کوانتوم - عدم قطعیت .

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
Ramin_t

سپاس: 1

تماس:

کوانتوم - عدم قطعیت .

پست توسط Ramin_t »

با سلام smile124
من وقتی داشتم یه اثبات از عدم قطعیت میخوندم . روابط زیر رو دیدم که درست به نظر نمیرسید . احساس میشه مزدوج مقدار میانگین A رو در نظر نگرفته . یعنی میشه گفت سوال اصلی من اینه که مزدوج مقدار میانگین اپراتور با خودش برابره یا با مقدار میانگین مزدوج اپراتور ؟
مرسی smile072 smile072 smile072
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
رسول خدا - صلي الله عليه و آله - فرمود: زماني بر مردم خواهد آمد كه صبر نمودن در برابر مسائل دين ـ و عمل به دستورات آن ـ همانند در دست گرفتن آتش گداخته است
---------------------------------------
امام جعفر صادق (ع) : دنيا مانند آب درياست كه هر چه شخص تشنه از آن بيشتر آشامد ، تشنگيش بيشتر شود تا او را بكشد

نمایه کاربر
Ramin_t

تماس:

Re: کوانتوم - عدم قطعیت .

پست توسط Ramin_t »

کسی جواب نداد
حداقل یه اثبات از عدم قطعیت و معادله شرودینگر بدید . ممنون smile124
رسول خدا - صلي الله عليه و آله - فرمود: زماني بر مردم خواهد آمد كه صبر نمودن در برابر مسائل دين ـ و عمل به دستورات آن ـ همانند در دست گرفتن آتش گداخته است
امام جعفر صادق (ع) : دنيا مانند آب درياست كه هر چه شخص تشنه از آن بيشتر آشامد ، تشنگيش بيشتر شود تا او را بكشد

نمایه کاربر
احسان2142

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 20

تماس:

پست توسط احسان2142 »

سلام!
Ramin_t نوشته شده:کسی جواب نداد
من در حدی نیستم که بخوام اثبات را بگذارم ولی در کتابی آن ها را خونده ام ، به تو هم پیشنهاد می کنم بروی یک کتاب در این رابطه بخوانی ، چون تایپ آن همه فرمول پدر آدم را در می آورد. smile124

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

نام: محمد میرزایی

محل اقامت: تهران - شیراز

سپاس: 153

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

سلام

احتمالا عملگر A هرمیتی بوده و در نتیجه خودش با مزدوجش برابر است.

( نکته : در فیزیک تقریبا تمامی عملگرها هرمیتی هستند ، پس عجیب نیست اگر عملگر A که بیانگر پارامتری فیزیکی است ، هرمیتی بوده باشد ! )

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

Ramin_t نوشته شده:کسی جواب نداد
اگر دو عمگر هرمیتی a ,b جابه جانشوند با هم رابطه دارند. رابطشون هم اینه:
da^2*db^2=(1/4)<i[a,b]>^2
اگر دو عملگر p ,x را برای مورد فوق بررسی کنیم . همون شکل معروفش رو به دست می آورید!

نمایه کاربر
New Astronomer

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 50

پست توسط New Astronomer »

سلام

یکی از زیباترین و ساده‌ترین روشهای اثبات رابطه عدم قطعیت رو در کتاب "مقدمه‌ای بر مکانیک کوانتومی" نوشته Greiner دیدم که در پیوست براتون گذاشتم.

امیدوارم مفید باشه/.
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

نمایه کاربر
Ramin_t

تماس:

پست توسط Ramin_t »

مرسی از پاسخ هاتون . ولی این فقط حالت خاص عدم قطعیت بین مکان و تکانه بود . من دنبال روش کلی عدم قطعیت بودم . ولی به هر حال روش جالبی بود smile015
در مورد دوستمون که گفتند A هرمیتی هست
به نظرم حتی اگر A هرمیتی باشه مزدوجش با خودش برابر نیست . مثل تکانه که به دلیل وجود یکه موهومی مزدوجش در منفی ضرب میشه . smile072 smile072

user8604

پست توسط user8604 »

Ramin_t نوشته شده:مرسی از پاسخ هاتون . ولی این فقط حالت خاص عدم قطعیت بین مکان و تکانه بود . من دنبال روش کلی عدم قطعیت بودم . ولی به هر حال روش جالبی بود smile015
در مورد دوستمون که گفتند A هرمیتی هست
به نظرم حتی اگر A هرمیتی باشه مزدوجش با خودش برابر نیست . مثل تکانه که به دلیل وجود یکه موهومی مزدوجش در منفی ضرب میشه . smile072 smile072
روشی که من نوشتم همون روش کلی بود دیگه!
بعدا به جای عملگرها x , p قرار دادیم.

نمایه کاربر
Ramin_t

تماس:

پست توسط Ramin_t »

درسته دوست عزیز اون رابطه ای که نوشتید رابطه کلی بود .من هم دنبال اثبات همین رابطه ام .اثبات نه توجیه

user8604

پست توسط user8604 »

Ramin_t نوشته شده:درسته دوست عزیز اون رابطه ای که نوشتید رابطه کلی بود .من هم دنبال اثبات همین رابطه ام .اثبات نه توجیه
اثبات اون رابطه ی کلی رو میتونید در پیوست ب کتاب کوانتوم گازیوروویچ بیابید!

ارسال پست