آینده شغلی فیزیک

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Amir193

آینده شغلی فیزیک

پست توسط Amir193 »

سلام دوستان
من علاقه شدیدی به فیزیک و مخصوصاً مکانیک کوانتوم دارم smile051 . خیلی دلم می خواد توی این رشته تحصیل کنم اما بابت آینده شغلیش نگرانم. smile056
اگه کسی دانشجوی این رشته هست یا فارغ شده از تحصیلش لطفاً یه کمکی بهم بکنه. smile036
ممنون

Vahid75

سپاس: 13

Re: آینده شغلی فیزیک

پست توسط Vahid75 »

Amir193 نوشته شده:سلام دوستان
من علاقه شدیدی به فیزیک و مخصوصاً مکانیک کوانتوم دارم smile051 . خیلی دلم می خواد توی این رشته تحصیل کنم اما بابت آینده شغلیش نگرانم. smile056
اگه کسی دانشجوی این رشته هست یا فارغ شده از تحصیلش لطفاً یه کمکی بهم بکنه. smile036
ممنون
Dont worry
حسرت نبرم به خواب آن مرداب
کارام درون دشت شب خفته است

دریایم و نیست باکم از طوفان
دریا همه عمر خوابش آشفته است.

Amir193

پست توسط Amir193 »

Vahed75 نوشته شده:
ممنون
Dont worry

خب چجوری نگران نباشم؟ میشه بیشتر برام توضیح بدین. مثلاً اینکه کجاها بچه های فیزیک رو استخدام می کنن و کلاً راه های پول درآوردنشون چجوریه؟
آیا فقط اسخدامه یا کارآفرینی هم توش هست؟

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

پست توسط candle »

کلا وضعیت اشتغال دانش آموختگان در تمام رشته های دانشگاهی ایران چندان جالب نیست، اما یادتون باشه ما ابتدا به ساکن؛ دنبال مدرک دانشگاهی هستیم، نه دنبال جواز کسب، چون شغل، امری جدا از اعتلای فکری از مسیر دانش اندوزی است... در واقع برای یک علاقه مند واقعی علم، حتی اون مدرک هم مهم نیست و فضیلت اصلی، در رسیدن به معشوق است (آگاهی و دانایی و ارضای حس کنجکاوی).
اما البته قبول دارم هنوز برای بیشتر مردمان ایران زمین، درک این چیزهای ایده آلیستی، خیلی دشوار است.
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید

نمایه کاربر
aalireza

سپاس: 346

پست توسط aalireza »

یکی از رفقا دکترایِ فیزیکِ نظری‌شو از تاپ ۵، زیرِ نظرِ یکی از خدایان می‌گیره. بعد از اون دو تا پست‌دکترا می‌گذرونه، آخریش تو انستیتو مطاعاتِ پیشرفته‌یِ پرینستون. بعد از انستیتو مطالعاتِ پیشرفته، ایشون می‌ره یه‌سال تویِ‌یه دانشگاهِ خروس‌نشان تدریس می‌کنه، بعدشم می‌شه یه مهندسِ نرم‌افزارِ ساده.

یه مثال مسلماً واسه نتیجه‌گیری کافی نیست، ولی از همین یه مثال می‌شه فهمید که وقتی واسه کسی که مدارکشو از جایِ خفن می‌گیره، تو آمریکا و کانادا کاری که یه لیسانسه نتونه انجامش بده، به همین راحتی پیدا نمی‌شه. سیاست‌بازی‌هایِ آکادمیک و طولِ عمرِ اساتیدِ فعلی مهم‌ترین عاملِ پیدا نشدنِ کاره واسه بچه‌هایِ فیزیک نظری - تو همه جایِ دنیا این‌طوریه، ایران که خب یحتمل فجیع‌تر.

وقتی که بتونی هضم کنی که شغلِ فعلی‌ت زیرِ سطحِ سوادت میاد، آپشن‌هایِ متفاوتی داری. فیزیکی‌ها تو آمریکا یا سمتِ آزمایشگاه‌هایِ ملّی یا شرکت‌هایی مثلِ بوئینگ و اینا میرن و عملاً «مهندسی» می‌کنن، یا می‌رن تو اقتصاد و مدل‌سازی می‌کنن (و اتفاقاً از نظرِ علمی سطحِ پایینم نیست، همه از خرت و پرت‌هایِ مکانیکِ آماری روزانه استفاده می‌کنن (حسابانِ ایتو مثلاً اینترن‌ها باید بلد باشن) و در سطوحِ بالا از میدان‌هایِ‌کوانتومی هم بنا به‌دلایلی که از حدِ من خارجه، استفاده می‌کنن!) ... یا میرن برنامه نویس می‌شن.

هیچ کدوم از این ۳ مورد، موردی که نیست که اوّلاً با انجام دادنشون هنوز «فیزیک‌دان» محسوب بشی، و ثانیاً واسه همه راه‌هایِ راحت‌تر برای رسیدن بهشون وجود داره... مثلاً همین رفیقِ ما رو در نظر بگیر. تو پست‌دکترا اطرافِ ۲۵۰۰۰دلار سالانه می‌گرفته بعد از مالیات. تو دانشگاهِ خروس‌نشان واسه این‌که قانونِ کولومب رو درس بده ۷۵۰۰۰تا می‌گرفته. الان تو سالِ اوّل، داره ۱۳۵۰۰۰دلار سالانه می‌گیره منهایِ سهام و چند تا دستمزدِ دیگه. وظیفه‌یِ این بابا چهارخط جاوا نوشتنه و بقیه‌یِ همکاراش همه تازه لیسانسشونو گرفتن.

نظر به سؤالت، احتمالِ‌ قریب به یقین فیزیکِ واقعی رو تو الان نمی‌دونی چی به چیه. بشین مکانیک و الکترودینامیک رو مبتنی بر حسابان بخون. اگه مغزت کشید، برو تحلیلی و میدانی و الخ رو هم بخون. تفاوتِ عمیقِ بین این دو سطح باید برات معیاری باشه که هر سطحی که می‌ری بالاتر، مطالب تا این‌اندازه سخت‌تر می‌شن. رو همین حساب احتمالِ وجودِ سطحی که مابعد از اون کاملاً برات جادویی باشه صفر نیست.... به نظرِ من تنها در صورتی برو فیزیک که اگه تو اینیشتین نباشی و در طولِ ۱۰-۱۲ سالِ بعد از دکترات کار گیرت نیاد، دلسرد نشی.

Vahid75

سپاس: 13

پست توسط Vahid75 »

Amir193 نوشته شده:
Vahed75 نوشته شده:
ممنون
Dont worry

خب چجوری نگران نباشم؟ میشه بیشتر برام توضیح بدین. مثلاً اینکه کجاها بچه های فیزیک رو استخدام می کنن و کلاً راه های پول درآوردنشون چجوریه؟
آیا فقط اسخدامه یا کارآفرینی هم توش هست؟
همین که نگران هستین نشون میده نسبت به علاقه ای که به فیزیک دارین باید شک کرد!
اگه واقعا پتانسیل لازم رو دارید نباید هیچ شک و نگرانی داشته باشید.
فرصت ها همه جا هستند نباید توقع داشته باشید کسی اونها رو به شما معرفی کنه
چطور موقعی که گرسنه میشین و یا نیاز جنسی دارین ناخودآگاه و با تمام توان برای رفع نیازتون تلاش میکنید اما برای رسیدن به شغل دلخواه منتظر هستین دولت و مردم بهتون کمک کنن؟
این ادبیات طلبکارانه متاسفانه در بین قشر تحصیلکرده تقریبا به صورت مد و کلاس گذاشتن نمود پیدا کرده و در واقع بی عرضه گی و عدم تلاش خودشون رو با این وسیله میخوان سرپوش بگذارن
دوست من نگرانی و شک رو از خودتون دور کنید بدترین حالت ممکن همین بحث :(آیا فلان کار به صلاحم هست یا نه؟) است
حرکت کنید و نترسید مطمئن باشید اگر علاقه و پشتکار لازم رو داشته باشید به هدف تون میرسین.
حسرت نبرم به خواب آن مرداب
کارام درون دشت شب خفته است

دریایم و نیست باکم از طوفان
دریا همه عمر خوابش آشفته است.

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

پست توسط Archimedes »

ممنون

سلام
فرض می گیریم که این علاقه شدید شما به فیزیک و مکانیک کوانتوم (که در واقع بخشی از همان فیزیک است!) کاملا واقعی و بر اساس مشاهدات تجربی است،...( از این موضوع اطمینان حاصل کنید )
در این صورت باید عرض کنم که به کار و آینده ی شغلی آن فکر نکنید، فقط و فقط به اهدافتون و راه های رسیدن به اونها فکر کنید، چرا که فقط یک بار در زندگی این فرصت رو دارید تا با خیالی آسوده و بی هیچ دغدغه ای به موضوعات مورد علاقتون بپردازید.
هر چه قدر هم شرایط بد باشد باز هم پیدا کردن شغلی برای گذران زندگی سخت است اما غیرممکن نیست.

موفق باشید.
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

نمایه کاربر
slice_of_god

سپاس: 654

پست توسط slice_of_god »

Archimedes نوشته شده:در این صورت باید عرض کنم که به کار و آینده ی شغلی آن فکر نکنید، فقط و فقط به اهدافتون و راه های رسیدن به اونها فکر کنید، چرا که فقط یک بار در زندگی این فرصت رو دارید تا با خیالی آسوده و بی هیچ دغدغه ای به موضوعات مورد علاقتون بپردازید.
هر چه قدر هم شرایط بد باشد باز هم پیدا کردن شغلی برای گذران زندگی سخت است اما غیرممکن نیست.

موفق باشید.

اتفاقا چون یکبار زندگی میکنیم باید نگران شغل و جیبمون باشیم :) نمیشه که با یه دکترای فیزیک و ده تا ای اس ای؛ بری زیردست یکی که با دیپلم و لیسانس‎ش بهت دستور بده و همرمان هم برادرت با دوترم مشروطی و معدل 12 لیسانسه پیام نور، بخاطر اینکه فلان جا -و در حالی که تو سرت تو هالیدی بوده که نمرت 17 به بالا باشه- زرنگی کرده باشه و چهارتا تجربه و فن تجاری یاد گرفته، از کنارت -در حالی که منتظر بی ار تی هستی که بری سره کار نفرت‌انگیزت- با ایکس6 رد بشه.
من خودم از علاقه‌مندان فیزیک و ریاضی بودم. ولی وقتی جو دانشگاهو دیدم، خوشحال شدم که نرفتم فیزیک و ریاضی!
کسی که سکوت می کند
بازی را مسخره کرده
ما که حرف می زنیم
باخته ایم .

matrix

نام: علیرضا

سپاس: 31

پست توسط matrix »

خیلی ساده میگم. کاری به دانشگاه و رشته فیزیک ندارم. کلا هر کاری بکن تا از ایران بری. چون اینجا هیچ آینده خوبی نمیتونی داشته باشی و هیچ امنیت روانی وجود نداره. حالا وقتی از این کشور رفتی میتونی به دانشگاه و رشته فیزیک فکر کنی. ممکنه بگی دارم افسرده ات میکنم ولی واقعا همین قدر کشور افسرده کننده ست برای خودم
یک موضوعی که در حال حاضر پر رنگ هست بحران هویت و خود ویرانگری ملی هست و در آینده هم میرسه به نرخ خودکشی بالا.
Sad but true

Amir193

پست توسط Amir193 »

matrix2013 نوشته شده:خیلی ساده میگم. کاری به دانشگاه و رشته فیزیک ندارم. کلا هر کاری بکن تا از ایران بری. چون اینجا هیچ آینده خوبی نمیتونی داشته باشی و هیچ امنیت روانی وجود نداره. حالا وقتی از این کشور رفتی میتونی به دانشگاه و رشته فیزیک فکر کنی. ممکنه بگی دارم افسرده ات میکنم ولی واقعا همین قدر کشور افسرده کننده ست برای خودم
یک موضوعی که در حال حاضر پر رنگ هست بحران هویت و خود ویرانگری ملی هست و در آینده هم میرسه به نرخ خودکشی بالا.

منم دلم می خواد از ایران برم و توی یه دانشگاه خوب درس بخونم و به توانایی های خودمم ایمان کامل دارم. اما وقتی با خودم فکر می کنم و می بینم با این وضعیت اروپا و آمریکا و اینکه تا تقی به توقی میخوره توی سیاست، میان سر دانشجوهای بدبخت ایرانی خالیش می کنن به خودم میگم همینجا بمونم بهتره.

Amir193

پست توسط Amir193 »

Archimedes نوشته شده:
ممنون

سلام
فرض می گیریم که این علاقه شدید شما به فیزیک و مکانیک کوانتوم (که در واقع بخشی از همان فیزیک است!) کاملا واقعی و بر اساس مشاهدات تجربی است،...( از این موضوع اطمینان حاصل کنید )
در این صورت باید عرض کنم که به کار و آینده ی شغلی آن فکر نکنید، فقط و فقط به اهدافتون و راه های رسیدن به اونها فکر کنید، چرا که فقط یک بار در زندگی این فرصت رو دارید تا با خیالی آسوده و بی هیچ دغدغه ای به موضوعات مورد علاقتون بپردازید.

موفق باشید.

من از علاقم به فیزیک اطمینان کامل دارم. اما نباید واقعیت ها رو هم دور انداخت. من نمی خوام برم فیزیک به خیال اینکه باهاش پولدار میشم تنها چیزی که ذهنم رو مشغول کرده اینه که کلاً راه های درآمد برای یه فیزیکدان چیه؟ همین

matrix

پست توسط matrix »

Amir193 نوشته شده:منم دلم می خواد از ایران برم و توی یه دانشگاه خوب درس بخونم و به توانایی های خودمم ایمان کامل دارم. اما وقتی با خودم فکر می کنم و می بینم با این وضعیت اروپا و آمریکا و اینکه تا تقی به توقی میخوره توی سیاست، میان سر دانشجوهای بدبخت ایرانی خالیش می کنن به خودم میگم همینجا بمونم بهتره.
همینجا بمونی بهتر نیست. با تمام مشکلاتش بازم حرفم اینه که از اینجا بری.
Sad but true

نمایه کاربر
Archimedes

پست توسط Archimedes »

Amir193 نوشته شده:
Archimedes نوشته شده:
ممنون

سلام

موفق باشید.

من از علاقم به فیزیک اطمینان کامل دارم. اما نباید واقعیت ها رو هم دور انداخت. من نمی خوام برم فیزیک به خیال اینکه باهاش پولدار میشم تنها چیزی که ذهنم رو مشغول کرده اینه که کلاً راه های درآمد برای یه فیزیکدان چیه؟ همین

کلا از خیال اینکه با فیزیک پولدار بشی صرف نظر کن (مخصوصا تو ایران)
و اگه به دنبال رشته ای هسته ای که در آینده به شغلی مرتبط هم برسی به نظر بنده بهترین رشته ها در حال حاظر پزشکی و زیرگروهای پزشکی هست
حتی مهندسی هم در حال حاضر بازار کار نداره و بشدت اشباع شده!
اگر می خوای فیزیک هم بری بخونی، بهتره گرایش های نظری (کیهان شناسی، ذرات، نظری و...) رو ادامه ندی و بری سمت گرایش های بیشتر تجربی و آزمایشگاهی، وگرنه پول که هیچ،داشتن شغل رو هم باید بیخیال بشی.
امکان داره با فیزیک تجربی تو پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و برخی کارخانه ها و یا تدریس و... بتونید شغلی پیدا کنید.
و اگر هم کمی اراده داشته باشید با کارآفرینی.

این ها واقعیات هست (بیشتر از این هم هست)

matrix

پست توسط matrix »

ببخشید اگر به موضوع اینجا ربطی ندارد.
جناب Archimedes فکر میکردم از هوپا رفتین. خوشحال شدم دارین مینویسین. من نظرات شما رو قبلا خوندم. یه جستار درباره زمان بود که گفته بودین داخلش حضور فعالی دارین. همیشه به خودم میگفتم کاش اونموقعی که داخلش همه نظر میدادن و فعال بود منم بودم نظرمو میگفتم.
Sad but true

نمایه کاربر
Archimedes

پست توسط Archimedes »

matrix2013 نوشته شده:ببخشید اگر به موضوع اینجا ربطی ندارد.
جناب Archimedes فکر میکردم از هوپا رفتین. خوشحال شدم دارین مینویسین. من نظرات شما رو قبلا خوندم. یه جستار درباره زمان بود که گفته بودین داخلش حضور فعالی دارین. همیشه به خودم میگفتم کاش اونموقعی که داخلش همه نظر میدادن و فعال بود منم بودم نظرمو میگفتم.

سلام
کلا مشغله های فکری دیگه اجازه نوشتن و شرکت در بحث ها رو نمیده، هر چند هوپا هم خیلی وقته ساکت شده
بنده پس از مدت ها، دیروز به خاطر درگذشت پروفسور هاوکینگ، یادی از هوپا کردم و متنی نوشتم
در کل هوپا و بحث های آن برای بنده دوران خوب و آموزنده ای بود و این موضوع گذشته.
امیدوارم برای دیگران و شما نیز چنین شود
.
موفق باشید

ارسال پست