پارادوکس دوقلوها نقض شد

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
رهام1380

نام: رهام حسامی

محل اقامت: تهران

سپاس: 14

تماس:

پارادوکس دوقلوها نقض شد

پست توسط رهام1380 »

من امروز ساده توضیح میدم اگر دو اسانسور یکی در زمین و یکی در فضای میان ستاره ای باشد واسانسور میان ستاره ای با شتاب ثابت 9.8 به سمت بالا حرکت کند .فرد داخل اسانسور هرگز نمیداند در زمین هست یا در فضا .چون هر ازمایشی انجام بدهد همان نتایج زمین را دارد .و اگر وزنه ای رها کند به سمت کف اسانسور کشیده میشود .مثل زمین یعنی هم ارزی گرانشی .حال مثال دیگه میزنم قطاری با سرعت 99 درصدنور وارد تونل میشود .و در لحظه ورود به تونل دربهای تونل بسته میشود.از نظرفرد ساکن طول قطار کوتاه شده به راحتی وارد تونل میشود .اما مسافر قطار تونل را کوتاه میبیند چون اون ثابت و بقیه اجسام در حرکت هستند.خوب باید درب تونل به قطار برخورد کند اما دربها از نظر مسافر هم زمان بسته نمیشود .یکی زودتر و یکی دیرتر پس از نظر اون قطار وقتی وارد میشود درب بسته و قتی خارج میشود درب دوم بسته .پس هر دو نفر نتایج یکسانی دارند قطار برخورد نمیکند.حال میرویم به اصل مطلب.سفینه ای با سرعت نور از زمین حرکت میکند و به یک سفر فضایی میرود و بر میگردد.چرا زمان برای مسافر فضایی کند میگذرد.من راه پیدا کردم و میگم چرا این مثالها رازدم.در سفینه ما یک ساعت نوری داریم و یک لیزر .سفینه نزدیک زمین راکتها را روش میکند.پالسی به سمت زمین میفرستد .پالس در برخورد به اینه مسیر وی شکل طی میکند یعنی مسیر بیشتر .سرعت نور همه جا یکسان هست .حال ببینیم ساعتها چگونه کار میکند .ساعت سفینه از نظر فرد ناظر زمین کندتر کار میکند چون خودرا ساکن و سفینه در حال حرکت و ساعت زمین کندتر از نظر سفینه چون زمین از اون دور میشود .برای هردو زمان در حالت عادی در جریان هست و اگر بین راه دو سفینه درست در فاصله مساوی از سفینه باشد و پالس لیزر ارسال کند ناظر بیرونی میبیند که سفینه سمت چپ زودتر نوررا دریافت میکند یعنی طول سفینه از دید ناظر کوتاه شده هست و ساعتها مختلف کار میکند از دید مسافر فضایی ساعتهای سفینه ها همزمان هست. موقع برگشت یاید سفینه موتورها روشن کند .یعنی شتاب پس در سفینه مسافر فضایی باید باور کند سفینه او استاده و زمین به سمت اون میاید یعنی نیروی موشک و اثر گرانش خنثی شود .مسافر فضایی فکر میکند ساعت زمین در همان موقع دور زدن بسیار سریع کار میکند و بقیه مسیر با خاموش شدن موتورها زمان در زمین اهسته تر میگذرد واما این سرعت جریان زمان انقدر سریع هست که نمیتواند اهنگ اهسته تر شدن زمان از دید مسافر فضایی در باقی مسر را جبران کند ووقتی به زمین میرسد میبیند زمان در زمین بسیار زیاد گذشته و ناظرزمین همین نظررا دارد.لذا نتیجه برای ردو یکسان هست واما در موقع رفتن وشتاب گرفتن چون فاصله زمین و مسافر کم هست تاثیر گرانشی بسیار ناچیز هست لذا ساعتها منطبق هم هستند .حالا من یک مسیر بیضی کشیدم که سفینه موتورهایش نزدیک زمین روشن و موقع رسیدن به زمین خاموش میشود اثر گرانش را برداشتم .لذا زمانها باید یکسان باشد .تصویر
آخرین ويرايش توسط 1 on رهام1380, ويرايش شده در 0.

نمایه کاربر
M_J1364@yahoo.com

نام: محمّد جوانشیری

محل اقامت: تهران

سپاس: 467

تماس:

Re: پارادوکس دوقلوها نقض شد

پست توسط M_J1364@yahoo.com »

رهام1380 نوشته شده:
دوشنبه ۱۳۹۹/۶/۲۴ - ۱۲:۰۱
حالا من یک مسیر بیضی کشیدم که سفینه موتورهایش نزدیک زمین روشن و موقع رسیدن به زمین خاموش میشود اثر گرانش را برداشتم .لذا زمانها باید یکسان باشد .
سلام
شبیه این مثال به ذهن منم رسیده بود ولی خیلی بعیده که منجر به پارادوکس بشه. حرکت در اون مسیر بیضی خودش شتاب گریز از مرکز رو برای ناظران به همراه داره که باعث میشه یه جاهایی ساعت یه قُل از دید اونیکی تندتر و یه جاهایی کندتر کار کنه که احتمالاً پارادوکس رو بر طرف می کنه و در نهایت وقتی دو قلوها به هم می رسن، ساعت هاشون یه عدد رو نشون میده. ممکنم هست که تندی ساعت ناشی از اختلاف پتانسیل، کندی ساعت ناشی از حرکت نسبی رو دائماً خنثی کنه و ناظرها اساساً تغییری رو توی ساعت های همدیگه مشاهده نکنن.
ز عشقِ ((فرنیا)) کُشتم خودم را...........که آخر خون.. به پا.. کرد او.. خدایا
شدم نابود و.. جز.. یادی نماندش...........از آن چشمانِ گریان، وان فغان ها

ارسال پست