قانون پایستگی انرژی در مغناطیس

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
hata6417

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۹۷/۱۱/۲۱ - ۰۸:۲۱


پست: 1قانون پایستگی انرژی در مغناطیس

پست توسط hata6417 »

سلام بر دوستان عزیز.
بنده از کودکی همیشه دو تا سوال تو ذهنم بود. اول اینکه وقتی دو آهنربای دائم هم رو دفع یا جذب می کنند چرا از این خاصیت برای تولید نیروی محرکه بی پایان استفاده نمیشه؟
و دوم اینکه وقتی به یک الکترو موتور جریان الکتریکی بدیم میچرخه و اگه شفت روتور اون رو بچرخونیم میتونه جریان الکتریسیته تولید کنه. پس چرا نمیشه دوتا موتور رو با هم کوپل کرد به نحوی که همدیگر رو بچرخونند و جریان هم رو تامین کنند؟
تا اینکه قانون پایستگی انرژی به صورت تئوری این دو موضوع رو برام حل کرد. البته خودم هم هیچ وقت دنبال آزمایش این دو قضیه نرفتم.
نا اینکه دیروز کلیپی تو یوتیوب دیدم که هر دو ذهنیت بچگونه من رو عملی کرده بود. اول از شما مهندسین گرامی می خوام از لینک زیر این کلیپ رو(البته با ف*ی*ل*ت*ر شیکن) ملاحظه بفرمایید، بعد به سوالات بنده جواب بدید.
https://www.youtube.com/watch?v=g3oXvy0J4PE
سوال اول: با توجه به قانون پایستگی انرژی طرح اولی و دومی تو این کلیپ رو چجوری توجیه میکنید؟
سوال دوم چرا تو مقیاس وسیع و صنعتی ازین ایده ها استفاده نشده؟

Paradoxy

عضویت : دوشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۲۲ - ۲۲:۱۷


پست: 2209

سپاس: 1234

Re: قانون پایستگی انرژی در مغناطیس

پست توسط Paradoxy »

برای تولید انرژی یک شرط خیلی خیلی ضروری ای وجود داره به نام بازگشت پذیری. به جرئت میگم، اکثر قریب به اتفاق اشتباهاتی که در زمینه تولید انرژی میشه توجه نکردن به این نکته مهم هست. تا جایی که شما دو آهنربا رو بزاری در نزدیکی هم، و به فرض وسطشون یک سنسور بزاری که با ضربه برق تولید کنه، و بعد آهنربا هارو رها کنی تا بهم محکم بخورند و سنسور برق تولید کنه مشکلی نیست. مشکل جایی پیش میاد که برای ادامه کار سیستم و تولید برق دو آهنربا باید از هم دور بشن (تا دوباره بهم بخورند)، و دور کردن آهنربا ها نیاز به مصرف انرژی داره. چقدر؟ درست به همون اندازه که ضربشون برق تولید کرده بود. عملا در هر رفت و برگشت آهنربا ها، برق تولیدی میشه صفر. برای همین باید همیشه دقت داشت که سیستمی که می سازیم بازگشت پذیری درش ممکن باشه و این بازگشت پذیری انرژی مصرف نکنه. که خب نمیشه.

اون یوتوبه طولانی بود، چند مدلم گفته بود من نگاه نکردم. اما ندید میگم فیک هستش خیالتون تخت. هیچوقت نمیشه از هیچ انرژی ساخت، ازین مدل ویدیوها در یوتوب فت و فراوونه، باور ندارید بسازید خب! بزارید اینجا ما هم استفاده میکنیم.
منظورتون رو از کوپل کردن دو روتور نفهمیدم، چطوری کوپل کنیم؟ مثلا بیایم به موتورمون یک دینام بچسبونیم که دینامه برق تولید کنه و از همین برق استفاده کنیم برای چرخوندن موتور دیگه و موتور دیگه بیاد برق بسازه با دینامش برای موتور اول؟ خب طبیعیه که نمیشه! خود چرخوندن روتور و شتاب دادن بهش انرژی مصرف میکنه و جریان ورودی رو مصرف میکنه. حالا خود روتور بخواد آهنربای دینام رو بچرخونه باید شونصد برابر بیشتر انرژی مصرف کنه، چون نیروی EMF نمیزاره آهنربای دینام بچرخه، مدام بر خلاف جهت حرکت روتور، به روتور نیرو وارد میشه از سمت دینام. شبیه اینه که هزارکیلوولت برق مصرف کنیم که مثلا ده کیلوولت برق بدست بیاریم! حتی اگر اصطکاک و ... وجود نداشت و عملا همه چیز مطابق میلمون بود که نیست، در بهترین شرایط میتونستیم حرکت دائمی با سرعت ثابت برای چرخش روتور ایجاد کنیم، بدون دینام. دینام رو بچسبونیم سرعت روتور کندتر و کندتر میشه درین حالت ایده آل و می ایسته در نهایت.

ارسال پست