ماهیت مغناطیس

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Ea2211

ماهیت مغناطیس

پست توسط Ea2211 »

سلام به همه دوستان
یه سوالی داشتم که عجیب نیازمند دونستن اون هستم
ماهیت مغناطیس چیست ؟

aht_Astronomy

سپاس: 13

Re: ماهیت مغناطیس

پست توسط aht_Astronomy »

هم موجه وهم ذره

نمایه کاربر
afshin1

سپاس: 1

پست توسط afshin1 »

"هم موجه وهم ذره"
دوست گرامی
میشه بیشتر توضیح بدید smile072

Ea2211

پست توسط Ea2211 »

aht_Astronomy نوشته شده:هم موجه وهم ذره
با سلام
یعنی چی هم موجه هم ذره؟
آیا تابع علتی هست یا نه معلول از یه علتی هست ؟
یا آیا خود می تواند علت باشد؟
ممنون از توجه هاتون

نمایه کاربر
kamyar1992

محل اقامت: تهران

سپاس: 1

تماس:

پست توسط kamyar1992 »

مغناطیس یا بهتر بگم هر چیزی که به الکتریسیته و مغناطیس مربوط میشه رو به ذراتی به اسم فوتون که بین دو جسمی که دارن از این طریق روی هم تاثیر می ذارن نسبت میدن یعنی میگن که وقتی این جسم به جسم دومی نیروی الکتریکی یا مغناطیسی وارد می کنه بین این دو جسم تو فضا ذراتی به اسم فوتون با سرعت نور جا به جا میشه و این ذرات هستن که عامل ایجاد کننده ی این نیرو هستن
حالا من نمی دونم شما منظورتون از کلمه ی مغناطیس همین عامل ایجاد نیروی مغناطیسی بوده یا منظورتون موج های الکترومغناطیس یا اصلا" چیزه دیگه ای بوده
I'm Kamyar Naderi. I'm interested in art. Also I have a good taste in photography and I do it with lots of pleasure in my leisure

یک واژه ی بسیار زیبا وجود دارد: هیچ. به هیچ فکر کن. نه به عشق و نه به نفرت، بلکه تنها به دلقکی فکر کن که در وان حمام اشک می ریزد و قطرات قهوه بر روی دمپایی هایش می چکد.

Ea2211

پست توسط Ea2211 »

با سلام
دوست عزیز ممنون از پاسختان
در وهله اول می خواستم بدونم آیا خود مغناطیس ماحصل از عاملی هست یعنی از حرکت یک ذره یا چرخش یک چیزی بوجود می آید یا بوسیله انرژی یک یا چند اتم بوجود می آید
یا خود مغناطیس است که فرآیند انرژی را بوجود می آورد
و یا مغناطیس در اصل وجود ندارد و از فرآیندی بوجود می آید یعنی ماهیت وابسته دارد.
ممنون از توجه تان

نمایه کاربر
BLUE

سپاس: 49

پست توسط BLUE »

درود
Ea2211 نوشته شده:....و یا مغناطیس در اصل وجود ندارد و از فرآیندی بوجود می آید یعنی ماهیت وابسته دارد.
در اصل مغناطیس(ماگنزیا) سنگهایی هستند که خاصیت جذب اشیاء آهنی را دارند
و سرچشمه ی طبیعی آنها همین سنگها هستند. اما, مثلا" یک جسم باردار در حال حرکت نیز اثرهای
مغناطیسی دارد و یا جریان الکتریکی در یک سیم.
این اثرهای مغناطیسی بعدها باعث شناخته شدن میدان مغناطیسی شد و از آنجا که جریان الکتریکی
این آثار را دارد و میدان مغناطیسی تولید می کند باعث شد که آنها را به صورتی, جدایی ناپذیر بدانند.
Ea2211 نوشته شده:... آیا خود مغناطیس ماحصل از عاملی هست یعنی از حرکت یک ذره یا چرخش یک چیزی بوجود می آید یا بوسیله انرژی یک یا چند اتم بوجود می آید
یا خود مغناطیس است که فرآیند انرژی را بوجود می آورد
اگر منظور از مغناطیس, نیروی مغناطیسی است, که آن را بارهای الکتریکی متحرک نسبت به هم وارد
میکنند و از نیروی الکتریکی پیچیده تر است و از آن کوچکتر می باشد. اما اگر بخواهیم منشاء میدان
مغناطیسی را بگوییم که همان جریان الکتریکی است, به این صورت که اگر بر ذره ای نیروی الکتریکی
وارد شود, پس یک میدان الکتریکی وجود دارد که در فضای اطراف آن میدان مغناطیسی بوجود می آید.

برای ایجاد میدان مغناطیسی باید به میزانی انرژی صرف کرد, که این انرژی در میدان ذخیره شده و انرژی
مغناطیسی نام دارد که در مدارهای مختلف بررسی میشود.

لینک زیر میتواند مفید باشد:
http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mava ... eck&Rand=0
كتاب طبيعت با نمادهای رياضی نوشته شده است.
Galileo Galilei

نمایه کاربر
MRT

نام: محمدرضا طباطبایی

محل اقامت: تبریز

سپاس: 95

تماس:

پست توسط MRT »

فوتون ذره حامل نيروي ميدان الكترومغناطيس نيست بلكه فوتون ميتواند حامل انرژي نوسان ميدان الكترومغناطيس باشد :

همانطور كه ميدانيم كار يعني حاصل ضرب نيرو در مسافت كه واحد آن نيوتن بر متر يعني ژول است . اگر ما يك كيلو وزنه را يك متر در سطح زمين بلند كنيم 9.8 نيوتن بر متر ( ژول ) كار انجام داده‌ايم . ولي واحد انرژي در معادله معروف پلانك ژول بر ثانيه است .

ما بايد دقت كنيم در حالي كه نيرو يا شدت ميدان ثابت است با افزايش تعداد نوسان همان ميدان ، بسامد موج افزايش و در نتيجه انرژي و جرم فوتون افزايش پيدا مي‌كند . يعني فوتون ميتواند حامل انرژي نوسان ميدان باشد و نه نيروي خود ميدان . اگر فوتون حامل نيروي ميدان باشد همواره مقدار آن ميبايست وابسته به شدت ميدان باشد يعني با افزايش شدت ميدان ، نيروي فوتون نيز افزايش يابد كه نمي‌يابد و فيزيك كوانتوم ثابت مي‌كند كه انرژي موج يا فوتون اصلا هيچ ربطي به شدت ميدان ندارد و صرفا وابسته به فركانس ميدان يا موج است . E=hv يعني فرق نمي‌كند كه منبع طيف قرمز يك شمع باشد و يا يك كوازار يا يك ابر نو اختر ، بلكه انرژي طيفهاي قرمز همگي با هم برابر است و مستقل از منبع بلكه وابسته به فركانس است . نتيجه كلي اينكه ميادين به طور مثال ميدان الكترومغناطيسي خاصيت ذره‌اي ندارند ، براي اينكه بوزوني مثل فوتون بدون بسامد و يا فركانس ميدان يا موج ، نه جرم دارد و نه انرژي پس نه ميتواند انرژي منتقل كند و نه نيرويي وارد كند . و فوتون مجازی هم تا به امروز شناسایی نشده و صرفا نظریه است .

تصویر

در حقيقت فوتون در يك ميدان الكترومغناطيسي با شدت ثابت و بدون نوسان ؛ خنثي و بدون اثر است و نمي‌تواند هيچ انرژي حمل كرده و يا نيرویي وارد كند كه نتيجه آن انجام كاري باشد . و خيلي‌ها بر اين عقيده هستند كه فوتون در اين شرايط اصلا وجود ندارد .
با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

https://ki2100.com

تصویر

تصویر

نمایه کاربر
BLUE

سپاس: 49

پست توسط BLUE »

درود

متن خلاصه شده ی زیر را در رابطه با کارهای اولیه ی مغناطیس از کتاب
تاریخ علم غرب, نوشته ی جان گریبین در اینجا گذاشتم.
اگر جناب Ea2211 مایل نیستند, لطفا" به من اطلاع بدهند تا متن را بردارم.

سپاس

...

ویلیام گیلبرت )1603-1544) نامی است که در کتاب های تاریخی جا افتاده است. او یک پزشک فوق العاده مشهور و موفقی بود.(پزشک شخصی ملکه در لندن بود). گیلبرت آنقدرثروت داشت که طبق گزارشهای زمان خودش حدود 5000 پوند از ثروت شخصی اش را در مدت 30 سال اقامت در لندن صرف کارهای علمی اش
کرد.
او ابتدا به شیمی علاقه مند شد, اما به زودی به مطالعه ی الکتریسیته و مغناطیس پرداخت و پژوهشهایش پس از 18 سال مطالعه در سال 1600 در کتاب برجسته ای با عنوان "در باره ی مغناطیس, اجسام مغناطیسی و
زمین مغناطیس بزرگ" (De Magnete, Magneticisque Corporibus, et de Magno Magnete Tellure) به زبان لاتین منتشر شد.
کار گیلبرت فراگیر و عمیق بود. او به وسیله ی آزمایشهای بسیاری عقاید قدیمی عرفانی درباره ی مغناطیس را رد کرد. بنا بر یکی از این عقاید آهنربای طبیعی می تواند انواع سردرد را معالجه کند و یا اینکه مغناطیس را می توان با مالیدن سیر, مغناطیس زدایی کرد!!. او روشی برای مغناطیسی کردن قطعات فلزی اختراع کرد. او همچنین قوانین دفع و جذب مغناطیس را که از دوران مدرسه با آن آشنا هستیم کشف کرد. او نشان داد که زمین مانند میله ی مغناطیسی غول پیکری عمل می کند و نام (قطب شمال) و(قطب جنوب) را به دو انتهای میله ی مغناطیسی نسبت داد. بررسی های گیلبرت آنقدر کامل و عمیق بود که پس از او در مدت 2 قرن
آینده تا کشف الکترومغناطیس در دهه ی 1820 و کارهای مایکل فارادی, چیز جدیدی به دانش بشر درباره ی
مغناطیس افزوده نشد.
فارادی بیشتر کارهای خود را در زمینه ی الکتریسیته و شیمی (الکتروشیمی) انجام داده است و بیشتر این کارها کاربردهای مهم صنعتی داشت. اما او در درک علمی نیروهای طبیعت نیز که با داستان امروزی ما
ارتباط بیشتری دارد, سهم کلیدی داشت. او برای اولین با در سال 1831 در یک مقاله ی علمی ازعبارت
( خطوط نیرو) استفاده کرد. ایده این خطوط که از قطب های مغناطیسی یا ذرات باردار الکتریکی به طرف بیرون منتشر می شود در کمک به تجسم القای مغناطیسی و الکتریکی بسیار موثر است. اگر رسانا یی نسبت به آهنربا در حالت ایستا باشد نسبت به این خطوط نیز ایستا خواهد بود و جریانی در کار نخواهد بود. اما اگر این رسانا از مقابل یک آهنربا حرکت کند رسانا با حرکت خود خطوط نیرو را قطع می کند و موجب می شود
که جریانی در رسانا ایجاد شود. زمانی که میدان از مقدار صفر, به نحوی که فارادی این فرایند را مجسم کرده بود افزایش پیدا می کند, خطوط نیرو از آهنربا به طرف بیرون گسترش میابند. این گسترش تا آنجا ادامه
می یابد که خطوط نیرو در مواضع خود قرار گیرند, سیم پیچ های دیگر در حلقه را قطع کنند و جریان کوتاه
و زودگذری ایجاد کنند. سپس شکل خطوط نیرو پایدار می شود و دیگر تغییری نمی کند.
فارادی در انتشار این ایدها تردید داشت, اما می خواست که مدعی آنها باشد. او در 12 مارس سال 1832
یادداشتی نوشت, آن را در پاکتی تاریخ دار و مهروموم شده فرار داد و در گاوصندوق انجمن سلطنتی گذاشت
تا پس از مرگ او باز شود.بخشی از نامه چنین است:
زمانی که یک آهنربا روی آهنربا یا قطعه ای آهنی از فاصله تاثیر می گذارد
,علت تاثیر گذار ( که می توانم آن را فعلا" مغناطیس بنامم ) به تدریج از
اجسام مغناطیسی ادامه می یابد و انتقال آن نیاز به زمان دارد... من
مایلم که پخش نیروهای مغناطیسی از قطب آهنربا را با ارتعاشات سطح
آشفته ی آب, یا ارتعاشات هوا در پدیده ی صوت مقایسه کنم: من بر این
باورم که نظریه ی ارتعاشات, همانطور که در مورد صدا و به احتمال
زیاد در مورد نور به کار می رود, در این زمینه نیز کاربرد دارد.
فارادی بیش از دیگران در سال 1832 این اندیشه را مطرح کرد که نیروهای مغناطیسی برای حرکت از درون فضا به زمان نیاز دارند. او معتقد بود که این موضوع با حرکت موجی ارتباط دارد اما از مهارت های
ریاضی لازم برای بسط این اندیشه ها بهره نداشت به همین علت مجبور بود که از قیاس های فیزیکی برای
تفهیم ایده های خود کمک بگیرد و سرانجام آنها ار به همین شکل عرضه کرد.
كتاب طبيعت با نمادهای رياضی نوشته شده است.
Galileo Galilei

نمایه کاربر
HajAmOo

سپاس: 3

پست توسط HajAmOo »

اگه منظورت اينه كه از كجا مياد:

ما يه ذره داريم به اسم الكترون. يكي ديگه هم به اسم پروتون. وقتي اين دو تا رو بياريم كنار هم ... چي ميشه؟! هم ديگه رو جذب مي كنن!! چطوري؟! بر اثر بر هم كنش (يا نيرو) الكترو مغناطيسي! (از اونجايي كه الكتريسيته و مغناطيس ريشه يكسان دارند (معادلات ماكسول) هر دو رو يكي كردند!)

حالا اين نيروي الكترو مغناطيس چطور كار مي كنه؟ اينطور:

تصویر

الكترون و پروتون وقتي به هم نزديك ميشن، ذره اي كوانتومي و مجازي(بدون جرم) بينشون رد و بدن ميشه كه انرزي اين ذره اون ها رو به هم نزديك مي كنه.

در مورد قطب هاي آهن ربا و دور نزديك شدن بار هاي الكتريكي هم همين قضيه رخ ميده. (همچين درمورد سه نيروي ديگه هم وضع به همين منوال هست!!)

reza_wolf

پست توسط reza_wolf »

همه چیز گفتید جز ماهیت مغناطیس!
همه فیزیکی ها باید یه چیزایی در مورد نسبیت بدونن.
مغناطیس یعنی الکتریسیته +نسبیت خاص
به کتاب مبانی فیزیک نوین نوشته ریچارد وایدنر و رابرت سلز صفحه 126 مراجعه کنید.

Ea2211

پست توسط Ea2211 »

با سلام به همه دوستان
ممنون از پاسخ هایتان
علت اینکه این سوال را مطرح کردم نادانی من نسبت به اتفاقاتی هست که برای من می افتد، نمی گویم که در فیزیک صاحب نظر هستم اما اندک اطلاعاتی دارم اما نه در حد شما دوستان.
علت مطرح سوالم رفتن من به یک بعد دیگر بود اینکه چطور و چگونه هنوز برای خودم معماست، وقتی وارد آن بعد می شود نمی دانم آیا یک جهان دیگر است یا کجاست ، هیچ اطلاعاتی نتونستم بدست بیارم اما چیزی که برای من خیلی جالب است وجود سرشار از مغناطیس یعنی وقتی حرکت میکنم در میان مغناطیس حرکت می کنم مانند کسی که درون آب راه می رود.
فکر می کنم اتمسفر آنجا مغناطیس است مانند زمین که اتمسفری دارد.
چطور وارد آن بعد می شوم، روی مبل نشستم و تکیه دادم اصلا هم تمرکز یا مراقبه ندارم یه مدتی میگذره بعد فکر میکنم که دارم از جسمم جدا میشوم آن هم جدا شدنی سخت مثل اینکه دارم از یه دیوار میگذرم یا دارم خودم رو از چیز قیر مانند می کشم بیرون و در این گذر هست که متوجه آن انرژی عظیم مغناطیسی می شوم، وقتی بطور کامل وارد آن بعد شدم مغناطیس را اطراف خودم احساس و درون آن حرکت می کنم و شاهد یک دنیای دیگر هستم، تفاسیرش بماند که چگونه هست، چند سالی هست که هر از گاهی این اتفاق برای من می افتد.
در ضمن بنده به چیزی اعتقاد ندارم و خواهشا با مسائلی مانند مذهب، عرفان، متافیزیک،دین (همینطور مخدرات، افیون، مواد شیمیایی، قرصهای روانگردان) و از این قبیل در هم نیامیزید که نه حل شدنی است و نه مخلوط شدنی که کاملا بافته ای جداست.
چیزهایی که متوجه شدم: وجود سرشار از مغناطیس و در بعضی مواقع نیرویی مرا به سمت خود میکشید.
چیزهایی که متوجه نشدم: خیلی چیزها.
جیزهایی که دیدم: مردم، خورشید، ستاره ها، استحکامات بسیار از قبیل ساختمان ، برج ، پل و ... و تکنولوژی، وقتی که با مردمانشان صحبت می کردم از دادن اطلاعات خودداری کرده و نهایت چند کلمه بیشتر به من نمی گفتند(چطوری به زبان آنها صحبت میکنم خودش کلی برام سواله)
چیزی که می خوام بدونم: آنجا کجاست آیا وارد یک بعد دیگر میشوم یا یک جهان دیگر یا به یک سیاره ای دیگر سفر میکنم، شاید هم سفر زمان به گذشته یا آینده است یا یک چیز دیگر که شدید مایل به فهمیدنش هستم
به خاطر همین بعد از چند سال تحقیق تنها جایی که بتونم جوابم رو پیدا کنم فیزیک هستش چون در آنجا به موضوعات فیزیکی بر می خوردم.
خیلی ممنون از اینکه توجه کردید اگر پاسخی در این مضمون داشته باشید نهایت سپاسگزاری را از شما عزیزان دارم.

نمایه کاربر
HajAmOo

سپاس: 3

پست توسط HajAmOo »

پس قضيه داره جالب ميشه!! من فرض رو بر اين ميزارم كه توهم و خيال و ... احيانا سركاري نيست!
فكر كنم كنار بچه هاي فيزيك دان، به چند نفر هم كه توي متافيزيك دستي داشته باشن نياز داري!!

يكي دوتا سوال دارم:

1. شما چطور مغناطيس رو اونجا حس مي كردي؟!
2. وقتي ميرفتي اونجا؛ چه مدت اونجا بودي؟! زمان چطور مي گذشت؟! (يعني مثلا اينطور بود كه چند ساعت اونجا باشي و وقتي برگشتي ببيني تازه 10 دقيقه گذشته و ... )
3. باهاشون فارسي حرف ميزدي؟ چي مي گفتي؟! يا با زبان خودشون حرف ميزدي و خودت هم نمي فهميدي داري چي مي گي؟!

تا اينجا كافيه فعلا!! من خودم نظرم اول بر روي سفر زماني هست و بعد روي جهان هاي موازي !!

نمایه کاربر
hhamid

سپاس: 48

تماس:

پست توسط hhamid »

درود
با توجه به مطالبی که گفتید گمان می کنم این حالتتان شبیه نوعی اختلال در دستگاه عصبی خودکار شما باشد چرا که ذهن نمی تواند از بدن خارج شود و به بعد دیگری برود.همچنین سفر در زمان هم غیر ممکن و غیر منطقی است.و اینکه شما تلاش خاصی برای وارد شدن به این حالت نمی کنید فرض اول را قوی تر می کند.
همچنین ممکن است با نوعی توهم ناشناخته که در اثر اختلال در انتقال دهنده های عصبی (استیل کولین) باشد.
برای بررسی بیشتر بهتر است از یک پزشک مغز و اعصاب بخواهید تا زمانی که در این حالت قرار می گیرید شما را تحت الکتروآنسفالوگرافی قرار دهد تا جزئیات بیشتری مشخص شود.
اینکه شما احساس غوطه ور شدن می کنید یا با مردمانی بدون بلد بودن زبانشان صحبت می کنید، فرضیه ذهنی و خیالی بودن این رخداد را تقویت می کند و اینکه شما در تمام مدت سر جایتان نشسته اید و مثلا ناپدید نشده اید و به جای دیگری نرفته اید بیشتر نوعی تصور و خیال را تداعی می کند تا سفر بین ابعاد.
رويايي كه جزئياتش به اندازه ي بيداري باشد ... رنج و لذت را دو برابر مي كند.

زندگي يك تصادف و بي رنگ است . آنچه مي بينيم عبور اين صحنه ي بي رنگ از شيشه هاي رنگي تفكرات و عقايدماست.

darafshdar

نام: Ahmad Darafshdar

پست توسط darafshdar »

سلام، اگر پرسش از ماهیت، جوهر فلسفی داشته باشد باید گفت ماهیت وجود ندارد و تنها یک واژه ساخته ذهن انسان است. آنچه انسان درک میکند نسبی است. درک انسان ناشی از تماس انسان با طبیعت است. چنانچه ماهیت را از نگاه علم بررسی کنیم، به رابطه علت و معلول برمیگردیم که تا بینهایت میتواند ادامه یابد. کافیست نظری به تاریخ علم بیاندازم. انسان تنها قوانین حاکم بر پدیده ها را کشف میکند و از آنها برای منافع خود استفاده میکند. جستجوی ماهیت الکترومغناطیس، جاذبه و امثالهم در واقع جهت گیری بشر را برای تدقیق این قوانین نشان میدهد نه یافتن سرجشمه آنها.

ارسال پست