اثبات مساحت دایره

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
*شارش*

نام: فاطمه غمكده

محل اقامت: بلبلان

سپاس: 595

Re: اثبات مساحت دایره

پست توسط *شارش* »

نوری نیرو نوشته شده:
ehsan.helli1 نوشته شده:بله میشه مساحت کره رو با اصل کاوالیری به دست اورد.اگر خیلی براتون مهمه اسکن کنم بزارم
تو نیکی می کن و در اسکن انداز smile072 که ایزد در خیابانت دهد باز smile072
شعر از لحاظ وزنی اشکال داره
ولی قابل قبوله
smile034

نمایه کاربر
mmeftahpour

نام: مسعود مفتاح پور

سپاس: 394

پست توسط mmeftahpour »

خوب در خصوص اينكه با برش بيشتر شكل دايره به مستطيل نزديكتر مي شود حرفي نيست و در اين مسئله بصورت استثنا خطاي حاصل كمتر مي شود. ولي اين مسئله در حالت كلي درست نيست.
مثلا در شكل زير شما مي خواهيد طول قطر AB را اندازه گيري كنيد.
line.JPG
خوب مي تونيد ضلع AB و AC را جمع كنيد ولي مقدار خطا زياد است. خوب مثل دايره شروع به ريز كردن شكل مي كنيم. فكر كنم خط شكسته آخري خيلي نزديك به قطر است. ولي جمع پاره خطها باز همان مقدار اول است (دو برابر ضلع)
در محاسبات عددي بعضي وقتها كوچك شدن پله ها به معني خروجي دقيقتر نيست و حتي ممكن است در محاسبه موجب واگرايي از جواب شود.
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

نمایه کاربر
majed s

محل اقامت: درون بوزون هیگز

سپاس: 11

پست توسط majed s »

من یه راه حل خیلی ساده کاملا ریاضی برا بدست اوردن عدد پی یه مدت پیش پیدا کردم که یه مدت دیگه واستون میزارمش.

نمایه کاربر
ehsan.helli1

نام: احسان

محل اقامت: تهران

سپاس: 624

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

اثبات حجم و مساحت کره!
تصویر
تصویر

Vita

سپاس: 288

پست توسط Vita »

mmeftahpour نوشته شده:خوب در خصوص اينكه با برش بيشتر شكل دايره به مستطيل نزديكتر مي شود حرفي نيست و در اين مسئله بصورت استثنا خطاي حاصل كمتر مي شود. ولي اين مسئله در حالت كلي درست نيست.
مثلا در شكل زير شما مي خواهيد طول قطر AB را اندازه گيري كنيد.
line.JPG
خوب مي تونيد ضلع AB و AC را جمع كنيد ولي مقدار خطا زياد است. خوب مثل دايره شروع به ريز كردن شكل مي كنيم. فكر كنم خط شكسته آخري خيلي نزديك به قطر است. ولي جمع پاره خطها باز همان مقدار اول است (دو برابر ضلع)
در محاسبات عددي بعضي وقتها كوچك شدن پله ها به معني خروجي دقيقتر نيست و حتي ممكن است در محاسبه موجب واگرايي از جواب شود.
وای این خیلی جالبه! ممنون، من نمی دونستم. smile072

f9313

نام: احمد شیرآبادی

پست توسط f9313 »

اثبات محیط دایره چطوریه

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

اثبات که چه عرض کنم ولی راهی که میشناسم استفاده از انتگرال طول قوس هست، ما معادله 4 تا ربع دایره رو داریم، میتونیم اندازه هر کدوم از این قوس ها رو حساب و جمع بزنیم که قاعدتا میشه دو پی آر

نمایه کاربر
Parmenides

سپاس: 239

پست توسط Parmenides »

f9313 نوشته شده:اثبات محیط دایره چطوریه

بستگی به این داره که پی رو چجوری تعریف کنیم. اگه به تاریخ نگاه کنیم، ارشمیدس پی رو عددی گرفت که حاصلِ تقسیم محیط دایره به قطرشه، و سعی کرد با رسمِ چندضلعی های متعدد محیطی و محاطی و بالا بردن تعداد اضلاعِ اون چندضلعی‌ها، حدودِ عدد پی رو به دست بیاره.
با این روش عدد پی و محیط دایره هر دو به هم بستگی دارن و از روی هم تعریف میشن یا بدست میان.

اگه بخوایم پی رو توی آنالیز و با توابع مثلثاتی تعریف کنیم، فکر میکنم روشی که پارادوکسی داده بتونه بشه یه اثباتِ دقیق برای فرمولِ محیط دایره.
No rational argument will have a rational effect on a man who does not want to adopt a rational attitude.

-Karl Popper-

ارسال پست