پیشنهاد برای ایجاد تالار طب سنتی و اسلامی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
ali shariei

سپاس: 18

Re: پیشنهاد برای ایجاد تالار طب سنتی و اسلامی

پست توسط ali shariei »

جای تاسف است که نظر آدمین محترم اینچنین است که طب سنتی را در حد خرافه میپندارند.
من یک سوال از آدمین محترم دارم :چه تضمینی دارین این علومی که همینک در اختیار دارین و به قول خودتون مباحث علمی هست چند وقت دیگه با ظهور دریچه های جدید دانش تبدیل به خرافه و شبه علم نشود؟
هیچ کس نمی تواند ادعا کند دانشی که در اختیار داره کاملا مطلق و بی بدیل هست اگر شما همچین ادعایی دارین نمی دونم
شاید هزاران سال بعد یک عده مثل شما پیدا شوند و به مباحثی که الان دارین مورد بحث بقول خودتون توی فیزیک مدرن قرار میدهید بخندند و اینها رو مشتی خرافه خطاب کنند.
همین طور که شما این کار رو کردین و جای تاسف داره
همین خرافه که شما نسبت میدهید ۷۰۰ سال به طور مطلق در تمام دانشگاههای معتبر دنیا تدریس شده کتاب قانون ابن سینا رو میگم
اگر نمی خواین این تالار رو ایجاد کنید این کار رو نکنید من هیچ اصراری ندارم
اما اینکه بیاین علومی که هنوز هم مورد تایید همون کشورهای اروپایی هست رو مشتی خرافه بدونید این به نظر من توهیین به هوییت خودتون هست
آنچه مخالفان نظریه تکامل از آن می هراسند علم به معنای واقعی کلمه نیست.

بلکه بسته ارزشهای سکولار است که در اسب تروای نظریه تکامل پنهان شده است.

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

پست توسط candle »

You-See نوشته شده:دوست گلم؛ ایشون تیکه انداخت. واضح بود فکر کنم.
اما اگر واقعا جدی گفته باشه واویلاست

فکر کنم همین پست بالا نشان می دهد قضیه همون «واویلا» ست!

ali shariei نوشته شده:جای تاسف است که نظر آدمین محترم اینچنین است که طب سنتی را در حد خرافه میپندارند.
من یک سوال از آدمین محترم دارم :چه تضمینی دارین این علومی که همینک در اختیار دارین و به قول خودتون مباحث علمی هست چند وقت دیگه با ظهور دریچه های جدید دانش تبدیل به خرافه و شبه علم نشود؟...

فکر نمی کنم کسی طب های سنتی اصیل دنیا (با طب های منتسب به مذاهب فرق دارند) را از بیخ تخطئه کند، اما اولا ممکن است به مرور با خرافه ها مخلوط شده باشند و ثانیا وقتی با روش علمی آنها را بسنجید، متوجه می شوید برخی برداشتها از مکانیسم بدن و داروهای گیاهی توصیه شده آنها درست و بسیاری دیگر هم نادرست هستند. این را می دانم که فرمول بسیاری از داروهائی که هم اکنون به روش شیمیائی سنتز انبوه می شوند، در آغاز از گیاهانی استخراج شده اند که در کتب طب سنتی کشورهای مختلف از آنها نام برده شده بود، اما مثلا این قضیه طبع های بلغم، سودا، صفرا و ... را با دانش امروزین، واقعا نمی توان توجیه پذیر دانست.
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

گوینده این دو متن یکی نیست. بی خیال.

طب سنتی مثلا برای کسانی که اسهال می شدند، عدم استفاده از آب رو توصیه می کرد!
با حرفهاتون موافقم کندل جان.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

نمایه کاربر
ali shariei

پست توسط ali shariei »

در مورد طب اسلامی و طب سنتی که گفتم با هم آمیخته اند سخن گزاف نگفتم جناب کندل
شما تاریخچه طب سنتی رو اگر مطالعه کرده باشید خود به این موضوع اذعان خواهید کرد.
چرا که پایه گذاران طب سنتی ایرانی مسلمان بوده اند.
اون چیزی که شما مد نظرتون هست طب الائمه میباشد که من هیچ صحبتی در موردش نکردم .
خوبه قبل از اینکه اظهار فضل کنید کمی مطالعه کنید .
به هر حال فکر نکنم این بحث به نتیجه مفیدی برسه چون هر کس داره ساز خودش رو میزنه و بقول معروف منتظرند که جواب همدیگر رو بدهند نه اینکه حقیقت رو روشن کنند.
بیشترین تاسف من بخاطر روشن شدن دیدگاه مدیران سایت نسبت به ترویج طب ایرانی اسلامی هست.

نمایه کاربر
خروش

سپاس: 2067

پست توسط خروش »

You-See نوشته شده:گوینده این دو متن یکی نیست. بی خیال.

طب سنتی مثلا برای کسانی که اسهال می شدند، عدم استفاده از آب رو توصیه می کرد!
با حرفهاتون موافقم کندل جان.

از یکی شنیده بودم، ( ~۷۰- ۸۰ سال پیش) در روستای‌شان مادر‌ بزرگِ X شکم‌روی (اسهال) داشت، به او آب ندادند و جان سپرد.
گفتم به شیخ شهر كه كارت ریاست، گفت
آنكس كه شیخ هست و ریاكار نیست، كیست

نمایه کاربر
ali shariei

پست توسط ali shariei »

قابل توجه علاقمندان به این مبحث میتوانید به یکی از گرانقدرترین تالیفات دکتر علی اکبر ولایتی که با کمک و همکاری دکتر علیرضا مرندی رییس فرهنگستان علوم پزشکی ایران
شمس اردکانی رییس دانشکده طب سنتی و فرید قاسملو نگاشته شده مراجعه نمایید.
این مجموعه در ۲۰۰۰ مدخل نگاشته شده که فعلا یک جلد آن به چاپ رسیده و قرار است در پنج جلد چاپ شود .
عنوان کتاب:دایره المعارف پزشکی اسلام و ایران میباشد.
انشالله مورد استفاده علاقمندان قرار بگیرد.

نمایه کاربر
ADMIN

سپاس: 560

تماس:

پست توسط ADMIN »

ali shariei نوشته شده:جای تاسف است که نظر آدمین محترم اینچنین است که طب سنتی را در حد خرافه میپندارند.
من یک سوال از آدمین محترم دارم :چه تضمینی دارین این علومی که همینک در اختیار دارین و به قول خودتون مباحث علمی هست چند وقت دیگه با ظهور دریچه های جدید دانش تبدیل به خرافه و شبه علم نشود؟
هیچ کس نمی تواند ادعا کند دانشی که در اختیار داره کاملا مطلق و بی بدیل هست اگر شما همچین ادعایی دارین نمی دونم
شاید هزاران سال بعد یک عده مثل شما پیدا شوند و به مباحثی که الان دارین مورد بحث بقول خودتون توی فیزیک مدرن قرار میدهید بخندند و اینها رو مشتی خرافه خطاب کنند.
همین طور که شما این کار رو کردین و جای تاسف داره
همین خرافه که شما نسبت میدهید ۷۰۰ سال به طور مطلق در تمام دانشگاههای معتبر دنیا تدریس شده کتاب قانون ابن سینا رو میگم
اگر نمی خواین این تالار رو ایجاد کنید این کار رو نکنید من هیچ اصراری ندارم
اما اینکه بیاین علومی که هنوز هم مورد تایید همون کشورهای اروپایی هست رو مشتی خرافه بدونید این به نظر من توهیین به هوییت خودتون هست

علی عزیز،

به عنوان فردی که سال‌ها در زمینه ترویج دانش فعال بوده و پیرامون شبه‌علم تحقیق کرده، با اطمینان این رو به شما میگم که «طب سنتی» چیزی جز خرافه و شبه‌علم نیست. خیلی خوب میشد دوستانی مثل شما، قبل از اینکه تحت تاثیر موضوعات عامی مثل این مورد قرار بگیرید، سعی می‌کردید با مطالعه در زمینه «فلسفه‌ی علم» تفاوت میان «علم» و «شبه‌علم» رو درک کنید، بعد میتونستید با آگاهی کامل در مورد خرافه بودن یا نبودن چنین موضوعاتی نظر بدید.

پرسیده بودید که آیا ممکن هست با گذشت زمان، علم فعلی به خرافه تبدیل شود؟

پاسخ به شکل مطلق «خیر» هست. باز هم پیشنهاد میکنم در مورد «متد علمی» مطالعه بفرمایید. اعتبار علم به «کاربرد آن در عمل» هست. برای مثال فکر میکنید با گذشت زمان آیا یک روز متوجه میشیم که قرص استامینوفن در درمان سردرد بی‌تاثیر بوده؟ یا جراحی پیوند قلب یک خرافه بوده؟ یا آنتی‌بیوتیک‌ها واقعیت نداشتند و فقط در خیال ما بودند؟ یعنی تمام این سال‌ها ما دچار توهم شده بودیم؟

علم چیزی نیست که با گذشت زمان دچار تردید بشه. بلکه علم در گذر زمان کامل‌تر میشه. یعنی مدلی که الان برای توضیح پدیده‌ها داریم و اسمش رو مدل علمی میزاریم، در گذر زمان کامل‌تر میشه و توصیفات دقیق‌تر و کامل‌تری از پدیده‌ها میده. (این موضوع در مورد همه علوم از جمله فیزیک هم صادق هست. همون‌طور که فیزیک کلاسیک نیوتونی هیچگاه رد نشد. فقط با توصیفات کامل‌تر و دقیق‌تری به فیزیک مدرن تبدیل شد)

نهایتا من فکر می‌کنم شما معنی «طب مدرن» و «طب سنتی» رو هم به درستی درک نکردید. چون برای طب سنتی، کتاب قانون ابن‌سینا رو مثال زدید. علم مدرن و سنتی ربطی به افراد و اشخاص نداره. اصلا در مورد تاریخ صحبت نمی‌کنه. هر جا در یک تشخیص طبی، از متدعلمی (scientific method) استفاده بشه، این روش رو علمی میگیم و هر جا بدون استفاده از متدعلمی، یک روش طبی تجویز بشه، این رو خرافه و شبه‌علم. (روشی که در طب سنتی مشاهده میشه)

شما در کتاب قانون بوعلی اگر جایی مشاهده کردید که با روش علمی موضوعی تشریح شده (آزمایش، مشاهده،‌ اندازه‌گیری، تکرار، استنتاج، مدل‌سازی و ...) این یک موضوع علمی هست و مورد تایید بنده و جامعه علمی جهان. (لطفا این موارد رو بنام طب سنتی مصادره نکنید) و اگر جایی مشاهده کردید که بنا به نظر شخصی و بدون دلیل و برهان، یک تجویز انجام شده، این موضوع از نظر جامعه علمی خرافه هست و چیزی هست که به وفور در طب سنتی دیده میشه. (بدون درنظر گرفتن شخص گوینده یا زمان تجویز)

* یکی از ادمین‌های عزیز، تشخیص دادند که بهتره این تاپیک رو قفل کنند. بنابراین اگر مایل به پاسخگویی به بنده بودید،‌ از پیام خصوصی استفاده بفرمایید.

پیروز و موفق باشید
موجیم که آسودگی ما عدم ماست ... ما زنده به آنیم که آرام نگیریم ...

قفل شده