آیا میدان هیگز نوسانی است؟

مدیران انجمن: javad123javad, parse

ارسال پست
mahmood1966

نام: محمود حمزه

عضویت : جمعه ۱۳۹۷/۴/۱ - ۱۱:۵۷


پست: 16

سپاس: 1

آیا میدان هیگز نوسانی است؟

پست توسط mahmood1966 »

سلام. ایا میدان هیگز (میدان حاصل از بوزون هیگز )؛نوسانی است؟ یعنی ایا مثل هر موجی؛ بصورت سینوسی اثر می گذارَد؟و فرکانس نوسانِ این میدان؛ چه مقدار است؟
کسی هست که جواب این رو بدونه؟

ابوالفضل معارفی

نام: Physics nature

عضویت : شنبه ۱۴۰۰/۱/۲۱ - ۰۷:۴۴


پست: 2

سپاس: 1

جنسیت:

آیا میدان هیگز نوسانی است؟

پست توسط ابوالفضل معارفی »

بله،میدان هیگز همواره به صورت یک آشفتگی در بافت فضا و زمان{در صورتی که گسسته باشه و اندرکنش میدان های الکتروویو،الکترومغناطیسی و گرانشی حفظ بشه} عمل میکنه که اثر اون رو میشه در جرم زایی با کوارک ها و لپتون ها دید!
با الگویی که دیاگرام های فاینمن به ما میدن،اگر بوزون هیگز در تعامل با دیگر ذرات با اسپین نیم صحیح(مثلا تائو یا میون) باشه،پس دامنه ای از حرکات نوسانی{ و نه صرفا با تکانه موج} در امتداد حرکت شروع میشه که آشوبی رو ایجاد میکنه و اصطلاحا مکانیزم هیگز نام داره که طی اون بوزون های هر نیرو از بوزون هیگز جرم دریافت میکنند و بافت فضا و زمان دچار آشفتگی میشه.
اینکه اثر سینوسی بسامد حاصل از این آشفتگی چقدر هست،بستگی به نوع اندرکنش داره که برای تمامی مدل اندرکنش های الکتروویو و بر هم کنش (SU(3 برای گروه های کوارکی با بار رنگ مشابه ،ماتریس زیر صدق میکنه:

S=ℏ∇.∇(χ).λ(H)↦Ψs|e|g

در ماتریس بالا،دامنه حرکتی لاندا بسته به نوع اندرکنش(ماتریس های s-e-g) از سوی میدان H بسته های اطراف رو حامل جرم هیگز میکنه.

ارسال پست