تلسکوپ

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
ali_e_raper

محل اقامت: تهران

سپاس: 1

تماس:

تلسکوپ

پست توسط ali_e_raper »

می خواستم بدونم که کدوم تلسکوپ بهتره بازتابی یا شکستنی smile042
ممنون
ادرس وبلاگ من البته راجع به بسکتباله
http://www.tiva2.blogfa.com

نمایه کاربر
parse

نام: سید محمد حسین نیری

محل اقامت: شيراز

سپاس: 34

تماس:

Re: تلسکوپ

پست توسط parse »

با سلام!

خوب مسلما کیفیت و وضوح تلسکوپهای شکستی آپوکروماتیک بسیار بالا و بیشتر از کیفیت یک تلسکوپ

بازتابی است. تلسکوپهای بازتابی، حتی در نوع تصحیح شده همیشه کمی از کج نمایی کروی و رنگی رنج

می برند. اما در تلسکوپهای شکستی آپو هر دو مورد بر طرف شده و وضوح تصویر بسیار بالا است.

اما یک مشکل بسیار بزرگ تلسکوپهای شکستی قیمت بسیار بالای آنها است. اما اگر صرفا به رصد اعماق

آسمان علاقمند هستید و می توانید از رصد سیارات چشمپوشی کنید، دوربینهای دوچشمی، که در حقیقت

دو تلسکوپ شکستی در کنار هم هستند، گزینه مناسبی می تواند باشد. در غیر اینصورت یک تلسکوپ بازتابی

نیوتنی مثلا 5 اینچ گزینه مناسب و خوبی با قیمت متعادل است.
ز کوی میکده دوشش به دوش می بردند
امام شهر که سجاده می کشید به دوش

حافظ

وبلاگ شخصی روزنوشت

Messier

محل اقامت: شیراز

تماس:

پست توسط Messier »

سلام
تلسکو÷ شکستی برای علاقهمندان به عکاسی بهتر است ولی
تلسکو÷ بازتابی برای رصد ها لذت بخشتر است
موفق باشید.

نمایه کاربر
جوجه كوچولو

سپاس: 3

تماس:

پست توسط جوجه كوچولو »

این میتونه کمک کنه:
http://www.hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=7588

نمایه کاربر
omid h

محل اقامت: كرج

سپاس: 4

تماس:

پست توسط omid h »

لينكي كه در فوق گفتيد كه من در يك جاي ديگر هم خوانده بودم خوب است اما زياد به اين بحث ربط ندارد
من با تلسكوپ بازتابي موافقم اما بستگي دارد كدامش را بخواهيد
بازتابي ها 3 نوعند
نيوتني كه ابيراهي دارد به درد بخور نيست سنگينه و ...
كاسگيرين كه كوچكتره و آپوكروماتكش خطاي لوني تقريبا مثل اينكه نداره (اما من اطلاع دقيقي ندارم)
كوده كه معمولا گران تر است و كوچك و طبيعتا سبكتر
در ضمن بستگي دارد شما دوست داشته باشيد از كجاي تلسكوپ به اسمان نگاه كنيد كه مثلا بازتابي ها به طور مستقيسم و پست آن اما نيوتني از سر آن هست كاسگرين مثل بازتابيه اما كوده از بقل و پايينه
در ه حال اگر مشخصات بيشتري بدهيد كه چه قدرت تفكيك و وزن و عكس بگيريد يا نه و بزرگنمايي و محل ديد و .... بهتر مي شود راهنمايي كرد.

نمایه کاربر
parse

نام: سید محمد حسین نیری

محل اقامت: شيراز

سپاس: 34

تماس:

پست توسط parse »

سلام!
omid h نوشته شده: كاسگيرين كه كوچكتره و آپوكروماتكش خطاي لوني تقريبا مثل اينكه نداره (اما من اطلاع دقيقي ندارم)
آپوکروماتیک به معنای غیر رنگی است و برای حالتی به کار می رود که خطای رنگی تلسکوپ تصحیح شده باشه.

تلسکوپهای بازتابی عموما کج نمایی رنگی ندارند. بازتابی ها عموما از کجنمایی کروی رنج می برند که برای حذف

این مشکل آینه را غیر کروی می سازند و یا از تیغه های تصحیح کننده مانند تیغه اشمیت استفاده می کنند.
omid h نوشته شده: كوده كه معمولا گران تر است و كوچك و طبيعتا سبكتر
شود راهنمايي كرد.
سیستم کتنونی کوده که در آن محل تشکیل تصویر را از تلسکوپ خارج و معمولا آن را به اتاقی مجزا هدایت می کنند،

مخصوص تلسکوپهای بزرگ چند متری است.
در ضمن بستگي دارد شما دوست داشته باشيد از كجاي تلسكوپ به اسمان نگاه كنيد كه مثلا بازتابي ها به طور مستقيسم و پست آن اما نيوتني از سر آن هست كاسگرين مثل بازتابيه.
[/quote]

کاسگرین در حقیقت جزء همان بازتابی ها محسوب می شود. smile038
ز کوی میکده دوشش به دوش می بردند
امام شهر که سجاده می کشید به دوش

حافظ

وبلاگ شخصی روزنوشت

نمایه کاربر
omid h

محل اقامت: كرج

سپاس: 4

تماس:

پست توسط omid h »

به ساحت دوست عزيز توهين نمي كنم البته اعتراف مي كنم اطلاعات چنداني ندارم
بله دوست عزيز آينه ثانويه براي كانوني كردئن به روش كاسگرن و كوده ، آينه ثانويه مانون كوده ، محل ناظر در كانون كاسگرن اتاقك
آن و ... همه براي تالسكوپ هاي بزرگ اشست اما
تلسكوپ ها كلا 6 نوعند تلسكوپهاينوري دو نوعند يا بازتابي اند يا شكستي
شكستي ها داراي ابيراهي نور (كج روي يا خطاي رنگ) هستند و سنگين
باز تابي ها 4 نوعند
كانون اوليه كه فقط يك آينه كاو است
نيوتني كه در سال 1668 آن را ساخت كه در جلوي كانون آينه ، اينه ثانويه است براي منحرف كردن نور دارد
كاسگرن كه در سال 1672 آن را ساخت كه آينه ثانويه محدب در كانون آينه كاو دارد كه وسط آينه كاو را سوراخ كرده و از آنجا رصد مي كنند كه امروزه بيشتر نوري و فروسرخي ها از اين نوعند
كوده كه در جلوي آينه ثانويه يك آينه ديگر هم دارد و چشمي آن از آنجاست به همين دليل داراي كانون بلندي است و معمولا طول اين تلسكوپ ها كوچك است.
همه ي اينه هاي كروي ابيراهي كروي دارند يعني در آينه نمي تواند پرتوهايي كه از لبه ها مي آيند را در يك نقطه به طور كامل جمع كند پس تصوير مغتشش مي گردد كه براي جلوگيري از آن بنا به ق.انين هندسي كمي لبه هاي آن را تراش مي دهند و روي اندود مي كنند
تلسكوپهاي شكستي - بازتابي هم هستند يا كاتاديوپتري كه اين كار خطتي آينه كروي را تصحيح مي كندكه اشميت آن را ساخت هماني كه دوست عزيزم در بالا به آن اشاره فرمودند
راستي دوست عزيز جسارت نمي كنم اما شما اپوكروماتيك را با آكروماتيك achromatic فكر كنم اشتباه كرديد.
فكر كنم اين كرونولوژيه كوچك لازم بود تا دوستان ديگر به مانند من دچار مشكل نشوند و چنين حرفهايي نزنند.
از سخنان بالا كه فكر كنم اشتباه بودند معذرت مي خواهم.

ارسال پست