اگر زمان وجود نداشت چه می شد،پیامد های آن چیست؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ali bolhasani

سپاس: 1

Re: اگر زمان وجود نداشت چه می شد،پیامد های آن چیست؟

پست توسط ali bolhasani »

paradoxy نوشته شده:
SH. نوشته شده:
paradoxy نوشته شده:
تیره رنگ ها درست نیست. گذر زمان برای جسمی که در نزدیکی جسم بسیار پرجرمی هست کند میشه، نه برای جسمی که خودش پرجرم هست. این دو مقوله متفاوت هستند. به عبارتی، زمان برای جسمی که نزدیک سیاه چاله میره از دید ناظری که از سیاه چاله دوره کند میشه، نه برای خود سیاه چاله که جرمش زیاده. علتش این هستش که عامل کندی زمان اینجا گرانشی هست که ناظر نزدیک سیاه چاله احساس میکنه ولی ناظر دور از اون چنین گرانشی رو تجربه نمیکنه.

این دومی هم قابل بحث هست. ببینید، آهنگ گذر زمان برای فوتون از دید ما که به فوتون داریم نگاه میکنیم متوقف شده اما این به این معنی نیست که فوتون در زمان حرکت نمیکنه و صرفا حرکتش فضایی میشه. اتفاقا اگه شما World Line (نمیدونم چی ترجمش میکنن) یک فوتون رو در همون نمودار مکان زمان فضای اقلیدسی بکشی، میبینی که میشه یک خط راست با زاویه 45 درجه! تانژانت این زاویه هم از قضا سرعت نور رو میده.

هرچی در حالت سکون جرم بیشتر زمان کندتر؟ روی چه حسابی؟، بعد این زمان برای کی کندتر هست؟

درمورد فوتون. بله. بهش میگن جهانخط.راست میگین. smile073 . خب حالا اگر نمودار را SIو برای وضعیتی که سرعت نور را یک در نظر نگرفتیم بکشیم احتمالا این یه خط موازی با محور Xها نمیشه؟(نمیدونم...) احساس میکنم که فوتون خودش گذر زمانی نیست روش و گذر زمان براش صفره( اگه گذر زمان براش رخ بده، یعنی باید تغییری روش رخ بده و این تغییر باید روی یه چیزی باشه. مثل چیزهای قابل اندازه گیری ولی فوتون چیز قابل اندازه گیریش فقط بسامده؟یا مثلا اسپینش. تغییر بسامد خود به خود نقض قانون بقای انرژیه.اسپینم که کلا نمیشناسم.)نمیدونم... فرمایشات شما درسته.
در مورد جمله ی اخر و بند اول. کلا منظورم از گذر زمان روی خود جسمی بود که فلان جرم را داره .به نظر من داخل تکینگی سیاهچاله زمان متوقف شده و تا بینهایت کش اومده. همونطوری که فضا تا یک نقطه جمع شده.منظورم خود ابعاد فضا زمانه.
هرچی توی سکون جرم بیشتر، انحنا بیشتر و زمان منبسط تر و فضا منقبض تر(؟)زمان برای خود جسمی که جرمش بیشتره کندتر میگذره.منظور من اینه.
بدیش اینه هنوز نسبیت عام را با ریاضیات نخوندم و فقط مفاهیمی بوده که توی چند تا کتاب برای توضیح چیز های دیگه گفته شده و الان درین مورد نمیتونم مرز خیالبافی و تناظر شهودیم با واقعیت را با استدلال ریاضی مشخص کنم.درست میفرمایید.خودم هم نمیدونم. ممنون بابت تذکر.

البته تغییر بسامد نقض پایستگی انرژی کلاسیکی داره، در مکانیک کوانتومی هیچ عیبی نداره اگر بسامد اندازه گیری شده یک فوتون هر بار متفاوت باشه (که عملا این اتفاق هم میوفته و نمیتونیم انرژی فوتون رو به خاطر عدم قطعیت با دقت بی‌نهایت تعیین کنیم) و انرژی به شکل کوانتومی پایستست
خب ما هم گفتیم غلطه، یا لاقل در مخیله بنده نمیگنجه که چرا جسمی که جرم سکونش بیشتره باید زمان برای خودش دیرتر بگذره نسبت به بقیه؟ شما توجه که که یک جسم بعد این که سیاه چاله شد گرانشش به خودش نیرویی وارد نمیکنه. ما وقتی میخوایم راجب یک ناظر صحبت کنیم یک نقطه در فضا و زمان مشخص می کنیم. در مورد سیاه چاله، ستاره نوترونی و اصغر اکبر همه فرقی نمیکنه. در ابتدا یک مرکز جرم نسبت میدیم به سیستم، بنا رو بر این میزاریم که به جای یه ستاره غول پیکر، کل ستاره در یک نقطه وجود داره. حالا آیا گرانش خود اون جسم، به این نقطه وارد میشه؟ خیر! اگر وارد میشد که جسم شتاب می گرفت در یک جهت به خصوص، خب حالا که گرانشی به این نقطه وارد نمیشه، پس زمان هم باید به شکل معمول براب اون نقطه بگذره. البته یکی ممکنه بگه که ستاره نوترونی قبل این که درخودش فرو بریزه تک تک اجزائش گرانش خودش رو حس میکنن و در اثر اون گرانش ستاره در خودش فرو میریزه، اونوقت چی؟ که این بحث دیگریست و کاری به صحبتی که کردم نداره

سلام
چرا باید دو تا ناظر جابجایی ۱ متر دیگری رو کوتاه تر ببینه
من اون متن طولانی رو نخوندم اما احساس میکنم شما میپرسی چرا انقباض طول رخ میده. خیلی سادست، و توی همین انجمن اگه بگردید توی پارادوکس های مرتبط با نسبیت، خب به این مسئله پرداختیم، اما همچنان من توصیه میکنم که یکم بیشتر با کتابای درست حسابی نسبیت سر و کله بزنید. مهم نیست تو چه سنی باشید. من الان سنم کمی بزرگتر از سیزده سال شده، منتهی فکر میکنم دور و ورای همون سیزده شروع کردم نسبیت خوندن. سخته ولی کیف میده.

سلام خوبی
اره خوندن کتاب های سخت حال میده قبولت دارم

از کجا می دونید که خمیدگی خود ساختار فضا -زمان جسمی رووش عملی نداره؟

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

متوجه برهان خلف من نشدید؟ میگم اگر داشت اون موقع باید می دیدیم یک جسم در عالم خودش به خودش در جهتی به خصوص شتاب میده، سیاهچاله ای چیزی مثلا (که بگذریم قانون سوم نیوتونم نقض میکنه) منتهی پایستگی انرژیم بهم میزنه، چون از گرانش خودش داره به خودش شتاب میده، گرانشش که کم نمیشه فقط سرعتش میره بالا، اینم که به کنار خب اصلا شما اینجوری در نظر بگیر، گرانش سیاه چاله، مرکز خود سیاهچاله رو در چه جهتی باید شتاب بده مثلا؟

ali bolhasani

پست توسط ali bolhasani »

سلام پرادوکسی
من یه نظریه دارم که با خود معادلات انیشتین اثبات کردم که حرکت تغیرات در مکان نیست و عملا توهمه البته (یعنی حرکت یک رویداد نیست) اگر فرض کنیم که حرکت تغیرات در مکانه معادلات انیشتین نغض میشن و پرادوکسی قوی تر از دوقلو ها ایجاد مشه که رد خور نداره
من این نظریه رو در مقاله به معلم خودم دادم اما احسن نه نگاهی بهش کرد و نه منو جدی گرفت ولی از نظر خودم این نظریه به درستی بیانگر حرف های بالا هستش در ادامه این نظریه من زمان رو از حرکت جدا کردم و مفهومی رو ساختم که هم میگه منشع گرانش چیه و چطور باعث رانش اجسام میشه و توضیحی جدیدی از زمان و حرکت میده
این نظریه به راحتی پرادوکس دقلو ها رو هم حل کرده
ولی جدی گرفته نشدم
تا حالا همچین داستانی داشتی؟

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

سلام. خیلی جالبه تنها کسی که اسم من رو درست توی این انجمن میگه شما هستی، پرادوکسی درسته نه پارادوکسی قابل توجه عزیزان smile032 البته واقعیتش اینه که ا اول یه چیزی بین آ و ا کسره دار هست، پس میشه گفت جفتش درسته. خب شما دقت کن شاید تحصیلات معلمت اصلا درون حد نباشه که فیزیک مدرن بدونه! یعنی شما فرض کن حتی از استاد دانشگاهشم بعضا در حوزه فیزیک مدرن سوال کنی میمونن توش و خب طبیعیه، چون خیلی روش کار نکردن یا مطالعه نداشتن، حتی اونی که تخصصشه نسبیت.

اول من یه توصیه به شما می کنم که به فرضیه ذهنی خودتون نگید نظریه، حساسیت زاست چون نظریه صرفا به اون تئوری های علمی محکمی میگن که جهانی پذیرفته شده اند، مثل همین نسبیت خودمون، دوم این که اگه پرادوکسی به ذهنتون رسید حالا در حوزه ای، نگید تناقض یا پرادوکس پیدا کردم، این هم حساسیت زاست! بگید یه مشکل کوچیکی دارم که از بدفهمیم ناشی شده، میشه توضیح بدید برام؟ (بعد که یارو موند توش و نتونست جواب بده، از قیافه آشفته شده مشغول به تفکرش کمال لذت رو ببر smile045، این ترفند به خصوص وقتی لذت بخش میشه که مخاطب آدم خیلی به خودش مطمئن باشه) اهمیتی نداره که حالا مخاطب شما اعضای این انجمن باشن، معلمتون باشه، دکتر یا استاد دانشگاه باشه. به تجربه این مورد برای من کاملا ثابت شده که باید از کلمات حساسیت زا اجتناب کرد، حالا از ما گفتن.

اما قبل از نظریه پردازی، خود نحوه نظریه پردازی هم مهمه. من نمیگم شما باید کوانتوم، نسبیت، نظریه ریسمان و فیلد تئوری بدونی تا بتونی نظریه بدی، بلکه این که، خود نظریه پرداختن اصولی داره. مثلا هر نظریه، با چند اصل موضوعه شروع میشه، این اصول موضوعه یا بدیهی هستند، یا به عنوان اصلی که با تجربه تطابق دارن پذیرفته میشن یا ... . بعد حالا تمامی احکام، از این اصول موضوعه باید بدست بیاد. این اصول موضوعه نباید تناقض داشته باشند باهم. احکام پدید اومده، نباید با خودشون یا اصول موضوعه در تناقض باشند و .... یعنی خلاصه شوخی نیست کار سختیه. شما هم جایی جدی گرفته نمیشی خب بیا همین جا، ما جدی میگیریم به خصوص پرادوکس هارو.

اوه و منم تا دلتون بخواد مسخره شدم، میشم و خواهم شد. مقداریش تقصیره خودمه smile030 مقداریشم ظرفیت اندک مخاطبان هست که طبیعیه. دیگه توی اینجور بحثا باید پی همه چیز رو به تن مالید.

پ.ن: الان که فکرشو میکنم حتی پاردوکسی هم درسته. طبق گوگل ترنسلیت از همه درست تر smile039

hossein45654

نام: حسین پورابراهیم

پست توسط hossein45654 »

سرعت نور زیر سوال میرفت

گرانش زیر سوال میرفت

فضا-زمان زیر سوال میرفت

خاطرات از بین میرفت

کور میشدیم چون فوتون به چشممان نمیرسید

زمان متوقف میشد

نمایه کاربر
SH.

سپاس: 7

پست توسط SH. »

[quote="paradoxy"]
البته تغییر بسامد نقض پایستگی انرژی کلاسیکی داره، در مکانیک کوانتومی هیچ عیبی نداره اگر بسامد اندازه گیری شده یک فوتون هر بار متفاوت باشه (که عملا این اتفاق هم میوفته و نمیتونیم انرژی فوتون رو به خاطر عدم قطعیت با دقت بی‌نهایت تعیین کنیم) و انرژی به شکل کوانتومی پایستست
خب ما هم گفتیم غلطه، یا لاقل در مخیله بنده نمیگنجه که چرا جسمی که جرم سکونش بیشتره باید زمان برای خودش دیرتر بگذره نسبت به بقیه؟ شما توجه که که یک جسم بعد این که سیاه چاله شد گرانشش به خودش نیرویی وارد نمیکنه. ما وقتی میخوایم راجب یک ناظر صحبت کنیم یک نقطه در فضا و زمان مشخص می کنیم. در مورد سیاه چاله، ستاره نوترونی و اصغر اکبر همه فرقی نمیکنه. در ابتدا یک مرکز جرم نسبت میدیم به سیستم، بنا رو بر این میزاریم که به جای یه ستاره غول پیکر، کل ستاره در یک نقطه وجود داره. حالا آیا گرانش خود اون جسم، به این نقطه وارد میشه؟ خیر! اگر وارد میشد که جسم شتاب می گرفت در یک جهت به خصوص، خب حالا که گرانشی به این نقطه وارد نمیشه، پس زمان هم باید به شکل معمول براب اون نقطه بگذره. البته یکی ممکنه بگه که ستاره نوترونی قبل این که درخودش فرو بریزه تک تک اجزائش گرانش خودش رو حس میکنن و در اثر اون گرانش ستاره در خودش فرو میریزه، اونوقت چی؟ که این بحث دیگریست و کاری به صحبتی که کردم نداره
[quote]

سلام. این جمله که "جسمی که جرمش بیشتره باید زمان براش کند تر بگذره" یک اشتباهی را توی ذهن ایجاد میکنه . به یک چیزی توجه کنیم که توی نسبیت عام، وقتی میگم حضور جرم باعث خمیده شدن فضا-زمان(گذر کندتر زمان)میشه، یعنی اینکه جرم را کاملا برمیدارم و به جای جرم، خمیدگی فضا زمان را قرار میدم. هرچه جرم بیشتر، خطوط خمیده تر، خطوط زمان با فاصله ی بیشتری از هم قرار خواهند گرفت و بازه های زمانی طولانی تر هستند. دیگه چیزی نیست که بخواهیم "گذرزمان روی اون" را حساب کنیم. بلکه "گذر زمان" را حساب میکنیم. کلمه ی گذر زمان یکم ناجور هست چون گویا باید روی یک چیز مطلق یا یه اگاهی یا جسم یا چیزی باشه. منظور استفاده ازش اینه که بازه های زمانی تغییر میکنن.
درمورد گرانش. گرانش خودش یعنی خمش فضا زمان که هم ارزِ تغییر در گذر زمان هست. گرانش توی نسبیت عام نیرویی نیست که از طرف یک جرم بزرگ مثل خورشید به جسمی مثل زمین وارد شه. بلکه خمش خطوط فضا زمان هست که وقتی جسمی داره حرکت میکنه، تمایل داره روی خطوط فضا زمانی که بهش مقید بوده بمونه، بعد اونهم همراه با این خطوط در دام خمش میفته و گرانش(خمش) روش اثر میکنه و خمش(دور تر شدن خطوط زمان از هم و طولانی تر شدن بازه های زمانی) باعث گذرکند تر زمان براش مشه.
اینکه کاری کنی همه ازت راضی باشن غیر ممکنه. درعوض اینکه کاری کنی همه ازت شاکی بشن اسونه. خیلی هم باحاله

ali bolhasani

پست توسط ali bolhasani »

سلام
اصلا چرا باید وجود جرم ایجاد خمیدگی در ساختار فضا- زمان کنه؟

نمایه کاربر
SH.

پست توسط SH. »

ali bolhasani نوشته شده:سلام
اصلا چرا باید وجود جرم ایجاد خمیدگی در ساختار فضا- زمان کنه؟

وجود جرم در فضا "باعث" خمیدگی فضا زمان نمیشه. بلکه خودِ وجودِ جرم در فضا همون خمیدگی هست. یعنی جرم را بردار، و به جایش خمیدگی بزار. علتش هم علت خاصی نیست. نظریه ایه که اینشتین داده برای توصیف گرانش. یعنی توصیف های گوناگونی روی گرانش هست که نسبیت عام اینطور توصیفش کرده و این توصیف با واقعیت به خوبی هموانی داره. فرضی هست که از ذهن اینشتین نشات گرفته. ایشون جرم را متناظر با خمیدگی در نظر گرفت. نمیتونیم بپرسیمچرا؟ چون این فرضی بود که اینشتین کرد. علت خاصی نداره.
اینکه کاری کنی همه ازت راضی باشن غیر ممکنه. درعوض اینکه کاری کنی همه ازت شاکی بشن اسونه. خیلی هم باحاله

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

وقتی میگم حضور جرم باعث خمیده شدن فضا-زمان(گذر کندتر زمان)میشه، یعنی اینکه جرم را کاملا برمیدارم و به جای جرم، خمیدگی فضا زمان را قرار میدم.

:|
دیگه چیزی نیست که بخواهیم "گذرزمان روی اون" را حساب کنیم. بلکه "گذر زمان" را حساب میکنیم.

مگه میشه خب؟ چی نسبت به چی؟!! تنها کاری که از پس ما بر میاد مقایسه آهنگ زمانی دو ناظر هست، چه در عام چه در خاص. برای محاسبه تانسور استرس انرژی رو میزاریم صفر، چون فرض کردیم در نقطه مورد بررسی، انرژی حضور نداره. بعد تانسور ریچی رو پیدا می کنیم و بعد از طریق اون متریک رو که مثلا میشه متریک شواتز. حالا از طریق متریک، معادله ژئودزیک می نویسیم و بردار سرعت، جسم و به تبع مکان اون رو پیدا می کنیم. حالا می تونیم نسبت اولین درایه تانسور مکان دو ناظر رو باهم مقایسه کنیم و نسبت آهنگ زمانی رو پیدا کنیم. البته، معمولش اینه که وقتی به متریک می رسیم هم میتونیم بگیم ضریب dt نمایانگر اتساع زمان جسم هست و اینا، منتهی خب نکته اینجاست که این متریک هم از دید یک ناظری محاسبه شده دیگه! به واقع اون نسبته بین دو ناظره حتی در این متریک هم نهفته هست و زمان مطلق این حرفا نداریم.

گرانش توی نسبیت عام نیرویی نیست که از طرف یک جرم بزرگ مثل خورشید به جسمی مثل زمین وارد شه.

این حرف کاملا صحیحی هستش که خب برای ساده صحبت کردن، نیازی ندیدم که مسئله رو به این شکل بررسی کنم. بله گرانش اصلا نیرو نیست.

وجود جرم در فضا "باعث" خمیدگی فضا زمان نمیشه. بلکه خودِ وجودِ جرم در فضا همون خمیدگی هست.

این حرف خطرناکیه! بسیار هم خطرناکه، چون میتونه برداشت های نادرست بسیاری رو ایجاد کنه. تنها در این حد بگم که بله گرانش به شکل انرژی و ماده خودش رو نشون میده و انرژی و ماده، خودشون گرانش پدید میارن، زنجیره ای تسلسل وار و بی پایان که تمام مشکلات نسبیت عام دقیقا از همین نشئت میگیره. اما اینکه این دو مساوی باشن یکم ... نمیدونم. smile034

نمایه کاربر
SH.

پست توسط SH. »

منم نمیدونم:!: smile031

نمایه کاربر
SH.

پست توسط SH. »

مشکل اینجاست که شما "جرم" را عامل گرانش میدونید. درحالیکه جرم عامل گرانش نیست. عاملش همون وجود ذره( ویژگی هایی که ذره داره مثل اسپین و جرم و بار ها و ازین دست ) هست که خود این خواص هم وابسته به همین تعریف خمش هستند و دقیقا عامل گرانش نمیدونم چیه. ولی اون چیزیه که بهش میگیم ذره. خود جرم متناظر با خمش هست و خمش متناظر با جرم هست و الان دقیقا کدوم دیگری را بوجود اورده؟ هر دو تا متناظرند...یه چیز دیگه جفتشون را بوجود اورده. smile033 عجب چیزی شد.

ali ali 1382

پست توسط ali ali 1382 »

سلام
در فیزیک چه چیز های رخداد است؟

نمایه کاربر
assarzadeh

نام: امیر عصارزاده

سپاس: 88

تماس:

پست توسط assarzadeh »

قابل توجه آن دسته از دوستانی که میخواهند بدانند منظور از حرکت، سرعت و رویداد در نسبیت چیست:

- حرکت یا جابجایی یک نقطه مادی یا غیر مادی عبارتست از تغییر مکان آن نقطه.
- سرعت حرکت یا بطور خلاصه سرعت یک نقطه عبارتست از تغییر مکان آن نقطه در واحد زمان.
- یک رویداد عبارتست از یک نقطه ثابت در فضازمان چهاربعدی که با سه مؤلفه فضایی و یک مؤلفه زمانی مشخص میشود.

از موارد اول و سوم میتوان نتیجه گرفت که حرکت یک ذره باعث ایجاد مجموعه‌ای پیوسته از رویدادها میشود. ضمناً مقادیر کمیتهای فوق نسبی هستند. یعنی بستگی به ویژگیهای ناظر و دستگاه مختصات و زمان سنجی دارد که در اختیار اوست و بنابراین این مقادیر ممکن است از دید ناظران مختلف، متفاوت باشد.
آخرین ویرایش توسط assarzadeh جمعه ۱۳۹۷/۹/۳۰ - ۱۷:۲۵, ویرایش شده کلا 3 بار

yuri zero-one

پست توسط yuri zero-one »

سلام درود
کند تر شدن گذر زمان به خاطر سرعت دقیقا گذر چه چیزی را کند تر می کند؟
در نسبیت خاص هرچه سرعت بیشتر باشد، زمان از نظر ناظر بیرون برای جسمی که با سرعت زیاد حرکت می کند کند تر تغییر میکند،من اون ناظر بیرون و مشاهده کننده جسمی که با سرعت زیاد از کنارم میگذرد.او را با توجه به اتساع زمان چگونه میبینم؟
سپاس

نمایه کاربر
assarzadeh

نام: امیر عصارزاده

سپاس: 88

تماس:

پست توسط assarzadeh »

سلام بر شما
‌ ‌ ‌ ‌ همانطور که در پستهای قبل گفتم، زمان در فیزیک یک کمیت بنیادیست و قابل تعریف توسط کمیتهای دیگر نیست. بنابراین وقتی گفته میشود زمان برای فلان جسم از دید فلان ناظر کند میگذرد، منظور از این کندی گذر زمان را نمیتوان واضح‌تر بیان کرد. اما میتوان گفت این کندی گذر زمان چه پیامدهایی را به دنبال دارد. مهم‌ترین پیامد این پدیده کندتر شدن جنبش ذرات آن جسم و طولانی‌تر شدن بازه زمانی هرگونه حرکت رفت و برگشتی در چارچوب آن جسم از دید ناظریست که شاهد حرکت جسم است (نسبت به آنچه که ناظر متصل به جسم تجربه میکند). لذا این پدیده باعث کندتر شدن سرعت چرخش عقربه‌های ساعتی خواهد شد که نسبت به آن جسم ساکن است و همچنین موجب آهسته‌تر شدن ضربان قلب و تنفس شخصی خواهد شد که نسبت به آن جسم ساکن است؛ البته فقط از دید ناظری که حرکت آن جسم را مشاهده میکند؛ و الا از دید خود آن شخص همه چیز عادیست. در نتیجه از دید ناظر مذکور، آن شخص آهسته‌تر پیر میشود. به عنوان مثال اگر ناظر Aی لَخت (غیر شتابدار) شاهد این باشد که ناظر B با 86.6 درصد سرعت نور در حرکت است، در این صورت هر یک ثانیه‌ای که ساعت متصل به ناظر B به جلو میرود، از دید ناظر A دو ثانیه زمان سپری میشود. یعنی از دید ناظر A دو ثانیه طول میکشد تا ساعت ناظر B یک ثانیه به جلو برود. جالب اینجاست که این اتفاق دوطرفه است و ناظر B هم در مورد ناظر A همین نظر را دارد. یعنی از دید ناظر B نیز دو ثانیه طول میکشد تا ساعت ناظر A یک ثانیه به پیش برود!

ارسال پست