مبارزه و شناسایی سرطان

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
mahboobeh

محل اقامت: رامسر

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۸۷/۲/۲۲ - ۲۰:۰۷


پست: 1431

سپاس: 375

جنسیت:

تماس:

مبارزه و شناسایی سرطان

پست توسط mahboobeh »

ریز تراشه‌ای که سلول‌های سرطانی را کشف می‌کند


دانشمندان ابزار جدیدی موسوم به MS-Chip ساخته اند که می تواند با عبور دادن سلول ها از موانع میکروسکوپی اش، سلول های سرطانی را از سلول های سالم مشخص کند.


به گزارش خبرگزاری مهر، سلول های سرطانی انعطاف پذیر می تواند به راحتی از حفره های میکروسکوپی این ابزار عبور کنند اما سلول های سالم که سفت و سخت هستند نمی توانند از این حفره ها عبور کنند.

سلول های سالم از اسکلت خاصی برخوردارند که در واقع شبکه ای از پروتئین های ریز و محکم میله ای شکل است که ظاهر و ساختار سلول را می سازد.

سلول های سرطانی به دلیل تمایل زیاد برای تقسیم و تکثیر باید منابع را از این اسکلت سلولی به سوی تقسیم بکشانند، از این رو نرم و شل می شوند.

لی دونگ مجری این تحقیقات و متخصص نانوپزشکی گفت: بر روی این تراشه مسیرهای زیادی را برای عبور سلول ها از این موانع ایجاد کرده ایم.

ظرفیت پذیرش MS-Chipیک میلیون سلول است. وقتی یک سلول سفت و سخت، یک مانع خاص را مسدود می کند، مسیرهای دیگری برای عبور سلول های انعطاف پذیر و شل وجود دارد.

سلول های بنیادی سرطانی از دیگر سلول های سرطانی نرم تر و انعطاف پذیرتر هستند.

به گفته پژوهشگران با این ابزار می توان سلول های بنیادی سرطانی را تشخیص داد و بیمار را به پیش آگهی مهمی در مورد بیماری اش رساند.
منبع

نمایه کاربر
mahboobeh

محل اقامت: رامسر

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۸۷/۲/۲۲ - ۲۰:۰۷


پست: 1431

سپاس: 375

جنسیت:

تماس:

Re: مبارزه و شناسایی سرطان

پست توسط mahboobeh »

تأثیر شگفت انگیز ترکیبات انگور در یک نوع سرطان


تحقیقات جدید نشان می دهد که ریسوراترول، به عنوان یک ترکیب که در انگور وجود دارد می تواند سلولهای سرطانی پروستات را برای پرتودرمانی مستعدتر کرده تا مبتلایان بتوانند به درمان کامل دست یابند.
به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه میسوری به این نتیجه رسیده اند که استفاده از این ترکیب در پرتودرمانی می تواند درمان پروستات را بهبود بخشد.

مایکل نیکول از دانشکده طب دانشگاه میسوری اظهار داشت: تحقیقات ما نشان می دهد که ترکیب ریسوراترول سلولهای تومور را برای شیمی درمانی آماده می کند، ما می خواستیم این مسئله را روی پرتودرمانی هم آزمایش کنیم.

وی افزود: تحقیقات ما نشان می دهد که وقتی سلولهای سرطانی در معرض این ترکیب قرار می گیرند مستعد پذیرش پرتودرمانی می شوند اما نتیجه این تحقیق نسبت به نتیجه استفاده صرف از این ترکیب بیشتر موثر بوده است.

سلولهای سرطان پروستات دربرگیرنده دو پروتئین پرفورین و گرانزیم B است که می تواند سایر سلولها را از بین ببرد، اما این پروتئینها در میزان اندکی در سلولها وجود دارند.

محققان به این نتیجه رسیدند که وقتی ریسوراترول وارد سلولها می شود، این پروتئینها با سرعت بالا واکنش نشان می دهند و پس از پرتودرمانی 97 درصد سلولهای سرطانی از بین می روند.

براساس اظهارات محققان، به دنبال درمان پرتودرمانی به علاوه ریسوراترول مشخص شده است که توانایی از بین بردن سلولهای سرطانی با این ترکیب در مقایسه با پرتودرمانی صرف بسیار بیشتر است. باید یادآور شد که این درمان تمام انواع تومورهای سلولی پروتستان از جمله سلولهای سرطانی متخاصم را از بین می برد.

ریسوراترول در انواع انگور وجود دارد اما میزان آن برای تأثیر پرتودرمانی ممکن است افراد را ناراحت کند.

محققان اظهارداشتند که از آنجا که این ترکیب طبیعی است و اکثر ما آن را در زندگی خود مصرف می کنیم، نتیجه این تحقیق بسیار شگفت انگیز بوده است.

منبع

نمایه کاربر
mahboobeh

محل اقامت: رامسر

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۸۷/۲/۲۲ - ۲۰:۰۷


پست: 1431

سپاس: 375

جنسیت:

تماس:

Re: مبارزه و شناسایی سرطان

پست توسط mahboobeh »

شیوه تشخیصی نوین سرطان پوست/ بی نیازی از نمونه برداری


دانشمندان دانشگاه پزشکی وین، شیوه نوینی برای تشخیص سرطان پوست ارائه کرده اند که نیازی به نمونه برداری ندارد.
به گزارش خبرگزاری مهر، گروهی از محققان مرکز فیزیک پزشکی و مهندسی پزشکی این دانشگاه از فناوری توموگرافی اوپتیکی منسجم (OCT) استفاده کرده و دریافتند این شیوه می تواند دیدی را از زیر پوست ارائه کند در حالی که بررسی های پیشین فقط از طریق نمونه برداری می توانست وجود سرطان پوست را مشخص کند.

در حال حاضر از فناوری (OCT) در چشم پزشکی برای بررسی شبکیه و همچنین در زمینه پوست استفاده می شود اگرچه این شیوه تا کنون نتوانسته بود پیشرفت سرطانهای پوست را تشخیص دهد.محققان وین با دانش پژوهان دانشگاه لودیگ – ماکسیمیلیان در مونیخ برای بهبود این فناوری همکاری کردند تا به نگاه عمیق تری به بافت پوست برسند.این نخستین بار است که چنین شیوه تشخیصی دقیقی از عروق سرطان پوست ارائه می شود.وی افزود: این فناوری نوین می تواند چگونگی تغذیه شدن سرطان پوست را نشان و همچنین مقدمه و پیش درآمد سرطان پوست تشخیص داده که می تواند بیماران را از نمونه برداری های دردناک نجات دهد.محققان امیدوارند بتوانند اسکنی را ارائه کنند که از طریق آن متخصصان پوست بتوانند سرطانهای پوست و زمینه سازهای آن در کل بدن را تشخیص داده و آن را سریع درمان کنند.نتایج اولیه این تحقیقات در نشریه Biomedical Optics Express منتشر شده است
منبع

نمایه کاربر
mahboobeh

محل اقامت: رامسر

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۸۷/۲/۲۲ - ۲۰:۰۷


پست: 1431

سپاس: 375

جنسیت:

تماس:

Re: مبارزه و شناسایی سرطان

پست توسط mahboobeh »


کشف یک ژن مهم در بروز سرطان خون کودکان با همکاری یک محقق ایرانی
گروهی از محققان بین المللی به سرپرستی بیمارستان تحقیقات کودکان سنت جود آمریکا با تعیین توالی ژنوم کودکان مبتلا به سرطان خون موفق به شناسایی ژنی همجوشی شده اند که مسئول بروز 30 درصد زیرمجموعه نادر سرطان خون کودکان (لوسمی) است.
به گزارش خبرگزاری مهر، این یافته ها می تواند روند درمان لوسمی حاد مگاکاریوبلاستیک کودکان AMKLرا متحول کند. AMKLحدود 10 درصد لوسمی میلیوئید حاد کودکان AMLرا تشکیل می دهند.

این کشف می تواند راه را برای پیشرفت درمان این سرطان هموار سازد.

این پژوهشگران کروموزوم 16 را که تکه هایی از دو ژن و زمینه ساز تولید یک پروتئین غیرطبیعی را دارد بررسی کردند.

این پروتئین همجوشی که از یک سو در انتهای جلویی نوعی پروتئین خون موسوم CBFA2T3و پشت پروتئین دیگری موسوم به GLIS2قرار دارد که به طور طبیعی فقط در کلیه تولید می شود.

این تحقیقات نشان می دهد مجموعه ای از مدل های آزمایشگاهی پروتئین CBFA2T3-GLIS2ژنی را روشن می کند که موجب می شود سلول های خونی نابالغ مدت زمان بیشتری پس از مرگ سلول های سالم تقسیم شوند. این تغییر به طور مستقیم به سرطان خون کمک می کند.

به گفته دانشمندان بیماران مبتلا به AMKLبا این ژن همجوشی، بیشتر در خطر عدم موفقیت درمان هستند.

محققان 40 بیمار مبتلا به AMKLرا که مدت طولانی تری زنده مانده اند و در چندین مرکز پزشکی در سراسر جهان درمان می شدند، مورد بررسی قرار داده و دریافتند 28 درصد آنها دارای این ژن همجوشی هستند مدت زمان بیشتری زنده می مانند این در حالی است که 42 درصد آنهایی که این ژن را نداشتند از عمر طولانی تری برخوردار شدند.

این دانش پژوهان این ژن همجوشی غیر طبیعی را با مقایسه ژنوم سلول های سالم کودکان را با ژنوم سلول های سرطانی کودکان یافته اند.

این نوع بررسی و تحلیل عمقی برای یافتن بازآرایی ساختاری غیرمنتظره در DNAکه می تواند به سرطان منجر شود ضروری است با این کشف اکنون می توان به دنبال درمان های موثرتری گشت که این نقص دقیق را هدف قرار دهد.

کشف این ژن بخشی از پروژه ژنوم سرطان کودکان یک همکاری سه ساله بین بیمارستان سنت جود، دانشگاه واشنگتن است که در آن ژنوم 600 کودک و نوجوان سرطانی بررسی شد.

نتایج این تحقیقات درنشریه cancer cellمنتشر شده است.

دکتر فرهاد راوندی کاشانی از موسسه سرطان اندرسون درآمریکا نیز یکی از محققان این پروژه بوده است.همچنین محققان دانشگاه های آمریکا، ایتالیا، ژاپن، تایپه و آلمان نیز در این پروژه تحقیقاتی حضور داشته اند.

منبع

نمایه کاربر
mahboobeh

محل اقامت: رامسر

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۸۷/۲/۲۲ - ۲۰:۰۷


پست: 1431

سپاس: 375

جنسیت:

تماس:

Re: مبارزه و شناسایی سرطان

پست توسط mahboobeh »

پیام خواب برای سلولهای سرطانی/ توقف روند گسترش سرطان
تصویر

محققان شیوه ای را برای ارسال پیام خوابیدن به سلول های سرطانی کشف کرده اند که می تواند موجب توقف روند گسترش سرطان شود.
به گزارش خبرگزاری مهر، این دانش پژوهان دارویی را ابداع کرده اند که کلیدهای مولکولی را در ساختار سرطان به گونه ای خاموش و روشن می کند که مانع از گسترش و تکثیر تومور می شود.

آزمایش های انجام شده بر روی این دارو که افلیبرسپت Aflibercept نام دارد در انگلیس بر روی بیش از هزار و 400 بیمار انجام شده است. در برخی از این بیماران که به سرطان پیشرفته روده مبتلا بودند نتایج مثبتی به دست آمد. این دارو توانست عمر بیماران را به طور قابل توجهی افزایش دهد.

دانش پژوهان این پروژه از درمانگاه مک میلان در انگلیس می گویند افلیبرسپت از نظر آماری فواید بسیار چشمگیری در مقایسه با داروهای معمولی درمان سرطان روده از خود نشان داد.

نتایج این تحقیقات درنشریه Clinical Oncologyمنتشر شده است.

"راب گلین جونز" مجری این تحقیقات نتایج آزمایش این دارو را مثبت ارزیابی کرد.

وی افزود: حدود 10 هزار بیمار در سال بر اثر ابتلا به سرطان روده جان خود را از دست می دهند و اغلب آنها تحت برخی اشکال شیمی درمانی قرار دارند بنابراین از نظر تئوری استفاده از این دارو برای آنها قابل استفاده است.

وی از اینکه محققان یک برنامه تحقیقاتی برای این دارو ترتیب بدهند ابراز اطمینان کرد و اظهار داشت امیداوریم بتوانیم از این دارو برای تمام سرطانها استفاده کنیم.

این دارو که به عنوان یک تزریق سی دقیقه ای در کنار شیمی درمانی استفاده می شود، قرار است به زودی به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا وسازمانهای تایید کننده اروپایی برسد.

ارسال پست