محاسبات مغناطیس

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
hesam mf

نام: حسام ملک فرنود

محاسبات مغناطیس

پست توسط hesam mf »

سلام دوستان..
من یک آهنربا دارم از جنس نیودیمم میخواستم ببینم چگونه میتوان نیروی که به یک فلز ماننند آهن وارد میکند، را محاسبه کرد یا چگونه میتوان میدان مغناطیسی ناشی از آن اهنربا را بدیست اورد.
لطفا راهنمایی کنید
ممنون

user8604

سپاس: 877

Re: محاسبات مغناطیس

پست توسط user8604 »

با قطب نما.

hesam mf

نام: حسام ملک فرنود

پست توسط hesam mf »

دوست عزیز میخواستم نیرو را محاسبه کنم با قطب نما این کار کنم؟؟

user41967

سپاس: 42

پست توسط user41967 »

با داشتن مغناطش ان يعني M ،ميشه ميدان مغناطيسي رو با انتگرال گيري از ميدان المانهاي حجم اهنربا كه هركدوم دوقطبي هستن ، بدست اورد

user8604

پست توسط user8604 »

hesam mf نوشته شده:دوست عزیز میخواستم نیرو را محاسبه کنم با قطب نما این کار کنم؟؟

آهنربا رو وصل میکنی به فنری که نیرو رو بهت میده و نزدیکش میکنی به آهن.
یا اینکه
آهنربا رو وصل میکنی به فنر و نزدیکش میکنی به آهن. بعد فنر کش میاد نوسان میکنه. از دامنه نوسان نیرو رو پیدا میکنی.

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

چه فرقی کرد این دوتایی که گفتی ادوارد؟!

راه دیگش اینه که یک آهنربای دیگه با سیم لوله ایجاد کنید، به راحتی میدان مغناطیسی و نیرویی که این آهنربای دست ساز روی جسم مورد نظرتون ایجاد میکنه قابل محاسبه هست. حالا مثلا یک قطب نما رو قرار بدید روی زمین و آهنربای دست ساز که میدان و نیروشو پیدا کردید کنار قطب نما بزارید. بعد اون آهنربای طبیعی که دنبال پیدا کردن میدان و نیروش بر جسم هستید رو هم اونقدر به قطب نما دور و نزدیک کنید تا برآیند نیروی وارده بر قطب نما از طرف دو آهنربا صفر شه، یعنی عقربه قطب نما بره سر جای طبیعیش. ازینجا به سادگی با توجه به فاصله ای که آهنربای طبیعی از عقربه داره و با توجه به اینکه نیروش درون فاصله با نیروی آهنربای دست ساز شما یکی شده می تونید میدان مغناطیسیش رو تخمین بزنید. قطب نماتونم ممکنه خراب بشه از ما گفتن.

میدان مغناطیسی سیم لوله با قانون بیوساوار قابل پیدا کردن هست. ولی بازم با فنر فکر میکنم خطا کمتر شه.

user8604

پست توسط user8604 »

خیلی فرق داره.

ارسال پست