تشخيص زودهنگام بيماري‌ها با استفاده از فناوري نانو

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
Angel!

عضویت : چهارشنبه ۱۳۸۹/۱۲/۱۸ - ۲۱:۴۳


پست: 2552

سپاس: 1227

تشخيص زودهنگام بيماري‌ها با استفاده از فناوري نانو

پست توسط Angel! »

گروهي از محققان دانشگاه کنتاکي روش جديدي براي شناسايي يک ماده شيميايي منفرد در غلظت‌هاي بسيار پايين و با وجود آلاينده‌هاي بسيار زياد ارائه کرده‌اند. اين تحقيق در آزمايشگاه دکتر پيکژوآن گوئو واقع در مرکز سرطان Markey در دانشگاه کنتاکي انجام شده است.
اين مطالعه نشان مي‌دهد که مي‌توان از اتصال‌دهنده نانومتري phi20 DNA براي شناسايي مواد شيميايي حاوي تيواستر يا مالئاميد فعال استفاده کرد؛ اين کار با استفاده از يک آرايه رسانايي تک‌کانالي که مبتني بر سه اثر انگشت قابل مشاهده است، انجام مي‌گيرد. اين سامانه کانالي را مي‌توان توسعه داده و از آن يک ابزار حسگري شيميايي توليد کرد.
توانايي شناسايي مواد شيميايي در غلظت‌هاي پايين و در حضور آلاينده‌هاي زياد مي‌تواند در حوزه‌هايي همچون مطالعات زيست‌محيطي، امنيت ملي، بررسي نمونه‌هاي گرفته شده از ورزشکاران (دوپينگ) و تشخيص زودهنگام بيماري‌ها داراي اهميت بسيار بالايي باشد.
ويژگي‌ هر بيماري توليد يک محصول متابوليکي غيرمعمول است، اما در مراحل اوليه ايجاد بيماري غلظت اين محصول بسيار پايين است. توانايي شناسايي مولکول‌هاي منفرد امکان تشخيص زودهنگام بيماري‌هايي همچون سرطان را فراهم کرده و در نتيجه درمان زودهنگام را امکان‌پذير مي‌سازد.
گوئو مي‌گويد: «حساسيت تشخيص چالش بسيار مهمي در شناسايي بسياري از بيماري‌ها به‌شمار مي‌رود. گام بعدي ما يافتن محصول متابوليکي مربوط به يک بيماري خاص و بررسي واقعي امکان شناسايي زودهنگام آن بيماري است».
فرزين حق‌گو استاديار کالج داروسازي در انگليس و يکي از محققان اين کار مي‌گويد: «مفهوم پايه‌اي که در اين مطالعه به اثبات رسيده است، در آينده توسعه بيشتري يافته و با استفاده از آن مي‌توان چندين روبشگر بيماري را درون يک حفره قرار داده و امکان شناسايي چندين بيماري را به‌صورت هم‌زمان و بلادرنگ ايجاد کرد».
جزئيات اين کار به‌صورت آنلاين در مجله ACS Nano منتشر شده است.


مواردی درباره علاج بیماری از طریق نانو دارید در این تاپیک قرار بدهید smile036
سپاس smile124

نمایه کاربر
Angel!

عضویت : چهارشنبه ۱۳۸۹/۱۲/۱۸ - ۲۱:۴۳


پست: 2552

سپاس: 1227

Re: تشخيص زودهنگام بيماري‌ها با استفاده از فناوري نانو

پست توسط Angel! »

تخريب سلول سرطاني با نانوروبات
نانوروبات هایی که از اوریگامی (هنر کاغذ و تازدن) DNA ساخته شده اند می توانند به جستجوی سلول های سرطانی پرداخته و آنها را نابود کنند در حالی که سلول های سالم دست نخورده باقی می مانند. این روبات های صدفی شکل که تنها در زمان تشخیص و شناسایی هدف داروهای خود را آزاد می کنند، می توانند در شیوه درمانی سرطان بهبودی قابل توجه ایجاد کنند.

محققان دانشگاه «هاروارد» برای ساخت این نانوروبات ها از اوریگامی DNA استفاده کردند. محققان این روبات را با کمک نرم افزار مدل سازی DNA که می توانست چگونگی اتصال جفت های پایه DNA را درک کند، طراحی کرده و زمانی که شکل مورد نظر خود را به نرم افزار دادند، لیستی از رشته های DNA که با ترکیب آنها شکل مورد نظر به وجود می آمد، ارائه شد.

شکل مورد نظر دانشمندان صدفی بود به این صورت امکان حمل مقادیری دارو در این ساختار به وجود می آمد. دانشمندان برای اطمینان از اینکه دهانه صدف تنها پس از رسیدن به سلول های هدف باز می شوند دو قفل برای آن طراحی کردند که هر یک از آنها رشته ای از DNA هستند که برای شناسایی گونه ای خاص از مولکول ها طراحی شده اند. زمانی که این قفل ها یا «آپتامر»ها به مولکول های هدف می رسند DNA از هم باز شده و دارو آزاد می شود.

عوارض جانبی نانوروبات ها

دانشمندان به منظور آزمودن توانایی های این دارو نانوروبات هایی را مجهز به قفل های شناسایی مولکول های سرطان خون به وجود آورده و دارویی که می تواند با جلوگیری از رشد سلول های این بیماری آنها را نابود کند، درون آن قرار دادند. در نهایت میلیون ها نسخه از این نانوروبات ها در میان سلول های انسانی سالم و سرطانی آزاد شدند.

سه روز بعد نیمی از سلول های سرطانی نابود شده بودند اما هیچ آسیبی به سلول های سالم وارد نیامده بود و دانشمندان دریافتند می توانند با افزودن میزان داروی گنجانده شده در این نانوروبات تمامی سلول های سرطانی را نابود کنند. همچنین با تغییر نوع قفل های دهانه صدف محققان می توانند هر نوع سلول سرطانی را هدف قرار دهند.

داشتن دو قفل به این معنی است که نانوروبات ها از توانایی بالاتری در تشخیص سلول های سرطانی برخوردارند و باید برای آزادسازی دارو دو سیگنال دریافت کنند. محققان امیدوارند نانوروبات ها بتوانند دیگر سلول هایی که در بدن به صورت عادی از رشد سریعی برخوردارند از قبیل سلول های روده و «فولیکول» مو را نیز دست نخورده باقی بگذارند، سلول هایی که معمولا در دوران شیمی درمانی بیشترین آسیب را می بینند.

smile072

hasseb1

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۳/۱۱/۷ - ۰۸:۰۶


پست: 1Re: تشخيص زودهنگام بيماري‌ها با استفاده از فناوري نانو

پست توسط hasseb1 »

شکل مورد نظر دانشمندان صدفی بود به این صورت امکان حمل مقادیری دارو در این ساختار به وجود می آمد. دانشمندان برای اطمینان از اینکه دهانه صدف تنها پس از رسیدن به سلول های هدف باز می شوند دو قفل برای آن طراحی کردند که هر یک از آنها رشته ای از DNA هستند که برای شناسایی گونه ای خاص از مولکول ها طراحی شده اند. زمانی که این قفل ها یا «آپتامر»ها به مولکول های هدف می رسند DNA از هم باز شده و دارو آزاد می شود.

hana535

نام: حنا

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۹۸/۹/۱۰ - ۱۰:۳۵


پست: 2Re: تشخيص زودهنگام بيماري‌ها با استفاده از فناوري نانو

پست توسط hana535 »

ا بر گزارش وب‌سایت «CEmag»، تشخیص زودهنگام بیماری سرطان می‌تواند تفاوت‌های چشمگیری در نتایج فرآیندهای درمانی و نیز مدت زمان و هزینه‌های مرتبط با آن داشته باشد. در عمل، افراد پس از مواجهه با درد ناشی از بیماری به مراکز پزشکی مراجعه کرده و تازه متوجه بیماری می‌شوند که در بسیاری از مواقع برای درمان به‌موقع دیر شده است. رویکردهای فعلی تشخیص زودهنگام سرطان، معمولاً به یک نوع خاص از این بیماری محدود می‌شود به همین دلیل محققین و دانشمندان در حال تحقیق بر روی این مسئله هستند که آیا می‌توان یک آزمایش غیر مضر برای تشخیص انواع مختلف سرطان تعریف کرد. برای مثال، دانشمندان آمریکایی اخیراً نوعی آزمایش خون توسعه داده‌اند که می‌تواند انواع سرطان را تا حدی تشخیص دهد.

تمرکز اصلی در فناوری جدید، بر این مسئله است که از آزمایش ادرار می‌توان برای تحلیل دقیق «DNA» و گروه‌های متیل متصل به آن استفاده نمود که به‌نوعی نشان‌دهنده نوع سرطان و محل آن در بدن است. این واقعیت که شما می‌توانید سرطان مثانه را در یک نمونه ادرار تشخیص دهید، ممکن است تا حدی طبیعی باشد؛ با این حال، تشخیص انواع دیگر سرطان نیز امکان‌پذیر است. نشانه‌های قوی وجود دارد که سرطان ریه نیز در مراحل اولیه آغاز بیماری در ادرار قابل شناسایی است. اجزای «DNA» با استفاده از ساختارهای نانویی استخراج شده و سپس از نانو ذرات برای شناسایی علائم سرطان در آن‌ها استفاده می‌شود. متخصصین نانو فناوری دانشگاه توئنته و همکاران آن‌ها در «VUmc»، بر ارتباط این حوزه از فناوری با علائم بالینی و پزشکی متمرکز هستند. البته تحقیقات بیشتری برای تحلیل اثرات بالینی آزمایش ادرار می‌بایست انجام گیرد. بر همین اساس، در مرحله اول طرح، به بررسی چهار نوع سرطان شامل سرطان مثانه، دهانه رحم، ریه و روده بزرگ پرداخته خواهد شد.

ارسال پست