یادگیری فیزیک را از کجا شروع کنم؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
dabyv

نام: فاضل رضایی کلانتری

یادگیری فیزیک را از کجا شروع کنم؟

پست توسط dabyv »

سلام دوستان
دنبال یک کتاب بودم که وب سایت قشنگ هوپا رو پیدا کردم
من بسیار علاقه مند به فیزیکم
الانم دارم کارشناسی itc میخونم ولی مطالعات جسته گریخته در مورد فیزیک زیاد داشتم
دمبال اینم که یک ذهنیت درست و کامل از تعاریف فیزیکی مثل نسبیت و کوانتوم - بحث کشش زمین و مباحث زیر اتم
از کشفیاتی که نیلز بور کرد تا مسایل مربوط به ذره هگز یا هر چی که جدیدا درست شده داشته باشم
ولی نمیدونم از کجا شروع کنم میخوام کاملا اصولی یاد بگیرم حاظرم ساعت ها یا حتی سالها براش وقت بزارم
ممنون میشم اگه راهنمایی کنین کتابی - مطلبی سایتی مستندی تصویری - صوتی هر چیزی که بتونم باهاش اصولی یاد بگیرم مبانی فیزیک مدرن رو
ممنون از دوستان خوبم

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: از کجا شروع کنم

پست توسط Paradoxy »

بعید میدونم نیاز باشه ساعت ها زمان بزارید. اما از طرفی میگید کل تعاریف فیزیکی رو هم میخواید اصولی یاد بگیرید که خب واقعا این زمان بره. من یک پیشنهاد میکنم، چطوره صرفا بخش های باحالترش رو که احساس می کنید بیشتر براتون جذابیت داره بخونید و وقت بزارید براشون؟ یک مثال میزنم.

برای یادگیری 100% نسبیت خاص، باید الکترومغناطیس رو نسبتا فول بشید. برای فول شدن توی الکترومغناطیس دستکم یک کتاب 500-600 صفحه ای رو + مسائلش باید بخونید مثلا میلفورد، چنگ و .... باید فیزیک گالیله ای رو فول باشید. تانسور ها هم که اجتناب ناپذیره یادگیریشون و برای کار کردن با خیلی مسائل، نیازه بلد بودنشون وگرنه مصیبت میشه حل مسئله. نظریه گروه ها هم ثواب داره آدم بلد باشه پیش از نسبیت. خب اینا شد فقط پیش نیازاش. حالا خود نسبیت، دیگه کم کم باید یک کتاب 300-400 صفحه ای بخونید براش با حل مسائلش تا بخواد جا بیوفته. همین نسبیت خاص پفکی، برای یادگیری 100%ش شاید نیاز به 2 سال زمان باشه به این شکلی که توضیح دادم. اما راه های دیگه ای هم هست.

پیش رفتن با سیر آکادمیک‌. 1. دانلود سرفصل های رشته فیزیک محض از گوگل. ترجیحا شریف یا تهران. 2(البته همشون یکی هستند) 2. مطالعه کتاب های فیزیکی معرفی شده، با روندی که در سرفصل ها گفته شده. این راه کمتر زمان میبره، و نسبتا اصولی هم آدم یاد میگیره. البته، "نسبتا" اصولی!

مستقیم یک کتاب نسبیت رو باز می کنیم، اصولش رو می خونیم، مستقیم میریم سراغ کلیدواژه هایی که اسماشون رو شنیدیم و برامون جذاب بوده. میخونیم، فهمیدیم که الحمدالله. نفهمیدیم عامل نفهمیدن رو شناسایی می کنیم، بر می گردیم میخونیم یاد میگیریم و دوباره بر میگردیم سر کلیدواژه. به این ترتیب یک بچه دبیرستان نرفته هم میتونه درک نسبی پیدا کنه نسبت به خیلی مسائل. انجمن هایی مثل اینجا هم برای پرسیدن سوال و بخشایی هست که نفهمیدیم.

حالا جای نسبیت هر بخشی از علم فیزیک رو بزارید. واقعا میخواید حالت اول رو انتخاب کنید‌؟ اگه اینطوره، و بخش خاصیم مد نظر ندارید، مستقیم برید سراغ روش دوم، بعد که تمومش کردید کتابای اضافی معرفی می کنیم. یا می تونید در حین خوندن بپرسید، اگه چیزی باشه که کمک کنه به خوندن هم معرفی میشه. چون فیزیک نیستید اینطور پاسخ دادم، آیا واقعا لازمه این همه وقت بزارید روی فیزیک؟

dabyv

نام: فاضل رضایی کلانتری

Re: یادگیری فیزیک را از کجا شروع کنم؟

پست توسط dabyv »

ممنون از راهنمایی خوب و نسبتا کاملتون داداش
در جواب که ایا لازمه بله لازمه
ولی خب بحث اکادمیک رشته من it هست برای فوق لیسانس شاید بتونم برم فیزیک ولی خب بقول خودتون هم اکادمیک هم نمیشه خیلی اصولی شما 2-3 تا کتاب رو گقتین نکته سوال همنم همین بود مثلا از الکترومغناطیس شروع کنم یا نظریات گالیله؟
توضیح اینکه مثلا تو بحت الکترو مغناتیس و مثلا ازمایش نیلز بور میخوام بدونم دقیقا چیکار کردی چی رو ازمایش کرد تو چه محییطی چطوری به این تحلیل رسید منظور از اصولی همینه
یک کتاب برای شروع میخواستم معرفی کنین با اون شروع میکنم بعد باز میپرسم برای سوال بعدی
چون میخوام اصولی یاد بگیرم صلاح نمیدونم که نکته ای که نفهمیدم رو برم دمبالش ولی خب فکر کنم در هر صورت همینطور بشه
یک استاد دانشگاه کتاب مبانی فیزیک مدرن رو معرفی کرد بخونم
https://telketab.com/book/%D9%85%D8%A8%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D9%88%DB%8C%D9%86
اینو
برام مساله اینه که سوال برام نمونه برا همین میخوام از یک جا شروع کنم هدف اصلی من هم درک درستی از مبحث زیر اتم - نسبیت و کوانتم هست هر چقدر هم لازم باشه زمان میزارم
اگه چند کتاب خاص مد نظرتونه همشو بگین شروع کنم با همونا

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

هر کدوم راحت تره براتون. با اون شروع کنید که زده نشید. به نظرم همون روند دانشگاهی رو پیش برید در کنارش کتاب های مکملم بخونید از تحصیل کرده هاش بهتر بارتون میشه. اون کتاب مبانی رو اگر نخونده باشم دستکم یک نگاهی داخلش انداختم. اینجور کتابا صرفا یک دید کلی میده به شما از نسبیت و اونطوری یاد نمیگیرید که باید.
فیزیکه و هالیدیش! قبل از هر چیزی دو جلد اول هالیدی رو بخونید تا با نیروها، پتانسیل ها و ... آشنا بشید به دید کلی نسبت به سینماتیک و دینامیک کلاسیک پیدا کنید. جلد دومش شمارو با مفاهیم الکترومغناطیس آشنا می‌کنه. نیاز نیست همه مسائل رو حل کنید، اما باید بتونید هر مسئله ای رو دستکم تحلیل کنید. به جای هالیدی فایمن لکچر یا فیزیک مفهومی هم هست، ولی هالیدی رو دانشگاه درس میدن. بعد هالیدی حالا دو راه دارید، یا برید سراغ نسبیت خاص یا کوانتوم. نسبیت خاص راحت تره ریاضیاتش. یک راهتون دقیقا همینه که کتاب مبانی فیزیک مدرن از امثال اس اس کرین یا همین وایدنر و ... بخونید. راه دیگش اینه که مستقیم برید سراغ کتابی مثل رزنیک که جامع تر، اصولی تر اما مشکل تره. کتاب هایی مثل رینلدر هم هست. برای درک نسبیت خاص، چه سینماتیک و چه دینامیک باید با مسائل سر و کله بزنید، زیاد! بعد نسبیت خاص میتونید برید نسبیت عام، اما مشکله و من توصیه نمیکنم. به جاش برید یک کتاب فیزیک تحلیلی مثل فولز بگیرید بخونید. یک کتابم برای معادلات دیفرانسیل حتما حتما بگیرید بخونید. کتاب هم فراوونه برای معادلات دیفرانسیل، خود آرفکن، استوارت، تامسون و ... همه حاوی دستکم یک فصل هستند. یک استاد ریاضی گیر بیارید بگید برای کوانتوم میخوام معادله دیفرانسیل بخونم، از چی بخونم؟ بعد از فیزیک تحلیلی و معادله دیفرانسیل باید برید سراغ یک کتاب کوانتومی مثل زتیلی یا شانکار که در فصول اولش ریاضیات کوانتوم رو گفته. من شخصا زتیلی توصیه میکنم. سمت گاسیرویچ نرید. اینم میشه کوانتومتون. پله های بعدش میشه ارشد. برای یادگیری من توصیه میکنم تا میتونید پارادوکس گیر بیارید و سعی کنید خودتون این پارادوکسا رو حل کنید. اگه همینطوری بپذیرید که چه میدونم زمان اتساع پیدا میکنه، فلان جسم تلپورت میشه فلان جا و فلان در حالی که در ذهنتون هنوز تصور میکنید که معقول نیست یعنی نفهمیدید چی به چی شده. بپرسید، و مسئله حل کنید.

ماکس پلانک کوانتوم

سپاس: 2

پست توسط ماکس پلانک کوانتوم »

dabyv نوشته شده:سلام دوستان
دنبال یک کتاب بودم که وب سایت قشنگ هوپا رو پیدا کردم
من بسیار علاقه مند به فیزیکم
الانم دارم کارشناسی itc میخونم ولی مطالعات جسته گریخته در مورد فیزیک زیاد داشتم
دمبال اینم که یک ذهنیت درست و کامل از تعاریف فیزیکی مثل نسبیت و کوانتوم - بحث کشش زمین و مباحث زیر اتم
از کشفیاتی که نیلز بور کرد تا مسایل مربوط به ذره هگز یا هر چی که جدیدا درست شده داشته باشم
ولی نمیدونم از کجا شروع کنم میخوام کاملا اصولی یاد بگیرم حاظرم ساعت ها یا حتی سالها براش وقت بزارم
ممنون میشم اگه راهنمایی کنین کتابی - مطلبی سایتی مستندی تصویری - صوتی هر چیزی که بتونم باهاش اصولی یاد بگیرم مبانی فیزیک مدرن رو
ممنون از دوستان خوبم

سلام .
کتابای میچیو کاکو فکر کنم خوب .

ارسال پست