نجوم را چگونه شروع کنیم

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
behnambm

محل اقامت: تهران

سپاس: 1

نجوم را چگونه شروع کنیم

پست توسط behnambm »

نجوم را چگونه آغاز کنیم
یا بهتر بگم از کجا شروع کنیم که وسط راه خسته نشیم و زده نشیم
خیلی ها کتابی رو میخونن و بعدش کلا زده می شند
لطفا در این بحث شرکت کنید چون کمک به کسانی هستش که به فیزیک و نجوم علاقه دارند نه به عنوان کار و مدرک بلکه به عنوان یک عشق
کتاب های و مراکز آموزشی را در این قسمت قرار دهید که همه استفاده کنند
البته اگر دست نوشته ها و مطالبی که به صورت دانلود هم هستند معرفی کنید خیلی خوب میشه ممنونم
BEHNAM

نمایه کاربر
ashkanOo

نام: اشکان

سپاس: 414

تماس:

Re: نجوم را چگونه شروع کنیم

پست توسط ashkanOo »

از mamy کمک بگیر....
B.Sc physics at amirkabir university of tehran

afi

محل اقامت: شیراز

سپاس: 54

پست توسط afi »

دوست عزیز سلام
دقیقا همون طور که خودت گفتی مهمترین چیز در فعالیت نجوم اینه که از کاری که میکنی لذت ببری.نیازی نیست به طور تخصصی کار کنی.با هر سطح اطلاعات و رشته تحصیلی میشه یه منجم آماتور خوب شد. قشنگی نجوم به همینه.!
یکی از لذتهای نجوم کار کردن در یه جمع دوستانس که این لذتش را چند برابر میکنه. خصوصا در برنامه های رصدی.
ولی اولش باید یه سری اطلاعات پایه ای بدست بیاری، هرچی که جلوتر میری جذابیت نجوم و کنکاش و رصد واسه آدم بیشتر میشه.
اگر از موسسات ومراکز نجومی که خدا را شکر کم هم نیستن شروع کنی مسیر و کم و کیف کار بیشتر دست میاد.

به هرحال ورودت را به جمع منجمین و دوستداران آسمون تبریک میگم.
آسمان جایگاه من و توست
گاهی به آن نگاهی بینداز ...

black.hole

سپاس: 32

تماس:

پست توسط black.hole »

کتاب نجوم دینامیکی برای دادن یه دید کلی نسبت به نجوم خیلی خوبه اما خوب جاهای کسل کننده هم داره ! برای شروع اخترفیزیک هم کتاب اخترفیزیک برای رصدگران خوبه ...درحدیه که می تونه آدمو علاقمند کنه نه توش روابط پیچیده داره نه اصطلاحات علمی.....!!!
smile020
اینجا زمین است ، زمین گرد است!
تویی که مرا دور زدی...فردا به خودم خواهی رسید...
حال و روزت دیدنیست...

نمایه کاربر
rsso

سپاس: 8

پست توسط rsso »

چی ؟! اون کتاب رو برای المپیاد می خونن !! به نظر من باید با شناختن صور فلکی شروع کنی و شب ها با دوستات بری روی پشت بوم و اونا رو به هم نشون بدین ( تنها هم میشه ) .

black.hole

تماس:

پست توسط black.hole »

rsso نوشته شده:چی ؟! اون کتاب رو برای المپیاد می خونن !! به نظر من باید با شناختن صور فلکی شروع کنی و شب ها با دوستات بری روی پشت بوم و اونا رو به هم نشون بدین ( تنها هم میشه ) .
اما برای شروع با رصد حداقل 1بار باید با یه آدم حرفه ای رفت رصد !!!! smile024
حال و روزت دیدنیست...

نمایه کاربر
rsso

پست توسط rsso »

black.hole نوشته شده:
rsso نوشته شده:چی ؟! اون کتاب رو برای المپیاد می خونن !! به نظر من باید با شناختن صور فلکی شروع کنی و شب ها با دوستات بری روی پشت بوم و اونا رو به هم نشون بدین ( تنها هم میشه ) .
اما برای شروع با رصد حداقل 1بار باید با یه آدم حرفه ای رفت رصد !!!! smile024
درسته اما بهتره قبلش از کتاب صور فلکی حداقل صور فلکی رو بلد باشی تا جلوی اون آدم حرفه ای زیادی کم نیاری !!

نمایه کاربر
mamy72

سپاس: 264

پست توسط mamy72 »

بحث در اين مورد در هوپا بسي بسيار زياده !
اما ...
جناب afi پاسخ رو دادن صرفا جهت تكميل :
behnambm نوشته شده:نجوم را چگونه آغاز کنیم
براي جواب دادن به اين سوال دونستن دليل علاقه اوليه به نجوم خيلي اهميت داره ... خيلي فرق هست بين كسي كه اولين بار پشت كامپيوتر به نجوم علاقه مند شد يا كسي كه همسرش به نحوم علاقه مند بود و اون هم توي رودربايستي نجومي شد (نمونش رو داشتيم !)
black.hole نوشته شده:کتاب نجوم دینامیکی برای دادن یه دید کلی نسبت به نجوم خیلی خوبه اما خوب جاهای کسل کننده هم داره !
اصلا اين اشتباه رو نكنيد ! ... نجوم ديناميكي كتاب خيلي خوب براي يك منجم آماتور ، ولي يك منجم آماتور با كسي كه ميخواد نجوم رو شروع كنه و صفر كيلومتره فرق مي كنه
من خودم مطالعه مجله هاي نجومي (نجوم و آسمان شب) رو پيشنهاد مي كنم! ... البته اونا هم همش نه ولي براي يك شناخت كلي بد نيست ، با كمك بخش رصديشون هم مي تونيد رصد رو راحت تر شروع كنيد
rsso نوشته شده:درسته اما بهتره قبلش از کتاب صور فلکی حداقل صور فلکی رو بلد باشی تا جلوی اون آدم حرفه ای زیادی کم نیاری !!
نگران نباشيد ، اگه اون آدم حرفه اي باشه اگه شما كم نياريد تعجب مي كنه !
يك منجم آماتور حرفه اي (!!) حتما يك روز نجوم رو تجربه كرده و همين كافيه كه صبري در حد صبر نوح پييدا كنه ! (اون هايي كه تجربه دارن ميدونن چي ميگم)
تازه به قول كارل ساگان بزرگ اختر شناسي آدم رو متواضع مي كنه (ببين من چه قدر متواضعم smile039 )

black.hole

تماس:

پست توسط black.hole »

اما فهمیدن مجله نجوم به یه سطح متوسط نیاز داره و 1 آدم کاملا مبتدی تقریبا هیچی نمی فهمههههههه smile031
حال و روزت دیدنیست...

نمایه کاربر
rsso

پست توسط rsso »

من با نظر mamy موافقم . smile015 smile015 smile015 smile015

rba_Black

سپاس: 4

پست توسط rba_Black »

این کتاب کاملا یک کتاب مبتدی هستش, و خیلی راحت میتونی یادش بگیری...وقتی میگن کتاب المپیاد منظور این نیست که کتاب سختیه با کلی فرمول! اتفاقا خیلی فرمولای کمیم داره...اینو به اول دبیرستانیا میدن که میشه گفت هیچی از نجوم نمیدونن!تا بیان تو باغ... ولی واقعا یه اول راهنمایی هم راحت میفهمتش!

behnambm به نظرم بهتر بود پایه تحصیلیتم میگفتی که راحتتر بشه راهنمایی کرد!
"نجوم به زبان ساده"
مجموعه کتابای "ایزاک اسموف" هم هستش...
"صورت فلکی ها" و "آسمان شب" هم برا رصد مبتدی خوبه!
خوبه تو گروه های نجومی شهرتون عضو شی, معمولا این جور گروه ها باشگاه های ماهانه میزارن که کلی به ادم چیزای جدید یاد میده و البته انگیزه میده...بعضیاشون رصد هم میزارن! که خب خوبه
.......!.......

نمایه کاربر
farnaspas

محل اقامت: بروجرد

سپاس: 96

تماس:

پست توسط farnaspas »

دیدن برنامه های تلویزیونی مربوطه را پیشنهاد میکنم.

نمایه کاربر
mamy72

سپاس: 264

پست توسط mamy72 »

black.hole نوشته شده:اما فهمیدن مجله نجوم به یه سطح متوسط نیاز داره و 1 آدم کاملا مبتدی تقریبا هیچی نمی فهمههههههه
چرا مي فهمن ولي خوب ...
آسمان شب مطالب مبتديانه بيشتري داره ... يك دي وي دي آموزش هم بهش اضافه كردن كه يك نگاه كه بهش انداختم به نظر خوب بود(البته اين شماره آخر بيشتر در مورد خود مجله است (سالگردشونه!) ولي مطالب ديگه هم داره) ... معمولا ديدن لذت بخش تر از خوندنه!
ولي كمك اصلي مجلات نجومي ، نقشه هاي آسمونشونه كه اگه يك توضيح مختصر در موردش به يك مبتدي داده بشه چون بر اساس ماه طراحي شده راحت تر رصد رو ياد ميگيره
rba_Black نوشته شده:این کتاب کاملا یک کتاب مبتدی هستش, و خیلی راحت میتونی یادش بگیری..."نجوم به زبان ساده"
گويا شما به ...
behnambm نوشته شده:خیلی ها کتابی رو میخونن و بعدش کلا زده می شند
توجه نكرديد!
اكثر منجمين اماتور ايران نجوم رو با نجوم به زبان ساده شروع كردند ولي در مقابل خيلي ها هم بودن كه با خوندن اين كتاب از نجوم زده شدن
فقط فهميدن ملاك نيست ، لذت بردن براي شروع مهم تره smile038

rba_Black نوشته شده:خوبه تو گروه های نجومی شهرتون عضو شی, معمولا این جور گروه ها باشگاه های ماهانه میزارن که کلی به ادم چیزای جدید یاد میده و البته انگیزه میده...بعضیاشون رصد هم میزارن! که خب خوبه
smile072

farnaspas نوشته شده:دیدن برنامه های تلویزیونی مربوطه را پیشنهاد میکنم.
جهت تكميل (!) جمعه ها حول حوش ساعت 11 شب شبكه 4 ، برنامه آسمان شب !

نمایه کاربر
quasar

سپاس: 44

پست توسط quasar »

برای آغاز رصد اصلا تلسکوپ خوب نیست.اول باید صور فلکی رو یاد بگیری بعدا دوربین دوچشمی.وقتی هم حسابی ماهر شدی اون وقت تلسکوپ.
برنامه آسمان شب هم خیلی قشنگه که الان دوشنبه ها ساعت22:30 پخش میشه.(از شبکه 4)
بشر بخشی از یک کل است،کلی که ما آن را کائنات می نامیم.بشر بخشی محدود شده در زمان و فضا است.

" آلبرت انیشتین"

White

سپاس: 211

پست توسط White »

ما سال اول دبیرستان ک داشتیم واس المپیاد میخوندیم از صفر میخواستیم شرو کنیم)
استادمون آقای صدرالدینی گفته بودن اول از همه کتاب نجوم به زبان ساده تالیف(اگر درست یادم باشه) مایر دگانی رو بخونیم...بقیه وقتمون رو هم با کره سماوی و شناخت انواع صور فلکی پر میکردیم .
بعضی شبام ک تو مدرسه رصد گروهی داشتیم.
بعد از این مراحل کسایی ک واقعا به نجوم علاقه داشتن معلوم شد و کتاب های پیشرفته تری رو برای خوندن شروع کردن.مثل انواع کتابای اختر فیزیک و یه کتاب دیگه ک نمیدونم انگار اسمش نجوم کروی بودش ولی مطمئنم که مترجمش دکتر جسور بوده.
امیدوارم توضیحاتم به دردتون بخوره! smile079 smile072

ارسال پست