اصل 5 اقلیدس

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
ahmad ibrahimzade

نام: ahmad ibrahimzade

اصل 5 اقلیدس

پست توسط ahmad ibrahimzade »

با سلام من یک دانش اموز هستم
چند قضیه فیزیک دارم ک برای اولین بار در دنیا بازگو میکنم اصل 5 اقلیدس را صابت کردم ودنبال یک راهنما هستم
اگر میشود کمکم کنید

رضا کیاسالار

نام: رضا کیاسالار

سپاس: 1

Re: اصل 5 اقلیدس

پست توسط رضا کیاسالار »

خیلی وقته که ثابت شده اصل پنجم اقلیدس اثبات نمیشه! چطور اثباتش کردی؟ درست نبودن اصل پنجم اقلیدس باعث این شد که هندسه های نا اقلیدسی به وجود بیان و از لحاظ شهودی هم دیده شده که هندسه نا اقلیدسی در ابعاد بزرگ توی جهان وجود داره و اندازه گیری شده و دقیقا مطابق با هندسه های نا اقلیدسی بوده.

نمایه کاربر
AMIr(¯

نام: امیرمحمد

سپاس: 7

پست توسط AMIr(¯ »

خب دلیلش رو بگو دیگه عزیز من ؟
♥ می گی گل رو دوست داری ولی میچینیش... میگی بارون رو دوست داری ولی با چتر میری زیرش... میگی پرنده رو دوست داری ولی تو قفس میندازیش... چه جوری میتونم نترسم وقتی میگی دوستم داری؟؟؟

ross

سپاس: 62

تماس:

پست توسط ross »

اصل توازی :

چهار اصل اول همواره مورد توافق ریاضیدانان بوده اند . اما اصل توازی تا قرن 19 مورد بحث و جدل فراوان قرار گرفته است . تلاش برای اثبات آن و ارائه صورتهای مختلفی از آن صور ت گرفته است . که همین تلاشها باعث ایجاد و بسط هندسه های نااقلیدسی شده است .

تعریف (توازی ):

دو خط با هم موازی اند هرگاه همدیگر را نبرند ، یعنی نقطه ای پیدا نشود که بر هر دو خط واقع باشد .

اصل توازی : به ازای هر خط و هر نقطه غیر واقع برآن یک و تنها یک خط به موازات خط مذکور وجود دارد که از نقطه مورد نظر می گذرد .

اگر ما اصول هندسه را انتزاعهایی از تجربه بدانیم بلافاصله تفاوت این اصل و چهار اصل دیگر مشخص می شود . به هیچ وجه نمی توانیم به طور تجربی تحقیق کنیم که آیا دو خط همدیگر را می برند یا نه .

ارسال پست