نرم افزار TheTime شبیه ساز نسبیت

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
thetime

سپاس: 93

Re: نرم افزار TheTime شبیه ساز نسبیت

پست توسط thetime »

[email protected] نوشته شده:
thetime نوشته شده:به ازای 0.9 چقدر شد؟

0.768

thetime نوشته شده:تابع همه رو رسم کن و ببین چی میشه.

smile005

thetime نوشته شده:اون csgn چیه؟

همون تابع علامته: 0 یا 1 یا 1-

thetime نوشته شده:من تو این مسائل دقیق اصلا تخفیف نمی دم قیمت کاملا مقطوعه smile022

smile005

ممد از صبح تا الآن داری زحمت میکشی خیلی عصبی به نظر میرسی، به نظرم یه آسپرینی، آرام بخشی چیزی بخور اعصابت برگرده سرجاش smile023

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

thetime نوشته شده:ممد از صبح تا الآن داری زحمت میکشی خیلی عصبی به نظر میرسی، به نظرم یه آسپرینی، آرام بخشی چیزی بخور اعصابت برگرده سرجاش smile023

جناب جوانشیری شد ممد؟ آره؟ smile005 امروز اون داوود کچلم به من گفت ممد. پسر خاله شدین نه؟ smile049
آسپیرینم خودت بخور smile034

پنج تا از تابع ها رو رسم کردم: یا منفیه منفی یا مثبته مثبت. اونایی که منفی شدن زیره خط فقرن! برای همین نشون داده نشدن. بقیشم حال ندارم. در ضمن شباهت تابع ها شک انداخته تو سرم که اون هشتا جواب در اصل دوتا هستن! باید csgn رو براشون چک کنم...

Majed's method (6).PNG
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

نمایه کاربر
thetime

پست توسط thetime »

thetime نوشته شده:ممد از صبح تا الآن داری زحمت میکشی خیلی عصبی به نظر میرسی، به نظرم یه آسپرینی، آرام بخشی چیزی بخور اعصابت برگرده سرجاش smile023

جناب جوانشیری شد ممد؟ آره؟ smile005 امروز اون داوود کچلم به من گفت ممد. پسر خاله شدین نه؟ smile049
آسپیرینم خودت بخور smile034

پنج تا از تابع ها رو رسم کردم: یا منفیه منفی یا مثبته مثبت. اونایی که منفی شدن زیره خط فقرن! برای همین نشون داده نشدن. بقیشم حال ندارم. در ضمن شباهت تابع ها شک انداخته تو سرم که اون هشتا جواب در اصل دوتا هستن! باید csgn رو براشون چک کنم...

Majed's method (6).PNG

کارت درسته دمت گرم!
این تابعا که مثبت هستن همشون یکین فقط چند درجه با هم تفاوت دارن که دلیلشو متوجه شدم بعدا بهت میگم.
اگه از این تابعا که مثبتن از 0 تا دو پی انتگرال بگیری جواب همشون یکی میشه چون اساسا نمودارشون یکیه و هر دوپی تکرار میشه فقط تتاشون برای هر تابع چند درجه جابجا شده.

پس من بردم درسته؟

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

اُمگاهاتو تونستم ساده تر کنم. بعد انتگرال با دقت بالا برای mathcad میسر شد و برای تمام سرعت ها، جواب زیره یک بود smile048
یعنی تو راست می گی و پارادوکسی نیست؟! smile048

نمایه کاربر
thetime

پست توسط thetime »

[email protected] نوشته شده:اُمگاهاتو تونستم ساده تر کنم. بعد انتگرال با دقت بالا برای mathcad میسر شد و برای تمام سرعت ها، جواب زیره یک بود smile048
یعنی تو راست می گی و پارادوکسی نیست؟! smile048

دیدین که سختگیریام بی دلیل نبود؟! smile023
حالا قید این قضیه رو زدین یا هنوز شک دارین؟

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

thetime نوشته شده:دیدین که سختگیریام بی دلیل نبود؟! smile023

باید ببینم ایراد کار توی روش خودم چیه و چرا میانگینه اُمگاهامون یکی در نیومد...
البته باید فعلاً به صورت موقت آبه پاکی رو بریزم رو دستت smile070
اصلاً اون اُمگای تو یا خودم، گویای سرعت زاویه ایه نوک عقربه ی ساعت نیست. حالا بگو چرا و کدودوم اُمگا رو باید در نظر گرفت؟ smile036

نمایه کاربر
thetime

پست توسط thetime »

thetime نوشته شده:دیدین که سختگیریام بی دلیل نبود؟! smile023

باید ببینم ایراد کار توی روش خودم چیه و چرا میانگینه اُمگاهامون یکی در نیومد...
البته باید فعلاً به صورت موقت آبه پاکی رو بریزم رو دستت smile070
اصلاً اون اُمگای تو یا خودم، گویای سرعت زاویه ایه نوک عقربه ی ساعت نیست. حالا بگو چرا و کدودوم اُمگا رو باید در نظر گرفت؟ smile036

چرا؟ کدوم امگا رو باید در نظر گرفت؟ smile027

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

ببین این اُمگایی که ما در نظر گرفتیم سرعت زاویه ایه خطیه که یه سرش توی مبداء مختصات ثابته و یه سرش وصله به فوتونی که مسیر فنری رو طی می کنه! در ضمن طول این خط با گذشت زمان زیاد تر هم می شه. ولی مگه عقربه ی ما این خط ست؟ smile031
دقت کن که وقتی خودت معادله ی قطبی و بعد برداریه فوتون رو نوشتی، اون اُمگایی که در نظر گرفتی ماله خطیه که یه سرش وصله به دستگاه مختصات ناظر بیرون اتاقک...

نمایه کاربر
thetime

پست توسط thetime »

[email protected] نوشته شده:ببین این اُمگایی که ما در نظر گرفتیم سرعت زاویه ایه خطیه که یه سرش توی مبداء مختصات ثابته و یه سرش وصله به فوتونی که مسیر فنری رو طی می کنه! در ضمن طول این خط با گذشت زمان زیاد تر هم می شه. ولی مگه عقربه ی ما این خط ست؟ smile031
دقت کن که وقتی خودت معادله ی قطبی و بعد برداریه فوتون رو نوشتی، اون اُمگایی که در نظر گرفتی ماله خطیه که یه سرش وصله به دستگاه مختصات ناظر بیرون اتاقک...

نه خودم البته به این مسئله خیلی فکر کردم.
صراحتا میتونم بهت بگم داری اشتباه میکنی.
اگه به معادله مکان فوتونی که بدست اووردیم دقت کنی میبینی که تتا کاملا مستقل از vt هست، و اگر مولفه ی i رو منهای vt کنیم کاملا متوجه میشیم که این سرعت زاویه ای که بدست میاد نسبت به مرکز ساعت بیضی از دید ناظر خارجی هست. چون در واقع تتا نسبت به مرکز مختصات ناظر خارجی نیست بلکه نسبت به مرکز ساعت بیضی از دید ناظر خارجیه.

توضیح دادن این موضوع هم یه دردسر دیگه ای هست برا خودش، ولی اگه خوب دقت کنین میبینین که حرفتون درست نیست.

نمایه کاربر
thetime

پست توسط thetime »

[email protected] نوشته شده:دقت کن که وقتی خودت معادله ی قطبی و بعد برداریه فوتون رو نوشتی، اون اُمگایی که در نظر گرفتی ماله خطیه که یه سرش وصله به دستگاه مختصات ناظر بیرون اتاقک...

اصلا این حرفتونو قبول ندارم اون تتا مال خطیه که یه سرش وصله مرکز بیضی از دید ناظر خارجی

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

thetime نوشته شده:صلا این حرفتونو قبول ندارم اون تتا مال خطیه که یه سرش وصله مرکز بیضی از دید ناظر خارجی

بذار باید بیشتر فکر کنم. تو هم با اون مسئله حل کردنت! smile005

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

ماجد جان فکر کنم گناه بزرگی رو مرتکب شدی:

ببین توی روش تو اگه تتا بخواد زاویه ی عقربه ی اصلی با خط افق باشه طبق چیزی که خودت می گی اونوقت مشق گیری نسبت به زمان از معادله ی مکانه تو، سرعته خطیه فوتون رو توی مسیر فنری شاید نده. ما می دونیم که فوتون توی مسیر فنری با سرعت ثابت حرکت می کنه و این مسیر باید با استفاده از تتایی که خط واصل فوتون با محور افقیه دستگاه مختصات ناظر خارج میسازه سنجیده بشه، نه با تتای دیگه ای.

نمایه کاربر
thetime

پست توسط thetime »

[email protected] نوشته شده:ماجد جان فکر کنم گناه بزرگی رو مرتکب شدی:

ببین توی روش تو اگه تتا بخواد زاویه ی عقربه ی اصلی با خط افق باشه طبق چیزی که خودت می گی اونوقت مشق گیری نسبت به زمان از معادله ی مکانه تو، سرعته خطیه فوتون رو توی مسیر فنری شاید نده. ما می دونیم که فوتون توی مسیر فنری با سرعت ثابت حرکت می کنه و این مسیرباید با استفاده از تتایی که خط واصل فوتون با محور افقیه دستگاه مختصات ناظر خارج میسازه سنجیده بشه، نه با تتای دیگه ای.

چرا مشتق گیری نسبت به زمان از معادله ی مکان من شاید سرعت خطیه فوتون رو توی مسیر فنری نده؟
مگه تتا از دیدگاه ناظر خارجی نیست؟
مگه تتا زاویه ی خط واصل بین فوتون و مرکز بیضی از دیدگاه ناظر خارجی نیست؟
این سوالو می پرسم اگه پاسخو متوجه شدین خودتون جواب خودتونو میگیرید:
در معادله ی مکانی که من بدست اووردم، مگر این معادله مکان فوتونو از دید ناظر خارجی نمیده؟ مگه بردار r خط واصل بین مرکز مختصات ناظر خارجی و مکان فوتون نیست؟
حالا اگر ما از این بردار نسبت به زمان مشتق بگیریم چی بدست میاد؟
به سادگی سرعت خطی فوتون

و اما جمله ی آخر :
مگه تتایی که من تو معادلم در نظر گرفتم کدوم تتاست؟ تتایی که من در نظر گرفتم زاویه خط واصل بین فوتون و مرکز بیضیه، مرکز بیضی هم منطبق بر محور افقیه ناظر خارجیه.

درسته که زاویه تتا نسبت به مرکز بیضیه ولی بردار مکانی که از معادله نهایی بدست میاریم، خط واصل بین فوتون و مرکز محور مختصات ناظر خارجیه که با مشتق گیری از اون سرعت خطی نسبت به ناظر خارجی بدست میاد.
یعنی هیچ اشکالی در کار نیست

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

این توی تعریف توابع برداریه که وقتی مشتقِ بردار مکان نسبت به زمان، سرعت خطی رو می ده که تتا وابسته به دستگاه مختصات ساکن باشه. اگه این طوری نباشه که هر کی میاد صد جور زاویه ی دلخواهِ دیگه رو توی شکل معرفی می کنه بعد ازش مشتق می گیره و صد جور سرعت متفاوت به دست میاد. من بعید می دونم که روش تو درست باشه مگر اینکه بیای و اون تتات رو اصلاح کنی و بعد ببینی نتایج چی میشن.

نمایه کاربر
thetime

پست توسط thetime »

[email protected] نوشته شده:این توی تعریف توابع برداریه که وقتی مشتقِ بردار مکان نسبت به زمان، سرعت خطی رو می ده که تتا وابسته به دستگاه مختصات ساکن باشه. اگه این طوری نباشه که هر کی میاد صد جور زاویه ی دلخواهِ دیگه رو توی شکل معرفی می کنه بعد ازش مشتق می گیره و صد جور سرعت متفاوت به دست میاد. من بعید می دونم که روش تو درست باشه مگر اینکه بیای و اون تتات رو اصلاح کنی و بعد ببینی نتایج چی میشن.

تتای من درسته.
دیگه دارم به ریاضیاتتون هم شک میکنم، شما برید از هر استاد ریاضیاتی بپرسید:
یه تابع داریم که بردار مکانو نشون میده، متغیر تابع، زمانه، از تابع نسبته به زمان مشتق میگیریم چی بدست میاد؟

شما سعی کن و تتای دیگری رو در نظر بگیر. اگر تونستین در نظر بگیرین و معادلاتو براساس اون تتا بنویسین من بهتون قول میدم که صد جور سرعت خطی بدست نمیاد، همواره یک جور سرعت خطی بدست میاد. ولی اونموقع دیگه اون امگایی که بدست میاد مربوط به اون تتاس و ممکنه متفاوت باشه نه سرعت خطی.
آخرین ویرایش توسط thetime جمعه ۱۳۹۵/۷/۲۳ - ۱۲:۱۳, ویرایش شده کلا 1 بار

ارسال پست