جرم منفی؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
ماشین زمان

عضویت : دوشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۸ - ۲۱:۵۳


پست: 42

سپاس: 6

جرم منفی؟

پست توسط ماشین زمان »

smile028 این طور که شنیدم و خوندم، وقتی دیراک تولید زوج (و به دنبال اون، وجود پوزیترون) رو پیش بینی می کنه، در فرمول بندی هاش به نتایجی می رسه که در اون جرم (یا انرژی) علامت منفی پیدا می کنه!(من نمی گم که جرم منفی رو قبول دارم یا نه. دوستان گرامی، لازم نیست که دلایلی برای رد وجود جرم منفی ارائه کنید!) دلم می خواد اون فرمول بندی دیراک رو ببینم که چه طور به این نتیجه می رسه. آخه هیچ منبعی از گوگل پیدا نکردم. اگه شما دوستان گرامی می تونید پاسخی ارائه کنید خوشحال می شم! smile155 و یا اگه لینکی بذارید خوب می شه...
smile028 برای تمام زمان های آینده فقط می گم «بزودی»!

نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesami رهام حسامی

محل اقامت: فعلا تهران قیطریه بلوار کتابی 8 متری صبا City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 2151

سپاس: 3824

جنسیت:

تماس:

Re: جرم منفی؟

پست توسط rohamjpl »

فیزیکدانان نوترینو را دلیل اصلی ایجاد ماده تاریک یا انرژی تاریک میدانند ، زیرا جرم استراحت جداگانه آنها کوچک است. نوترینوهای برجای مانده از انفجار بزرگ ما بعد از فوتون ها ، دومین ذرات فراوان در جهان ما هستند. مجموع جرم تمام نوترینوها در جهان برابر با تمام جرم کل ستارگان قابل مشاهده است. تمام نوترینوهای مشاهده شده دارای فاکتورهای لورنتس بیشتر از 10 درجه هستند ، به این معنی که همه آنها بسیار سریع و تقریباً با سرعت نور حرکت می کنند. اما آنچه اهمیت دارد انرژی ، حرکت ، توده های نسبی گرایانه و گرانش آنهاست و این ها شش مرتبه بزرگتر از جرم های استراحت آنها هستند. نوترینوها دارای جرم نسبی منفی-واقعی هستند که برای گرانش منفی انرژی تاریک مورد نیاز است که باعث انبساط سریع جهان ما می شود.
نوترینوها نوسان می کنند. این راهی است که ما می دانیم آنها باید مقداری جرم داشته باشند و نمی توانند با سرعت نور حرکت کنند. اگر آنها با سرعت نور حرکت کنند ، به نظر می رسد که زمان از دید ما برای آنها متوقف می شود. آنها نمی توانند نوسان کنند مگر اینکه وقت این کار را داشته باشند. مربع جرم آنها از روی نوسانات قابل اندازه گیری است و منفی است و نشان می دهد که آنها با سرعت بیشتری از سرعت نور حرکت می کنند.تاکنون هیچ ذره ای با جرم منفی کشف نشده است.ما می توانیم اعداد را برای جرم منفی متصل کنیم اما آنچه به دست می آوریم به معنای منطقی بودن فیزیکی آن نیست. این فقط حدس و گمان هست
مشکلی در جرم منفی است که منجر به واکنشهای فراری می شود.
ابتدا جرم منفی به سمت مخالف نیرویی که بر آن وارد شده شتاب می گیرد. این بدان معناست که یک گلوله با جرم منفی که به دیواره شلیک می شود سریعتر از آنکه به داخل آن وارد شود از آن طرف دیوار عبور می کند. کشیدن هوا سرعت آن را حتی بیشتر می کند. منجر به یک سیستم فراری می شود ، هرچند که از مقدار منفی جرم منفی صحبت کنیم. یک گلوله کوچک و خرده های آن با دریافت انرژی جنبشی منفی بیشتر و در نهایت همه چیز را از بین می برد.
تا آنجا که می دانیم - همه مشاهدات با این مورد سازگار است -.m≥0 یعنی اجرام مثبت
از نظر ریاضی می توانید توده های منفی ، توده های خیالی یا بسیاری از توده های دیگر را تصور کنید ، اما این به معنای واقعی بودن آنها نیست.انرژی ازاد مثبت مربوط به ماده را که انرژی کل صفر می دهد جبران می کند. انرژی صفر به معنای جرم صفر ف نیست. به عنوان مثال فوتون ها دارای جرم صفر اما انرژی مثبت هستند.
از کجا می دانید که یک توده منفی " هیچگونه نقض صرفه جویی در حرکت و انرژی را ایجاد نمی کند "؟
1. حرکت جرم منفی و جرم مثبت
جرم منفی هم جرم اینرسی منفی دارد و هم جرم جاذبه.
جرم منفی در جهت جرم مثبت و جرم مثبت در جهتی شتاب می گیرد که از جرم منفی فاصله داشته باشد.
اگر مقدار مطلق جرم مثبت بزرگتر از جرم منفی باشد ، آنها در زمان محدود به هم می رسند (اثر جذاب). اگر مقدار مطلق جرم مثبت کوچکتر از جرم منفی باشد ، فاصله بین آنها بیشتر خواهد بود و آنها نمی توانند هم را جذب کنند (اثر دافعه).
این خاصیت بسیار مهم است. جرمهای منفی به گرانش محدود شده به جرمهای مثبت عظیم (کهکشان یا خوشه کهکشانها) برای جرم مثبت عظیم تأثیر جالبی بر جرم منفی دارند.
یکی از مشکلات مربوط به حرکت جرم منفی ، که محققان احتمالاً آن را اشتباه درک می کنند این است که اگر ذرات جرم منفی در اطراف زمین (یا کهکشان) وجود داشته باشد ، جرم مثبت زیادی وجود دارد ، ممکن است آنها به سمت جهان پرواز نکنند ، اما به زمین می افتند (یا کهکشان)
2. حرکت جرم منفی و جرم منفی
تصویر
هر دو جسم در جهت $+ r $ شتاب می گیرند که فاصله r را افزایش می دهد ، بنابراین هرچه زمان می گذرد ، فاصله بین آنها بیشتر از شرایط اولیه است و نیروی بین آنها جاذبه است ، اما اثر دافعه است. نیرو جاذبه است $(-Gm1m2 / r ^ 2)$ ، بنابراین انرژی پتانسیل بین آنها ارزش منفی دارد.
تا آنجا که من فهمیدم ، اگر این ماده وجود داشته باشد ، باید به دلیل دفع نیروی از ماده "مثبت" فاصله داشته باشد ، بنابراین توضیح می دهد که چرا هیچ مشاهده ای از این ماده وجود ندارد.
اشکال مختلف توضیح براساس معیارها (نیرو ، حرکت ، توده فعال). به دلیل جرم اینرسی منفی ، جهت نیرو و حرکت تغییر می کند.
جرم منفی (انرژی) در جهت جرم مثبت (انرژی) و جرم مثبت (انرژی) در جهتی که دور از جرم منفی (انرژی) است شتاب می گیرند.ولی،1) اگر مقدار مطلق جرم مثبت بزرگتر از جرم منفی باشد ، آنها در زمان محدود به هم می رسند (اثر جذاب)2) اگر مقدار مطلق جرم مثبت کوچکتر از جرم منفی باشد ، فاصله بین آنها بیشتر خواهد بود ، و آنها نمی توانند ملاقات کنند (اثر دافعه) .
برای راحتی کار بیایید این دو ذره را پروتون و الکترون بنامیم.
فرض کنید در یک فاصله با پروتون و الکترون در حالت استراحت شروع می کنیم rجدا از هم. سپس برای جداسازی ذرات تا بی نهایت باید روی آنها کار کنیم. البته این کار فقط (منهای) انرژی پتانسیل است$U(r) $
اگر اکنون جرم کل ذرات جدا شده را اندازه گیری کنیم ، متوجه می شویم که این فقط جرم پروتون به اضافه جرم الکترون است:
$M_\infty = m_p + m_e $
مجبور شدیم یک انرژی صرف کنیم $U(r) $ برای جدا کردن دو ذره و این مربوط به یک جرم است $ m = U/c^2$. بنابراین اگر جرم نهایی باشد$M_\infty $ این باید به معنای پایین بودن جرم اولیه باشد:
$\begin{align}
M_r &= M_\infty - U/c^2 \\
&= m_p + m_e - U/c^2
\end{align} $و این کاملا درست است. آنچه کشف کردید این است که جرم حالت محدود همیشه کمتر از جرم کل اجزای تشکیل دهنده آن است. تفاوت در انرژی اتصال است.
اما این بدان معنا نیست که یک توده منفی در جایی پنهان شده است. این فقط به این معنی است که برای سیستم های کامپوزیت جرم یک مفهوم پیچیده تر از آن است که شما فکر می کنید. جرم یک سیستم ترکیبی در هیچ نقطه یا نقطه خاصی قرار ندارد - این یک ویژگی از سیستم به عنوان یک کل است.
از آنجا که گرانش نیوتنی مشابه الکترواستاتیک است ، آیا نباید چیزی به نام جرم منفی وجود داشته باشد؟ همچنین ، یک بار متحرک باعث تولید میدان الکتریکی می شود ، اما چرا یک توده متحرک یک میدان دیگر تولید نمی کند؟
قانون الکترواستاتیک کولن و نیروی جاذبه نیوتن ممکن است کاملاً شبیه به هم باشند ، اما معادلات ماکسول و نیروی لورنتس شباهت زیادی به معادله میدان انیشتین و معادله ژئودزیک ندارند -
نسبیت عام یک مدل ریاضی است که انحنای فضا-زمان را به جسمی به نام تانسور تنش-انرژی مرتبط می کند . در بسیاری از موارد ، تانسور انرژی-تنش تحت سلطه جرم است و شما می توانید انحنای مربوط به جرم را در نظر بگیرید. اما این همیشه درست نیست ، همانطور که در زیر ذکر می کنم.
به هر حال ، می توانیم هر عددی را که می خواهیم در تانسور انرژی-تنش قرار دهیم و سپس انحنا را محاسبه کنیم. اگر یک جرم مثبت قرار دهیم ، قانون معمول گرانش را (در حد نیوتنی) بدست می آوریم ، اما می توانیم یک جرم منفی قرار دهیم و یک دافعه درست مثل شما در الکترواستاتیک دریافت خواهیم کرد. ماده ای با جرم منفی معمولاً به عنوان ماده ای عجیب و غریب شناخته می شود و یک ترفند محبوب برای ساخت اجسام عجیب سوراخ کرم چاله است .
اما فقط به این دلیل که ما یک ماده عجیب و غریب را در معادله اینشتین قرار می دهیم ، به این معنی نیست که انجام چنین کاری از نظر جسمی منطقی است. هیچ کس تاکنون ماده عجیب و غریب را مشاهده نکرده است ، هیچ کس دلیل نظری قانع کننده ای برای وجود آن ارائه نکرده است. بنابراین اگرچه نمی توانیم اثبات کنیم که ماده عجیب و غریب وجود ندارد
حتی اگر ما هرگز ماده عجیب و غریب را مشاهده نکرده ایم ، (فکر می کنیم) انرژی تاریک را مشاهده کرده ایم . این مهم نیست و جرم منفی ندارد ، اما باعث دافعه گرانشی می شود.
سه اندازه گیری مختلف از جرم یک جسم وجود دارد: جرم اینرسی (تعریف شده توسط قانون دوم نیوتن) ، جرم جاذبه منفعل (تعریف شده توسط مقدار نیرو در میدان گرانشی) و جرم جاذبه فعال (تعریف شده توسط قدرت میدانهای گرانشی که ایجاد می کند). بسته به اینکه کدام یک از آنها منفی باشد ، از نظر کیفی پیش بینی های متفاوتی دریافت می کنید
جسمی با منفی اما مثبت روی می افتد. به عنوان مثال ، ضد ماده با دقت بالا تأیید شده است تا همان ماده را داشته باشد ، اما از نظر تاریخی پیشنهاداتی مبنی بر منفی بودن . هیچ کس این مسئله را در این مرحله بسیار محتمل نمی داند ، اما آزمایشات برای آزمایش تجربی در حال انجام است و نتایج اولیه گزارش شده است
اگر نشانه ای از از نشانه ای از تفاوت ، حفاظت از حرکت می نقض شده است. این امر می تواند برای کلیه نظریه های اساسی فیزیک مشکلات جدی ایجاد کند و آزمایشات محدودیت های شدیدی در عدم صرفه جویی در حرکت ایجاد کرده است
در نسبیت ، جرم و انرژی معادل یکدیگر هستند ، بنابراین ما به انرژی جرم اشاره می کنیم تا فقط جرم. در نسبیت عام ، توانایی ماده در تولید میدان های گرانشی نه تنها با انرژی جرمی آن بلکه با سایر متغیرها مانند فشار نیز تعیین می شود. از نظر ریاضی ، این موضوع در جسمی رمزنگاری می شود به نام تانسور تنش-انرژی. اندازه گیری چگالی جرم-انرژی ، فشار و غیره نیز به چارچوب مرجع ناظر بستگی دارد. به همین دلایل ، توصیف مفهوم جرم جاذبه مثبت مثبت یا منفی پیچیده تر از تعیین علامت یک عدد منفرد است. نسبی گرایان در عوض درباره شرایط انرژی صحبت می کنند .
شرایط ضعیف انرژی (WEC) می گوید که چگالی انرژی (یعنی انرژی جرم) هرگز در هر قاب منفی نیست. شرایط غالب انرژی (DEC) مانند شرایط ضعیف انرژی است ، اما همچنین تضمین می کند که هیچ مشاهده کننده ای شار انرژی را با سرعت بیشتر از c جریان نخواهد دید. شرایط انرژی قوی (SEC) اساساً بیان می کند که گرانش هرگز دافعه نیست.
مشاهده شده است که SEC توسط انرژی تاریک نقض می شود. در حقیقت ، انتظار می رود تمام شرایط انرژی توسط سیستم های مکانیکی کوانتومی خاص نقض شود . با این حال ، هیچ نوع ماده مشهودی شناخته نشده است که بتواند این شرایط انرژی را نقض کند.
ایا انرژی تاریک می تواند ذراتی با جرم منفی باشد؟
ماده تاریک: ما نیروی جذاب اضافی می بینیم و تصور می کنیم که ذراتی وجود دارند که چنین نیرویی را ایجاد می کنند و از اندازه گیری این نیرو برای حدس زدن مکان آنها استفاده می کنند.
تنها چیز این است که ، انرژی تاریک یکنواخت است. بنابراین تصور می کنم این مواد باید (حداقل تا حدودی ) به طور یکنواخت در سراسر جهان توزیع شوند. چقدر یکدست بودن آن را می دانیم؟ آیا ممکن است "چیزها" به نوعی بخشی از فضای خالی خود باشد؟
اگر انرژی تاریک از ذرات تشکیل شده باشد ، با شعاع در حال رشد جهان به قدرت سوم رقیق می شود ، زیرا تعداد کل ذرات در حالی که حجم افزایش می یابد ثابت خواهد ماند. آنچه مشاهده شد این بود که انرژی تاریک بیشتر مانند یک ثابت رفتار می کند که رقیق نمی شود ، به همین دلیل است که به عنوان ثابت کیهان شناسی نیز شناخته می شود . این بدان معناست که حتی اگر جهان منبسط شود ، مقدار انرژی تاریک در هر متر مکعب (حداقل تقریباً) ثابت می ماند.
ماده و ماده تاریک نیز حداقل در بزرگترین مقیاس ها به طور مساوی در سراسر جهان مشاهده شده توزیع می شوند. چیزی که انرژی تاریک را متفاوت می کند این نیست که به طور یکنواخت توزیع می شود بلکه تراکم ثابت آن است. مقدار انرژی تاریک در هر متر مکعب جهان بدون در نظر گرفتن حجم کل جهان یکسان است. اگر جهان دو برابر بزرگتر باشد ، انرژی تاریک دو برابر بیشتر است ، بنابراین جهان دو برابر سریعتر منبسط می شود. از این رو گسترش شتابان. این باید خاصیت فضا باشد. اگر این ذرات بودند با افزایش حجم به سادگی رقیق می شدند.
"اگر انرژی تاریک از ذرات تشکیل شده باشد ، با شعاع در حال رشد جهان به قدرت سوم رقیق می شود ، زیرا تعداد کل ذرات در حالی که حجم افزایش می یابد ثابت خواهد ماند. آنچه مشاهده شد این بود که انرژی تاریک بیشتر مانند یک ثابت رفتار می کند که رقیق نمی شود ، به همین دلیل به آن ثابت کیهان شناسی نیز می گویند. این بدان معناست که حتی اگر جهان منبسط شود ، مقدار انرژی تاریک در هر متر مکعب (حداقل تقریباً) ثابت می ماند. "
راه حل هایی برای این مسئله در نظریه های دوقطبی بررسی شده وجود داردنظریه زیادی هست که انرژی مثبت را از گونه های انرژی منفی در دو معیار شبه ریمانی مزدوج جدا می کند $g_{\mu \nu}^{(+)} $ و $ g_{\mu \nu}^{(-)}$ که در آن فاصله بین دو نقطه A و B در فضا زمان با توجه به معیار اندازه گیری متفاوت است.
بخشهای مثبت و منفی دارای فاکتورهای مختلف فضایی هستند $ a^{(+)}$ و $ a^{(-)}$که می توانید با "شعاع" اندازه گیری شده "اندازه" جهان تقریب بزنید. از آنجا که بخش مثبت و بخش منفی هر دو در حال گسترش هستند ، اما همچنین در دافعه متقابل و در تعادل ناپایدار از بیگ بنگ قرار دارند ، یکی از بخشها به سرعت از جلوی دیگری عبور کرد. به روشی ساده ، تصور کنید که این دو بخش به صورت دو حباب متحدالمركز در حال انبساط هستند و در عین حال دافعه متقابل دارند. از این رو حباب پیش رو در حال تسریع است ، و با آن روبرو شده است که پشت سر گذاشته است ، که خود به همین دلیل دچار توسعه کندتر می شود.
محاسبات نشان می دهد که حباب داخلی همیشه بسیار منقبض خواهد ماند و محتوای آن (سحابی های گاز داغ ساخته شده از ذرات منفی) ، اگرچه از نظر جاذبه متقابل جذاب هستند ، اما با بی ثباتی گرانشی هرگز در مجامع جمع نمی شوند ، زیرا زمان خنک سازی در این بخش برابر است با عصر جهان (بنابراین هیچ ستاره ای ، هیچ سیاره ای ، زندگی در بخش منفی منقبض شده). بنابراین ، اگرچه جرم مثبت برابر است (در مقدار مطلق) جرم منفی جهان: $(| + m | = | - m |) $، حالت انقباضی بخش منفی (عامل مقیاس فضایی کوچکتر) محتوای منفی جهان به نظر می رسد دارای تراکم جرمی بسیار بیشتری باشد $(| - ρ | ≫ | + ρ|)$ بنابراین این محتوای منفی جهان ، چگالی انرژی منفی آن است که وظیفه آن را بر عهده دارد و باعث گسترش شتاب دهنده کیهانی می شود.
علت این انبساط شتاب دهنده همان چیزی است که آن را "انرژی تاریک" می نامد که بیانگر یک "قدرت دافعه خلا" منفی و عجیب و غریب است. بر اساس نظریه های دو متری گرانش (با نظریه های بزرگ بینی که شامل گراویتون های عظیم است اشتباه گرفته نشود) ، انرژی تاریک به دلیل تراکم کلی انرژی منفی بخش منفی منقبض شده ، ساخته شده از ضد ماده کیهانی در t <0 ، به سادگی فشار دافعه است.
تراکم انرژی تاریک بسیار کم است: $ 6.91 × 10^{−27} kg/m^3$
و به طور یکنواخت در کل فضا نفوذ می کند (بنابراین با حضور 68٪ بر جهان تسلط دارد). در مورد ادعای فضای خالی شما ، این درست نیست. به دلیل اصل عدم اطمینان در عمل ، شما نمی توانید انرژی را دقیقاً برای یک بازه زمانی دقیق اندازه گیری کنید.
ذرات جرم منفی ممکن است رقیق شوند ، بنابراین هیچ ثابت کیهان شناختی ، مگر اینکه آنها محصولی از یک ستاره فشرده جمع و جور ، یک ستاره عجیب یا یک ستاره کوتوله سیاه در حال پوسیدگی باشند: دائماً ذرات ناشناخته را بیرون می کشند ... که ممکن است از آینده به ما ضربه بزنند (از پوسیدگی کوتوله های سیاه آینده که ذره ای عجیب و غریب مانند تاکیون ، نوترینو یا تشعشعات هاوکینگ را با چنان جرم کم که سریعتر از نور است ، عبور می دهد و به عقب و یا در طول زمان و مکان حرکت می کند).
ستارگان عجیب و غریب جمع و جور می توانند یک منبع ثابت از سیاهچاله های کوتاه مدت ایجاد کنند تا ماده تاریک را نیز جبران کند. معضل ما این است که ما درباره ذرات اطلاعات زیادی نداریم. آنچه ممکن است ذرات وجود داشته باشد تفاوت بین یک لرز بزرگ و یک گزاف گزاف است. منظور من این است که اگر فیزیک ذرات باعث وقوع یک قسمت کیهان شناسی شود ، تأثیرات ثابت کیهانشناسی بر روی فیزیکی که ما می توانیم تغییر کنیم
آیا انرژی تاریک می تواند ذراتی با جرم منفی باشد؟
آنچه در کیهان شناسی به دنبال آن هستیم یک اصطلاح جاذبه و یک اصطلاح دافعه است. اگر جرم منفی وجود داشته باشد ، می توانیم آن را بدست آوریم.
در صورت همزیستی جرم منفی و جرم مثبت ، انرژی پتانسیل گرانشی از سه مورد زیر تشکیل شده است.
$\begin{equation}
U_T = \sum\limits_{i < j}^{} {( -
\frac{{Gm_{ + i} m_{ + j} }}{{r_{ + + ij} }}) + \sum\limits_{i < j}^{} {( - \frac{{Gm_{ - i} m_{
- j} }}{{r_{ - - ij} }})} + \sum\limits_{i,j}^{} {( + \frac{{Gm_{ - i} m_{ + j} }}{{r_{
- + ij} }})} }
\end{equation} $
ثابت کیهانی موجود را می توان با افزودن پتانسیل بدست آورد $ {U_\Lambda }=-\frac{1}{6}\Lambda m{c^2}{r^2}$به معادله صرفه جویی انرژی مکانیکی. بدست خواهیم آورد$- \frac{1}{3}\Lambda {c^2} $ در این زمان ، بیایید اصطلاح جدید انرژی پتانسیل جاذبه فوق را وارد آن کنیم.
اگ U ++ ، U−− ، U− + دارای نسبت (4.9:: 26.8:: 68.3)) بین یکدیگر است ، شاید ، ما تخمین بزنیم که این نسبت چگالی انرژی مانند 4.9٪: 26.8٪: 68.3٪ وجود داشته باشد.
این مدل می تواند ترکیب انرژی (ماده: ماده تاریک: انرژی تاریک) نسبت جهان و مسئله CCC (تصادف ثابت کیهان شناسی) را ثابت کند.
تقریباً محاسبه:
میانگین WMAP و Planck - ماده: ماده تاریک: انرژی تاریک = 4.75٪: 25.05٪: 70.20٪ میانگین مدل ایجاد جفت - ماده: ماده تاریک: انرژی تاریک = 4.75٪: 25.00٪: 70.25٪
حتی اگر منشا انرژی تاریک ذرات با جرم منفی باشد ، این پدیده که انرژی تاریک با انبساط جهان افزایش می یابد ، ؟
تصویر

نمایه کاربر
XIV

عضویت : جمعه ۱۳۹۸/۹/۱۵ - ۲۱:۱۸


پست: 134

سپاس: 15

Re: جرم منفی؟

پست توسط XIV »

حالا که بحث جرم منفی شد، آیا کسی می تواند مفاهیم چگالی انرژی منفی و فشار منفی را به خوبی توضیح دهد؟

نمایه کاربر
ماشین زمان

عضویت : دوشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۸ - ۲۱:۵۳


پست: 42

سپاس: 6

Re: جرم منفی؟

پست توسط ماشین زمان »

rohamjpl نوشته شده:
جمعه ۱۳۹۹/۱۰/۱۹ - ۱۷:۵۱
smile028 ممنون، این اطلاعاتی که گفتی گرچه پاسخ سوالم نبود اما خیلی چیز ها بهم یاد داد که نمی دونستم! البته من سعی می کنم حتی به کلمه «ماده تاریک» نگاه هم نکنم؛ چون بدجور رو اعصابم راه می ره!! smile049 smile189 همش این سوال در پس ذهنم می خواره و ولم نمی کنه: «انرژی تاریک» یا «ماده تاریک» واقعاً چیه؟؟؟؟؟؟ smile170
smile028 برای تمام زمان های آینده فقط می گم «بزودی»!

نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesami رهام حسامی

محل اقامت: فعلا تهران قیطریه بلوار کتابی 8 متری صبا City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 2151

سپاس: 3824

جنسیت:

تماس:

Re: جرم منفی؟

پست توسط rohamjpl »

فشار منفی یعنی چه؟ فرض کنید شما قادر به فشرده سازی بخشی از خلا هستید. به دلیل تراکم انرژی ثابت انرژی تاریک ، انرژی پایین می آید. اگر همین کار را با غیر خلاوظرف حاوی گاز انجام دهید ، به دلیل فشار احتمالی که ایجاد می کنید ، انرژی بالا می رود (ما در این مورد از component انرژی تاریک غافل می شویم). با این وجود می بینیم که انرژی تاریک و انرژی عادی در هنگام انبساط یا انقباض فضا تأثیر متفاوتی در تغییر انحنا دارند. بنابراین ما در مورد فشار منفی صحبت می کنیم تا بتوانیم تأثیرات آن را بر روی یک جهان در حال گسترش تجسم کنیم.
من فکر می کنمالبته نظرم اینه که فشار منفی فقط یک روش ابداعی برای توجیح مسائل است. معادلات اینشتین منجر به این واقعیت می شود که انرژی فضا را منحنی می کند (تانسور انرژی تنش تمایزی بین جرم و انرژی ایجاد نمی کند). در نتیجه معادلات وی می توان گسترش فضا را پیش بینی کرد. این انبساط به چگالی انرژی مرتبط است.تا اینجا درست
اگر راهی پیدا کنیم که توضیح دهیم چگالی انرژی ثابت است ، می توانیم سرعت انبساط فضا را بهتر توضیح دهیم. برخی از پیشنهادات مربوط به انرژی تاریک با این تراکم انرژی ثابت مطابقت دارد ، بنابراین می تواند دلیل کند شدن سرعت انبساط را توضیح دهد.
در واقع ، ما محاسبه می کنیم که یک تراکم بحرانی وجود دارد. جهان زیر این چگالی ادامه خواهد یافت ، بالاتر از چگالی بحرانی جهان بسته شده و سرانجام سقوط خواهد کرد و در چگالی بحرانی ، جهان تخت است.
اصطلاح فشار منفی چیز کمی به این اضافه می کند و فقط اثرات تراکم انرژی تاریک ثابت و در نتیجه ایجاد دائمی انرژی تاریک را در یک جهان در حال انبساط جبران می کند.
در حال حاضر پیش بینی / تجزیه و تحلیل انرژی تاریک بسیار دشوارتر از ماده تاریک است.
احتمالاً ، انرژی تاریک از انرژی خلا سرچشمه می گیرد حال به سوال اصلی شما برمی گردم ، آن انرژی تاریک این ویژگی را دارد که فضا-زمان را با سرعت شتابی نمایی گسترش دهد (حجم فضا پس از گذراندن دوره زمانی مشخص دو برابر می شود). اما اثر گرانشی ماده طبیعی کاهش سرعت شتاب انبساط فضا است و سپس اثر گرانشی انرژی تاریک دافعه است
انرژی تاریک خاصیت فضا است. و به همین دلیل انیشتین گفت که فضای خالی واقعاً خالی نیست. اطلاعات بسیار کمی در مورد خصوصیات انرژی تاریک داریم ، جز این که این یک نیروی دافعه است (چون فشار سرعت انبساط را کاهش می دهد و عکس آن را تسریع می کند) ، بیشتر شبیه ضد جاذبه است ، که البته گسترش جهان و کهکشان ها را توضیح می دهد دور شدن از یکدیگر (که متناسب با مدل بیگ بنگ و مشاهدات موجود است) ، به همین دلیل این اصطلاح است. نظریه های زیادی وجود دارد ، یکی از آنها نوعی میدان پویا است که فضا را پر می کند ، اما اثرات متضادی از ماده و انرژی بر فضا دارد. اینکه چرا چنین است و علت آن هنوز هم یک معما است.
اگر به اندازه یک بادکنک معمولی فکر کنیم. فشار داخل برابر فشار خارج است تا اندازه بادکنک تغییر نکند. اکنون اگر آن بالون را در جو بالا ببرید ، منبسط می شود
حال تصور کنید که ما مورچه هایی هستیم که در سطح آن بالون زندگی می کنیم ، با گسترش بادکنک ، همه نقاط از یکدیگر فاصله می گیرند. این بسیار شبیه انبساط جهان است.
نکته قابل توجه در مورد انرژی تاریک این است که (در برخورد با این مدل از جهان به عنوان یک بالون) این است که بالون هرگز از گسترش باز نمی ایستد ، زیرا مانند این است که بالون به یک مخزن هوا متصل است.در دنیای واقعی ، این باعث می شود که نقاط با سرعت فزاینده ای از یکدیگر شتاب بگیرند و اگر به اندازه کافی از نقطه دیگری فاصله داشته باشید ، آنها با سرعت بیشتری نسبت به سرعت نور حرکت می کنند تا دیگر هرگز نتوانید آنها را مشاهده کن
برخی از مدل های جهان وجود دارد که در آن$ Λ < 0. $در این حالت ، چگالی انرژی انرژی تاریک منفی می شود. در این مرحله ، آیا صحبت از "تراکم انرژی تاریک منفی" منطقی است؟ یا آیا می توان این انرژی را به عنوان انحنای فضا-زمان در نظر گرفت؟ به طوری که،$Λ < 0 $انحنای منفی را نشان می دهد و $Λ > 0 $مثبت
به عنوان مثال اگر ما فقط یک موضوع با Ωمتر= 0.3 جهان انحنای منفی با خواهد داشت $Ωκ= 0.7.$
هنگامی که ما انرژی تاریک مثبت را اضافه می کنیم به طوری که ΩΛ= 0.7$ $ما خواهیم داشت $Ωκ= 0.$
اگر ما انرژی تاریک منفی را به آن اضافه کنیم $ΩΛ= - 0.7،$ ما خواهیم داشت $Ωκ= 1.4$
بنابراین افزودن چگالی انرژی مثبت باعث افزایش انحنا می شود.
به عبارت دیگر آیا چیزی به نام چگالی انرژی "منفی" وجود دارد؟ یا آیا تمام چگالی های انرژی منفی از نظر اثرات انحنا بر فضا-زمان تصور می شوند؟اثر کاسیمیر
هنگامی که دو صفحه وجود دارد ، که در محیطی که دارای چگالی انرژی 0 باشد ، بسیار نزدیک قرار می گیرند ، طول موج های احتمالی موجود در بین صفحات محدود می شود. این منجر به طول موج کمتری از امواج الکترومغناطیسی می شود ، در مقایسه با آنچه در محیط اطراف وجود دارد. این باعث تراکم انرژی کمتر از 0 می شود که در اصل منفی است.
از ترمودینامیک بگم
فشار ترمودینامیکی مربوط به کار انجام شده در تغییر حجم است. با فرض یک تغییر آدیاباتیک ، تغییر در انرژی داخلی سیستم توسط کار انجام شده بر روی آن انجام می شود:$ dU = \delta W = PdV$واگر یک حجم از گاز ایده آل را بگیرید و اجازه دهید با dV منبسط شود ، در اطراف کار می کند و انرژی داخلی کاهش می یابد. این فشار معمول (مثبت) است.
اما انرژی تاریکی را در نظر بگیرید که به اعتقاد ما جهان را فرا گرفته است. اگر مقداری از حجم خلا را بگیریم و بگذاریم توسط dV گسترش یابد ، انرژی داخلی بالا می رود. این ممکن است عجیب به نظر برسد ، اما افزایش می یابد زیرا تراکم انرژی تاریک در همه جا ثابت است بنابراین حجم بیشتری دارای انرژی تاریک بیشتری است. به هر حال ، اگر با افزایش حجم ، انرژی داخلی سیستم ما بالا رود ، ما باید روی آن کار کرده باشیم ، یعنی علامت PdV منفی است. از آنجا که علامت dV مثبت است ، زیرا حجم افزایش می یابد ، نتیجه می گیریم که علامت P باید منفی باشد ، یعنی انرژی تاریک فشار منفی دارد.
انرژی تاریک از نظر $ E = mc^2$معادل جرم منفی نیست. چگالی انرژی مثبت است. دلیل اینکه فشار منفی را نشان می دهد به دلیل معادله حالت آن است و نه به نوعی انرژی منفی.
هر شی الاستیک تحت کشش فشار منفی دارد. حباب های صابون دارای کشش سطحی هستند که برابر با فشار منفی در ابعاد پایین تر است.
اگر انرژی تاریک ناشی از نوسانات خلا میدان های کوانتومی است ، پس چرا نوسانات خلا به جای مثبت باعث فشار منفی می شوند؟
فرض کنید چگالی انرژی خلامثبت باشد. این به مقدار کل فضا بستگی ندارد ، بنابراین هرچه فضای بیشتری داشته باشید ، انرژی کل بیشتری نیز وجود دارد. یعنی بصورت شهودی برای گسترش فضا کار لازم است ، بنابراین خلا فشار منفی را به همراه دارد. این دقیقاً برعکس نحوه کار شما در هنگام گسترش گاز است ، بنابراین گازها فشار مثبت دارند.
یک روش رسمی تر برای بیان این است که انرژی خلأ طبق تعریف لورنتس ثابت نیست ، بنابراین تنها گزینه این است که متناسب با معیار مینکوفسکی باشد $ \eta^{\mu\nu}$. بنابراین باید یک علامت نسبی بین component زمانی (انرژی) وcomponent فضایی (فشار) داشته باشد.
ایا فشار منفی داریم
فشار ، نیرویی (جهت دار به بیرون) طبیعی برای هر منطقه است. این تعریف به طور طبیعی متناسب با فشار هیدرواستاتیک است ، به عنوان مثال در گازها و مایعات. در رسانه های ایده آل ، این نوع فشار هرگز منفی نیست.
در [جهانواقعی ، این لزوما درست نیست. بارزترین مثال در مرز تقریباً هر مایع رخ می دهد: در آنجا فشار منفی روی مولکول های سطح اثر می گذارد. با این حال ، هیچ کس از عبارت "فشار منفی" برای آن استفاده نمی کند. روش معمول برای فراخوانی آن کشش سطحی است. هر بار دیگر از فشارهای منفی ، که توسط نیروهای جذاب و نه دافعه در یک محیط ایجاد می شود ، به همین ترتیب رفتار می شود: آنها تنش هایی هستند.
"فشار" منفی در یک جامد چنین مثالی است: که یک ماده می تواند به عنوان مقاومت کششی نهایی استفاده کند ، با این حال ، فشار در مورد شرایط جامدات به خوبی توصیف نمی کند ، زیرا نیروهای وارد بر یک سطح لزوماً برای آن سطح طبیعی نیستند. یک مفهوم بهتر از فشار (اسکالر) ، تنسور تنش است که می تواند جهت این نیرو و تغییر آن را بسته به جهت گیری سطح روی آن اعمال کند.
معادله حالت Mie – Gruneisen برای مواد جامد یک مدل است که ترکیبی از اجزای فشار حرارتی و اجزای "سرد" فشار در جایی است که فشار دوم حاصل می شود ترمودینامیکی از یک مدل بالقوه بین مولکولی. فرم دار$ p = p_T(\rho_0,T) + p_c(\rho_0,\chi)$ جایی که T دما است ، $\chi=1-\rho_0/\rho $چگالی اولیه است ، و χ می تواند منفی باشد که مربوط به نادرستی است.
تانسور تنش-انرژی که با استفاده از نسبیت عام شامل سه توسط سه ماتریس که فشار دلالت و استرس است. مشخص نیست اگر مواردی را که از یک جهت تحت کشش هستند و در جهت دیگر فشار را فشار مثبت یا منفی می دانید ، اما اگر ماتریس منفی باشد ، به این معنی که جسم از هر جهت تا حدی جدا می شود ، پس تحت فشار منفی. اگر عدد منفی چند برابر ماتریس هویت باشد ، آنقدر تحت فشار منفی است.
فشار مطلق یک مایع نیز می تواند منفی باشد و اغلب در مشکلات توربو ماشین آلات است. یک حجم آب را در فشار جوی در نظر بگیرید که از آن خارج می شوید و از طریق ونتور وارد می شوید. فشار رکود بدین ترتیب استpatm، و فشار در ونتوری خواهد بود:$p_{atm} - .5 \rho U^2 $
مثال بعدی در برنولی $ P_{{1}}+1/2\,{\rho v_{{1}}}^{2}+\rho {\it gy}_{{1}}=P_{2}+1/2\,{\rho v
_{{2}}}^{2}+\rho {\it gy}_{{2}}$ فرض کرده معادله زیر داشته باشیم $P_{2}=P_{{1}}+1/2\,{\rho
v_{{1}}}^{2}+\rho {\it gy}_{{1}}
-1/2\,{\rho v_{{2}}}^{2}-\rho {\it gy}_{{2}} $3
آیا ممکن است فشار P2 کمتر یا برابر با صفر باشد؟
در این معادله ، بله. معادله برنولی در اصل یک تعادل انرژی برای یک سیال در دو نقطه است.
و اگر چنین است ، معنای آن چیست؟شما می توانید فشار گیج را اندازه گیری کنید ، یا ممکن است فشار دلخواهی را به عنوان 0 تعریف کنید. در واقع برای معادله برنولی مسئله مهمی نیست. زیرا این اختلاف فشار است که پتانسیل سیستم را در اثر فشار تعیین می کند.
بنابراین ، مثلاً ، فشار منفی در این معادله چه چیزی را نشان می دهد؟چیز خاصی نیست. این ممکن است نشان دهد که آنها باید مقیاس متفاوتی را برای فشار انتخاب می کردند تا از این کار جلوگیری کنند. میدانیم علاوه بر این که پتانسیل ناشی از فشار در نقطه 2 نسبت به نقطه 1 کمتر است.و معنی فشار تو این معادله هست $ \Delta P = -\frac{\rho \Delta(v^2)}{2} - \rho g \Delta z$
تصویر

نمایه کاربر
XIV

عضویت : جمعه ۱۳۹۸/۹/۱۵ - ۲۱:۱۸


پست: 134

سپاس: 15

Re: جرم منفی؟

پست توسط XIV »

سلام دوستان! در ویکی پدیای انگلیسی خواندم از آنجایی که جرم گرانشی فعال و جرم گرانشی منفعل و جرم اینرسی هم ارز هستند، جرم منفی می تواند هم زمان شامل جرم گرانشی منفی و جرم اینرسی منفی باشد. با توجه به این مطلب اگر دو جرم مثبت داشته باشیم، از نظر گرانشی یکدیگر را جذب می کنند. اگر دو جرم منفی داشته باشیم، از نظر گرانشی همدیگر را دفع می کنند. اما اگر یک جرم منفی و یک جرم مثبت داشته باشیم، جرم منفی جرم مثبت را دفع و جرم مثبت جرم منفی را جذب می کند و اگر بزرگی جرم منفی و جرم مثبت برابر باشد این تعقیب و گریز تا ابد ادامه می یابد! https://en.wikipedia.org/wiki/Negative_mass اما در مجلۀ علمی ایلیاد که سردبیر آن آقای اشکان عارفی است نوشته شده که جرم منفی اگر کنار جرم مثبت قرار گیرد چون میدان گرانشی اش منفی است به بیرون پرتاب می شود و بشقاب پرنده ها اینجوری کار می کنند و این نیرو همان انرژی تاریک است! https://iliadmag.com/fa/magazine/scienc ... 9%81%DB%8C به نظرم خودم سخن ویکی پدیای انگلیسی که ارجاعات خوبی دارد معتبرتر است. دوستان لطفاً راهنمایی ام کنید!

نمایه کاربر
XIV

عضویت : جمعه ۱۳۹۸/۹/۱۵ - ۲۱:۱۸


پست: 134

سپاس: 15

Re: جرم منفی؟

پست توسط XIV »

XIV نوشته شده:
یک‌شنبه ۱۳۹۹/۱۱/۵ - ۱۱:۲۷
سلام دوستان! در ویکی پدیای انگلیسی خواندم از آنجایی که جرم گرانشی فعال و جرم گرانشی منفعل و جرم اینرسی هم ارز هستند، جرم منفی می تواند هم زمان شامل جرم گرانشی منفی و جرم اینرسی منفی باشد. با توجه به این مطلب اگر دو جرم مثبت داشته باشیم، از نظر گرانشی یکدیگر را جذب می کنند. اگر دو جرم منفی داشته باشیم، از نظر گرانشی همدیگر را دفع می کنند. اما اگر یک جرم منفی و یک جرم مثبت داشته باشیم، جرم منفی جرم مثبت را دفع و جرم مثبت جرم منفی را جذب می کند و اگر بزرگی جرم منفی و جرم مثبت برابر باشد این تعقیب و گریز تا ابد ادامه می یابد! https://en.wikipedia.org/wiki/Negative_mass اما در مجلۀ علمی ایلیاد که سردبیر آن آقای اشکان عارفی است نوشته شده که جرم منفی اگر کنار جرم مثبت قرار گیرد چون میدان گرانشی اش منفی است به بیرون پرتاب می شود و بشقاب پرنده ها اینجوری کار می کنند و این نیرو همان انرژی تاریک است! https://iliadmag.com/fa/magazine/scienc ... 9%81%DB%8C به نظرم خودم سخن ویکی پدیای انگلیسی که ارجاعات خوبی دارد معتبرتر است. دوستان لطفاً راهنمایی ام کنید!
کسی به این پرسش پاسخی نداد، انگار این پرسش منتظر بود تا داود بهش پاسخ بده! :) :)

Paradoxy

عضویت : دوشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۲۲ - ۲۲:۱۷


پست: 2211

سپاس: 1011

Re: جرم منفی؟

پست توسط Paradoxy »

من خودم چیزی بارم نیست، میرم از ویکی پدیا میخونم جواب میدم، انتظارایی دارن بعضی از کاربرا از من smile139
در حدی که من سوادم میرسه جرم منفی جام مقدس فیزیکه، اگه بتونیم بهش دست پیدا کنیم، کارای خیلی عجیب غریبی مثل سفر در زمان میتونیم انجام بدیم. برای همین خیلیا (از جمله خود من) فکر میکنند جرم منفی وجود خارجی نداره و هر صحبتی در موردش میشه تئوری پردازیه صرفه. در هر صورت جرم منفی میتونه خواص انرژی تاریک رو از خودش نشون بده، چون انرژی تاریک هم دقیقا برعکس گرانش داره عمل میکنه و اشیاء رو از هم دور میکنه. منتهی سوالی که پیش میاد، اینه که آیا اصلا انرژی تاریک وجود داره که حالا بیایم بچسبونیمش به جرم منفی؟
این که جرم منفی، صرفا یک تئوری محضه، این اجازه رو به فیزیکدان ها میده که مدل هتی مختلفی براش بسازن و نظارت مختلفی بدن. دیدن نظرات متناقض در موردش عجیب نیست.ولی تا جایی که من خوندم، گفته هایی که از ویکی پدیا نقل کردید مورد قبول عموم جامعه فیزیکه

نمایه کاربر
ماشین زمان

عضویت : دوشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۸ - ۲۱:۵۳


پست: 42

سپاس: 6

Re: جرم منفی؟

پست توسط ماشین زمان »

XIV نوشته شده:
پنج‌شنبه ۱۳۹۹/۱۱/۹ - ۲۱:۳۱
XIV نوشته شده:
یک‌شنبه ۱۳۹۹/۱۱/۵ - ۱۱:۲۷
سلام دوستان! در ویکی پدیای انگلیسی خواندم از آنجایی که جرم گرانشی فعال و جرم گرانشی منفعل و جرم اینرسی هم ارز هستند، جرم منفی می تواند هم زمان شامل جرم گرانشی منفی و جرم اینرسی منفی باشد. با توجه به این مطلب اگر دو جرم مثبت داشته باشیم، از نظر گرانشی یکدیگر را جذب می کنند. اگر دو جرم منفی داشته باشیم، از نظر گرانشی همدیگر را دفع می کنند. اما اگر یک جرم منفی و یک جرم مثبت داشته باشیم، جرم منفی جرم مثبت را دفع و جرم مثبت جرم منفی را جذب می کند و اگر بزرگی جرم منفی و جرم مثبت برابر باشد این تعقیب و گریز تا ابد ادامه می یابد! https://en.wikipedia.org/wiki/Negative_mass اما در مجلۀ علمی ایلیاد که سردبیر آن آقای اشکان عارفی است نوشته شده که جرم منفی اگر کنار جرم مثبت قرار گیرد چون میدان گرانشی اش منفی است به بیرون پرتاب می شود و بشقاب پرنده ها اینجوری کار می کنند و این نیرو همان انرژی تاریک است! https://iliadmag.com/fa/magazine/scienc ... 9%81%DB%8C به نظرم خودم سخن ویکی پدیای انگلیسی که ارجاعات خوبی دارد معتبرتر است. دوستان لطفاً راهنمایی ام کنید!
کسی به این پرسش پاسخی نداد، انگار این پرسش منتظر بود تا داود بهش پاسخ بده! :) :)
smile028 ببخشید! می شه بگین جرم منفعل گرانشی و فعال چه طوری هم ارز هستند؟ کسی که اصل هم ارزی اینشتین رو خوب درک کرده باشه می دونه که جرم لختی با _ تأکید می کنم _ «جرم گرانشی منفعل» هم ارزه! البته می دونم... تمایز ساختن جرم گرانشی به جرم منفعل و فعال درست به نظر نمی رسه؛ همانطور که قبلاً تمایز جرم لختی با جرم گرانشی ضروری نبود و اون دوتا رو با هم هم ارز می گرفتن اما دلیل موجهی براش نداشتند؛ تا اینکه اینشتین با یه آزمایش ذهنی ساده هم ارزی جرم لختی و گرانشی رو ثابت کرد.حالا برای هم ارزی جرم گرانشی منفعل و فعال چه توضیح موجهی وجود داره؟
smile028 برای تمام زمان های آینده فقط می گم «بزودی»!

نمایه کاربر
XIV

عضویت : جمعه ۱۳۹۸/۹/۱۵ - ۲۱:۱۸


پست: 134

سپاس: 15

Re: جرم منفی؟

پست توسط XIV »

ماشین زمان نوشته شده:
جمعه ۱۳۹۹/۱۱/۱۰ - ۲۰:۳۳
XIV نوشته شده:
پنج‌شنبه ۱۳۹۹/۱۱/۹ - ۲۱:۳۱
XIV نوشته شده:
یک‌شنبه ۱۳۹۹/۱۱/۵ - ۱۱:۲۷
سلام دوستان! در ویکی پدیای انگلیسی خواندم از آنجایی که جرم گرانشی فعال و جرم گرانشی منفعل و جرم اینرسی هم ارز هستند، جرم منفی می تواند هم زمان شامل جرم گرانشی منفی و جرم اینرسی منفی باشد. با توجه به این مطلب اگر دو جرم مثبت داشته باشیم، از نظر گرانشی یکدیگر را جذب می کنند. اگر دو جرم منفی داشته باشیم، از نظر گرانشی همدیگر را دفع می کنند. اما اگر یک جرم منفی و یک جرم مثبت داشته باشیم، جرم منفی جرم مثبت را دفع و جرم مثبت جرم منفی را جذب می کند و اگر بزرگی جرم منفی و جرم مثبت برابر باشد این تعقیب و گریز تا ابد ادامه می یابد! https://en.wikipedia.org/wiki/Negative_mass اما در مجلۀ علمی ایلیاد که سردبیر آن آقای اشکان عارفی است نوشته شده که جرم منفی اگر کنار جرم مثبت قرار گیرد چون میدان گرانشی اش منفی است به بیرون پرتاب می شود و بشقاب پرنده ها اینجوری کار می کنند و این نیرو همان انرژی تاریک است! https://iliadmag.com/fa/magazine/scienc ... 9%81%DB%8C به نظرم خودم سخن ویکی پدیای انگلیسی که ارجاعات خوبی دارد معتبرتر است. دوستان لطفاً راهنمایی ام کنید!
کسی به این پرسش پاسخی نداد، انگار این پرسش منتظر بود تا داود بهش پاسخ بده! :) :)
smile028 ببخشید! می شه بگین جرم منفعل گرانشی و فعال چه طوری هم ارز هستند؟ کسی که اصل هم ارزی اینشتین رو خوب درک کرده باشه می دونه که جرم لختی با _ تأکید می کنم _ «جرم گرانشی منفعل» هم ارزه! البته می دونم... تمایز ساختن جرم گرانشی به جرم منفعل و فعال درست به نظر نمی رسه؛ همانطور که قبلاً تمایز جرم لختی با جرم گرانشی ضروری نبود و اون دوتا رو با هم هم ارز می گرفتن اما دلیل موجهی براش نداشتند؛ تا اینکه اینشتین با یه آزمایش ذهنی ساده هم ارزی جرم لختی و گرانشی رو ثابت کرد.حالا برای هم ارزی جرم گرانشی منفعل و فعال چه توضیح موجهی وجود داره؟
به این لینک مراجعه کنید https://en.wikipedia.org/wiki/Mass#:~:t ... ram%20(kg). همون اوایل سه نوع جِرم رو توضیح داده.

نمایه کاربر
ماشین زمان

عضویت : دوشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۸ - ۲۱:۵۳


پست: 42

سپاس: 6

Re: جرم منفی؟

پست توسط ماشین زمان »

XIV نوشته شده:
شنبه ۱۳۹۹/۱۱/۱۱ - ۰۱:۳۲
به این لینک مراجعه کنید https://en.wikipedia.org/wiki/Mass#:~:t ... ram%20(kg). همون اوایل سه نوع جِرم رو توضیح داده.
smile028 مراجعه کردم. اطلاعات خوبی توش داشت ولی هنوز هم پرسش من مطرحه و این لینک پاسخی بهش ارائه نداده...
smile028 برای تمام زمان های آینده فقط می گم «بزودی»!

ارسال پست