اصل پایستگی اطلاعات

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
paradoxy

نام: داود حاجي تقي تهراني

عضویت : دوشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۲۲ - ۲۲:۱۷


پست: 2119

سپاس: 1158

اصل پایستگی اطلاعات

پست توسط paradoxy »

گول اسم تاپیک رو نخورید، منظور من نابود شدن اطلاعات در سیاه چاله و پارادوکس اطلاعات نیست.
سوال من اینه: در زمان بیگ بنگ، داستان حسن کچل وجود داشته؟ اگه قراره اطلاعات به وجود نیان و نابود نشن، پس از بیگ بنگ به اینور ، هر اطلاعاتی که ما شاهد هستیم در خود زمان وقوع بیگ بنگ باید وجود می داشته که اصل به وجود نیومدن اطلاعات هم نقض نشه. اصلا چنین اصلی وجود داره؟ اگه چنین اصلی صحیح نیست و اطلاعات میتونن به وجود بیان، پس از بین رفتنشونم نباید چیزی شبیه به ((پارادوکس اطلاعات)) درست می کرد. نظر بدید دوستان.

نمایه کاربر
stanly

نام: م.گ

محل اقامت: کی اف

عضویت : جمعه ۱۳۹۴/۱۰/۲۵ - ۰۱:۰۶


پست: 362

سپاس: 205

جنسیت:

Re: اصل پایستگی اطلاعات

پست توسط stanly »

اول میخواستم از جناب پارادوکسی تشکر کنم که به این موضوع مهم و بنیادین پرداختن. smile072

نظر من:به طور غیر مستقیم بله!همه ماده جهان در نقطه بیگ بنگ وجود داشت و مغز انسان که این داستان رو به وجود اورده،حاصل واکنش های شیمیایی و عصبی(الکتریکی) نورون های مغزه که برای انجام اونها طبعا به ماده نیازه و بر میگردیم به اول خط دوم این پست!

amir.mosio

عضویت : چهارشنبه ۱۳۹۴/۵/۲۸ - ۰۱:۰۸


پست: 16

سپاس: 2

Re: اصل پایستگی اطلاعات

پست توسط amir.mosio »

سلام.اگه اشتباه نخونده باشم،بله چنین اصلی هست.وقتی که می گیم اطلاعات داستان حسنک اول جهان هم بوده درسته،اما به این معنی نیست که حتمآ توی یک کتاب اون موقع وجود داشته.اطلاعات این داستان در کل جهان پراکنده بوده.توی یک سایت نوشته بود مثلا یه قطره جوهر در نظر بگیر که توی یک استخر می ریزی.اطلاعات این قطره نابود نشده بلکه اطلاعاتش در کل استخر پخش شده و باعث تاثیر در تمام مولکول های آب استخر و حتی به طور کلی کل جهان شده.

نمایه کاربر
paradoxy

نام: داود حاجي تقي تهراني

عضویت : دوشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۲۲ - ۲۲:۱۷


پست: 2119

سپاس: 1158

Re: اصل پایستگی اطلاعات

پست توسط paradoxy »

زیبایی جهان به همین شکله. اگه دقیقا لحظه بیگ بنگ که جهان دقیقا یک نقطه بوده رو به یاد بیارید، می بینید که کل اطلاعات عالم دقیقا در یک نقطه بوده. عجیب تر از اون این که اطلاعات خودشون به بنیادی ترین شکل، میشه نقطه فرض بشن. چطور در یک نقطه (دقت کنید به خواص فیزیکی و ریاضی تکینگی) اطلاعات جمع شده بودند؟ این غیر ممکنه!!

نمایه کاربر
stanly

نام: م.گ

محل اقامت: کی اف

عضویت : جمعه ۱۳۹۴/۱۰/۲۵ - ۰۱:۰۶


پست: 362

سپاس: 205

جنسیت:

Re: اصل پایستگی اطلاعات

پست توسط stanly »

البته اگه بخوام دقیق تر بگم،مغز رو میشه مثل یه دستگاه در نظر گرفت.ما با غذا (و برخی اطلاعات ورودی)بهش انرژی میدیم و اون هم کارهایی مثل تفکر و تخیل رو انجام میده.حالا میشه این رو همینطور در نظر گرفت که مثلا داستان حسن کچل هم همینطوری شکل گرفته در ذهن نویسندش،و نتیجه بگیریم نوعی پایستگی برقراره.(داستن حسن کچل یک شکل از اطلاعاته ابدیه،مثل انرژی)در واقع حسن کچل فقط یه بازده هست!
مثل این عکس:
تصویر
در جواب به سوال دوم،اون تکینگی دارای انرژی فوق العاده فشرده شده زیادی بوده که کل جهان رو تامین کنه(و البته اطلاعات پایه کل جهان) و حال مقداری از اونها به شکل حسن کچل ظاهر شده.در واقع هر اونچه که به انرژی نسبت داده شده،من دارم درباره فرایندهای ذهن انسان درباره اطلاعات تعمیم میدم.تقریبا شبیه کامپیوتر(کامپیوتر هم یه دستگاه هست و طبعا از ترمودینامیک پیروی میکنه).
همچنین طبق این لینک،سر صفر بودن شعاع تکینگی ها اختلاف وجود داره
http://bigbangpage.com/?p=39642
اگه حرف کوانتوم درست باشه،شاید بشه با تکینگی مثل یه تراشه فوق العاده کوچک و پر ظرفیت کامپیوتری رفتار کرد!
در ضمن میدونیم هم تکینگی سیاهچاله ها و هم بیگ بنگ، شعاعی بسیار کوچیک و انرژی زیاد دارن.منتها بیگ بنگ انرژی بیشتری داشت و تو موارد دیگه تقریبا یکین.مثلا اصل هولوگرافیک در هردو به کار برده میشه(پس در ویژگی های کلی یکین و میشه حرف لینک بالا درباره اندازه و دو لینک پایین درباره پایستگی اطلاعات)
http://www.aparat.com/v/ktBIQ
http://www.aparat.com/v/3Zncy

ارسال پست