تبدیل ماده به انرژی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

user8604

سپاس: 877

Re: تبدیل ماده به انرژی

پست توسط user8604 »

liva نوشته شده:
پاد نوترينو نوشته شده:وا خب جرم به انرژی تبدیل میشــــــــــــــــه!
تبدیل جرم به انرژی در حالت کلی درست است!!یعنی در نهایت جرم تحت شرایطی به انرژی تبدیل میشود.
ولی هنوز تکنولوژی آن را نداریم که به انرژی تبدیل کنیم.
ولی جناب ادوارد گفتن هرچی سرعت به نور نزدیک میشه باید انرژی که ما میدیم هم بیشتر بشه یعنی در یه جایی باید بینهایت انرژی داشته باشیم! پس این غیر ممکنه هر چقدر هم تکنولوژی پیشرفته باشه!
من از حرف های قبلی به این نتیجه رسیدم که جرم هیچوقت به انرژی تبدیل نمیشه!!!
کلا فکر کنم هیچی دستگیرم نشده smile054
عزیزم من نگفتم جرم هیچ وقت به انرژی تبدیل نمیشه. گفتم این 2 تا معادل هستند. معادل بودنشون رو از دینامیک نسبیتی فهمیدیم. وقتی معادل هستند دیگه تو معادلاتم پایستگی جرم انرژی میزارم. و جرم جدا! انرژی جدا! رو بررسی نمیکنم.
در جاهای مختلفی جرم به انرژی تبدیل ممکنه بشه ولی سرعت دادن راهش نیست!
مثلا 2 تا ذره و پاد ذره به هم برسند. یا در واپاشی هسته ها....

ow!

سپاس: 1

پست توسط ow! »

این که میگین انیشتین گفته وقتی چیزی سرعتش به %99.99999سرعت نوربرسه جرمش به بینهایت میل میکنه (البته ازنظرما)چه جوریه؟چرااین اتفاق می افته؟میشه توضیح بدین؟

ow!

پست توسط ow! »

خوب توضیح ندین!!!1 smile031 smile052

user8604

پست توسط user8604 »

ow! نوشته شده:خوب توضیح ندین!!!1 smile031 smile052
توضح دادم در چند صفحه قبل. برو بخون.
edwardfurlong نوشته شده:liva جون به حرف اینا گوش نکن!
اگر به جسمی انرژی بدی سرعتش بیشتر میشه. حالا فرض کن من به یه جسمی انرژی دادم که سرعتش نسبت به من زیاد شده. واحد جرم نسبت به من و اون فرق کرده. دقت کن جرم زیاد نشده! فقط ترازوهامون چیزای مختلف رو نشون میدن. من با ترازوم جرم اون ذره رو بیشتر اندازه میگیرم. ولی اون ذره با ترازوش جرمش رو همونی که هست اندازه میگیره.
به طور معادل! من میتونم فرض کنم که جرمش با زیاد شدن سرعت زیاد میشه. هر چی این ذره سنگین تر میشه من باید انرژی بیشتری بهش بدم تا شتاب بگیره . نسبت به وقتی که جرمش سبکتره. حالا هر چی سرعت میره بالا جرم من به سمت بینهایت میره دیگه! منم که خدا نیستم بینهایت انرژی داشته باشم تا ذره رو به سرعت نور برسونم! پس اینکار غیر ممکنه.

jhvh

سپاس: 284

پست توسط jhvh »

نمی دونم کی به این نابغه ها مدرک میده
گدری که رو پستای 2 تا نابغه ی تاپیک داشتم به من میگه که اینا می خوان زور بدن و جرم رو با اختلاف مرجع و دستگاه مختصات خلط کنن
توضیحش سخته اگه گرفتی یه آفرین انتظار دارم بحث اختلاف مرجع و اندازه گیری نسبت به مرجع ساکن و از اون جور حرفا کشکه قضییه ی جرم با سرعتو و زمان فرق می کنه
دوستان عزیزی که ادعاهاتون گوش فلک رو پر کرده اگه بخواهید یه کلاس خصوصی واسه 2 تاتون میذارم تا بفهمید که فکر انیشتین چه بود
خیلی بی انصافید عوض اینکه کسیو که فکر جدید میاره تشویق کنید بهش حسودی می کنید تو رو خدا قدرمو بدونید
کاش کی یه جمعی پیدا می کردم که بفهمنم و تعداد اندکی که در این سایت میفهمن یه حرکت از خودشون در وکردن
واقعا متاسفم برا خودم
به خدا برام مهم نیست که باهوشم اصلا غرور اینام ندارم حرفم اینه که یه خورده تشویقم کنید تا من روحیه بگیرم و در خدمت علم باشم smile017

user8604

پست توسط user8604 »

hadimohammadi نوشته شده:نمی دونم کی به این نابغه ها مدرک میده
گدری که رو پستای 2 تا نابغه ی تاپیک داشتم به من میگه که اینا می خوان زور بدن و جرم رو با اختلاف مرجع و دستگاه مختصات خلط کنن
توضیحش سخته اگه گرفتی یه آفرین انتظار دارم بحث اختلاف مرجع و اندازه گیری نسبت به مرجع ساکن و از اون جور حرفا کشکه قضییه ی جرم با سرعتو و زمان فرق می کنه
دوستان عزیزی که ادعاهاتون گوش فلک رو پر کرده اگه بخواهید یه کلاس خصوصی واسه 2 تاتون میذارم تا بفهمید که فکر انیشتین چه بود
خیلی بی انصافید عوض اینکه کسیو که فکر جدید میاره تشویق کنید بهش حسودی می کنید تو رو خدا قدرمو بدونید
کاش کی یه جمعی پیدا می کردم که بفهمنم و تعداد اندکی که در این سایت میفهمن یه حرکت از خودشون در وکردن
واقعا متاسفم برا خودم
به خدا برام مهم نیست که باهوشم اصلا غرور اینام ندارم حرفم اینه که یه خورده تشویقم کنید تا من روحیه بگیرم و در خدمت علم باشم smile017
smile058
تو واقعا پدیده ای!

jhvh

پست توسط jhvh »

خوشحالم که تونستی بفهمی

liva

سپاس: 17

پست توسط liva »

hadimohammadi نوشته شده:نمی دونم کی به این نابغه ها مدرک میده
واقعا متاسفم برا خودم
ببینم یعنی شما میگید که اختلاف مرجع و از این حرفا الکیه! خوب اگه فکر جدیدی دارین که میتونه تو درک این مساله کمک کنه بگین smile039
smile085 این هم تشویق!

jhvh

پست توسط jhvh »

باید دکمه ی سپاسو می زدید smile015
فکر من جدید نیست حرفایی که اون دو تا میزنن راجع به طول و زمانه نه جرم
اگه کسی فهمید بیاد بیشتر توضیح بده

jhvh

پست توسط jhvh »

اگه بزرگای هوپا فهمیدن من بیشتر توضیح میدم
اینجوری که هیشکی نفهمه یه کم بد میشه

ow!

پست توسط ow! »

ممنون با این همه راهنمایی جناب ادوارد اگه پستای قبلی رو نخونده بودم این سوالو ازکجا آوردم؟؟؟منظورم این بود که بیشتر توضیح بدین چرااین اتفاق می افته؟چراواحداندازه گیری جرم برای جسمی که سرعت زیادداره تغییر میکنه؟؟
hadimohammadi نوشته شده:گدری که رو پستای 2 تا نابغه ی تاپیک داشتم به من میگه که اینا می خوان زور بدن و جرم رو با اختلاف مرجع و دستگاه مختصات خلط کنن
منظورتون اینه که وقتی که سرعت زیاد میشه واحاندازه گیری زمان فرق میکنه؟!! smile042 شما که باهوشید خوب خودتون برای بقیه توضیح بدین تا نبوغتون رو بفهمن.....!

user8604

پست توسط user8604 »

ow! نوشته شده:ممنون با این همه راهنمایی جناب ادوارد اگه پستای قبلی رو نخونده بودم این سوالو ازکجا آوردم؟؟؟منظورم این بود که بیشتر توضیح بدین چرااین اتفاق می افته؟چراواحداندازه گیری جرم برای جسمی که سرعت زیادداره تغییر میکنه؟؟
اینکه بدونی چرا اینطوریه باید اول بری سینماتیک نسبیتی بخونی بعد دینامیکش رو دربیاری. کاری که انجام میشه پیدا کردن رابطه ای بین مختصه ی در حال حرکت و مختصه ی ساکن است. و با فرض های "همگنی و همسانگردی" فضا و ثابت بودن سرعت نور در همه ی مرجع های لخت.
با این فرض ها اون روابط به دست میاد. مثلا اگر فرض ثابت بودن سرعت نور نبود! همه چی کلاسیکی میشد. و یا اگر فرض همگنی نبود یک رابطه ی غیر خظی ممکن بود برقرار باشه بین مختصات.
انیشتین با فرض هایی که کرد اون روابط رو به دست اورد که آزمایشات فرض ها ی اون رو تایید کردن. تموم.

نمایه کاربر
پریسا پرویزی

نام: پریسا پرویزی

محل اقامت: تهران

سپاس: 24

پست توسط پریسا پرویزی »

اتفاقا الان میخواستم درباره سرن مطلب بذارم. ببینید یک اینکه سرن یعنی سازمان تحقیقات اروپای هسته ای و تمام این کارهایی که میگین رو آخرین سازه ی سرن یعنی LHC داره انجام میده در اونجا جرم هایی رو مانند هسته هیدروژن که میشه پروتون رو به 999/99 درصد نور میرسونند نه به خود سرعت نور تنها امواج الکترومغناطیسی مانند اشعه گاما ، فرابنفش ، پرتو X ، نور ، مادون قرمز یا فروسرخ و امواج رادیویی سرعت 3 ضرب در ده به توان 8 یا سرعت نور رو دارند که فقط برای انرژی امکان پذیره ! smile034

نمایه کاربر
پریسا پرویزی

نام: پریسا پرویزی

محل اقامت: تهران

سپاس: 24

پست توسط پریسا پرویزی »

مثلا ما یک جرمی رو داریم و به سرعت نور نزدیکش کردیم به 999/99 درصد سرعت نور حالا از این به بعدش هرچه قدر تلاش کنیم نمیتونیم به سرعت نور برسونیمش پس اگه بازم بهش انرژی بدیم به حجم تبدل میشه و اتفاق که میفته اینه که سنگین تر میشه (فک کنم یعنی چگالیش زیاد میشه) : این نقل قولی بود از national geography

نمایه کاربر
Cartouche

سپاس: 957

پست توسط Cartouche »

نمیدونم اولین بار کی از عبارت ِ تبدیل ِ ماده به انرژی حرف زده و کلن مردم رو به اشتباه انداخته، که جرم به انرژی تبدیل میشه، همونطوری که تو واکنش ها فلان چیز به فلان چیز تبدیل میشه! اصلن یه اشتباهی شده که دیگه از جامعه بیرون هم نمیاد!
Cartouche نوشته شده: طبق ِ این رابطه:
M=m +E/c^2
اگر یک قوطی داشته باشید، که داخلش دو جسم به جرم های ِ m1 و m2 هست، و جرم ِ قوطی هم صفر هست، وقتی این قوطی رو روی ِ ترازو بزارید، جرم ِ اون : m1+m2+E/C^2 میشه، که E هم انرژی ِ بر هم کنش ِ اون موجودات ِ داخل هست!
وقتی هم که قوطی باز میشه، انرژی بر هم کنش، آزاد میشه، و در نتیجه جرم که قبلا بوده m1+m2+E/C^2 الآن میشه m1+m2 ، که در نتیجه با کاهش ِ جرم همراه هست.( مثل ِ شکافت ها، که در اون انرژی ِ بر هم کنش ناشی از نیرو های ِ داخل ِ هسته، آزاد میشه و به نظر میرسه که جرمش کم میشه!) در واقع اینجا ها مردم فکر میکنن، که جرم به انرژی تبدیل میشه و از این چور چیز ها، در حالی که اصلا اینطور نیست! اون انرژیه که قبلا عامل ِ بیشتر به نظر رسیدن ِ جرم هست، آزاد میشه.
دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد

ز فکر آنان که در تدبیر درمانند در مانند

ارسال پست