آيا می‌شود ذره‌ای سرعتش صفر باشد اما شتاب داشته باشد؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

سيلارد

محل اقامت: بندرعباس

سپاس: 2

تماس:

پست توسط سيلارد »

اون شتاب بر سرعت اون ذره نیست . . در ضمن جابجایی صفر هم به معنای سرعت صفر نیست . . بلکه به معنای کار صفر است
اين ديگه خيلي جالبه مگه فيزيك پيش دانشگاهي رو مطالعه نفرموديد؟؟؟؟؟؟؟؟
اصلا فيزيك رو بيخيال شيم ميدونيم كه هر گاه يه كسر صورتش صفر باشه اون كسر برابر صفر است و وقتي سرعت متوسط رو نسبت دلتا ايكس يه دلتا تي ( جايجايي به زمان ) معرفي ميكنيم اگر متحرك به جاي اولش برگرده يعني جابجايي صفر اون وقت شما ميگي سرعت صفر نيست
من برگشتم

narges1988

محل اقامت: Galaxy

تماس:

پست توسط narges1988 »

اين رو كه منم گفتم!
هر كس روزنه ايست به سوي خداوند، اگر اندوه ناك شود.اگر به شدت اندوه ناك شود.(مصطفي مستور)

narges1988

تماس:

پست توسط narges1988 »

راستي سيلارد لطفا دعوا راه ننداز.فقط بحث علمي !
هر كس روزنه ايست به سوي خداوند، اگر اندوه ناك شود.اگر به شدت اندوه ناك شود.(مصطفي مستور)

حسام زاده

محل اقامت: تهران

پست توسط حسام زاده »

میگم مساله پرتابه آنقدر ها هم پیچیده نیست.
اگر یک جسم را به بالا پرتاب کنید, همواره نیرویی به طرف پایین به آن وارد می شود که موجب کاهش سرعتش می شود. تا اینکه در یک لحظه سرعت صفر شده و جهت سرعت عوض می شود. مسلمه که وقتی سرعت یک جسم تغییر علامت می دهد باید از صفر عبور کند. همین تغییر سرعت موجب شتاب می شود و بنابر این شتاب لحظه ا ی در نقطه اوج که سرعت صفر است مقداری غیر صفر است.
زندگی صحنه زیبای هنرمندی ماست
هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود,
صحنه پیوسته به جاست.
خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد

مهمان

پست توسط مهمان »

4duniverse,سلام بر شما
جسمي ممكن است نسبت به يك چارچوب مرجع بدون سرعت ولي نسبت به سطح ديگري شتاب داشته باشد.
كه مساويست با شتاب داشتن چارچوب مرجع كه مساوي است با همان شتاب جسم.

نمایه کاربر
whitehole

محل اقامت: شیراز

پست توسط whitehole »

4duniverse نوشته شده:برام خيلي جالبه . كسايي كه عضو سايت هستن و به نوعي ادعا دارن نمي تونن به اي سوال پيش پا افتاده جواب بدن اما مهمان ها اره ؟؟؟!؟؟!؟؟!؟
بله همين طور كه عده اي از مهمان ها گفتن اگه توپي رو به هوا پرتاب كنيد در نقطه اوج سرعتش صفره اما شتاب گرانش زمين كه همون g- باشه به ذره اثر ميذاره !
فكر مي كنم به عرض رسانده شد كه همون مهمان اول هم من بودم كه به دليل مشكلات فني نتونستم با كاربري وارد شم.
اينجا مهم بحث كردن و تبادل نظره نه اينكه پست رو مهمان داده يا كاربر.
گفتمش نقاش را نقشي كشد از زندگي
با قلم نقش حبابي بر لب دريا كشيد...

سيلارد

تماس:

پست توسط سيلارد »

سلام به همگي
narges1988 نوشته است
راستي سيلارد لطفا دعوا راه ننداز.فقط بحث علمي !
باور بفرماييد من به هيچ وجه قصد دعوا يا اهانت به كسي را نداشته ؛ ندارم ؛ و نخواهم داشت و اگر كسي از نوشته هاي من حتي ذره اي دلگير شده من همين جا كتبا و رسما و از صميم قلب از وي پوزش مي طلبم smile124 smile124 smile124 smile124 smile124 smile124 smile124 smile124 smile124

موفق و مويد باشيد

هركس كلمه اي به من بياموزد مرا يك عمر بنده خود كرده است ( حضرت علي ع )
من برگشتم

narges1988

تماس:

پست توسط narges1988 »

اون شتاب بر سرعت اون ذره نیست . .

narges1988

تماس:

پست توسط narges1988 »

امگا گفته بودي:

من منظورم از شتاب گرانش همين بود به نظرم شتاب بر سرعت ذره نيست .
مي شه كسي كه اين سوال رو مطرح كرده دقيقا منظورش رو بگه؟
در ضمن دوستان محترم قبل از ايراد نظراتشون لطف كنن نظرات بقيه رو بخونن چون خيلي از نظرات تكراريه[/quote]

narges1988

تماس:

پست توسط narges1988 »

سيلارد جون
ناراحت نشدم
آخه حرصم مي گيره بيشتر مطالب رو كه مي خونم دعواست تا بحث علمي
ياد همكلاسيم مي افتم smile054

سيلارد

تماس:

پست توسط سيلارد »

[narges1988]
امگا گفته بودي:

من منظورم از شتاب گرانش همين بود به نظرم شتاب بر سرعت ذره نيست .
مي شه كسي كه اين سوال رو مطرح كرده دقيقا منظورش رو بگه؟
[/quote]

اگر ممكن است كمي واضح تر سوالتون رو مطرح كنيد تااگر در توانم بود كمكي كنم
متوجه منظورتون نشدم

شاد باشيد
من برگشتم

سيلارد

تماس:

پست توسط سيلارد »

بحث رو ادامه بديد داشت جالب ميشد
من برگشتم

امگا1

تماس:

پست توسط امگا1 »

سيلارد نوشته شده:
اون شتاب بر سرعت اون ذره نیست . . در ضمن جابجایی صفر هم به معنای سرعت صفر نیست . . بلکه به معنای کار صفر است
اين ديگه خيلي جالبه مگه فيزيك پيش دانشگاهي رو مطالعه نفرموديد؟؟؟؟؟؟؟؟
اصلا فيزيك رو بيخيال شيم ميدونيم كه هر گاه يه كسر صورتش صفر باشه اون كسر برابر صفر است و وقتي سرعت متوسط رو نسبت دلتا ايكس يه دلتا تي ( جايجايي به زمان ) معرفي ميكنيم اگر متحرك به جاي اولش برگرده يعني جابجايي صفر اون وقت شما ميگي سرعت صفر نيست
این دیگه چقدر بی سواده !

این ها رو تعریف کن

کار : ؟

سرعت : ؟

جابجایی : ؟

با سپاس
امگا ( ادعا کنی لحنم همینه )
بزن باران به نام هر چه خوبیست . .

تصویر
تو ذهن کوچه های آشنایی . .پر شده از پاییز تن طلایی . .
تو نیستی و وجودمو گرفته . . شاخه ی خشک پیچک تنهایی . .

omega1.blogfa.com . .

امگا1

تماس:

پست توسط امگا1 »

چند تا چیز رو لازم میدونم اینجا توضیح بدم . . .

1- سرعت صفر نداریم !

سرعت یک گزاره ی نسبی است . . . پس اگر کسی بیاید و بگوید " سرعت صفر " حرف غلطی زده است . .

و باید بگوید مثلا فلان چیز نسبت به فلان چیز سرعتش صفر است !

و گرنه ثابت ترین چیزها رو هم که در نظر بگیرن با سرعتی معادل سرعت زمین در منضومه ی شمسی در حال حرکتند .. و حتی اگر همان را هم ثابت در نظر می گرفتید باز هم جهان با سرعتی بسیار زیاد رو به گسترش است ( سرعتی مانند پرتاب شدن ترکش های حاصل از انفجار یک بمب ) البته انفجارش هم همان بیگ بنگ یا انفجار بزرگ است . . و الآ آخر . . . . .

2- شتاب یک امر لحظه ای نیست . . بلکه بین دو گزاره هست که ما شتاب را تعریف می کنیم . . .
پس شما نمی توانید هیچ نقطه ای را دارای شتاب بنامید . .حال اون نقطه می خواد سرعتش صفر باشه می خواد 1 میلیارد باشه . .

فکر کنم با نشان دادن غلط بودن سر و ته جریان . .جریان خود به خود حل شده !

با سپاس
امگا
بزن باران به نام هر چه خوبیست . .

تصویر
تو ذهن کوچه های آشنایی . .پر شده از پاییز تن طلایی . .
تو نیستی و وجودمو گرفته . . شاخه ی خشک پیچک تنهایی . .

omega1.blogfa.com . .

كاترينا

پست توسط كاترينا »

امگا1 نوشته شده:چند تا چیز رو لازم میدونم اینجا توضیح بدم . . .

1- سرعت صفر نداریم !

سرعت یک گزاره ی نسبی است . . . پس اگر کسی بیاید و بگوید " سرعت صفر " حرف غلطی زده است . .

و باید بگوید مثلا فلان چیز نسبت به فلان چیز سرعتش صفر است !

و گرنه ثابت ترین چیزها رو هم که در نظر بگیرن با سرعتی معادل سرعت زمین در منضومه ی شمسی در حال حرکتند .. و حتی اگر همان را هم ثابت در نظر می گرفتید باز هم جهان با سرعتی بسیار زیاد رو به گسترش است ( سرعتی مانند پرتاب شدن ترکش های حاصل از انفجار یک بمب ) البته انفجارش هم همان بیگ بنگ یا انفجار بزرگ است . . و الآ آخر . . . . .

2- شتاب یک امر لحظه ای نیست . . بلکه بین دو گزاره هست که ما شتاب را تعریف می کنیم . . .
پس شما نمی توانید هیچ نقطه ای را دارای شتاب بنامید . .حال اون نقطه می خواد سرعتش صفر باشه می خواد 1 میلیارد باشه . .

فکر کنم با نشان دادن غلط بودن سر و ته جریان . .جریان خود به خود حل شده !

با سپاس
امگا
گاگول خان

اين فقط از ديدگاه نسبيتي صحيح است.
پس وقتي مي گوييم سرعت يك اتوموبيل صفر است به اين معني است كه در چارچوب ساكن، سرعت نسبت به سرعت 0 سنجيده مي شود. يعني نيازي به گفتن بند دوم نيست.

اما در نسبيت خاص چارچوب ها لخت هستند. يعني با شتاب صفر حركت مي كنند. به اين ترتيب گفته ي بالايي نسبت به سرعت چارچوب در نظر گرفته مي شود. پس سرعت اتومبيل صفر است نسبت به چارچوب comoving آن.

در نسبيت عام هم لخت و نالخت بودن مطرح نيست. اين ديگر به معادلات حركت باز مي گردد كه باز سواي حركت ذرات آزمون داراي اسپين كه گشتاور اسپيني آنها مانع از صفر شدن سرعت مي گردد معادلات حركت به دو مورد نيوتوني و نسبيت خاص تحويل مي يابد.

كه البته اينها خارج از محدوده ي سواد امگا مي شود. سخن گوياي مطلب است.

ارسال پست