اول، کجا؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
MA102

نام: Laplace transforms

سپاس: 1193

اول، کجا؟

پست توسط MA102 »

به نام الله

اگه یه سفینه فضائی داشتی که بتونه هرجا خواستت ببرتت، دوست داشتی کجا رو اول ببینی؟
(با ذکر دلیل و معرفی اون محل)

خودم که دوست دارم به یه سیاره از خوشه پروین(M45) برم، باید آسمون دیدنی ای داشته باشه.

تصویر
تصویر

مشخصات:
قدر:۱٫۴
مساحت: ۱۲۰ دقیقه مربع
نوع: خوشه ستاره‌ای باز
صورت فلکی:گاو
تعداد ستاره: صدها ستاره
فاصله: ۴٫۵ سال نوری

smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072
علم×دین=انسان

وَ مَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاس جَمِيعاً

و هر کس نفسی را حیات بخشد مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده.

سوره مبارکه المائدة آیه32

بانک اهداء سلولهای بنیادی:
http://iscdp.tums.ac.ir/

نمایه کاربر
ویستاM

سپاس: 351

Re: اول، کجا؟

پست توسط ویستاM »

من دوست دارم برم توی سیاهچاله مرکز کهکشان راه شیری !
آدرسشم خودتون دارید!یه چند میلیارد سال نوری اونور تره!!!!!!
جهان به حق مدیون ملت و ملیت ایرانی است
با افتخار و غرور ایرانی ام بر سر جهانیان فریاد میزنم که:
من نواده ی کوروش کبیرم

نمایه کاربر
SAYE

سپاس: 125

پست توسط SAYE »

دوس دارم برم روی حلقه زحل سر بخورم!
کاش شدنی بود!
:)

.
.
سیاره زحل(عربی) یا کیوان (فارسی)سیاره بعد از مشتری قبل از اورانوس و ششمین سیاره منظومه شمسی بوده و بعد از سیاره مشتری بزرگترین سیاره منظومه به حساب می آید.یک حلقه زیبا آنرا از بقیه سیارات متمایز کرده است.
زحل دورترین سیاره ای است که ستاره شناسان باستان آن را می شناختند. در ١٦١٠میلادی گالیله، ستاره شناس ایتالیایی، اولین کسی بود که زحل را با تلسکوپ دید. در کمال شگفتی، او دو زائده در دو طرف سیاره مشاهده کرد. او آنها را به شکل دو کره مجزا رسم کرد و گفت به نظر می رسد زحل، سیاره ای سه تایی است. در رصدها و طرح های بعدی، او دو جسم جانبی زحل را مانند دسته هایی که به سیاره متصل اند، رسم کرد. در ١٦٥٩ میلادی هویگنس، ستاره شناس هلندی، با تلسکوپی که از تلسکوپ گالیله قوی تر بود، زحل را رصد کرد و اعلام کرد در اطراف زحل حلقه باریک و مسطحی وجود دارد. در ١٦٧٥، ستاره شناس ایتالیایی، ژان-دومینیک کاسینی، شکافی را بین دو حلقه زحل، که اکنون آنها را حلقه های A و B می نامیم، مشاهده کرد. اکنون می دانیم که اثرات گرانشی میماس، یکی از اقمار زحل، شکاف ٤٨٠٠ کیلومتری کاسینی را به وجود آورده است.

زحل نیز مانند مشتری، بیشتر از هیدروژن (۹۶ درصد)و هلیوم (سه درصد)تشکیل شده است. حجم آن ۷۶۳ بار بیشتر از زمین است. بادهای جو بالایی زحل در مناطق استوایی، تا سرعت ٥٠٠ متر بر ثانیه نیز حرکت می کنند( برای مقایسه، بادهای طوفانی شدید زمین در لایه های بالایی جو ١١٠ متر بر ثانیه است). این بادهای پرسرعت با گرمایی که از درون سیاره می آید، ترکیب می شوند و نوارهای زرد رنگ و طلایی رنگ سطح زحل را تشکیل می دهند.

مجموعه حلقه های زحل، بزرگترین و پیچیده ترین حلقه ها در منظومه شمسی هستند که تا صدها هزار کیلومتر از سیاره فاصله گرفته اند. در اوایل دهه ١٩٨٠میلادی، دو فضاپیمای ویجر متعلق به ناسا کشف کردند که بیشتر حلقه های زحل از یخ آب تشکیل شده اند؛ آنها همچنین ساختارهای مواج روی حلقه ها، حلقه های کوچک و ... ، اشکال تیره ای در حلقه ها که با سرعتی متفاوت از سرعت سایر مواد حلقه اطرافشان به دور سیاره می گردند، کشف کردند. مواد حلقه اندازه های گوناگونی، از چند میکرومتر تا چند ده متر، دارند. دو قمر کوچک زحل، درون شکاف بین دو حلقه اصلی قرار دار ند. بعضی از اقمار زحل بعنوان اقمار شفرد نقش مهمی در شکل گیری وپایداری حلقه های زحل دارند.

تا کنون ٥٦ قمر زحل کشف شده است و احتمالا بسیاری از آنها هنوز دیده نشده اند. بزرگترین قمر زحل ، تیتان، کمی از سیاره عطارد بزرگتر است. ( تیتان دومین قمر بزرگ منظومه شمسی است؛ گانیمد، قمر مشتری، مقام اول را دارد.) تیتان جو ضخیمی از هیدروژن دارد که احتمالا شبیه به جو زمین در مدتها پیش است. مطالعه و بررسی بیشتراین قمر، اطلاعات بسیاری درباره شکل گیری سیارات، و احتمالا اولین روزهای زمین، به ما می دهد. هسته این سیاره مانند بقیه سیارات گازی به شکل هسته ای از جنس صخره(Rock ) سپس لایه ای از هیدروژن فلزی مایع وسپس اقیانوسی از هیدروژن وهلیم مایع وآخر از همه جوی از هیدروژن وهلیم می باشد.

زحل اقمار کوچک بسیاری نیز دارد. هریک از این قمرها در نوع خود بی نظیر و یکتا هستند؛ از انسلادوس که سطحش به طور مداوم در حال تغییر است، تا یاپتوس که یک روی آن به سیاهی قیر و نیمکره دیگرش به سفیدی برف است.

میدان مغناطیسی زحل ۲۱/۰ تسلا ،یک بیستم میدان مشتری واندکی از میدان مغناطیسی زمین ضعیف تر است. زحل، حلقه هایش و بسیاری از اقمار آن، درون مغناط کره زحل، ناحیه ای در فضا که ذرات باردار در آن بیشتر تحت تاثیر میدان مغناطیسی زحل هستند تا بادهای خورشیدی، قرار گرفته اند. تصاویر تلسکوپ فضایی هابل نشان می دهد در مناطق قطبی زحل شفق هایی مانند شفق های قطبی زمین تشکیل می شود. شفق های قطبی زمانی تشکیل می شوند که ذرات باردار در امتداد خطوط میدان مغناطیسی وارد جو سیاره شوند. ویجر ١ و٢ در ١٩٨١ میلادی از کنار زحل گذشتند و تصاویری از آن به زمین ارسال کردند. مرحله بعدی تکمیل دانش ما از زحل در حالی که کاسینی و هویگنس به تحقیقات خود ادامه می دهند، ادامه دارد. کاوشگر هویگنس در ژانویه ٢٠٠٥ میلادی بر سطح تیتان فرود آمد و داده هایی را از سطح و جو این قمر جمع آوری کرد. کاسینی در طی ماموریت ٤ ساله اش، برای بررسی اقمار، حلقه ها و مغناط کره آن، بیش از ٧٠ دور زحل خواهد گشت. فضاپیمای کاسینی-هویگنس از پروژه های مشترک ناسا، سازمان فضایی اروپا و سازمان فضایی ایتالیا است.
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
آخرین ویرایش توسط SAYE پنج‌شنبه ۱۳۹۱/۶/۹ - ۱۹:۳۳, ویرایش شده کلا 1 بار
following death and life without hesitation that,s love...

...

...

قوي ترين اهرم ها، اراده است
. اسمايلز

...

مهم نیســــت که از بیـــــــرون چه طــــور به نظــــــــر میام ! کسایــــــی که درونم رو می بینند ؛ برام کــــــافیند .... برای اونهـــــــــایی که از روی ظاهــــــرم قضاوت می کنند ، حرفی ندارم ! همون بیرون بمونند ، براشـــــون کافیــــــــه ... !!!

...

به کسانی که پشت سرتان حرف میزنند بی اعتنا باشید، آنها به همانجا تعلق دارند!
دقیقاً پشت سرتان!
smile038

نمایه کاربر
Amir75

سپاس: 78

پست توسط Amir75 »

شاید جوابم زیاد علمی نباشه کاریش نمی شه کرد نظرمه:
من دوست دارم از زمین شروع کنم و با سفینم به همه جا برم شاید جایی باشه که هنوز دیده نشده اگر من به همه جا سرک بکشم شاید چیز جدیدی کشفیدم smile018
امیدواری به خداوند، ارزشمندترین چیزها و نردبان عزت است. "امام جواد(ع)"

سرگشته بودن در وادی امید، بهتر از بدبینی است. "ویل دورانت"

نمایه کاربر
TopNotch

سپاس: 322

پست توسط TopNotch »

میخوام برم تو ی خورشید
it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing.

نمایه کاربر
MA102

نام: Laplace transforms

سپاس: 1193

پست توسط MA102 »

ای بابا شما ها هم که فقط بزنید تو جاده خاکی.

منظور از این نوشتار گپ زدن نیست، بلکه معرفی مکان مورد علاقتون تو کیهانه.
لطفا با عکس و توضیحات، مکان مورد علاقتون در کیهان رو معرفی کنید. smile072

smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072
علم×دین=انسان

وَ مَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاس جَمِيعاً

و هر کس نفسی را حیات بخشد مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده.

سوره مبارکه المائدة آیه32

بانک اهداء سلولهای بنیادی:
http://iscdp.tums.ac.ir/

نمایه کاربر
quasar

سپاس: 44

پست توسط quasar »

دوست دارم اولین کسی باشم که یک کرم راه رو از نزدیک می بینم و با اون سفر میکنم
بشر بخشی از یک کل است،کلی که ما آن را کائنات می نامیم.بشر بخشی محدود شده در زمان و فضا است.

" آلبرت انیشتین"

نمایه کاربر
mamy72

سپاس: 264

پست توسط mamy72 »

ویستاM نوشته شده:من دوست دارم برم توی سیاهچاله مرکز کهکشان راه شیری !
آدرسشم خودتون دارید!یه چند میلیارد سال نوری اونور تره!!!!!!
لطفا قبل از اينكه راهي سفر شيد بيشتر در مورد محل رصدتون و فاصله اش از ما تحقيق كنيد ، ممكنه سر از يك كهكشان ديگه در بياريد !
smile072

و اينكه :
MA102 نوشته شده:لطفا با عکس و توضیحات، مکان مورد علاقتون در کیهان رو معرفی کنید.

smile072 smile072

نمایه کاربر
Vanda

سپاس: 71

پست توسط Vanda »

خب براي اينكه از همه مناظر لذت ببرم ميرم يه جايي كه بشه كهكشانهاواجرام ديگه رو هم ببينم!از سياه چاله هم ميترسم smile039 smile026
اينم عكس فراژرف هابل از يه همچين فضايي:

سیزده میلیارد سال از تاریخ 14 میلیارد ساله کیهان در این تصویر بی‌نظیر، وسیع و تمام رنگی از هزاران کهکشان در مراحل مختلف زندگی‌شان به تصویر کشیده شده است. این چشم‌انداز بخشی از میدان جنوبی یک سرشماری کهکشانی بزرگ را موسوم به GOODS تحت پوشش قرار داده است. این تصویر، پرده‌ای غنی از هزاران کهکشان را نشان می‌دهد که در بخش اعظم تاریخ کیهان به عقب می‌رود. نور ساطع شده نزدیک‌ترین کهکشان‌هایی که در پیش زمینه این عکس مشاهده می‌شود، متعلق به یک میلیون سال قبل است.
دورترین کهکشان‌ها که به شکل نقاط قرمز محو دیده می‌شوند، متعلق به بیش از 13 میلیارد سال قبل یا حدودا 650 میلیون سال پس از مهبانگ هستند. از بالا به پایین، این تکه‌ها متعلق به بخش کوچکی از فضا هستند که پهنای آن معادل یک ششم ماه کامل یا 5 دقیقه قوسی است.
این تصویر هابل، یکی از چند عکس فراژرف هابل است که در آنها، چشمان هابل به سوی فضای ظاهرا خالی خیره شده و شاتر دوربین‌های آن چندین ساعت باز مانده‌اند. این تصاویر نشان می‌دهد که میلیاردها کهکشان ساخته شده از میلیاردها ستاره، آسمان ما را در هر جهتی که بتوانیم نگاه کنیم پر کرده‌اند؛ کهکشان‌هایی که با زمان و فواصل غیرقابل تصور از یکدیگر جدا شده‌اند. تقریبا هر نقطه رنگی این تصویر نشان دهنده یک کهکشان است!
تصویر

jhvh

سپاس: 284

پست توسط jhvh »

دوس دارم آخر دنیا رو ببینم برام خیلی مهمه
نمی دونم اونجا چیا میشه دید ؟ آدمای سبز خزنده های تغییر شکل دهنده فرشته؟ یا یک سیاهچاله ی سفید ؟ شایدم از یک کرم چاله از دنیا بپرم بیرون؟
خلاصه دوس دارم چیزی رو که هیچ کی ندیده ببینم ولی تنهای آدم دلش میگیره
اصلانم دوس ندارم رو سیاره ها بشینم فوقش یه چیز عجیب میبینم که چی؟

نمایه کاربر
Anne Shirley

محل اقامت: آنجا که خورشید بر می آید

سپاس: 41

پست توسط Anne Shirley »

مریخ (اولین سیاره ای که شناختم).

مریخ دارای کوه آتشفشانی عظیم الجثه ای است که المپیوس (Olympus Mons ) نام دارد. این کوه بزرگترین کوه آتشفشانی در منظومه شمسی است. وسعت المپیوس در حدود 600 کیلومتر، ارتفاع آن از دشتهای مجاور 24 کیلومتر و قطر دهانه آتشفشانی آن ۸0 کیلومتر است. علاوه بر این دره ای با طول ۴۰۰۰ کیلومتر وعمق ۷ کیلومتر بانام Valles Marineris (این دره احتمالا درچند میلیارد سال پیش زمانی که سیاره در حال سرد شدن بوده بوجود آمده است) و دهانه ای برخوردی بزرگ با قطر ۲۰۰۰ و عمق ۶ کیلومتر با نام Hellas Planitia در سطح مریخ وجود دارد.
-----------------------------------------------
کلاس اول یا دوم بودم که تو مجله رشد نوآموز درباره مریخ نوشته بود "بزرگترین کوه آتشفشان زمین در مریخ قرار دارد" و من کلی خندیدم!

ویژگی جالب دیگر مریخ جو بسیار رقیق آن است؛

به دلیل رقیق بودن «هوای» بهرام، دمای هوا به سرعت تغییر می‌کند. مثلاً فقط لحظاتی پس از طلوع خورشید دما در سطح بیش از ۲۰ افزایش می‌یابد. در هر لحظه دمایی که پای شما احساس می‌کند (هوای نزدیک سطح) با دمای هوای اطراف سر شما ممکن است تا ۲۰ درجه اختلاف داشته باشد. به این ترتیب اگر روی استوای بهرام باشید، دمای سطح ۲۰ درجه سلیسیوس و دمای اطراف سر شما صفر درجه‌است.

همچنین هوای مریخ بسیار سرد است، دمای هوا در قطبین آن تا حدود منفی 130 کاهش می یابد.

گفتنی ست به خاطر خاک سرخ مریخ، بسیاری از تمدن های باستانی (همچون یونان) از آن به عنوان الهه جنگ یاد می کرده اند.
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
آنکه با کتاب آرامش یابد هیچ آرامشی را از دست نداده است.
امام علی(ع)

نمایه کاربر
quasar

سپاس: 44

پست توسط quasar »

SAYE نوشته شده:دوس دارم برم روی حلقه زحل سر بخورم!
کاش شدنی بود!
:)
سر خوردن روی حلقه زحل؟حلقه زحل از سیارک های بسیارکوچک تشکیل شده و فاصله بعضی از آنها از هم خیلی زیاده و سر خوردن روی اون اصلا ممکن نیست. smile001
بشر بخشی از یک کل است،کلی که ما آن را کائنات می نامیم.بشر بخشی محدود شده در زمان و فضا است.

" آلبرت انیشتین"

ارسال پست