به فیزیک علاقه مند خواهید شد!

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
راشين

سپاس: 6

به فیزیک علاقه مند خواهید شد!

پست توسط راشين »

توضيح دهيد كه چگونه مي توان با استفاده از يك فشار سنج ارتفاع يك آسمان خراش را اندازه گرفت؟سئوال بالا يكي از سئوالات امتحان در دانشگاه كپنهانگ بود یکی ازدانشجويان چنین پاسخ داد:به فشار سنج یک نخ بلند می بندیم سپس فشار سنج را از بالای اسمان خراش طوری اویزان می کنیم که سرش به زمین بخورد.ارتفاع ساختمان مورد نظر برابر با طول نخ به اضافه طول فشار سنج خواهد بود.پاسخ بالا چنان مسخره به نظر می امد که مصحح بدون تا مل دانشجو را مردود اعلام کرد.ولی دانشجو اصرار داشت که پاسخ او کاملا درست استو در خواست تجدید نظر در نمره خود کرد.
یکی از اساتید دانشگاه به عنوان قاضی تعیین شد و قرار شد که تصمیم نهایی را او بگیرد.نظر قاضی این بود که پاسخ دانشجو در وا قع درست است.ولی نشانگر هیچ گونه دانشی نسبت به اصول علم فیزیک نیست.سپس تصمیم گرفته شد که دانشجو احضار شود و در طی فرصتی 6 دقیقه ای پاسخ شفاهی ارائه دهد که نشانگر حداقل اشنایی او با اصول علم فیزیک باشد.دانشجو در 5 دقیقه اول ساکت نشسته بود و فکر می کرد.قاضی به او یاداوری کرد که زمان تعیین شده در حال اتمام است.دانشجو گفت که چندین روش به ذهنش رسیده است ولی نمی تواند تصمیم گیری کند که کدام یک بهترین می باشد.قاضی به او گفت که عجله کند و دانشجو پاسخ داد:((روش اول این است که فشار سنج را از بالای اسمان خراش رها کنیم و مدت زمانی که طول می کشد به زمین برسد را اندازه گیری کنیم.ارتفاع ساختمان می توان با استفاده از این مدت زمان و فرمولی که روی کاغذ نوشته ام محاسبه کرد.))دانشجو بلا فاصله افزود:((ولی من این روش را پیشنهاد نمی کنم چون ممکن است فشار سنج خراب شود!))روش دیگر این است که اگر خورشید می تابد طول فشار سنج را اندازه بگیریم سپس طول سایه فشار سنج را اندلزه بگیریم و ان گاه طول سایه ساختمان را اندازا بگیریم.با استفاده از نتایج و یک نسبت هندسی ساده میتوان ارتفاع ساختمان را اندازه گیری کرد.رابطه این روش را نیز روی کاغذ نوشته ام.
ولی اگر بخواهیم با روش علمی تر ارتفاع ساختمان را اندازه بگیریم می توانیم یک ریسمان کوتاه را به انتهای فشار سنج ببندیم و ان را مانند اونگ ابتدا در سطح زمین و سپس در پشت بام اسمان خراش به نوسان در اوریم.سپس ارتفاع ساختمان را با استفاده از تفاضل نیروی گرانش دو سطح بدست اوریم.من رابطه های مربوط به این روش را که بسیار طولانی و پیچیده می باشند در این کاغذ نوشته ام.اها!یک روش دیگر که چندان هم بد نیست:اگر اسمان خراش پته اضطراری داشته باشد می توان با استفاده از فشار سنج سطح بیرونی ان را علامت گذاری کرده و بالا برویم سپس با استفاده از تعداد نشان ها و طول فشار سنج ارتفاع ساختمان را بدست بیاوریم ولی اگر شما خیلی سرسختانه دوست داشته باشید که که از خواص مخصوص فشار سنج برای اندازه گیری ارتفاع استفاده کنید می توانید فشار هوا را در بالای ساختمان اندازه گیری کنید و سپس فشار هوا در سطح زمین را اندازه گیری کنید سپس با استفاده از تفاضل فشارهای حاصل ارتفاع ساختمان را به دست بیاورید.ولی بدون شک بهترین راه این می باشد که در خانه سرایدیر اسمان خراش را بزنید و به او بگوییم که اگر دوست دارد صاحب این فشار سنج خوشگل بشود میتواند ارتفاع اسمان خراش را به ما بگوید تا فشار سنج را به او بدهیم.دانشجویی که داستان او را خواندید((نیلز بور ))فیزیکدان دانمارکی بود.

منبع:نشریه انجمن علمی فیزیک دانشگاه پیام نور شیراز
چشم آسایش که دارد از سپهر تیز رو ؟
ساقیا جامی به من ده تا بیاسایم دمی

زیرکی را گفتم این احوال بین خندید و گفت:
صعب روزی، بوالعجب کاری، پریشان عالمی!
در طریق عشقبازی امن و آسایش بلاست
ریش باد آن دل که با درد تو خواهد مرهمی

راشين

Re: به فیزیک علاقه مند خواهید شد!

پست توسط راشين »

با سلام!

لطفا نظرتون رو در مورد این داستان بگید!
شما چه برداشتی می کنید ؟!
به نظر من یه دانشمند ذهن بازی داره و از گفتن نظری که به ذهنش می رسه هراسی نداره!

نمایه کاربر
rrkh

محل اقامت: اتاق

سپاس: 14

پست توسط rrkh »

تصویر
خدا در محیط استبداد پرستیده نمی شود.استبداد از کفر هم بدتر است
(مهندس مهدی بازرگان)

نمایه کاربر
MRT

نام: محمدرضا طباطبایی

محل اقامت: تبریز

سپاس: 95

تماس:

پست توسط MRT »

راشين نوشته شده:با سلام!

لطفا نظرتون رو در مورد این داستان بگید!
شما چه برداشتی می کنید ؟!
به نظر من یه دانشمند ذهن بازی داره و از گفتن نظری که به ذهنش می رسه هراسی نداره!

با سلام :

به نظر من موضوع مهم ، انتخاب ساده‌ترين ، سريعترين و كم هزينه‌ترين راه حل مناسب است .

شاد و پيروز باشيد .
با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

https://ki2100.com

تصویر

تصویر

afi

محل اقامت: شیراز

سپاس: 54

پست توسط afi »

به نظر من چیزی که در این داستان خیلی مشهود است، ساده نگری نیلز بور به مسئله است. قطعا تمام افراد دیگری که مجبور بودند به این سوال پاسخ دهند،به دنبال جواب هایی پیچیده بودند .اما بور جوابی بسیار ساده و پیش پا افتاده و در عین حال مسخره داد که ناشی از هوش و ساده نگری او بود.
نکته دیگر این که در مورد بسیاری از دانشمندان بزرگ این اتفاق افتاده است که جواب های آن ها مورد تمسخر قرار گرفته.

راشين

پست توسط راشين »

با سلام!
اول از دوستاني كه نظرشون رو گفتن ممنونم.
بعد هم از جناب rrkh معذرت مي خواهم!راستش همونطور كه پيداست من عضو جديد هستم و خيلي از پست هاي گذاشته شده خبر ندارم.از همكاري شما متشكرم.

ارسال پست