دیدن اجسام، بازتاب یا نور عبوری؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
پرتابه

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۹۳/۱/۱۷ - ۱۶:۵۵


پست: 50

سپاس: 5

دیدن اجسام، بازتاب یا نور عبوری؟

پست توسط پرتابه »

سلام
معمولا گفته میشه که اجسام رو با نوری میبینم که از اون ها به چشم ما بازتاب میشه...مثلا اگه از جسمی نور سبز بازتاب بشه اون جسم رو سبز میبینیم...ولی جایی خوندم که با نور عبوری از اجسام هم میشه اون ها رو دید...منظورش چیه؟ ینی در این حالت نور سبز از جسم بازتاب نمیشه ولی باز هم اون رو سبز میبینیم؟!

NREERN

عضویت : دوشنبه ۱۳۹۴/۱۲/۱۷ - ۱۹:۵۵


پست: 94

سپاس: 15

جنسیت:

Re: دیدن اجسام، بازتاب یا نور عبوری؟

پست توسط NREERN »

مثلا اگر یک جسم کدر نوری بازتاب نکنه همچنان قابل مشاهده است، چون نوری که چشم از اطراف اون جسم کدر دریافت میکنه متفاوته با نوری که از جسم کدر عبور میکنه و به چشم میرسه.

نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 3286

سپاس: 5494

جنسیت:

تماس:

Re: دیدن اجسام، بازتاب یا نور عبوری؟

پست توسط rohamavation »

بیشتر از اینکه جسم‌ها نور رو بازتاب بدن و ما ازشون بخوایم چشمامون بیشتر به نوری حساسه که از جسم‌ها عبور می‌کنه تا نوری که ازشون بازتاب میشه. یه موضوع به اسم "پراکندگی نور" داریم که بهمون میگه چطور نور در محیط پخش میشه. وقتی نور مستقیم از یه جسم عبور میکنه و به چشم‌هامون میخوره این پدیده رخ می‌ده. به عبارت دیگه نور توی جسم عبور کرده و با تغییر سرعت و جهت به چشم‌هامون می‌رسه.
با این حرکت ممکنه رنگ اشیا تغییر کنه. برای مثال اگه نور سفید از یه جسم عبور کنه اجزای مختلف طیف نور با اندازه‌های مختلف پراکنده میشن و به چشم‌هامون می‌رسن. به همین دلیل ممکنه اشیا رو با رنگها و جزئیات مختلف نسبت به زمانی که نور ازشون بازتاب میشه ببینیم.
"دیگه اینقدر جسما نورو بازتاب نکنن چشما ما بیشتر به نوری حساسه که ازشون رد میشه تا نوری که از جسما برمیگرده. یه حرکتی به اسم پراکندگی نور داریم که بهمون نشون می‌ده چطور نور توی محیط پخش میشه. وقتی نور مستقیم از یه جسم رد میشه و به چشمامون میخوره این پدیده اتفاق می‌افته. به عبارت دیگه نور توی جسم رد میشه و با تغییر سرعت و جهت به چشمامون می‌رسه.
این حرکت باعث میشه رنگ اشیا تغییر کنه. برای مثال اگه نور سفید از یه جسم رد بشه اجزای مختلف طیف نور با اندازه‌های مختلف پخش میشن و به چشمامون می‌رسن. از همین رو ممکنه اشیا رو با رنگها و جزئیات مختلف نسبت به زمانی که نور ازشون بازتاب میشهش ببینیم.
تصویر

نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 3286

سپاس: 5494

جنسیت:

تماس:

Re: دیدن اجسام، بازتاب یا نور عبوری؟

پست توسط rohamavation »

مثلاً اگر یک جسم نور سفید را بازتاب دهد و سایر اجزاء را جذب کند ما آن را سفید می‌بینیم. اگر جسم نور قرمز را بازتاب بده و سایر اجزاء را جذب کنه اونو را قرمز می‌بینیم.
در مورد سوال شما درباره اینکه آیا رنگ واقعی یک جسم همان رنگیه که ما می‌بینیم یا نه باید بگم رنگ واقعی جسم معمولاً به رنگی اشاره داره که نور خاصی را جذب میکنه و مابقی را بازتاب یا انعکاس میده. اما رنگی که ما میبینیم تحت تأثیر عوامل دیگریهم هستش مانند نور محیط ظروف نوری و ویژگی‌های چشمامون بپس رنگی که ما میبینیم ممکنه تا حدی از رنگ واقعی جسم متفاوت باشه.اجسامی که به نظر میان سیاه خوب فکر میکنم که توانایی زیادی در بازتاب نور ندارن و بیشترین قسمت از نور به آن‌ها جذب میشه در فیزیک این اجسامو جاذب نور میگیم. رنگ واقعی این اجسام در واقع نمیتونه سیاه باشه اما به دلیل اینکه این اجسام تقریباً هیچ نوری را بازتاب نمی‌کنن برای مشاهده شون به صورت سیاه دراومدن
بسیاری از اجسام سیاه مانند سطوح مات یا مواد جاذب نور با قابلیت بازتاب پایین به دلیل ویژگی‌های ساختاری و موادی که از آن‌ها ساخته شدن به نظر سیاه میان. این ساختارها و مواد میتونن نور را در داخل خود جذب کرده و بازتاب کمی از آن به بیرون برگردونن. در نتیجه چشم انسان بیشتر نوری را از آن‌ها دریافت نمیکن و آنها به نظر سیاه میان
در نتیجه رنگ واقعی این اجسام ممکنه متفاوت از رنگی باشه که ما به علت توانایی بازتاب نور کم ازشون میبینیم
رنگ واقعی یک جسم توسط طیف نوری که جسم جذب بازتاب یا منعکس میشن تعیین میشه طیف نور شامل مختلف امواج elecromagnetic spectrum هستش بهش طیف نور میگیم از جمله نور قرمز نارنجی زرد سبز آبی آبی فیروزه‌ای و بنفش.
وقتی نور به یک جسم می‌خورد چه از منابع نور مصنوعی چه از نور خورشید بعضی از امواج نور جذب میشن و بعضی بازتاب یا انعکاس میابن. رنگی که ما از یک جسم می‌بینیم در واقع نتیجه ترکیب امواج نوری است که از جسم جذب شده و از آن بازتاب یا انعکاس پیدا کردن.
اگر یک جسم به طور کامل نور را جذب کند و هیچ نوری را بازتاب یا انعکاس نده اون جسم به رنگ سیاهه. اگر یک جسم تمام امواج نور را بازتاب کنه خوب جسم به رنگ سفیده دیگه
در جسم‌های دیگه ممکنه فقط بخشی از طیف نور را جذب یا بازتاب کنن. مثالا اگر یک جسم فقط نور قرمز را جذب کنه و سایر امواج را بازتاب بده اون جسم به رنگ قرمزه.
پس رنگ واقعی یک جسم به نوع و مقدار امواج نوری که جذب یا بازتاب می‌شوند بستگی داره
تصویر

ارسال پست