فیزیک محدودیت دارد و جادوگری نیست

مدیران انجمن: parse, javad123javad

nerset

نام: حسین اختر محققی

سپاس: 24

تماس:

فیزیک محدودیت دارد و جادوگری نیست

پست توسط nerset »

به نظر من مشکل اصلي فيزيک مدرن در اينجا است که فيزيک جاري در طبيعت را بدون در نظر گرفتن محدوديت ها دوست داريم که دقيقا شبيه به مجموعه هاي رياضي و اعداد فرض کنيم در حالي که اين کار از نظر منطقي به طور مطلق اشتباه است و برخي از پديده هاي فيزيکي ممکن است که تا مراحلي با معادلات نوشته شده همخوان باشند ولي بايد بدانيم که اساس کار و روابط فيزيکي هرگز دقيقا شبيه به مجموعه هاي رياضي عمل نمي کنند به عنوان مثال در رياضيات ما عبارات و واقعيت هايي به نام بي نهايت را داريم در حالي که در فيزيک چنين عباراتي بي معنا هستند و هرگز در فيزيک جاري در طبيعت چيزي به نام بي نهايت وجود ندارد و ما به دليل بي اطلاعي از کل کائنات علاقه داريم که آن را بي نهايت فرض کنيم. و يا مثلا قبل از کشف تراز انرژي الکترون گمان مي شد که الکترون مي تواند يک بازه پيوسته از انرژي را در اختيار داشته باشد که اين امر بعدا کاملا رد شد و امثال چنين قضايايي زياد هستند در حالي که مي توانيم در رياضيات عبارت بي نهايت بزرگ و يا کسر هاي بي نهايت کوچک را داشته باشيم و انتهايي براي آن قائل نشويم ولي در فيزيک همواره يک مقصد و پايان وجود دارد.
متاسفانه فيزيک امروز به جاي پرداختن به مسائل منطقي و مسائلي که با محدوديت هاي فيزيک همخواني دارد علاقه زيادي به جادوگري پيدا کرده است و اگر به بسياري از مقالات نوشته شده در مورد کوانتوم و نسبيت و فضاي هزاران بعدي و ... مراجعه کنيد چنين استدلال هايي را مشاهده خواهيد کرد که البته از نظر رياضي کاملا صحيح است چون رياضيات هيچ محدوديتي ندارد ولي از نظر آنچه که در واقعيت هاي فيزيکي رخ مي دهد اين قضيه کاملا مردود است بنابراين اين قضيه که چون از نظر معادلات رياضي هر قضيه و نظريه فيزيکي صحيح است پس بايد از نظر واقيعت فيزيکي هم همخواني داشته باشد کاملا مردود است.

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

Re: فیزیک محدودیت دارد و جادوگری نیست

پست توسط You-See »

نام چند مقاله درست درمون رو بیارید که به جادوگری گرایش پیدا کرده.
هر چیز که در ریاضیات بنا شده روی فیزیک امروز درست بیاید، ممکن است درست باشد یا نباشد و این را همگان می دانند.
اصولا همین مغایرت هاست که ما را به کشف پاره دیگری از قوانین فیزیک راهنمایی می کند.
در حقیقت فیزیک همواره زیرمجموعه ای از ریاضیات است، هر چیز که ریاضی آن را رد کند، در فیزیک هم مردود است ولی هر چیز که در ریاضیات باشد لزوما در فیزیک نیست.
فکر می کنم این از واضحات باشه و نیازی نباشه براش یه تاپیک جداگانه باز بشه.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

nerset

تماس:

پست توسط nerset »

قبل از هر چیز ممنون از ارائه نظرتان
مقالاتی پیرامون سفر در زمان، مقالاتی پیرامون جهان های موازی و ... که دنیایی تخیلی و غیر موجود را به دنیایی فیزیکی و موجود تبدیل می کنند در حالی که دنیای مادی و فیزیکی محدودیت دارد.
نکته دیگر این است که معادلات نسبیت و معادلات کوانتوم هر دو از نظر ریاضی صحیح هستند و در عین حال از نظر توضیح ساختارهای فیزیکی تا حد زیادی مخالف یکدیگر هستند. پس چطور در اینجا می توان به ریاضیات به طور مطلق اعتماد داشت در حالی که باید به حقیقت و منطق و واقعیت های فیزیکی اعتماد داشت نه به معادلاتی که می توانند به راحتی و بدون هیچ محدودیتی به دنیای خیالی هم نفوذ کنند و مسافر خود را از دنیای واقعی به دنیای خیالی هم بکشانند.
دلیل اصلی قرار دادن این پست این است که بر خلاف اینکه گمان می رود همه افراد این قضایا را می دانند و این قضیه از واضحات است ولی تجربه نشان داد که عده ای هم هستند که کاملا بر خلاف این موضوع فکر می کنند.

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

همون طور که گفتم، شما باید عدم وجود دنیای موازی را رد کنید! تا بتوانید چنین ادعایی کنید.
از طرفی، این که از نظر ریاضی دو نظریه درست، در یک مقوله فیزیکی نگنجند یک معنی بیشتر نمی دهد: چیزی را در فیزیک از قلم انداخته ایم!
ریاضیات زبان عالم است، اگر چیزی در آن درست باشد، و در فیزیک نگنجد ولی باید بگنجد، یعنی این که قسمتی را در فیزیک هنوز نمی دانیم، که با دانستن آن مساله حل می شود.
برای مثال قوانین نیوتن، با ریاضیات ماکسول

عبدالرضا علي پور

نام: عبدالرضا علي پور

محل اقامت: بوشهر

سپاس: 142

پست توسط عبدالرضا علي پور »

سلام طرح سوالات چالش بر انگیز بسیار عالیست و برای یکسان سازی افکار و رفع اشتباهات مفید مطابق با فلسفه بودا هر چه به فکر شما خطور کند وجود دارد و عدم وجود معنایی ندارد smile124 smile124

nerset

تماس:

پست توسط nerset »

قبل از هر چيز از اينکه نظرتان را بيان مي کنيد تشکر مي کنم
و در پاسخ به اين گفته که
" همون طور که گفتم، شما بايد عدم وجود دنياي موازي را رد کنيد! تا بتوانيد چنين ادعايي کنيد"
بايد بگويم که دنياي فيزيک دنياي ریاضی یا فلسفه و ماوراء الطبيعه نيست که چنين استدلالي در آن صحيح باشد.
دنياي فيزيک فقط به آنچه که مشاهده مي شود و قابل تجربه و آزمايش است اهميت مي دهد.
امروزه در ابتدا تمام مسائل ماوراء الطبيعه و بسياري از مسائل ديني و حتي جهان آخرت به دليل غير قابل تجربه بودن و آزمايش کردن رد مي شود و از طرفي متاسفانه هزاران مقاله تخيلي مانند جهان هاي موازي که هیچ گونه آزمایشی در رابطه با آن وجود ندارد و هیچ گونه دلیل منطقی که درباره چرایی وجود آن می باشد بیان نشده است در دنياي فيزيک مطرح مي شود و سئوال اصلي اينجا است که چرا چنين دوگانگي ای وجود دارد؟
همچنین باید بگویم که ریاضیات نه زبان عالم مادی است و نه زبان تمام هستی بلکه در بین این دو قرار دارد.
زبان عالم مادی فیزیک است که محدودیت های عالم ماده را درک می کند و ریاضیات بالاتر از آن است چون دنیای تخیلی را هم درک می کند ولی همچنان تا حد زیادی اسیر مساوات و برابری ها است پس دنیایی بالاتر از آن وجود دارد که حتی در بند چنین مساوات و برابری هایی نیست که البته نمی خواهم بیش از این وارد ماوراء الطبیعه شوم.
به هر حال قصد اصلي من از قرار دادن اين پست اين است که بین دنیای محدودتر فیزیک با دنیای بزرگ ریاضیات تفاوت قائل شویم و کار قضاوت درباره درستی یک نظریه را به منطق و مشاهدات عینی و آزمایشات بسپاریم و از ریاضیات به عنوان یک وسیله استفاده کنیم نه یک قاضی.

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

با ابطال پذیری موافقم.
ولی با خط آخر حرفتان، نه.
نتیجه گیری از فراوانی مساوات و برابری ها به دنیای بالاتر از آن هم غیرمنطقی است.
وارد این فاز اصلا نشویم بهتر است.
در مورد ریاضیات، به نظر من هر چیزی که ریاضیات رد کند، حتما در فیزیک هم رد خواهد شد.
ولی برعکسش صادق نیست. و ناشی از جهل ماست، چون اصولا فیزیک علمی تجربی است و ریاضیات مطلق. smile072

Vahid75

سپاس: 13

پست توسط Vahid75 »

You-See نوشته شده:با ابطال پذیری موافقم.
ولی با خط آخر حرفتان، نه.
نتیجه گیری از فراوانی مساوات و برابری ها به دنیای بالاتر از آن هم غیرمنطقی است.
وارد این فاز اصلا نشویم بهتر است.
در مورد ریاضیات، به نظر من هر چیزی که ریاضیات رد کند، حتما در فیزیک هم رد خواهد شد.
ولی برعکسش صادق نیست. و ناشی از جهل ماست، چون اصولا فیزیک علمی تجربی است و ریاضیات مطلق. smile072
سلام آقای زالی نمیشه تنها به جهل نسبتش داد تا اندازه ای حرفتون درسته اما نه کاملا به عقیده من شاید محدودیت حواس و حتی ادراک و ذهنیت انسان بی تاثیر نیست.
حسرت نبرم به خواب آن مرداب
کارام درون دشت شب خفته است

دریایم و نیست باکم از طوفان
دریا همه عمر خوابش آشفته است.

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

البته منم با کلیّت حرفای آقای اختر محققی موافقم smile072
ریاضی قادر نیست اصول اولیه ی نوینی رو در اختیار ما بذاره و این کاره فیزیک یا فلسفه ست. هر دو اصل نسبیت خاص، اصل هم ارزی، مفهوم میدان یا حتی اصول پایستگی تکانه و انرژی، مواردی نیستن که بشه اون ها رو مستقیماً از مبانی ریاضیات استخراج کرد. برای همین هم هست که فیزیکدانان سرشناسی وجود داشتن که ریاضیات پیچیده ای بلد نبودن ولی در تفکر فیزیکی-فلسفی توانا بودن و کارهاشون به جا مونده. این حرفا هم ظاهراً از اینشتین نقل شده:

"ریاضی محض در واقع به شعر درآمدن نظرات منطقی است."
"قوانین ریاضی در جایی که به واقعیت مربوط می شوند قطعی نیستند و وقتی قطعی باشند به واقعیت مربوط نمی گردند."
"به ریاضیات اعتقاد ندارم!"

به نظر من هم کار ریاضی بیشتر قوام دادن، دقیق کردن و پیشگوییِ مسایل ثانویه و پیچیده ایه که اصول اولیه ی فیزیک به دور از مبانی ریاضی اون ها رو وضع کرده. البته گاهی، دور ماندنِ کامل از ریاضی، دستِ "شبه دانشمندان" رو می تونه برای ارائه ی ادعاهای ناقص یا نامعتبر باز بذاره. ولی ظاهراً امروزه علاوه بر ازدیاد چنین شبه دانشمندانی، شبه دانشمندان دیگری هم در سمت دیگری [خصوصاً در ساختارهای آکادمیک] با دستِ بالا گرفتنِ بیش از حدِّ ریاضی، دارن مسیر واقعی علم رو کمی منحرف می کنن.

من خودم هم مثل آقا حسین، شاید از مخالفان جهان های موازی یا جهان یا جهان هایی با ابعاد بالا باشم و این فرضیات رو بیشتر زایده ی تجرّدِ ریاضیات محض بدونم تا افکاری ملموس و مشهود. این که مثلاً توی ویکی پدیا نظریه ای مثل نظریه ی ریسمان ها رو به نوعی آزمایش نشده یا آزمون ناپذیر می دونه، به نظرم ناشی از همین بهره برداری بیش از حد از ریاضی و غافل شدن از بسترهای فیزیکیه.

ولی ما مدعیان که نقش ریاضی رو پُر رنگ نمی دونیم، اکثراً چون خودمون قادر نیستیم برای نشون دادن دُرستی حرفمون، اصول فیزیکی-فلسفی عمیقی رو مطرح کنیم و با ریاضیات ساده ای "دقتِ" اون اصول را نشون بدیم، معمولاً این ناتوانیِ ما از طرف مخاطب حمل بر این میشه که پس اصلِ ادعای ما مبنی بر "جانبی" یا "کمکی" بودن ریاضیات نادرسته.

nerset

تماس:

پست توسط nerset »

باز هم دوباره از همه دوستانی که نظرشان را چه مخالف و چه موافق بیان می کنند تشکر می کنم.
جالب اینجا است که در بخش فیزیک مدرن اعضاء بازدید کننده فعال تر هستند و راحت تر از دیگر بخش ها نظراتشان را بیان می کنند که این خیلی ارزشمند است چون به نظر من زنده بودن و زندگی کردن در اصل واکنش دادن و داشتن عقیده و نظر شخصی نسبت به موضوعات مختلف در زندگی است و زندگی انسانی به معنی نفس کشیدن صرف و خالی و بیهوده نیست چون در این صورت فرقی با نباتات و گیاهان نخواهیم داشت.
به هر حال من مطلب زیر را در بخش نجوم هم قرار داده ام و خوشحال می شوم که نظرتان را درباره آن بیان کنید و البته این مطلب رابطه زیادی با فیزیک مدرن هم دارد چون به نظر من نیمی از فیزیک مدرن مدیون مشاهدات نجومی است مانند نظریه نسبیت و بررسی واکنش های هسته ای ستارگان و سیاهچاله ها و ... که بدون مشاهده و نتیجه گیری از این آزمایشگاه عظیم کیهانی بسیاری از این دستاوردها وجود نداشت.
این مطلب سه روش عمده را در رابطه با حفظ موقعیت مداری ستارگان در کهکشان ها را بیان می کند که البته در دنیای نجوم در حال حاضر فقط مورد اول تایید می شود و دو مورد دیگر براساس نظریه تغییر ساختار گرانشی اجسام در حال حرکت با سرعت زیاد بیان شده است که این مطلب عبارت است از :

==================================================================================
ستارگان به سه روش کلی می توانند در مدار کهکشان ها باقی بمانند که در اینجا فرض می کنیم که یک کهکشان مانند یک چرخ و فلک افقی یعنی چرخ و فلکی که محور آن عمودی باشد است و چرخ و فلک با سرعت زیادی شروع به چرخیدن می کند که در این صورت افرادی که سوار بر این چرخ و فلک هستند به دو روش کلی می توانند از پرتاب شدن به بیرون از چرخ و فلک جلوگیری کنند:

1- روش اول این است که هر فردی میله متصل به بخش مرکزی و یا حتی خود دسته های متصل به چرخ و فلک را محکم بگیرد و این دقیقا شبیه به حالتی است که ستارگان بر اثر نیروی گرانش کهکشانی بتوانند در مدار خود باقی بمانند و مانع فروپاشی کهکشان شوند.

2- روش دومی که تاکنون به آن توجهی نشده و به خصوص در پدیده های نجومی بسیار پر کاربرد است این است که همه افرادی که سوار بر چرخ و فلک هستند به جای گرفتن دسته های چرخ و فلک که نمادی از گرانش کهکشانی است این بار افراد سوار بر چرخ و فلک دستان یکدیگر را محکم بگیرند و تشکیل یک زنجیره حلقوی و دایره ای شکل بدهند که این قضیه به وفور در مدارهای نزدیک به لبه کهکشان های بیضوی دیده می شود که در آنجا بر اثر تشدید پدیده تغییر ساختار گرانشی اجسام در سرعت های زیاد ، یک حلقه گرانشی قدرتمند ایجاد شده که علاوه بر بالا بردن چگالی مواد در این بخش و آماده سازی محیط برای تولد ستارگان جدید می تواند مانع از فرار ستارگان از مدار خود و فروپاشی کهکشان ها بیضوی شود.

3- روش سوم هم تقریبا شبیه به روش دوم عمل کرده و با این تفاوت که به جای اینکه افراد فقط دست یکدیگر را بگیرند در اینجا تعدادی از افراد دسته های چرخ و فلک را محکم گرفته و بقیه افراد هم دست اینگونه از افراد را بگیرند که این کار شبیه به رفتار ستارگانی است که در بازوهای کهکشان های مارپیچی قرار داشته و به دلیل سرعت حرکت بالا و تشدید پدیده تغییر ساختار گرانشی اجسام در سرعت های زیاد و تشکیل ریسمان های گرانشی ، تعدادی بازوهای مارپیچی تشکیل می شود که مانع از پرتاب ستارگان به خارج از مدار خود می شوند.

=================================================================================
ممنون می شوم که نظرتان را درباره این مطلب هم ارسال نمایید و البته لینک های زیر هم برای مطالعه بیشتر در رابطه با این موضوع مفید هستند:

مستندی علمی در مورد ماده تاریک و انرژی تاریک با زیرنویس فارسی:
https://www.aparat.com/v/ztMuV/%D9%85%D ... B%8C%DA%A9

مقاله تغییر ساختار میدان گرانشی اجسام در حال حرکت با سرعت زیاد:
http://s8.picofile.com/file/8325197276/ ... y.pdf.html

البته مقاله را براي سايت زير هم ارسال کرده ام:
http://www.parssky.com/view/FA/72182.aspx

تئوری جدید تحول بازوهای کهکشانهای مارپیچی:
http://starrylife.blogsky.com/news1

کشف اسرار پشت بازوهای مارپیچی کهکشان‌ها:
https://www.isna.ir/news/92012307666/%D ... 9%87%D8%A7

نظریه مطرح شده درباره چگونگی شکل گیری بازوهای کهکشان های مارپیچی محققان دانشگاه آرکانزاس که به امواج در رابطه با این قضیه اعتقاد دارند و البته جالب است و موجب افتخار است که یک ایرانی هم در جمع نویسندگان آن حضور دارد:
https://arxiv.org/pdf/1608.00969.pdf

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

1. زمانی سفر به ماه هم تخیل محسوب می شد و رمان های ژول ورن، تخیلی. این که آیا جهان های موازی هم تخیلی هستند یا خیر رو آینده و البته آزمایشات تجربی معین می کنند، نه فلسفه و منطق. مادامی که ریاضیات و فرضیه مناسبی، نتایج عجیب غریبی رو در فیزیک پیشبینی می کنه کسی اون رو دور نمیریزه بلکه سعی در آزمایشش می کنه. همین کوانتومش تا قبل از آزمایشیاتی مثل Quantum eraser و آزمایشاتی که بر پایه نظریات بل شکل گرفتند نتایج عجیب غریبی رو در 80 سال پیش، پیشبینی می کرد و الان ما مطابق تجربه در 2018 می دونیم که کوانتوم درست می گفت. پس صرف این که چیزی "عجیب و غریب" در سال 2018 به نظر می رسه، دلیلی برای غلط بودنش نیست. بله البته مادامی که یک فرضیه از نظر تجربی اثبات نشه، در فیزیک اعتباری بیش از فرضیه نداره و مهم هم نیست که در arxiv انتشار پیدا کرده باشه یا نیچر.

2. ما سعی در توصیف طبیعت و پیشبینی رویداد های اون داریم. تنها زبانی که در حال حاضر در دسترس داریم، ریاضی هست. گاهی برای حل یک معادله دیفرانسیل، مجبوریم فرایض عجیب و غریبی بکنیم تا رویداد رو هرچند هم زوری، پیشبینی کنیم. مثلا اثر کازمیر رو در نظر بگیرید، اگر از قبل مطالعه مختصری راجبش داشته باشید باید بدونید که این مسئله با بینهایت های ریاضی سر و کار داره و برای حلش مجبوریم چیزی به نام رگولاتور اضافه کنیم که از نظر فیزیکی کاملا بی معناست. با این وجود، همین حقه ریاضی در نهایت نتایج تجربی جالبی رو برای ما توصیف می کنه که از بینش میشه به همین انرژی خلاء و جذب شدن دو صفحه فلزی اشاره کرد. بله، اگر ریسمان میاد هی بعد اضافه میکنه، دلیلی بجز حل کردن مشکلات ریاضی و پیشبینی طبیعت به شکل دقیقتر نداره. اگر هم موفق بشه و پیشبینی تجربی درستی ارائه کنه، چراکه نه؟

3. "دنیای مادی و فیزیکی محدودیت دارد." شاید جالب باشه، اما باید بدونید که حتی همین ادعا نیاز به اثبات داره و از نظر تجربی در لحظه ای که من دارم این پست رو میزارم غیر قابل اثبات هست، در واقع ادعای شما با کسی که میگه "دنیای فیزیکی بدون حد است" هیچ فرقی نداره. شما رو به بحث با Nimafat کاربر همین انجمن در این زمینه دعوت می کنم.

4.
نکته دیگر این است که معادلات نسبیت و معادلات کوانتوم هر دو از نظر ریاضی صحیح هستند و در عین حال از نظر توضیح ساختارهای فیزیکی تا حد زیادی مخالف یکدیگر هستند. پس چطور در اینجا می توان به ریاضیات به طور مطلق اعتماد داشت در حالی که باید به حقیقت و منطق و واقعیت های فیزیکی اعتماد داشت نه به معادلاتی که می توانند به راحتی و بدون هیچ محدودیتی به دنیای خیالی هم نفوذ کنند و مسافر خود را از دنیای واقعی به دنیای خیالی هم بکشانند.

من هم در گذشته فکر می کردم کوانتوم و نسبیت خاص یک دیگر رو نقض می کنند، چون چهارتا مقاله توی سایت هایی مثل بیگ بنگ و حتی سایتای خارجی دیده بودم و مطالعه مناسبی نداشتم. حقیقت ماجرا اینجاست که این دو نظریه مکمل هم هستند و در قابل Quantum field theory شما می تونید ورژن کوانتوم نسبیت خاصی رو مشاهده کنید که در حالت های حدی، به کوانتوم و نسبیت تقلیل پیدا می کنه و با تجربه تطابق بی نظیری داره. مدل استاندارد و ... همه زیر مجموعه ای از این نظریه هستند. مشکلی که کوانتوم و نسبیت عام دارند هم ریاضی وار هست. در حالی که ریاضیات نسبیت عام تماما در حوزه هندسه پیوسته قرار می گیرند، کوانتوم فیلد تئوری بیشتر با ریاضیات گسسته سر و کار داره. پیش از نظریه نسبیت خاص، نسبیت گالیله ای و معادلات ماکسول باهم مشکل داشتند. از نظر ریاضیش که بگذریم، معادلات ماکسول سرعت ثابتی رو که امروزه با c نشونش میدیم از دید تمام ناظرای لخت پیشبینی می کرد در حالی که از نظر نسبیت گالیله ای، چنین امری محال بود. چند سال بعد وقتی نابغه ای به نام اینشتین ظاهر شد و نظریه نسبیت خاص رو ارائه کرد هر دو نظریه باهم آشتی پیدا کردند، در قالب ریاضیاتی جدید.

جهان شاید محدود باشه، اما چیزی نامحدود مثل قوه تخیل آدمی رو در خودش جا داده. شاید جهان، غیر منطقی تر از چیزی باشه که به نظر میرسه. کی میدونه؟ فقط زمان.

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

paradoxy نوشته شده:بله، اگر ریسمان میاد هی بعد اضافه میکنه، دلیلی بجز حل کردن مشکلات ریاضی و پیشبینی طبیعت به شکل دقیقتر نداره. اگر هم موفق بشه و پیشبینی تجربی درستی ارائه کنه، چراکه نه؟

ببین عزیز دل، فیزیک همش ریاضی یا حتی فلسفه و منطق نیست. یه بخش "احساسی" داره که اتفاقاً اساسی ترین بخش فیزیکه و چون عمدتاً خارج از محدوده ی منطِقه، نمیشه زیاد بازش کرد و فقط کسی که تجربه ش کرده باشه می فهمه که این "حس" چطور حسیه. ولی این حس بهم میگه اگه حتی نظریه ریسمان ها با 11 تا بُعد یا بیستو یکی یا هر چی بتونه تمام فیزیکو متحد کنه، بازم از نظر زیباشناختی مُفت نمی ارزه یعنی کلّاً پوچ و بی ارزشه! smile012 (حالا این فقط راجع به تعداد ابعادش بود، دیگه منطق ریسمان که تلاش داره بنیادین ترین ذرات عالم رو مدل سازی کنه رو کاری نداریم که خودش این پوچی رو مضاعف می کنه. نظریه ای فاقد اصول موضوعه ی قوی و دارای جهانبینی کم ارزش)

nerset

تماس:

پست توسط nerset »

قبل از هر چیز از اینکه نظراتتان را بیان می کنید بسیار ممنونم و لازم به ذکر است که از نظر من تمامی نظرات محترم هستند و این موضوع به این دلیل است که احترام زیادی برای کسانی که عقیده خود را بیان می کنند قائل هستم و به دلیل درستی یا نادرستی منطق نظرشان نیست چون هر شخصی مسئول و جوابگوی منطق ذهنی خودش است.
به نظر من اساس هر منطقی مانند یک درخت مستقل و خاص است و ذهنیت شخصی افراد هم شبیه برگ های این درختان هستند و برخی از این برگ ها از نظر ساختار اصلی شبیه به یکدیگر هستند چون هر دو برگ متعلق به یک درخت و به عبارتی متعلق به یک منطق بنیادین هستند و می توانند با این شناخت و ارتباط داشتن هر دوی آنها به یک منطق و نگرش اساسی حتی با وجود اختلافاتی که ممکن است با یکدیگر داشته باشند برای تکامل ذهنی یکدیگر بسیار مفید واقع شوند چون این اختلافات جزئی است و ریشه در نگرش اصلی آنها ندارد.
ولی اگر دو برگ متعلق به یک درخت و به عبارتی یک منطق اساسی نیستند این افراد قادر به تکامل ذهنی یکدیگر نیستند و بدون هیچ دستاوردی فقط یکدیگر را نابود می کنند پس بهترین کار این است که این افراد چندان به گفتگو با یکدیگر ادامه ندهند چون چنین گفتگوهایی نه تنها مفید نیست بلکه می تواند مخرب هم باشد و به یک مجادله بی حاصل تبدیل شود.
از نظر من همچنان فیزیک محدودیت دارد چون فیزیک یعنی ماده و ارتباط های موجود در جهان مادی و با وجود اینکه شخصا به جهان غیر مادی و ماورائی و بسیاری از مسائل دینی و وجود جهان پس از مرگ اعتقاد زیادی دارم ولی هرگز این دو دنیا و دو مقوله را جهت بررسی با یکدیگر مخلوط نمی کنم چون به نظر من هرگز نمی توان با آزمایشات فیزیکی و مادی که محدودیت دارد دنیایی بزرگتر از دنیای مادی را اثبات نمود یا نشان داد مثلا ما هرگز نمی توانیم با مقداری ماده که وجود و ماهیت آن همواره مثبت است اعداد منفی را در جهان مادی نشان دهیم در حالی که در ریاضیات چنین امری به راحتی صورت می پذیرد پس فیزیک و به عبارتی دنیای مادی و روابط موجود در آن محدودیت دارد.
به هر حال این نگرش اصلی من نسبت به فیزیک است و هرگز تغییر نمی دهم چون این قضیه از نگرش بنیادین من نسبت به مسائل است و بر همین اساس علاقه ای به مجادله ندارم و همچنان به عقاید و نگرش های بنیادین و اساسی دیگران که با این نگاه در تضاد کامل است احترام می گذارم.
و در خاتمه باز هم از اینکه نظراتتان را بیان کردید بسیار ممنونم.

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

[email protected] نوشته شده:
paradoxy نوشته شده:بله، اگر ریسمان میاد هی بعد اضافه میکنه، دلیلی بجز حل کردن مشکلات ریاضی و پیشبینی طبیعت به شکل دقیقتر نداره. اگر هم موفق بشه و پیشبینی تجربی درستی ارائه کنه، چراکه نه؟

ببین عزیز دل، فیزیک همش ریاضی یا حتی فلسفه و منطق نیست. یه بخش "احساسی" داره که اتفاقاً اساسی ترین بخش فیزیکه و چون عمدتاً خارج از محدوده ی منطِقه، نمیشه زیاد بازش کرد و فقط کسی که تجربه ش کرده باشه می فهمه که این "حس" چطور حسیه. ولی این حس بهم میگه اگه حتی نظریه ریسمان ها با 11 تا بُعد یا بیستو یکی یا هر چی بتونه تمام فیزیکو متحد کنه، بازم از نظر زیباشناختی مُفت نمی ارزه یعنی کلّاً پوچ و بی ارزشه! smile012 (حالا این فقط راجع به تعداد ابعادش بود، دیگه منطق ریسمان که تلاش داره بنیادین ترین ذرات عالم رو مدل سازی کنه رو کاری نداریم که خودش این پوچی رو مضاعف می کنه. نظریه ای فاقد اصول موضوعه ی قوی و دارای جهانبینی کم ارزش)

زیبایی نسبیست، مثل مزه غذا. اینطوری نیست که شما زیبایی‌شناسیت میگه ریسمان زشت هست پس ریسمان هیچ گونه تبعات زیباشناختی در نظر دیگران نداره. من واقعا لذت میبرم وقتی قدرت توضیح نظریه جهان های موازی رو برای خیلی از پدیده های کوانتومی میبینم. وقتی نیما نظریه جناب عالی رو تا سطحی که بهتره حرفی ازش نزنیم از نظر زیبایی و البته ادله منطقی میکشه پایین آیا خود شما هم، همون حس رو راجب نظریت داری؟

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

paradoxy نوشته شده:زیبایی نسبیست، مثل مزه غذا. اینطوری نیست که شما زیبایی‌شناسیت میگه ریسمان زشت هست پس ریسمان هیچ گونه تبعات زیباشناختی در نظر دیگران نداره. من واقعا لذت میبرم وقتی قدرت توضیح نظریه جهان های موازی رو برای خیلی از پدیده های کوانتومی میبینم. وقتی نیما نظریه جناب عالی رو تا سطحی که بهتره حرفی ازش نزنیم از نظر زیبایی و البته ادله منطقی میکشه پایین آیا خود شما هم، همون حس رو راجب نظریت داری؟

اولاً قضاوت راجع به زیبایی کار هر کسی نیست. وقتی به اندازه ی کافی "دانش" پیدا کردی [گفتم دانش، نه "اطلاعات"] متوجه می شی یه سِری اصول مُطلقی توی علم حکم فرماست که نسبی نیستن، یکیش همین حس زیباشناسیه یکی دیگش سادگیه و ... تو هنوز متوجه نمی شی که وقتی می گیم یه نظریه اصول موضوعه ی مناسبی نداره دقیقاً یعنی چی و چرا مثلاً غنای نسبیت توی همون اصول موضوعشه.

ثانیاً نه نیما از نظر طرز فکر علمی آدم معتبر و مقبولیه و نه "احساسش" درباره ی قضاوت زیباشناختی درست کار می کنه! smile023 ممکنه نیما ده تا مسئله رو برات درست نقد یا حل کنه ولی توی ارائه ی ایده های نو بسیار ضعیفه و توی این زمینه قضاوت های اشتباه زیاد می کنه. ثالثاً ممکنه نیما راجع به نظریه م ازم سوال بپرسه یا نظریه مو نقد بکنه ولی اون ادله ی قطعی و منطقی ای رو که تو می گی هیچ وقت برای رد نظریه م مطرح نکرده چون اصلاً با سازو کاره دقیق نظریه آشنا نیست. در ضمن برخی از ایده هام مثل تجانس که بیشتر باهاش آشناست رو همیشه البته کمی تا قسمتی ابری تحسین کرده smile021

ارسال پست