کلادیستیک

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
Alborz Omidi sh

نام: البرز امیدی شاه آباد

عضویت : یک‌شنبه ۱۴۰۰/۶/۱۴ - ۱۴:۰۲


پست: 102

سپاس: 39

جنسیت:

کلادیستیک

پست توسط Alborz Omidi sh »

سلسله یا کینگدوم : بالاترین رتبه را دارد. کارول لینه در ابتدا فقط دو سلسله شناسایی کرد که آنها گیاهان و جانوران بودند. باکتری ها و آغازیان و قارچ ها به همراه جلبک ها و بسیاری از ارگانیسم های تک سلولی در قرن نوزدهم و بیستم کشف شدند.

شاخه یا فیلوم : حیوانات از شاخه های مختلف به وسیله سیر تکاملی جنین شناسی و ماهیت حفرات بدن و دیگر جنبه‌های بنیادی نرم بدن آنها شناخته می شود.

رده یا کلاس : طنابداران شامل مهره داران هم می شوند مانند ماهی ها و دوزیستان. این گروه پوشش پوستی مشخصی دارند برای مثال مو در پستانداران و پر در پرندگان.

راسته یا ارده : که در آن پستانداران متعلق به راسته های مختلف دارای مشخصات اسکلتی و نظم دندان های متفاوت هستند.

تیره یا فامیلی : که همان خانواده است برخی از خصوصیات خاص اسکلتی تیره های مختلف گوشتخواران را از هم متمایز می سازد مانند ترتیب استخوان های پا و شواهد ژنتیکی که نشان می دهد فک ها و شیرهای دریایی نیز از راسته گوشتخواران میباشند.

سرده یا جینوس : نام سرده نوعی ابتدایی از ارگانیسمی اندامگان را تعیین می کند خرده گربه سانان نه تنها در اندازه بلکه در دیگر خصوصیات ظریف تر با هم متفاوت هستند برای مثال یوزپلنگها برخلاف دیگر گربه‌سانان نمی توانند چنگال‌های خود را جمع کنند.

گونه یا اسپیس : تنها رتبه در نظام لینه است که می‌تواند به طور عینی تعریف شود و در تعریف آن می‌توان گفت گروهی از اندامگان که می‌توانند بدون تولید مثل با دیگران، میان خود تولید مثل کنند

بر اساس روش شاخه بندی که برپایی آتش را به با اجداد عمل می‌کند برخی خصوصیات پرندگان و خزندگان نیز شبیه هم است بعضی نمودار ها نشان می دهند که هر خصوصیت جدید به نقطه برمی‌گردد که انشعاب و جدایی از گروه چپ در آن صورت گرفته است در نموداری که در کتاب مشاهده می کنید پرندگان در ابتدا منشعب می شوند و پس از آنها دایناسورهای شکارچی ۲ پا و به همین ترتیب ادامه می یابد


نویسنده: البرز امیدی شاه آباد ✍️
پژوهشگر زیست شناسی تکاملی 🦖

ارسال پست