد.... smile041
نماد کاربر
 
سپـاس : 204

ارسـال : 362


نام: م.گ
سن: 18 سال
شهر: کی اف
نام نویسی: 94/10/25

مرد


بازگشت به نسبیت

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 9 مهمان