الكترونها ذره هستند يا موج؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نابغه

محل اقامت: تبريز

الكترونها ذره هستند يا موج؟

پست توسط نابغه »

لطفا به من بگين الكترونها ذره هستند يا موج؟

البته من پاسخ اين سوال رو ميدونم . ولي ميخوام بدونم پاسخ شما چيه؟ smile010
اسحاق

مهمان

پست توسط مهمان »

هر دو خاصیت رو داره .

نابغه

محل اقامت: تبريز

پست توسط نابغه »

واقعا زحمت كشيديد. smile055
اسحاق

نمایه کاربر
محسن بيگي

محل اقامت: تهران

سپاس: 2

پست توسط محسن بيگي »

الكترون ذره است. صد در صد. خاصيت موجي اش هم قابل توجيه است.
فقط خدا

عاشق+فيزيك

پست توسط عاشق+فيزيك »

بنظرم الكترون موج است و از برهمنهي جند موج بوجود امده است همان جيزي كه ما در فيزيك مدرن به عنوان بسته موج ميشناسيم كلا به نظر من همه چيز از موج است

davar.h

پست توسط davar.h »

در ذره بودنالكترون كه شكي نيست
ولياگه همه چيز رو موج در نظر بگيريم اون وقت در توجيه جرم ذرات به مشكل بر مي خوريم

dorsa misagh

محل اقامت: شیراز

پست توسط dorsa misagh »

سلام.به نظر من الكترون ذره است ولي با خاصييت موجي بودن

محمد اخشيك

محل اقامت: كرج

سپاس: 30

پست توسط محمد اخشيك »

فاينمن مي‌گويد. ابتدا نيوتن فكر مي‌كرد نور ذره است. سپس با آزمايش تداخل يانگ به اين نتيجه رسيديم كه نور موج است. حالا دوباره رفتار ذره‌اي از آن مشاهده مي‌شود. ديگر تسليم شده‌ايم! نور شبيه به هيچ يك از ايندو نيست! (نقل من از سخن فاينمن به مضمون است و مي‌توانيد جملات دقيق را در سخنراني‌هاي معروف او بيابيد)
الكترون هم مانند نور نه موج است و نه ذره! بلكه ناشناخته‌اي است كه مي‌توان طبق اصل مكمليت رفتار آنرا توجيه نمود. رفتار موجي و ذره‌اي آن به هم ديده نخواهند شد (طبق اصل مكملي) و هر آزمايشي با يكي از اين رفتارهاي الكترون توجيه مي‌شود. فعلا كه رسم تفكر در فيزيك كوانتومي (حيطه‌اي كه الكترون در آن قرار دارد) بر مبناي تفسير كپنهاگي است و در تفسير كپنهاگي نيز مسائل در رابطه با الكترون اينگونه هستند (يعني طبق اصل مكملي).
Our job in physic is to see things simply, To understand a great many complicated phenomena in a unified way, In terms of few simple principles... Steven Weinberg

نمایه کاربر
raham.b

تماس:

پست توسط raham.b »

منم با محمد موافقم.
اصلا الکترون رو نمیشه گفت موجه یا ذره .
ولی برای توجیه خواص و رفتارهای ان باید گفت که در برخی مواقع به مکانیک موجی احتیاج داریم و برخی مواقع به مکانیک ذره ای.
حقیقت چیزی نیست جز اراده ی معطوف به قدرت

Retin_69

سپاس: 10

پست توسط Retin_69 »

خوب اون چيزي كه محمد گفت كه كاملا معلومه و درسته .اصل مكمليه يعني نمي توان هر دو ديدگاه رو هم زمان داشت بعضي وقتها براش جرم تعريف مي كنيم و بعضي وقتها طول موج .
با تشكر
من از ريشه ي گياهان گوشتخوار مي آيم
ومغز من هنوز
لبريز از صداي وحشت پروانه ايست كه اورا
در دفتري به سنجاقي
مصلوب كرده بودند...

کمرنگ

نمایه کاربر
MARSA

محل اقامت: ایران

پست توسط MARSA »

اگر تعریف ذرات زیر اتمی ( بنیادی ) رو خوانده باشی میفهمی که ذره هست یا موج حالا خدا وکیلی خودت بگو ؟---- شما دوره دبیرستان رو خوب نخوانده باشی.

محمد اخشيك

سپاس: 30

پست توسط محمد اخشيك »

MARSA مي‌شود دقيق‌تر بگوييد كه در كدام قسمت فيزيك ذرات گفته مي‌شود كه الكترون ذره است؟ بدين معني كه الكترون تنها رفتار ذره‌اي از خود نشان مي‌دهد؟ ممكن است در قسمتي از فيزيك ذرات ذكر گردد كه الكترون ذره است و اين هم قابل قبول است ولي اين مطلب تنها براي آن حالت خاص مي‌بايست درست بوده باشد (طبق اصل مكملي) و شما نمي‌توانيد با اين خاصيت ذره‌اي مثلا اثرات تداخلي الكترون را توجيه نماييد.
جهان كوانتوم جهاني بشدت عجيب و غيرقابل درك است. براستي الكترون چيست؟ فاينمن حق داشت كه بگويد كه الكترون هيچ يك از ايندو (موج و يا ذره) نيست. ولي او و در كل فيزيك تا بدين لحظه به ما نمي‌گويد كه الكترون بواقع چيست؟
تئوري كوانتوم بقول يكي از پايه‌گذارانش (يعني هايزنبرگ) تئوري است كه تنها مشاهده‌پذيرها در آن حضور دارند. (كتاب جزء و كل اثر ورنر هايزنبرگ) و در واقع با اين پايه‌ريزي فيزيكي و آن بنيان رياضي به نظر من از پاسخ به اين سؤال كه اين ذرات در ذات چه هستند طفره مي‌رود. و تنها مي‌گويد اينجا رفتاري موجي دارد و آنجا رفتار ذره‌اي و خودش چيست؟ نمي‌دانيم. برايمان مهم نيست! زيرا در تئوري ما تنها آنچه كه مشاهده مي‌شود مهم است. و اين از يك لحاظ هم درست است زيرا سر و كار فيزيك با مسائل عيني است يعني مسائلي كه مي‌توان آنرا تجربه كرد و شايد از لحاظي هم درست نيست زيرا بشدت subjective است. (بخاطر مفهوم observer در آن).
و حالا اين سؤال دگربار تكرار مي‌شود: آيا تئوري كوانتوم كامل است؟
Our job in physic is to see things simply, To understand a great many complicated phenomena in a unified way, In terms of few simple principles... Steven Weinberg

ununun

پست توسط ununun »

جناب نابغه جواب خود شما چي هست....؟
حقيقت را نخواهي ديد جز با ديده ي معني/نخواهي يافتن در دفتر ديو اين معاني را

نمایه کاربر
omid h

سپاس: 4

تماس:

پست توسط omid h »

گفتن كلمه ذره زياد علمي نيست ما وجود يك بي تعادلي را در يك منطقه از فضا - زمان بصورت مجتمع را كه مي توان با احتمال ببالا موقعيتي فضايي را به آن نسبت دهيم ذره مي گوييم و نه تصور عوام از آن به همين دليل وقتي به كسي مي گويي موج ذره نمي فهمي واقعا منظور وي چيسست به همين دليل نمي توان براي الكترون حدود اجرام معمولي را جاري ساخت به همين دليل سعي به تصوور آن در ابعتاد معمولي نكن.
و آن را مي توان يك بي نظمي فضا زماي مجتمع كه در ححال نوسان بين دو قله موج راهنمايش هست ناميد
چه جالب موضوع را پيچاندم!

Retin_69

سپاس: 10

پست توسط Retin_69 »

البته در مورد ذره هم دكتر حسابي نشان داد كه يك ذره تا بينهايت ادامه پيدا مي كند ! پس حتي در ديدگاه ذره اي هم نمي توان قطعيت داشت و واقعا ذره به معناي كروي بودن نيست مثله گوي بيليارد !
با تشكر
من از ريشه ي گياهان گوشتخوار مي آيم
ومغز من هنوز
لبريز از صداي وحشت پروانه ايست كه اورا
در دفتري به سنجاقي
مصلوب كرده بودند...

کمرنگ

ارسال پست