آشنایی با بورس اوراق بهادار

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
slice_of_god

سپاس: 654

Re: آشنایی با بورس اوراق بهادار

پست توسط slice_of_god »

بنظرم نقطه‌ی شکست اقتصاد، در برابر بازار دقیقا همین مواقع مشخص میشه. جایی که مفاهیمی مثل تئوری بازار ِکارا و تعادل و ... بدرد نخور میشه و شما با ابزار علم کنونی ِاقتصاد نمیتونین موقعیت مناسب برای ورود به معامله (یا حتی خروج!) پیدا کنید. در واقع به همین دلیله که اقتصاددان، هیچوقت معامله‌گر خوبی نمیشه! وقتی میخواین یک بازار ِسهام مثل ایران رو بررسی کنید؛ ابدا نباید سعی کنید که نظر اقتصادی تفسیرش کنید. چرا؟ چون علم ِاقتصاد اصلا چیزی به اسم ِnoise trader (معامله‌گر ناجور؟) نمیشناسه، و متعاقبا بازاری که معامله‌گر ناجورش بیشتر باشه، تفسیر اقتصادیش سخت تر میشه
کسی که سکوت می کند
بازی را مسخره کرده
ما که حرف می زنیم
باخته ایم .

saharqasemi

تماس:

پست توسط saharqasemi »

سلام وقت بخیر
این کار نیاز به رشته تحصیلی خاصی داره؟
چه قدر زمان می خواد؟ چه قدر سرمایه می خواد؟
چه قدر ضرره چه قدر سود؟

Vahid75

سپاس: 13

پست توسط Vahid75 »

saharqasemi نوشته شده:سلام وقت بخیر
این کار نیاز به رشته تحصیلی خاصی داره؟
چه قدر زمان می خواد؟ چه قدر سرمایه می خواد؟
چه قدر ضرره چه قدر سود؟
سلام رشته تحصیلی خاصی احتیاج نداره فقط برای اینکه آنلاین خرید و فروش کنید باید دیپلم و بالاتر از دیپلم داشته باشید.
زمانش هم بستگی به شدت علاقه خودتون داره اما ساعات کاری بورس در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰ هست
حداقل سرمایه هم ۱۰۰ هزار تومنه ولی با این مبالغ فقط میتونید کارمزد کارگزاری و مالیاتها رو بدین اما برای شروع مبلغ ۵ میلیون تقریبا خوبه
ضرر و سودش هم بستگی به نحوه معاملاتتون داره ممکنه طی یک دوره زمانی پولتون نصف بشه یا دو یا چند برابر بشه
حسرت نبرم به خواب آن مرداب
کارام درون دشت شب خفته است

دریایم و نیست باکم از طوفان
دریا همه عمر خوابش آشفته است.

Vahid75

پست توسط Vahid75 »

خب بالاخره مثل اینکه بورس دوباره به مدار صعودی برگشت سهم نوری رو امروز هر چند منفی بود با ۱۳ درصد سود باهاش خداحافظی کردم.
اما فملی فکر میکنم هنوز هم جا داشته باشه پس نگهداریش خوبه
دوستانی که بورس کار میکنن چه سهامی رو برای خرید پیشنهاد میدن؟

Vahid75

پست توسط Vahid75 »

عجب هفته ای رو بورس تجربه کرد smile048
اون دوستمون که روی شاخص 300 هزار آلارم خطر میداد کجاست تا شاخص 700 هزار رو ببینه؟

هر چند هفته پیش رو احتمال اصلاح شاخص بسیار زیاده ولی خب این هفته بورس حسابی از خجالت همگی در اومد smile055

نمایه کاربر
فروهر

سپاس: 107

تماس:

پست توسط فروهر »

چقدر نماد متوقف شد پسر!

اکثر سرمایه گذارهای بورس تو ایران از روی احساس تصمیم می گیرند
عده قلیلی تحلیل تکنیکال می کنند
عشق صیدیست که تیرت به خطا هم برود
لذتش کنج دلت تا به ابد خواهد ماند...

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

انصافا میتونید توی این شرایط آشفته، تحلیل تکنیکال بکنید؟ اصلا روند ها منطقی نیست. نه فاندمنتالی نه تکنیکالی. نفت بهاش اومده پایین، شرکتای پتروشیمی روند صعودی داشتن. به خاطر کرونا حمل و نقل عملا تعطیل شده؛ سهام های حمل و نقل رفتن بالا. توی سال 99 انقدر همه سهام ها رشد داشتن که حداقل من قادر به درکش نیستم.

Vahid75

پست توسط Vahid75 »

البته که هیچ تحلیل فاند یا تکنیکالی فعلا نمیشه داشت
ولی علت رشد وحشی شاخص توی هفته گذشته به نظرم به چند دلیله اول عرضه اولیه شستا در چهارشنبه هفته قبلش که باعث شد مقدار زیادی نقدینگی نزد کارگزاریها باقی بمونه
دوم تبلیغات از طریق رسانه همگانی و تلویزیون که نمیشه قدرت رسانه رو دستکم گرفت
سوم رکود در سایر بازارها که با بحران کرونا تشدید شد.

نمایه کاربر
فروهر

تماس:

پست توسط فروهر »

paradoxy نوشته شده:انصافا میتونید توی این شرایط آشفته، تحلیل تکنیکال بکنید؟ اصلا روند ها منطقی نیست. نه فاندمنتالی نه تکنیکالی. نفت بهاش اومده پایین، شرکتای پتروشیمی روند صعودی داشتن. به خاطر کرونا حمل و نقل عملا تعطیل شده؛ سهام های حمل و نقل رفتن بالا. توی سال 99 انقدر همه سهام ها رشد داشتن که حداقل من قادر به درکش نیستم.

راستش منم هرچه قدر با خودم کلنجار رفتم به این نتیجه ها رسیدم

اولین دلیل رشد غیر منطقی شاخص بورس حضور پرقدرت سرمایه های سرگردان مردم که نمی دونن باهاش چیکار کنن هستش.از اوایل 99 تا الان سرمایه های سرگردان عظیم مردم به بورس تزریق شدن و میشه گفت حقیقی ها بورس رو تصرف کردن.

نمونش رو میشه رشد ترسناک سهم صبا تامین مثال زد در طی 15 روز کاری این سهم نزدیک به 1000 تومن رشد کرد که همه فعالان بازار مخشون سوت کشید! اکثر سهم ها با رشد شاخص از ارزش حقیقی خودشون فاصله گرفتن و الان سازمان بورس میخواد اصلاح شاخص کنه
تو این موقعیت ممکنه قیمت سهم ریزش کنه. اما بهترین کار برای سهامداران اینه که در این شرایط گول بورسو نخورند و سهمو نگهدارند
عده زیادی تازه وارد اومدن تو بورس که هیجانی برخورد می کنند و در چنین شرایطی برای فروش صف می بندند و سهم مورد نظر رو منهدم می کنند. اگر صبور باشند و سهم رو نگه دارند پس از گذر از اصلاح شاخص دوباره سهام ها روند عادی خودشون طی می کنند و صعودی میشن. فقط باید سهام داران عزیز صبر کنند طب بازار بخوابه این چیزها عادیه چیز جدیدی نیست. حضور یهویی سرمایه کلان باعث چسبیدن آمپر سهام ها به سقف میشه.صبور باشین نفروشین smile072

دومین دلیل حمایت همه جانبه و بدون چون و چرای دولت از بورسه چون همه جوره بورس کمک حال دولت بوده و دولت میخواد این ستون محکمو حفظ کنه به خاطر همین اصلی ترین شرکت ها و بزرگترین سرمایه هاشو به دستان بورس میسپاره.

Vahid75

پست توسط Vahid75 »

فروهر نوشته شده:
paradoxy نوشته شده:انصافا میتونید توی این شرایط آشفته، تحلیل تکنیکال بکنید؟ اصلا روند ها منطقی نیست. نه فاندمنتالی نه تکنیکالی. نفت بهاش اومده پایین، شرکتای پتروشیمی روند صعودی داشتن. به خاطر کرونا حمل و نقل عملا تعطیل شده؛ سهام های حمل و نقل رفتن بالا. توی سال 99 انقدر همه سهام ها رشد داشتن که حداقل من قادر به درکش نیستم.

اولین دلیل رشد غیر منطقی شاخص بورس حضور پرقدرت سرمایه های سرگردان مردم که نمی دونن باهاش چیکار کنن هستش.از اوایل 99 تا الان سرمایه های سرگردان عظیم مردم به بورس تزریق شدن و میشه گفت حقیقی ها بورس رو تصرف کردن.

نمونش رو میشه رشد ترسناک سهم صبا تامین مثال زد در طی 15 روز کاری این سهم نزدیک به 1000 تومن رشد کرد که همه فعالان بازار مخشون سوت کشید! اکثر سهم ها با رشد شاخص از ارزش حقیقی خودشون فاصله گرفتن و الان سازمان بورس میخواد اصلاح شاخص کنه
تو این موقعیت ممکنه قیمت سهم ریزش کنه. اما بهترین کار برای سهامداران اینه که در این شرایط گول بورسو نخورند و سهمو نگهدارند
عده زیادی تازه وارد اومدن تو بورس که هیجانی برخورد می کنند و در چنین شرایطی برای فروش صف می بندند و سهم مورد نظر رو منهدم می کنند. اگر صبور باشند و سهم رو نگه دارند پس از گذر از اصلاح شاخص دوباره سهام ها روند عادی خودشون طی می کنند و صعودی میشن. فقط باید سهام داران عزیز صبر کنند طب بازار بخوابه این چیزها عادیه چیز جدیدی نیست. حضور یهویی سرمایه کلان باعث چسبیدن آمپر سهام ها به سقف میشه.صبور باشین نفروشین smile072

دومین دلیل حمایت همه جانبه و بدون چون و چرای دولت از بورسه چون همه جوره بورس کمک حال دولت بوده و دولت میخواد این ستون محکمو حفظ کنه به خاطر همین اصلی ترین شرکت ها و بزرگترین سرمایه هاشو به دستان بورس میسپاره.
آخه صبا عرضه اولیه ست در ضمن رشد چندانی هم نسبت به سایر عرضه اولیه ها نکرده این کجاش باعث سوت کشیدن مخ میشه؟ smile037
یه بخشی هم بر میگرده به مدیریت جدید بورس که تایم معاملات این عرضه اولیه ها رو تغییر داد و از هنگ کردن هسته معاملات جلوگیری کرد
که به نظرم تصمیم خوبی بود.
همچنین از تصویب قوانین چهارشنبه های سیاه هم فعلا خبری نیست

نمایه کاربر
فروهر

تماس:

پست توسط فروهر »

Vahed75 نوشته شده:
فروهر نوشته شده:

آخه صبا عرضه اولیه ست در ضمن رشد چندانی هم نسبت به سایر عرضه اولیه ها نکرده این کجاش باعث سوت کشیدن مخ میشه؟ smile037
یه بخشی هم بر میگرده به مدیریت جدید بورس که تایم معاملات این عرضه اولیه ها رو تغییر داد و از هنگ کردن هسته معاملات جلوگیری کرد
که به نظرم تصمیم خوبی بود.
همچنین از تصویب قوانین چهارشنبه های سیاه هم فعلا خبری نیست

سلام

نمیدونم کدوم صبا رو میگی تو من صبا تامین رو میگم( سرمایه گذاری صبا تامین) مال تامین اجتماعی هستش. فقط ده بار پیام عرضه اولیش از طرف کارگزاری برام اومد تو سال جدید. که بعد از عرضه صبا. شستا هم عرضه شد.
20 فروردین عرضه شد با قیمت 1000 تومن بعد از 13روز تو کانال 1800 تومن چهارشنبه هفته قبل بسته شد. رشدش خیلی خوب بوده که!
ولی به هر کد معاملاتی 812 سهم تعلق گرفته بود. smile055
و

عبدالرضا علي پور

نام: عبدالرضا علي پور

محل اقامت: بوشهر

سپاس: 142

پست توسط عبدالرضا علي پور »

سلام امسال در فروردین ارزش معاملات بورس چیزی نزدیک به ارزش کل سال 98 بوده و بانک مرکزی هم اقدام به کم کردن بهره سپرده های بانکی کرده و دولت هم داره سهامش را در بازار عرضه میکنه رشد بورس با فاکتورهای زیادی گره خورده امسال و ناگزیر است این رشد - در درجه اول ارزش داراییهای شرکتهای باسابقه بالاست شرکت های 40 ساله و 50 ساله ای هستند که هنوز دارایی انها به روز شده نیست و باید ترازنامه های انها اصلاح شود و به ارزش واقعی خودشون برسند - فاکتور بعدی تورم افسار گسیخته است که روز به روز موجب کاهش ارزش ریال میشود و سهام شرکتها که دارایی است در مقابل پول باید ارزشمند شود - فاکتور بعدی درامدهای شرکت ها است که اکثرا بر اثر افزایش نرخ است و تعداد اندکی از شرکتها براساس افزایش میزان تولید و حجم کار و افزایش نرخی که میگیرند خواه ناخواه ارزش بازار سهامشون رشد میکند - گرچه بورس قابلییت های رشد را دارد ولی هم زمان ارزش دارایی ها در خارج از بورس نیز تحت تاثیر تورم افزایش می باید و نتیجه اوردن هر نوع دارایی در بورس با بیرون از بورس زیاد توفیری ندارد - بعنوان مثال ملک و یا ساخت و ساز را در نظر بگیرید یا خودرو و لوازم خانگی و طلا شما هر نوع دارایی را که نقد کنید و به بورس وارد کنید احتمال انکه هر چه رشد کند با رشد ارزش ان دارایی در خارج بورس برابر باشد و هیچ نتیجه ای نداشته باشد - ولی بورس و سهام با دید سهامداری و بلند مدت چیز دیگری است و فرق دارد - بورس جایی است که همه نوع سلیقه ها در ان مشغول به معاملات هستند از کوتاه مدت هفتگی و ماهانه تا مبان مدت 3 ماهه و سالانه و بلندمدت 3 ساله تا 25 ساله هر سلیقه ای میتواند در بورس به معاملات وارد شود - ولی بورس به طور کلی هر چه ارزش معاملاتش بالاتر برود برای کشور و سرمایه گذاری مفید است در بلند مدت - در امریکا 75 درصد مردم سهامدار هستند در حالی که در کشور ما این امار به کمتر از 15 درصد میرسد به هر حال بورس جایگاه مهمی در هر کشوری دارد و در ایران هم دارد کارهایی انجام میشود که فرهنگ سهامداری را نهادینه کنند

نمایه کاربر
فروهر

تماس:

پست توسط فروهر »

کاملا درسته یکی از ارکان مهمی که تولید نا خالص و همچنین تراز اقتصادی هر کشور و بالا می بره بورس اوراق بها داره و به نظرم هرچه بیشتر سهام ابر شرکت ها در دستان مردم باشه شفافیت مالی و انحصار طلبی و رفتار سلیقه ای کمتر میشه و رشد بیشتر

عبدالرضا علي پور

در اصل هدف این بود که همه بنگاه های اقتصادی در دست بخش خصوصی و مردم باشد و دولت بدور از بنگاه داری فقط بر اجرای قانون و تسهیل کردن راه نظارت داشته باشد و از طریق مالیات کشور را اداره کند و به خدمات مشغول شود و لی متاسفانه چوب های لای این چرخ قراردادند و نگذاشتند که این اتفاق هرچه سریع تر بیفتد کلا هدف باید تیک اور کردن شرکتها توسط بخش خصوصی و حقیقی ها باشد الان این موج جدیدا دارد راه میفتند و خیلی شرکتها را دارند حقیقی ها کاملا دست میگیرند - ثابت شده که مدیریت و نظارت اشخاص حقیقی بر مدیرییت شرکتها بسیار موفق تر بوده

عبدالرضا علي پور

البته بورس هم جایی نیست که خیلی ساده بتوان از ان درامد خوبی داشت و نیاز به دانش و تجربه زیادی است تا بتونی بهترین بازدهی را درسال از سرمایت کسب کنی برای این مهم لازم است که هر فردی یا خودش راسا به اموزش و تجربه عمیق بپردازد یا از مشاوران با تجربه برای سرمایه گذاری استفاده کند فاکتورهای زیادی در موفقیت شخصی که وارد بازار سهام میشود دخالت دارند که در این جور جاها نمیشود به همه پرداخت و نیاز به فراگیری و تجربه زیادی در زمان است
من به شخصه دارم از طریق خرید و فروش سهام چند سالیست زندگی میکنم و راضی هستم هم برداشت کردم و خرج کردم و هم سرمایه را رشد دادم ولی در نهایت باز هم که اورده دارایی خودم نگاه میکنم که ان دارایی که فروختم و وارد بازار کردم الان ان دارایی در بیرون از بورس 12 برابر شده و سرمایه من با اینکه خوب کار کردم 6 برابر شده پس من ارزش دارایی خودم را نصف کرده ام با این کار ولی خوبییتی که دارد ان دارایی را نمیشد روزانه ازش مصرف کرد ولی از فروش سهام میتوانم روزانه خرج کنم

ارسال پست