خورشید چه رنگی است؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesami رهام حسامی

محل اقامت: فعلا تهران

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 1627

سپاس: 3160

جنسیت:

تماس:

خورشید چه رنگی است؟

پست توسط rohamjpl »

رنگ خورشید سفید است. خورشید همه رنگ های رنگین کمان را کم و بیش یکنواخت ساطع می کند و در فیزیک به این ترکیب «سفید» می گوییم. به همین دلیل است که ما می‌توانیم رنگ‌های بسیار متفاوتی را در دنیای طبیعی زیر نور خورشید ببینیم. اگر نور خورشید کاملاً سبز بود، همه چیز بیرون سبز یا تاریک به نظر می رسید. ما می توانیم قرمزی گل رز و آبی بال پروانه را در زیر نور خورشید ببینیم زیرا نور خورشید دارای نور قرمز و آبی است. برای همه رنگ های دیگر هم همینطور است. هنگامی که یک مهندس لامپ لامپی را طراحی می کند که قرار است از خورشید تقلید کند و بنابراین نور طبیعی را ارائه دهد، یک لامپ سفید طراحی می کند نه یک لامپ زرد. این واقعیت که شما تمام رنگ های اساسی را در رنگین کمان می بینید (که نور خورشید توسط غبار شکافته می شود) و هیچ رنگی وجود ندارد، دلیل مستقیمی بر سفید بودن نور خورشید است.
خورشید تمام رنگ های نور مرئی را ساطع می کند و در واقع تمام فرکانس های امواج الکترومغناطیسی به جز پرتوهای گاما را ساطع می کند. این شامل امواج رادیویی، امواج مایکروویو، امواج مادون قرمز، نور مرئی، امواج ماوراء بنفش و اشعه ایکس است. خورشید همه این رنگ ها را ساطع می کند زیرا یک جسم حرارتی است و از طریق فرآیند تابش حرارتی نور ساطع می کند. درست مانند یک ذغال داغ یا یک عنصر اجاق برقی که می درخشد، خورشید به دلیل دمای آن در همه رنگ ها می درخشد. به همین دلیل است که لامپ‌های رشته‌ای نوری را منتشر می‌کنند که به خوبی نور خورشید را تقلید می‌کند: آنها حاوی رشته‌های فلزی هستند که تا زمانی که به همان روشی که خورشید می‌درخشد گرم می‌شوند.
ممکن است وسوسه انگیز باشد که محتوای رنگی نور خورشید را بررسی کنیم و روشن ترین رنگ (فرکانس اوج) را به عنوان رنگ واقعی خورشید شناسایی کنیم. مشکل این رویکرد این است که فرکانس پیک معنای مشخصی ندارد. فرکانس پیک بسته به اینکه شما در فضای فرکانسی یا در فضای طول موج هستید متفاوت است، همانطور که در تصاویر زیر نشان داده شده است. در فضای طول موج، نور خورشید در بنفش به اوج می رسد. در فضای فرکانس، نور خورشید در مادون قرمز به اوج می رسد. کدام درست است؟ هر دو حق دارند. آنها فقط دو روش متفاوت اما کاملا معتبر برای اندازه گیری محتوای رنگ هستند. و این به ما نشان می دهد که چرا دادن معنای خاص به فرکانس اوج بی معنی است. علاوه بر این، ستاره شناسان دوست دارند خورشید را به عنوان یک جسم سیاه کامل مدل کنند، که اینطور نیست. طبق مدل جسم سیاه طول موج-فضا، خورشید در رنگ سبز به اوج می رسد! وقتی ستاره شناسان می گویند خورشید سبز است، منظور آنها این است که مدل غیر دقیق آنها از نظر طول موج در رنگ سبز به اوج می رسد. متاسفانه "خورشید سبز است!" عناوین هیجان‌انگیزتر از این است که «خورشید سفید است و اگر جسم سیاه کاملی بود و در فضای طول موج اندازه‌گیری کنید، اوج آن سبز است». اگرچه نه چندان هیجان انگیز، اما حقیقت نهایی این است: خورشید سفید است. طیف آن در بنفش در فضای طول موج، در مادون قرمز در فضای فرکانس، و در سبز با توجه به تقریب جسم سیاه طول موج-فضا به اوج می رسد.
تصویر
توجه داشته باشید که نمودارهای زیر نور خورشید را همانطور که در فضا قبل از ورود به جو زمین اندازه گیری می شود نشان می دهد (داده های طیف مرجع زمینی ASTM). این محتوای رنگ واقعی خورشید است. نور خورشیدی که ما در سطح زمین تجربه می کنیم توسط جو فیلتر شده است و کمی متفاوت است. جو بیشتر از رنگ های دیگر آبی و بنفش پراکنده می شود. در نتیجه نور مستقیم خورشید روی سطح زمین کمی قرمزتر از نور خورشید در فضا است. در حوالی طلوع و غروب خورشید، زمانی که نور خورشید بسیار بیشتر از حد معمول از جو عبور می کند، نور خورشید روی سطح زمین حتی قرمزتر می شود. اما خود خورشید سفید است.
طیف خورشیدی در فضا به عنوان تابعی از طول موجhope I help you understand the question. Roham Hesami smile072 smile261 smile260 رهام حسامی ترم پنجم مهندسی هوافضا
تصویر

ارسال پست