حرکت اتمسفر زمین

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Ali Ašghar

عضویت : چهارشنبه ۱۴۰۰/۴/۱۶ - ۰۹:۴۹


پست: 3جنسیت:

حرکت اتمسفر زمین

پست توسط Ali Ašghar »

سلام دوستان
ببخشید یه سوال
چرا اتمسفر زمین همراهش میچرخه؟
منظورم چرخش زمین به دور خودش هست 🤔

نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: فعلا تهران قیطریه بلوار کتابی 8 متری صبا City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 2381

سپاس: 3831

جنسیت:

تماس:

Re: حرکت اتمسفر زمین

پست توسط rohamavation »

چرا جو با زمین می چرخد؟
نظر شخص من این هست هوای موجود در جو با الگویی به نام گردش جوی جهانی در سراسر جهان حرکت می کند. این الگوی که گردش جوی نامیده می شود ، به این دلیل ایجاد می شود که خورشید زمین را در استوا بیش از قطب ها گرم می کند. همچنین توسط چرخش زمین تحت تأثیر قرار می گیرد. در مناطق گرمسیری ، نزدیک خط استوا ، هوای گرم بالا می رود.آیا جو زمین با زمین می چرخد؟ونه دقیق با سرعت زمین
با چرخش زمین ، جو با آن می چرخد. اما قسمتهای مختلف جو با سرعتهای مختلف در فضا حرکت می کنند.گرانش به زمین محدود می شود ، بیشتر جو در اثر اصطکاک با زمین و گرانروی یا 'چسبندگی' لایه های مختلف هوای بالای آن ، همراه آن می چرخد. .
گرانش زمین به زمین متصل می شود ، بیشتر جو در اثر اصطکاک با زمین و گرانروی یا "چسبندگی" لایه های مختلف هوای بالای آن ، همراه آن می چرخد.
ارتفاعات بالا ، جو فوق العاده نازک در واقع سریعتر از زمین می چرخد. علت این اثر عجیب "فوق چرخش" را نمیدونم.
برای ادامه کار نیازی به نیرو نیست. این یک قانون اساسی فیزیک است - چیزی که در حال حرکت است فقط اگر به آن نیرویی وارد نشود ادامه خواهد یافت.چگونه جو با چرخش زمین حرکت می کند؟
اما چون زمین در حال چرخش است ، هوایی که از خط استوا به سمت شمال و جنوب حرکت می کند نیز با چرخش زمین می چرخد. هوایی که به سمت شمال می رود به سمت راست می چرخد. هوایی که به سمت جنوب حرکت می کند به سمت چپ می چرخد. قدرت چرخش زمین برای چرخش هوای جاری به عنوان اثر کوریولیس شناخته می شود.
این نیست حداقل نه دقیقاً.
هوا به دلیل حفظ حرکت زاویه ای با زمین می چرخد.
از آنجا که جو در حال حاضر با زمین کم و بیش در حال چرخش است ، برای چرخاندن جو با سرعت دیگری غیر از سرعت چرخش زمین ، به یک گشتاور خارجی نیاز است. شما در مورد قانون اول نیوتون شنیده اید: جسمی که هیچ نیروی خارجی بر آن وارد نباشد با سرعت ثابت حرکت می کند. آنالوگ چرخشی ساده این قانون این است که جسمی بدون گشتاور خارجی که بر آن وارد شود با سرعت ثابت می چرخد. همانطور که برای تغییر حرکت خطی جسم به یک نیروی خارجی نیاز است ، برای تغییر حرکت زاویه ای جسم نیز به یک گشتاور خارجی نیاز است.بادها جو را کم و بیش با زمین می چرخانند.
پاسخ فوق کاملاً کافی نیست. چهار میلیارد سال پیش زمین کاملاً سریعتر می چرخید. اگر جو چهار میلیارد سال پیش همزمان با زمین بچرخد ، حفظ حرکت تک زاویه ای به تنهایی حکم می کند که جو آن سرعت چرخش بالا را حفظ کند. این بدان معناست که ما از غرب وزش باد شدید ادامه خواهیم داد. ما از آن بادهای شدید رنج نمی بریم. بادهای متوسطی که متحمل می شویم دقیقاً گشتاور مورد نیاز برای حفظ چرخش جو با زمین را فراهم می کنند.
جو دقیقاً با زمین نمی چرخد.
با این اوصاف ، بادهای پایدار را می بینیم. وزش باد غالب در جاهایی از شرق است ، اما در بعضی دیگر از غرب است. بالاتر از سطح زمین ، جریان های جت می توانند تا 160 کیلومتر در ساعت حرکت کنند ، به طور کلی از غرب به شرق (بسیار سریع تر از سرعت چرخش زمین). حتی بالاتر از آن (به عنوان مثال ، جایی که ایستگاه فضایی در مدار است) ، جو معمولاً در یک جریان فوق العاده چرخان قرار دارد ، حدود 10٪ سریعتر از سرعت چرخش زمین در ارتفاع ایستگاه فضایی.
سیارات دیگر حتی عجیب ترند. به عنوان مثال ، ونوس چرخشی عقب گرد بسیار کند دارد. جو در سطح ناهید بسیار متراکم است به طوری که بادهای سطحی به ندرت از چند کیلومتر در ساعت فراتر می روند. بالاتر ، داستان کاملاً متفاوتی است. در آنجا بادها بسیار شدید هستند و بسیار سریعتر از سرعت چرخش بسیار آهسته ونوس می چرخند.
گردش جهانی جو زمین و زهرهتصویر
زمین و ناهید دارای یک سلول هادلی هستند ، سلولی که هوای خنک را به سمت استوا (سطح سطح) و هوای گرم را از سمت استوا قطبی (از بالا) حرکت می دهد. سلول هادلی زمین به دلیل اثر کوریولیس نمی تواند خود را تا قطب ها حفظ کند. سلول هادلی ونوس نیز به صورت قطبی متزلزل می شود ، اما نه به شدت سلول های زمین.
چرخش بسیار کند ونوس (یک روز جانوری ونوس 243 روز طول دارد ، یک روز خورشیدی ونوس 116.75 روز طول دارد) و موقعیت نزدیک ونوس در برابر خورشید درک فضای ونوس را کمی چالش برانگیز می کند. اینکه چرا فضای بالای ونوس در مقایسه با خود زهره بسیار سریع می چرخد ​​، هنوز هم یک راز است. مدل های گردش جهانی جو مجبور شده اند که چنین چرخش فوق العاده بزرگی را ارائه دهند ، اما اینکه آیا این اجبار معتبر است ، هنوز جای سوال دارد
آیا جو کمی کندتر از سطح زمین می چرخد؟شیب فشار به سمت مرکز پایین است. این تقریباً معنای منطقه کم فشار است.
در یک زمین مسطح و غیر چرخان ، این گرادیان فشار هوا را به سمت راست به سمت مرکز پایین حرکت می دهد. اما زمین هم کروی است و هم چرخان ...
کمی هوا را مستقیماً در شمال مرکز پایین زمین در نیمکره شمالی تصور کنید. (هوا در تهران است و هوا تا حدودی در جنوب آن قرار دارد) از آنجا که زمین در حال چرخش است ، این هوا از قبل در اطراف محور زمین به سمت شرق با سرعتی که هر 24 ساعت آن را به دور آن محور می برد ، در حال حرکت است. اکنون فشار آن را به سمت جنوب حرکت می دهد. اما همان سرعت رو به شرق را حفظ می کند. همانطور که به سمت جنوب حرکت می کند ، زیرا زمین گرد است ، اکنون از محور فاصله دارد: آنقدر سریع به سمت شرق حرکت نمی کند که بتواند در 24 ساعت دور محور را طی کند. من اینطور بیان کنم ، هوای جنوب با سرعت بیشتری به سمت شرق در حرکت است و هوای تهران عقب می افتد: به سمت غرب حرکت می کند یا به سمت راست می چرخد.
توجه داشته باشید که مقداری هوا که باید به سمت شمال حرکت کند تا به کمترین حد برسد ، یک مشکل مخالف دارد: این در حال نزدیک شدن به محور است ، بنابراین خیلی سریع پیش می رود. از جلوی هوا بیرون می رود و به سمت شرق حرکت می کند. اما این دوباره یک چرخش راست است ، زیرا در حال حرکت به سمت شمال است.
هوا در غرب پایین کم چطور؟ برای رسیدن به مرکز پایین ، باید سریعتر از هوای اطراف پیش برود. در اطراف محور با سرعت بیشتری حرکت می کند. نیروی گریز از مرکز حاصل مستقیماً از محور دور است و از مرکز زمین دور نیست زیرا زمین گرد است. این بدان معناست که دارای یک جز به سمت جنوب ، به سمت راست است و هوا را به آن سمت سوق می دهد.تصویر
.hope I help you I hope I help you understand the question. Roham Hesami smile072 smile261 smile260
تصویر

ارسال پست