فوتون

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست

فلورا

فوتون

پست توسط فلورا »

جنس فوتون از چیه؟

a.gh.n

سپاس: 3

پست توسط a.gh.n »

فک کنم فقط از انرژی!
ینی از ماده ی ساکن تشکیل نشده.

محمد اخشيك

محل اقامت: كرج

سپاس: 30

پست توسط محمد اخشيك »

سؤال جالبي است. من هم فكر كه جنس فوتون از انرژي باشد چون جرم آن صفر است (طبق نسبيت خاص) و بار آن هم صفر است و تنها خاصيتي كه بدان نسبت داده مي‌شود همان انرژي است (طبق نظريات پلانك-اينشتين انرژي توسط كوانتاهايي حمل مي‌شود كه همان فوتون‌ها باشند) و از رابطه‌ي معروف اينشتين بدست مي‌آيد (يكي از اصول موضوعه‌ي قديم كوانتوم). البته به نظرم اسرار درباره‌ي اين ذره بسيار زياد است نظير Wave-particle Duality و ...
Our job in physic is to see things simply, To understand a great many complicated phenomena in a unified way, In terms of few simple principles... Steven Weinberg

a.gh.n

سپاس: 3

پست توسط a.gh.n »

این رو می دونم که جرم داره و جرم ـش هم همون انرژیه!
پس درست نیست که بگیم جرمش صفره.

محمد اخشيك

محل اقامت: كرج

سپاس: 30

پست توسط محمد اخشيك »

a.gh.n از برخي لحاظ‌ها حق با شماست. اما اگر در رابطه‌ي انرژي كل در نسبيت خاص بنگريم درمي‌يابيم كه اگر ذره‌اي با سرعت نور حركت كند انرژي كل آن از نظر رياضي يك تكينگي مي‌گردد و تنها راه رفع اين تكينگي در اين است كه جرم ذره نيز صفر فرض شود.
Our job in physic is to see things simply, To understand a great many complicated phenomena in a unified way, In terms of few simple principles... Steven Weinberg

Retin_69

سپاس: 10

پست توسط Retin_69 »

سلام
دوستان جرم سكون ان صفر است .و نتيجتا بايد تماما انرژي باشد ولي خوب دوگانگي هم كه محمد جان گفتند هم نبايد فراموش شود براي مثال نمي توان اثر كامپتون را ناديده گرفت كه خود مستقيم ترين گواه و بهترين اثر براي نشان دادن خاصيت ذره اي نور است!
با تشكر
من از ريشه ي گياهان گوشتخوار مي آيم
ومغز من هنوز
لبريز از صداي وحشت پروانه ايست كه اورا
در دفتري به سنجاقي
مصلوب كرده بودند...

کمرنگ

نمایه کاربر
raham.b

محل اقامت: تهران

تماس:

پست توسط raham.b »

این رو می دونم که جرم داره و جرم ـش هم همون انرژیه!
پس درست نیست که بگیم جرمش صفره.

مفهوم دوگانگی این نیست که جرم و انرژی یکی هستند بلکه مفهومش این است که آنها هم ارزند در نتیجه میتونیم بگیم فوتون انرژی دارد ولی جرم ندارد .
دوما جنس فوتون از فوتون است چون باید فوتون رو برحسب خودش تعریف کرد.
حقیقت چیزی نیست جز اراده ی معطوف به قدرت

ارسال پست