خيلي خيلي مهم ... شايد اكتشافي بزرگ!!!

مدیران انجمن: parse, javad123javad

كله

پست توسط كله »

من فكر مي كنم شما با نيروي ارشميدس آشنا نيستيد. اون نيرويي كه به بشكه شتاب مي ده نيروي ارشميدسه كه ناشي از اختلاف فشار بين سر وته بشكه است نه اختلاف فشار داخل و خارج آن. بنابر اين در سطح زمين { كه اختلاف فشار سر و ته بشكه ناچيز است} نيروي ارشميدس ناچيز بوده و بشكه از جاي خود تكان نخواهد خورد!

كله

پست توسط كله »

فكر كنم شما با نيروي ارشميدس آشنا نيستي!
اين نيرو ناشي از ختلاف فشار سر و ته بشكه است نه داخل و خارج آن.
پس بشكه اي كه روي زمين قرار دارد مستقل از اينكه توش خلا باشه يش نباشه هيچ وقت پرواز نميكنه!!!!!!!!!!!
{نيرويي كه تو آب وارد ميشه به خاطر چگالي زياد آب و در نتيجه اختلاف فشار زياده}

مسعود ج

پست توسط مسعود ج »

بگذاريد يه جمع بندي كنيم!
با نيروي ارشميدس كه مسلما نمي شه براي فشار هوا اين نيرو خيلي نا چيزه!
بگذاريد بر گرديم به بحث بادكنك داريم چيزي رو مي سازيم كه چگاليش كمتر از هوا باشه تا بره بالا براي كم كردن چگالي از خلا نسبي كمك مي گيريم مشكل اصلي اينجاست كه فشار هوا احتمالا ظرف خلا نسبي ما رو مچاله مي كنه و اگه بخواهيم از مثلا فولاد استفاده كنيم انقدر سنگين مي شه كه ديگه چگالي مجموع ظرف و فضاي توش از چگالي هوا بيشتر ميشه! پس موضوع منتفيه!
فقط يه راه ميمونه نانو تكنولوژي برامون چيزي به استحكام فولاد و به سبكيه يك بادكنك معمولي بسازه!
پس حالا نانويي هاش بيان جلو بگن ميشه يا نه!

(مكتشف عزيز در خيلي موارد منم فكر مي كنم كه چيز واقعا جالبي پيدا كردم اما بعد مي بينم كه به يه سري چيز هاي كوچولو دقت نكردم!)

مكتشف

پست توسط مكتشف »

اصلا نيازي به نانو نيست!!! اگه صفحه اول رو خوب خونده باشيد مي دونيد كه اگر بتونيم خلا ايجاد كنيم (در يك متر مربع) قادر به حمل 100 تن مي شيم
مگه محفظه فولادي چقدر وزنشه؟!!!

حالا خلا نشد فشار كم ... نصف فشار موجود در سطح دريا كه باز نياز به 50 تن داريم تا محفظه رو نگه داريم تا به فضا پرتاب نشه!!!!

محفظه خيلي سنگين باشه 200 كيلو 300 كيلو 400 كيلو بيشتر كه نمي شه!!! اصلا يك تن ... فشار كم هم اگه فرض كنيم 49تن مي مونه ...

اين معنيش اينه كه محفظه مون رو يا با وصل يك وزنه 49تني نگه مي داريم ويا اينكه به فضا پرتاب خواهد شد

پويا-باقري

پست توسط پويا-باقري »

مكتشف عزيز مي شه يه بار ديگه كلا ايده ات را شسته رفته بگي!
مگه اين نيرويي كه ازش صحبت مي كني همين نيس كه بالون رو تو هوانگه مي داره و تيوپ روي آب مي مونه!
يا علي

سالي

پست توسط سالي »

با سلام
فشار هوا در سطح دریا نصف فشار هوا در صد متری اب دریاست یعنی معادل 50 تن!!!
وثانیا با توجه به روش های گزاف تولید خلابه نظر روش خوبی برای حمل اجناس زیر 50 تن نمیاید.
ولی ایده ی بسیار خوبی به نظر میرسد .

مكتشف

پست توسط مكتشف »

به نام او

بله پويا جان دقيقا همان نيرويي يا به عبارتي دقيقتر همان عاملي كه تيوپ را روي اب نگه مي داره والبته تفاوت هايي با بالن دراد...

به يه مشكل اساسي بر خورديم دوستان!

ما چگالي رو را در نظر نگرفتيم! عامل بالا امدن بشكه اختلاف چگالي اش هست نه فشار ... اگر چگالي بشكه خالي در عمق صد متري بيش از چگالي اب اطراف ان باشد بالا نمي رود به همين علت هم هست كه زير دريايي قادر به رفتن به عماق دريا بدون صرف انرژي ست!

اينجا يه مطلب خيلي مهم است كه بايد تكليفش روشن بشه ...

اينكه فشار چه رابطه اي با چگالي دارد؟؟ واينكه اگر عامل بالا امدن بشكه اختلاف چگالي ست پس فشار چه نقشي در اين فرايند دارد؟

تا جايي كه من اطلاع دارم فشار با چگالي رابطه مستقيم دارد , يعني هر چه فشار بيشتر شود جرم حجمي ماده نيز افزايش مي يابد!

جرم حجمي يا چگالي هواي اطراف ما تا جايي كه من اطلاع دارم واز يه استاد فيزيك شنيدم 27كيلو گرم است (اگه نا درسته بگيد)

بنا براين در صورتيكه جرم محفظه از بيش از اين باشه يعني بيش از 27 كيلو بالا نمي ره حتي اگر درش خلا باشه!

من نا اميد نمي شم چون هنوز هم مي شه از اين ايده به نتايج مفيدي رسيد ولو اينكه اون بازده خيره كننده قبلي ديگه منتفي ست!

الان بايد ببينيم مقاوم ترين والبته سبك ترين محفظه رو كه مي توان ساخت توان تحمل چه اندازه فشار رو داره طوري كه وزن اون از 27 كمتر باشه تا بالا بره ...

اين امر بستگي به خيلي چيزها از جمله شكل محفظه , حجم , مواد تشكيل دهنده , زخامت و ميزان فشار داخل اون داره

حالا نياز به يه فيزيكدان ماهر دارم تا اين مسايل رو محاسبه واندازه گري كنه ( چون حرفه من فيزيك نيست!) تا ببينيم چقدر مي تونيم از اين ايديه بهره ببريم وايا بازده قابل ملاحظه اي داره كه ارزش كار كردن روش رو داشته باشه ...
هر كه دوست داره اعلام كنه , ايده از من محاسبه از اون ...

فرهاد0034

پست توسط فرهاد0034 »

از بحث پيرامون عملي بودن اين طرح كه بگزريم واون رو عملي بدونيم موضوع اينكه غير از اون مواردي كه گفتي يك استفاده مهمتر هم وجود داره.واون توليد انرژي با استفاده از نيروي فوق العاده زياد ظرف رو به بالا هست.البته مشكل اينجاست كه ممكن اين موضوع با اصل ثبات انرژي سازگار نباشه. چون احتمالا انرژي لازم براي خلا كردن داخل بشكه بسيار كمتر از انرژي كه ميتونيم از حركت نيرومند بشكه رو به بالا كسب كنيم.

نا معلوم

پست توسط نا معلوم »

فشار هوا با نيروي جاذبه اجرام فرق دارد 2چيز مختلفند
اگر كشفي داريد كه با ديرتر منتشر كردنش مشكلي پيش نمي ايدبا عجله در اينجاها ننويسيد و در مقالات معتبر يا پتنت patent يا ثبت اختراع(با توجه به مورد ان) بنويسيد

محمد تسليمي

پست توسط محمد تسليمي »

سلام
در جواب به آقاي مكتشف بايد بگم كه بشكه به دليل فشار هوا نيست كه به سطح آب بر ميگرده بلكه به خاطر اصل ارشميدسه
اين اصل ميگه كه هر سيال(مايع يا گاز) به هر حجمي كه درون سيال باشه نيرويي وارد ميكنه كه برابر با وزن مقدار سيالي است كه اون حجم رو پر ميكنه.
ولي در مرد كاربرد كشفتون بايد بگم كه فكر ميكنين بالن چطوري كار ميكنه؟دقيقا همينطوري كه شما ميخواين بشقاب پرنده بسازين

كردي

چگونه فشار داخل يك بالون هواشناسي كه حاوي گاز هيدروژن هست را مي توان محاسبه كرد؟

پست توسط كردي »

ازاده اكبري نوشته شده:با سلام

فشار هوا در سطح ازاد دريا برابر با يك اتمسفر يا 01/1 ضرب در 10 به توان پنج pa يا 760mmHg است و هر kg برابر با ده هزار پاسكال است

و براي بدست اوردن ارتفاع بايد داده ها رو در فرمول فشار ( P=pgh+p) قرار داد. كه در اين فرمولp اول فشار اب در عمق h است و p چگالي اب درياكه برابر با 1150kg/cm مكعب است .و g برابر با 10 است.و h مجهول مساله است.وp دومي فشار هواست.

:arrow :idea: : ID MAN [email protected]

كردي

پست توسط كردي »

چگونه فشار داخل يك بالون هواشناسي كه حاوي گاز هيدروژن هست را مي توان محاسبه كرد؟

بلابل

پست توسط بلابل »

يطبببيلبقي

مهمان

پست توسط مهمان »

شايد!!... شايدم نه!!..

مهمان

پست توسط مهمان »

جناب مكتشف عزيز تمام تلاش شما قابل ستايش هست
اما اصولي كه مطرح مي كنيد نادرست هست!!!
به طور كلي در مبحث سيالات هر سيستمي كه چگالي كمتري داشته باشه در روي سطح زمين كه جاذبه اي به اندازه g=9.8m/s2 رو داراست بالا تر از سيال چگال تر قرار ميگيره!!!
يعني اگر شما بشكه اي از جنس فولاد داشته باشيد چه در اون خلع ايجاد كرده باشيد چه نه بشكه در زير آب باقي مي مونه!!!
در مورد بادكنك هايي كه گاز هيدروژن درونشون تزريق مي شه به اين صورت هست كه چگالي كل سيستم (يعني بادكنك و گاز) كمتر از چگالي هواست به همين دليل هم اين بادكنك ها به اسمان ميروند!!! البته اگر بادكنك خالي از هوا باشه ديگه چگالي اش مثل سابق نيست!!! چگالي اش به دليل كاهش حجمش افزايش مي يابد!!!
به طور كلي اگر بتوان بالوني ساخت كه سختي فولاد رو داشته باشد و وزني معادل وزن بادكنك داشته باشد در اين صورت مي توان گفته شما رو محقق ساخت كه البته به قول يكي از دوستان بايد منتظر نانوتكنولوژي نشست تا پديده ي مورد نظر شما محقق گردد...
در ضمن اين پديده اي كه شما بهش رسيديد در علم مكانيك وجود داره و چيز تازه اي نيست!!!در واقع ساخت بالون خلا يكي از اهداف مهندسان هوا فضاست...
البته ذهنيت خلاق شما قابل تقدير هست!!!

ارسال پست