اگر زمان وجود نداشت چه می شد،پیامد های آن چیست؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ali bolhasani

سپاس: 1

Re: اگر زمان وجود نداشت چه می شد،پیامد های آن چیست؟

پست توسط ali bolhasani »

سلام
ممنون بابت پاسختون
من درکم پایینه میشه ففط واضح به سوال های بالا جواب بدید

ali bolhasani

پست توسط ali bolhasani »

candle نوشته شده:در نسبیت، زمان و مکان وجودی منفک ندارند و هر دو اجزای یک وجود چهاربعدی محسوب می شوند به نام فضا-زمان که خودش تحت تاثیر جرم (و به تبع انرژی مرئی یا تاریک و نیز گرانش ماده) قرار دارد.

سلام
منظورتون چیه

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

ali bolhasani نوشته شده:سلام
تو یه سایت نوشته بود که زمان همون حرکته و اگه با ارتباط تصویری ما از روی زمین با شخصی در سفینه ای با سرعت بالا برقرار کنیم ما شاهد کندی حرکات اون میشیم و اون شخص هم برعکس
حالا اینجا کندی زمان باعث کندی حرکات شخص درون ناظر شده درسته؟

اینجا حرکت نسبی اون شخص نسبت به ما، باعث شده که حرکات اون رو کندتر ببینیم. و برعکس، به همین دلیل دوباره. اگه راست راستی میخواید ببینید در نسبیت چی می گذره، به نظر من بشینید اول از یک کتاب بخونید، جواب خیلی سوالتتون رو میگیرید. من یه متنی نوشته بودم که منتشر نشد، و ویرایش هم نشده، اما به شدت ساده هست و شاید خوندش کمکتون کنه:

http://s9.picofile.com/file/8343998818/ ... e.pdf.html

نمایه کاربر
enjoy_physics

نام: محمد رسولی

سپاس: 36

پست توسط enjoy_physics »

سلام من یه بازی واسه درک بهتر زمان طراحی کردم.لینک زیر

viewtopic.php?f=23&t=35744
I will not say failed 1000 times,
I will say That i discovered there are 1000 ways that can cause failure.

THOMAS EDISON
من نخواهم گفت هزار بار شکست خوردم...
من خواهم گفت در حالیکه هزار راه شکست وجود داشت من کشف کردم .
"توماس ادیسون"

ali bolhasani

پست توسط ali bolhasani »

paradoxy نوشته شده:
ali bolhasani نوشته شده:سلام
تو یه سایت نوشته بود که زمان همون حرکته و اگه با ارتباط تصویری ما از روی زمین با شخصی در سفینه ای با سرعت بالا برقرار کنیم ما شاهد کندی حرکات اون میشیم و اون شخص هم برعکس
حالا اینجا کندی زمان باعث کندی حرکات شخص درون ناظر شده درسته؟

اینجا حرکت نسبی اون شخص نسبت به ما، باعث شده که حرکات اون رو کندتر ببینیم. و برعکس، به همین دلیل دوباره. اگه راست راستی میخواید ببینید در نسبیت چی می گذره، به نظر من بشینید اول از یک کتاب بخونید، جواب خیلی سوالتتون رو میگیرید. من یه متنی نوشته بودم که منتشر نشد، و ویرایش هم نشده، اما به شدت ساده هست و شاید خوندش کمکتون کنه:

http://s9.picofile.com/file/8343998818/ ... e.pdf.html

توضیح بدید یعنی چی نسبیه من درک نکردم
بعد بگید که آیا زمان حرکته؟
زمان دقیقا چیه؟ میگید که نسبیه و چیزی که نسبیه وجود نداره البته شاید لطفا درحواستی دارم، جواب های گنگ و نامفهوم ندید البته شاید شما بفهمید چی می گید ولی من نه ممنون میشم
توضیح بدید که چرا با افزایش سرعت زمان کند میشه چرا و چرا اصلا گذر زمان وجود داره واقا چرا ؟
و بعد از پاسخ دادن به سوال های بالا بگید که اون چیزی که ما بهش میگیم زمان چیه

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

اون پی دی افی که ضمیمه کردم رو دانلود کنید و بخونید اول بعد بحث می کنیم زمان چیه، نسبی بودن یعنی چی و ... .

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

پست توسط candle »

ali bolhasani نوشته شده:
candle نوشته شده:در نسبیت، زمان و مکان وجودی منفک ندارند و هر دو اجزای یک وجود چهاربعدی محسوب می شوند به نام فضا-زمان که خودش تحت تاثیر جرم (و به تبع انرژی مرئی یا تاریک و نیز گرانش ماده) قرار دارد.

سلام
منظورتون چیه

ببینید، شما دست گذاشته اید روی یک مسئله ی دیرین اما ذاتا بسیار چالشی در فیزیک (و فلسفه) که حتی هنوز تعریفی دقیق ندارد (اگر چه گذشت آن، برایمان قابل اندازه گیری دقیق است)؛ در حالی که مطالعه ای روی مباحث مشکلی مثل نسبیت عام شامل معادلات میدان اینشتین و ... ندارید، بنابراین هر چه دوستان تلاش کنند، باز هم ممکن است بگویید من نمی فهمم، منظورتون چیه، بیشتر توضیح بدهید ...
.
به زبان ساده زمان وجود دارد برای اینکه همه ی رویدادها همزمان رخ ندهند. مثلا اگر زمان وجود نداشته باشد، یک پروتون همزمان با تشکیل، حدود ده به توان 80 سال عمر متوسط خود را طی کرده و بلادرنگ واپاشیده می شود و یا اگر زمان وجود نداشته باشد، یک انسان همزمان با تشکیل امبریون (رویان)، شلیک می شود توی قبر و طول عمر اصلا معنا نمی دهد!
از آنجا که در نسبیت مفهوم زمان با مفهوم فضا در هم تنیده اند، ما در ریاضی با تعریف موهومی از زمان، کاری می کنیم که در محاسبات بتوان با آن شبیه فضا عمل کرد (زمان قدیمی ضرب در رادیکال 1- به توان 2). در ضمن به وارون محورهای مکان؛ پیکان زمان همواره یک سویه و رو به جلو است (مگر اینکه به شیوه ای بتوانیم چگالی انرژی منفی ایجاد کنیم)
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید

ali bolhasani

پست توسط ali bolhasani »

پی دی اف رو خوندم و متوجه شدم که سرعت نسبیه و به معنی نسبی بودن زمانه و قوانین فیزیک برای شخصی که سرعتش ثابته و لخت است یکسان است که این هم در وجود لختی معنی دار میشود و زمان رو به رفت آمد نور از یک مبدا به مبدا دیگر نشان داده بود با افزایش سرعت نور برای رسیدن به مقصد خود که مبدا آن هم است باید فاصله ببشتری را طی کند که یعنی بسامد زمان کاهش پیدا میکند البته فکنم
خب در این صورت زمان من نسبت به بقیه اجسام در حال حرکت کند تر میگذره که همه اون ها هم میتونن چارچوب مرجع من باشن من با افزایش سرعت زمان برایم کند تر میگذره و نور همیشه با سرعت ثابتی از من دور میشه که همین امر بستگی به کند شدن زمان من داره یا اتساع زمان
و اگه زمانم کند تر بگذره یک روز دیر تر برام میگذره ولی خودم نمی تونم این کندی رو درک یا احساس کنم چون همیشه نسبت به نور ساکنم
خب یک روز چگونه میگذره یا بدن چگونه پیر میشه با جابجای مولکول ها و زمین درست
یعنی برای وجود داشتن تغیرات نیاز به حرکت داریم و کندی زمان باعث کندی این امر میشه درسته؟ آقای داوود به این سوال واضح جواب بدید ممنون

ali bolhasani

پست توسط ali bolhasani »

candle نوشته شده:
ali bolhasani نوشته شده:

سلام
منظورتون چیه

ببینید، شما دست گذاشته اید روی یک مسئله ی دیرین اما ذاتا بسیار چالشی در فیزیک (و فلسفه) که حتی هنوز تعریفی دقیق ندارد (اگر چه گذشت آن، برایمان قابل اندازه گیری دقیق است)؛ در حالی که مطالعه ای روی مباحث مشکلی مثل نسبیت عام شامل معادلات میدان اینشتین و ... ندارید، بنابراین هر چه دوستان تلاش کنند، باز هم ممکن است بگویید من نمی فهمم، منظورتون چیه، بیشتر توضیح بدهید ...
.
به زبان ساده زمان وجود دارد برای اینکه همه ی رویدادها همزمان رخ ندهند. مثلا اگر زمان وجود نداشته باشد، یک پروتون همزمان با تشکیل، حدود ده به توان 80 سال عمر متوسط خود را طی کرده و بلادرنگ واپاشیده می شود و یا اگر زمان وجود نداشته باشد، یک انسان همزمان با تشکیل امبریون (رویان)، شلیک می شود توی قبر و طول عمر اصلا معنا نمی دهد!
از آنجا که در نسبیت مفهوم زمان با مفهوم فضا در هم تنیده اند، ما در ریاضی با تعریف موهومی از زمان، کاری می کنیم که در محاسبات بتوان با آن شبیه فضا عمل کرد (زمان قدیمی ضرب در رادیکال 1- به توان 2). در ضمن به وارون محورهای مکان؛ پیکان زمان همواره یک سویه و رو به جلو است (مگر اینکه به شیوه ای بتوانیم چگالی انرژی منفی ایجاد کنیم)

سلام و درود
اولاینکه وقتی زمان برا پروتون ایست کنه در آنی واپاشیده نکیشه در اصل هیچ اتفاقی براش رخ نمیده و یا بهتر بگم که کلا بی معنی میشه اگه زمان نباشه که یعنی حرکت و تغیر هر آنچه که در جسم می تواند تغیر کند و به نوعی دیگر پروتن از حرکت
منع میشود و منع شدن او از حرکت به معنی نداشتن جرم و بقیه کمیت ها است خب فکنم توجیه شده باشید
و اگر توجه به حرفایتان کرده باشید به نوعی حرکت را زمان معنی کرده اید آیا این طور است
و در آخر من حرف شما را قبول دارم که میگید چیز زیادی نمی دونید درسته خب ولی از جهتی برای دفاع از خود من انگشت شمار کسی رو دیدم که معادلات گرانش نیوتن و معادله حرکت رو حل کنه خب به اندازه سن خودم تلاش میکنم و امید بخش خوبی برای ادامه خواهد بود

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

خب در این صورت زمان من نسبت به بقیه اجسام در حال حرکت کند تر میگذره که همه اون ها هم میتونن چارچوب مرجع من باشن من با افزایش سرعت زمان برایم کند تر میگذره و نور همیشه با سرعت ثابتی از من دور میشه که همین امر بستگی به کند شدن زمان من داره یا اتساع زمان
و اگه زمانم کند تر بگذره یک روز دیر تر برام میگذره ولی خودم نمی تونم این کندی رو درک یا احساس کنم چون همیشه نسبت به نور ساکنم
یعنی برای وجود داشتن تغیرات نیاز به حرکت داریم و کندی زمان باعث کندی این امر میشه درسته؟ آقای داوود به این سوال واضح جواب بدید ممنون

اون دو جا که تیره کردم اشتباه هست. ببینید شما وقتی دو آیینه رو در دست دارید، باید دقت داشته باشید که چه حرکت بکنید و چه نکنید نسبت به زمین، آیینه ها نسبت به شما ساکن خواهند ماند. اگر آیینه ها ساکن باشند، نور مسافت معمولی رو طی میکنه، یعنی نور مستقیم بالا پایین میره از دید شما، و روی وتر مثلثی که رسم کردم حرکت نمیکنه. بحث این نیستش که شما این کند شدن زمان رو درک نمیکنی، بحث این هستش که زمان برای شخص شما کند نمیشه، بلکه دیگران صرفا میبینند که زمان برای شما کند شده! میدونم درکش ممکنه سخت باشه، هنوز بعد از چندسال سر و کله با نسبیت، خود منم گیج میشم. سوالتون واضح نیست که جواب واضحی بهش بدم. اصلا متوجه نشدم راستش.
آخرین ویرایش توسط Paradoxy جمعه ۱۳۹۷/۹/۹ - ۲۲:۳۵, ویرایش شده کلا 1 بار

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

خب چرا اینطوری در نظر نمی گیرید که عدم همزمانی رویدادها، سبب پدید اومدن مفهومی به نام زمان شده. (منظور این که وجود زمان به ناهمزمان شدن رویداد ها نیانجامیده، بلکه برعکس، ناهمزمان بودن رویدادها زمان رو پدید آورده.) یه مثال ساده میزنم. یک ساعت آونگ دار رو در خلاء در حال نوسان در نظر بگیرید. فکر کنید که روی ساعت رو پوشوندیم. حالا آیا با نگاه به آونگ، می تونیم بگیم زمان داره میگذره و رو به جلو حرکت میکنه؟ نمی تونیم، چون چه زمان به عقب بره و چه زمان بره جلو در چنین حالتی، در حرکت آونگ هیچ تغییری ایجاد نمیشه. بنابرین قادر نیستیم که با نگاه کردن به هم چین سیستمی، پی به جهت زمان یا اصلا ناهمزمانی یا همزمانی رویداد ها ببریم. (به عبارتی، برای رویدادهایی که تغییر آنتروپی ندارند اصلا همزمانی یا ناهمزمانی معنی نداره.)

برعکس، تصور کنید که این ساعت آونگ دار رو میبریم در جایی که هوا وجود داره. خب به تدریج دامنه حرکت آونگ کاهش پیدا میکنه چون آونگ انرژیش رو به هوا میده و متوجه این کاهش دامنه میشیم. در چنین حالتی، می تونیم پی ببریم که زمان رو به جلو داره حرکت می کنه چون داریم میبینیم دامنه نوسان داره کمتر میشه. مثلا اگر با دوربین فیلم بگیریم از حرکت آونگ، و بعد فیلم رو از پایان به ابتدا اجرا کنیم، میبینیم حرکت آونگ سریع تر میشه در طول زمان، که خب این از نظر فیزیکی محال هستش چون نیرویی که به سیستم داره وارد میشه مقدارش ثابت هست همیشه و آونگ محاله افزایش دامنه نوسان بده. به این ترتیب، با افزایش آنتروپی زمان و جهتش معنی دار میشه.

خلاصه کلامم این هستش که زمان میتونه یک پدیده ظهور یافته باشه و نه چیزی که وجود مستقل و خارجی از سیستم ها و چارچوب ها داشته باشه.

ali bolhasani

پست توسط ali bolhasani »

paradoxy نوشته شده:

اون دو جا که تیره کردم اشتباه هست. ببینید شما وقتی دو آیینه رو در دست دارید، باید دقت داشته باشید که چه حرکت بکنید و چه نکنید نسبت به زمین، آیینه ها نسبت به شما ساکن خواهند ماند. اگر آیینه ها ساکن باشند، نور مسافت معمولی رو طی میکنه، یعنی نور مستقیم بالا پایین میره از دید شما، و روی وتر مثلثی که رسم کردم حرکت نمیکنه. بحث این نیستش که شما این کند شدن زمان رو درک نمیکنی، بحث این هستش که زمان برای شخص شما کند نمیشه، بلکه دیگران صرفا میبینند که زمان برای شما کند شده! میدونم درکش ممکنه سخت باشه، هنوز بعد از چندسال سر و کله با نسبیت، خود منم گیج میشم. سوالتون واضح نیست که جواب واضحی بهش بدم. اصلا متوجه نشدم راستش.

سلام
خب اول اینکه میدونم که زمان زمانی معنا پیدا میکنه که چیزی ویا جرم دیگه رو با زمان خودمون مقایسه کنیم وبگم که این گذر زمان رو برا خودم عادی در هر سرعتی حس میکنم البته با افزایش سرعت طول منقبض میشه بگذریم
شما میگید که زمان برا من کند نشده و این ناظران دیگر است که حس میکنن زمان من کند شده درسته؟ (((ناظر بیرون کندی زمان ما رو چطور حس میکنه چه چیزی رو کند تر میبینه؟)))یه سوال دیگه چرا من سرعت میگیرم تغیرات برا من دیر تر ایجاد میشه مثل پیر شدنم(پرادوکس دوقلو ها رو یادتون هست)؟
آقا داوود داریم به نتایج جالبی میرسیم

نمایه کاربر
assarzadeh

نام: امیر عصارزاده

سپاس: 88

تماس:

پست توسط assarzadeh »

دوستان سلام
در هر علم و مبحثی از جمله فیزیک و ریاضیات مفاهیمی وجود دارند تحت عنوان مفاهیم تعریف نشده یا مفاهیم بنیادی یا اصول موضوعه و امثالهم. اینها چیزهایی هستند که شالوده و اساس آن علم یا مبحث را تشکیل میدهند و قابل تعریف نیستند (لااقل در آن مبحث) بلکه سایر مفاهیم را با استفاده از آنها تعریف میکنند. مکان و زمان هم از جمله‌ی چنین مفاهیمی در علم فیزیک هستند. پس بیهوده وقت خود را هدر ندهید و دنبال تعریف این مفاهیم نباشید.

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

assarzadeh نوشته شده:دوستان سلام
در هر علم و مبحثی از جمله فیزیک و ریاضیات مفاهیمی وجود دارند تحت عنوان مفاهیم تعریف نشده یا مفاهیم بنیادی یا اصول موضوعه و امثالهم. اینها چیزهایی هستند که شالوده و اساس آن علم یا مبحث را تشکیل میدهند و قابل تعریف نیستند (لااقل در آن مبحث) بلکه سایر مفاهیم را با استفاده از آنها تعریف میکنند. مکان و زمان هم از جمله‌ی چنین مفاهیمی در علم فیزیک هستند. پس بیهوده وقت خود را هدر ندهید و دنبال تعریف این مفاهیم نباشید.

سلام. چیزی که در نظریه قبلی به عنوان اصل موضوعه پذیرفته شده، میتونه در نظریه آتی اصلا رد بشه، همونطور که مفهوم زمان مطلق توسط نظریه نسبیت اینشتین به شکل کامل کنار گذاشته شد، چیزی که به عنوان اصل موضوعه نظریه نیوتونی مطرح بود. فرضیه های جدیدی مثل نظریه لوپ و ریسمان و ...، و گاها بعضی از فرضیات کمتر شناخته شده تلاش های قابل توجه و تقدیری در زمینه تعریف این اصول موضوعه کردند و می کنند و ماهم به عنوان بخش کوچکی از جامعه دوست داران علم، اطلاعات خودمون رو به اشتراک می گذاریم و اطلاعات جدیدی کسب می کنیم از دوست داران. هدف نهایی، تقلیل دادن تمام اصول موضوعه به یک اصل موضوعه، و ساده سازی تمام معادلات و متحدسازی نظریه نهایی هستش. اینکه چیزی به عنوان اصل موضوعه پذیرفته شده، پس حالا ما باید راجبش خفه باشیم و چیزی نگیم خیلی بی مسئولیتانه هست. نگاه صرف ابزارگرایانه علمی، با وجود خیلی مزیت هایی که داره بسیاری دیگر از جنبه های علم رو ریخته دور و من به شخصه کاملا مخالفش هستم.

ali bolhasani

پست توسط ali bolhasani »

assarzadeh نوشته شده:دوستان سلام

سلام دوست عزیز
من هم می توانم مانند بقیه افراد نادان خود را صرف حفظ کردن اطلاعاتی بی ارزش
کنم و مانند بقیه (البته هه نه) خود را فقط مشغول یادگیری های چیز های کنم که چند صد سال پیش قبل ازمن هم وجود داشته اند حال با این عقیده صاحب نظران میگویند
که چرا دیگر دانشمند خوب و درست و حسابی نداریم و بگویم که علم از همین سوال ها و مفاهیم تعریف نشده است که رشد خواهد کرد و نتایج
و البته بگم که چیز های که برای شما تعریف شده اند اگر با کمی تعلل در آن بنگریم آن ها نیز بی معنی و نامتعارف میشوند
با سپاس

ارسال پست