تفاوت نیرو با انرژی چیست؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

آدم ولگرد

سپاس: 1

Re: تفاوت نیرو با انرژی چیست؟

پست توسط آدم ولگرد »

پرسش جالبیست فرق بین نیرو و انرژی چیست؟!جالبه وقتی پاسخهارو میخوندم با مفاهیمی همچو شار بردار کار توانایی انجام انتگرال و...مواجهه شدم.این همه پراکنده گویی در حقیقت احتمالا نشوندهنده اینه که این مفاهیم مانند ریاضی تعاریف دقیقی ندارن.من خودم در روزهای اولی که مکانیک کلاسیک نیوتن میخوندم یه جایی خوندم که مفاهیم انرژی پتانسیل و کار و..صرفا یک ابزارست که محاسبات رو ساده میکنه چون این کمیتها نرده ای هستند و پیچیدگی محاسبات بردار نیرو رو نداره.(اساس فیزیک کلاسیک همون قوانین نیرویی نیوتنیست)ولی بعدها وقتی به نسبیت و به خصوص مکانیک کوانتوم رسیدم دیدم که مثلا پدیده ای مانند فوتو الکتریک اینطور توجیه میشد که انرژی از ذراتی به نام فوتون درست شده است (اگه درست نمیگم لطفا تصحیح کنید) خب چطور یک ابزار تبدیل به یک پدیده طبیعی و مفهوم اساسی در دل طبیعت شد؟!

panel123

نام: علی صادقی

سپاس: 2

تماس:

پست توسط panel123 »

تفاوت نیرو با انرژی

در حقیقت اگر انرژی را به صورت کار ذخیره شده یا توانایی انجام کار تعریف کنیم، توانسته‌ایم تا حدود زیادی تعریفی از انرژی ارائه نمائیم. هر چند که این تعریف چندان جامع و کامل نیست. در حقیقت وجود ما و دنیای اطراف ما بدون وجود انرژی و حتی تبدیل آن به صورتهای گوناگون امری محال است. لذا انرژی نه از بین می‌رود ونه به وجود می‌آید در تعریف انرژی می‌توانیم بگوییم که انرژی توانایی انجام کار است. یعنی تمامی موجودات برای انجام کار باید غذا مصرف کنند تا این غذا بصورت انرژی در ماهیچه‌های آنها ذخیره شود که در موقع لازم بتوانند از آن استفاده کنند. با پیشرفت و انقلاب تکنولوژیک تمامی دستگاهها و ماشینها به نوعی از انرژیهای مختلف استفاده می‌کنند. مثلا ماشین بنزین مصرف نکند برای ما نمی‌تواند کار انجام دهد یا یخچال انرژی الکتریکی مصرف نکند، نمی‌تواند عمل سرمایشی انجام دهد. در حقیقت انرژی همواره از صورتی به صورت دیگر تبدیل می‌شود و همین امر کارها را به سرانجام می‌رساند. برای نمونه انرژی موجود در دریاچه‌های پشت سدها ، انرژی ارتفاعی است. خودورهای در حال حرکت ، مثل بسیاری از اشیا متحرک دیگر ، دارای انرژی حرکتی هستند. در کمان تیراندازی انرژی کششی نهفته است و در ابرهای باران زا نیز می‌توانیم انرژی الکتریکی را بیابیم.
در مورد نیرو هم باید بدانید که نیرو کمیتی برداری است که می‌تواند سرعت اجسام را تغییر دهد و سبب حرکت آن شود. به عبارتی نیروی عامل حرکت به شمار می‌رود. اگر هیچ نیرویی بر جسم وارد نشود، یا اگر نیروهای وارد بر جسم اثر همدیگر را خنثی کنند، هیچ تغییری در سرعت مشاهده نمی‌شود و جسم در حال تعادل باقی می‌ماند.

نمایه کاربر
تارخ

نام: تارخ

سپاس: 14

پست توسط تارخ »

panel123 نوشته شده:تفاوت نیرو با انرژی

در مورد نیرو هم باید بدانید که نیرو کمیتی برداری است که می‌تواند سرعت اجسام را تغییر دهد و سبب حرکت آن شود. به عبارتی نیروی عامل حرکت به شمار می‌رود. اگر هیچ نیرویی بر جسم وارد نشود، یا اگر نیروهای وارد بر جسم اثر همدیگر را خنثی کنند، هیچ تغییری در سرعت مشاهده نمی‌شود و جسم در حال تعادل باقی می‌ماند.

سلام.
سوالی برایم پیش اومده که اگر ما مثلا به یک دیوار سنگین یا مثلا یک جسم سنگین ( سنگ یا صخره)نیرو وارد کنیم. و چون ان جسم هیچ تغییر یا حرکتی در ان نتوانیم بجود بیاوریم. این نیرو وارد نشده است. یا فقط ما انرژی مصرف کرده ایم و ولی نیرو اعمال نشده . خلاصه اینکه ایا نیرو وارد شده یا نه. و اگه وارد شده پس حرکت نکردن جسم یا تغییر شکل ندادن ان در معادله ریاضی چطور وارد میشود. که نشان دهد نیرو وجود دارد.؟ ممنون/ smile072 smile072 smile072 smile072 smile072

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

حالا نمیدونم از Panel123 پرسیدید یا کلا ولی این سوال خوبیه جواب میدم. شما وقتی یک توپ رو بزنید به دیوار میبینید که توپ نیرو وارد کرده به دیوار همون‌طور که دیوار به توپ نیرو وارد کرده و جهت حرکت توپ رو تغییر داده، چطور دیوار حرکت نمیکنه پس؟ دیوارم که تغییر شکل نداده، مشکل کجاست؟ خب جواب خیلی سادست، برای بررسی برخورد الاستیک، کشسان یا به قول شما بدون تغییر شکل در مکانیک نیوتونی ما یک جفت معادله پایستگی تکانه و انرژی جنبشی داریم. این معادلات به ما میگن وقتی جرم جسم دوم که توی سوال شما صخره و سنگه نسبت به جرم اول که میتونه یک توپ باشه خیلی خیلی بیشتر باشه، عملا تغییر سرعت جسم دوم ناچیز خواهد بود و به صفر میل میکنه همونجور که در طبیعت میبینیم. فرضا شما یک کامیون رو لگد بزنی، کامیون عقب نمیره، دلیلشم طبیعی هست چون جرم کامیون انقدر زیاده که شتابی بهش عملا داده نمیشه. پس نیرو وارد میشه، اتفاقا یه تغییر اندکی در سرعت جسم هم به وجود میاره، اما این تغییر انقدر کم هست، انقدر کم هست که عملا صفره. مثلا یک صخره ای که چسبیده به زمین، برای محاسبه حرکتش بعد از برخورد باید این نکته رو در نظر گرفت که جرمش، قد کل جرم زمین هست! حالا شما میخوای بررسی کنی ببینی تغییر حرکت کل کره زمین در اثر یک برخورد ناچیز چقدر میشه؟ خب طبیعیه که به صفر برسید. هرچند خیلی دقیق حساب کنید شاید به یه عددی مثل یک گوگولینیومی چیزی برسید که صفر نیست.

عبدالرضا علي پور

نام: عبدالرضا علي پور

محل اقامت: بوشهر

سپاس: 142

پست توسط عبدالرضا علي پور »

انرژی نوع هست و نیرو مقدار

Mazdak10

نام: Mazdak mirza

سپاس: 13

پست توسط Mazdak10 »

عبدالرضا علي پور نوشته شده:انرژی نوع هست و نیرو مقدار

عبدالرضا جان... ناقلا تو قرار بود بمن سفر روح ياد بدي... زدي تو خط انرژي و نيرو smile023

عبدالرضا علي پور

Mazdak10 نوشته شده:

عبدالرضا جان... ناقلا تو قرار بود بمن سفر روح ياد بدي... زدي تو خط انرژي و نيرو smile023

ارادتمندم مطمعن باش ما همه چیمون جزیی از این عالم بزرگه و از بین رفتنی نیستیم بلکه متحول میشویم و از حالی به حالت دیگر در میایم
این عالم بستری از تحول هست برای همه چیز و سیستماتیک کار میکنه و ما هم جزیی از همین مقادیر ثابت عالم هستیم

عبدالرضا علي پور

انرژی نوعی از توانایی هست و نیرو مقدار این توانایی را اندازه میگیرد و ذرات بنیادی حامل ها ی نیروی هستند که انرژی ایجاد میکند
اگه به عقب برگردید و دوران رشد و ترقی انسان را بررسی کنید در هر دوره ای با شناخت یک نوع از انرژی یک جهشی در پیشرفت صورت گرفته پس کشف هر نوع از انرژی یک در جدیدی هست به تکامل و شناخت از عالم

younessh65

نام: یونس شهسواری

محل اقامت: کرج

پست توسط younessh65 »

Mazdak10 نوشته شده:

آقا نیما والا منم هوس کردم بزنم تو حوزه متافیزیک، تا الان اعتقادی نداشتم ولی کم کم داره نظرم عوض میشه نمیدونم جدیدا نظرم در مورد کامل بودن علم برگشته
ساحل افتاده گفت : « گر چه بسی زیستم

هیچ نه معلوم شد آه که من کیستم .»

موج ز خود رفته ای، تیز خرامید و گفت :

« هستم اگر می روم گر نروم نیستم . »

عبدالرضا علي پور

younessh65 نوشته شده:
Mazdak10 نوشته شده:

آقا نیما والا منم هوس کردم بزنم تو حوزه متافیزیک، تا الان اعتقادی نداشتم ولی کم کم داره نظرم عوض میشه نمیدونم جدیدا نظرم در مورد کامل بودن علم برگشته

علم ودانش خودش اذعان داره که کامل نیست ولی با قراردادی که همه قبولش کردند تا چیزی قابلییت ازمایش و مشاهده نداشته باشه جز علم به حساب نمیاد ولی مطمعنا خیلی چیزا فراتر از علم کنونی هست که هنوز به دلایل گفته شده نمیشه در قالب قرارداد در موردش بحث کرد به عنوان مثال همین فیزیک کوانتوم را در نظر بگیرید با سحر و جادو هیچ فرقی نداره فیزیک کوانتوم با عقل سلیم جور در نمیاد و سحر و جادو هم همینطور سوابق تاریخی داریم از جوامعی که به سحر و جادو اعتقاد داشتند و جامعه دیوها و همینطور سوابق و داستان هایی هست از مکان هایی که دانش انها خیلی پیشرفته تر از حال حاضر ما بوده و نقل و قول هست که ان جوامع به صورت ناگهانی به فضا رفته اند تو این عالم تنها چیزی که وجود نداره غیر ممکنه و هر چیزی امکانش هست

younessh65

نام: یونس شهسواری

محل اقامت: کرج

پست توسط younessh65 »

عبدالرضا علي پور نوشته شده:
younessh65 نوشته شده:
Mazdak10 نوشته شده:

علم ودانش خودش اذعان داره که کامل نیست ولی با قراردادی که همه قبولش کردند تا چیزی قابلییت ازمایش و مشاهده نداشته باشه جز علم به حساب نمیاد ولی مطمعنا خیلی چیزا فراتر از علم کنونی هست که هنوز به دلایل گفته شده نمیشه در قالب قرارداد در موردش بحث کرد به عنوان مثال همین فیزیک کوانتوم را در نظر بگیرید با سحر و جادو هیچ فرقی نداره فیزیک کوانتوم با عقل سلیم جور در نمیاد و سحر و جادو هم همینطور سوابق تاریخی داریم از جوامعی که به سحر و جادو اعتقاد داشتند و جامعه دیوها و همینطور سوابق و داستان هایی هست از مکان هایی که دانش انها خیلی پیشرفته تر از حال حاضر ما بوده و نقل و قول هست که ان جوامع به صورت ناگهانی به فضا رفته اند تو این عالم تنها چیزی که وجود نداره غیر ممکنه و هر چیزی امکانش هست

والا من این روزا مشغول خوندن کتاب فیزیک افسانه ای نوشته جیم باگوت هستم فکت های خیلی خوبی دارم ازش یاد می گیرم فقط من هنوز نمیتونم وجود یه دنیای دیگه رو بطور کامل باور بکنم فعلا تا اون زمان فاصله زیادی دارم
ساحل افتاده گفت : « گر چه بسی زیستم

هیچ نه معلوم شد آه که من کیستم .»

موج ز خود رفته ای، تیز خرامید و گفت :

« هستم اگر می روم گر نروم نیستم . »

عبدالرضا علي پور

نحوه تجزیه و تحلیل داده ها در خواب دیدن را توجه کن چطور شما در یک خواب دردناک درد را به مانند واقعییت تجربه میکنید در صورتی که از نظر فیزیکی ثابت هستید و در خواب عمیقی هستید ادراک شما و جسگرهای لازمه این کار این صحنه را به مانند واقعییت برای شما به تصویر میکشد احتمال اینکه عالم های دیگری در کار باشه که ابزار احساسی و مشاهده گری اونا با فیزیک فعلی ما فرق داشته باشه زیاد میشه ممکنه تنها چند حسگر از ما بتونه عالم دیگری را به تصویر بکشه با حس دیدن و شنیدن میشه عالم دیگری را به تصویر کشید بدون چشم و گوش و اینکه شما ناحیه ای از این درک را در بدن خودتون دارید که در زمانی که در خواب هستید هم میبینید و هم میشنوید و این قسمت تحلیلگری میتونه از انسان با یک صورت خاصی بمونه و وارد عالم دیگری بشه مثل عالم خیال

danesh1354

پست توسط danesh1354 »

سلام
در جهان چهار نیروی بنیادی داریم
نیروی بنیادی شناخته شده عبارتند از: نیروی هسته‌ای ضعیف، نیروی هسته‌ای قوی، نیروی الکترومغناطیسی و گرانش
تلاش دانشمندان برای برای یک نوع کردن این نیرو ها به نتیجه نرسیده ولی باور عمومی اینست که منشا یکسان دارند و شرایط تعاملشان متفاوت است
این از تعریف نیرو
اما از تعامل و تاثیر این نیرو ها انرژی حاصل میگردد
اگر این تعامل در سطح جمعی کل ملکول های یک جسم باشد نیرویی که ما می شناسیم اتفاق میافتد
اما اگر حرکت در سطح حرکت ملکول ها نسبت به هم یا حرکت اجزا اتم نسبت به هم رخ بدهد نیروی موجی یا به زعم بنده انرژی الکترومغناطیسی یا هسته ای نیز رخ خواهد داد
بنظر من تمام این نیرو ها یکسان هستند ولی بواسطه شرایط مکانی تاثیرات متفاوتی بر روی یکدیگر دارند
تاثیر نیرو ها برهم متناسب با نحوه تولیدشان است مثلا نیرویی که بصورت جمعی و ناشی از حرکت جمعی و یکسان یک جسم با جسم دیگر بوجود می آید بر روی کلیه اتم های جسم دیگر تاثیر میگذارد(البته نیروی عمل کننده در هنگام برخورد اجسام نیروی الکترومغناطیس میباشد)
همینطور نیرویی که حاصل از حرکت اتمها یا اجرائ آن نسبت به یکدیگر و بصورت موجی ایجاد میگردد فقط جنبش ملکولی ویا اجزای اتمی ایجاد میکند

یک مثال ساده
بدون وجود نیروی الکترو مغناطیسی ویا هسته ای امکان بوجود آوردن هیچ نیرو یا انرژی وجود ندارد

۴۲۷۱۹۶۶۴۷۹

نام: پرهام

پست توسط ۴۲۷۱۹۶۶۴۷۹ »

New Astronomer نوشته شده:
یک‌شنبه ۱۳۹۶/۹/۱۲ - ۱۳:۱۵
انرژی یعنی نیروی اسکالر! یعنی نیروی بدون بعد مکانی.
پس بُعد یعنی چی میشه توضیح بدید

نمایه کاربر
ماشین زمان

سپاس: 7

پست توسط ماشین زمان »

عزیزان من! اکثر پاسخ هایی که ارایه دادید کلاسیکی هستند!
جدیدترین نظریه بنیادی فیزیک، نظریه C.P.H هستش که می گه انرژی به نیرو تبدیل میشه!! (و برعکس). اگه توی سایت ها گشتی بزنین راجع بهش توضیحاتی داده شده وگرنه معادلاتش فوق العاده پیچیده ست...
smile028 برای تمام زمان های آینده فقط می گم «بزودی»!

ارسال پست