دوتا سوال از نسبیت

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
mohsen2545

سپاس: 98

تماس:

Re: دوتا سوال از نسبیت

پست توسط mohsen2545 »

آخرین ویرایش توسط mohsen2545 چهارشنبه ۱۳۹۱/۱/۲۳ - ۱۷:۴۵, ویرایش شده کلا 1 بار
دلم میخواد یه روزی فارغ از غم
تبسم رویِ لبهامون بشینه
شاید اون روز دوباره جون بگیره
نهالِ آرزوهامون تو سینه

نمایه کاربر
Sinasuperman

محل اقامت: تهران

سپاس: 23

تماس:

پست توسط Sinasuperman »

mohsen74 نوشته شده:
Sinasuperman نوشته شده:
pooyaworldnet نوشته شده:avalan ke sorate noor dar khala hamon C hast va dar mohit haye dige ba zarib shekast haye dige in sorat be kamtar az C mirese, dovoman germe halat sokon photon 0 ast ama germe nesbiatish sefr nist, dar vaghe in bar migarde be ham arzi germ energy einstein, yani photon be vaseteye harkat va dashtan sorat va dar vaghe dashtane energy jonbeshi hast ke germ dar mahsoob mishe, chon energy jonbeshi ham arz hast ba germesh, age shoma be moadelate nesbiat negahi bendazi behtar mifahmi, m=m0/(1-(v/c)^2)^1/2 , in moadele az ham arzi natije shode va germe photon dar hale harekat barabare, m=hf/c^2 ast

ba tashakor
pooyaworldnet عزیز ثابت C یک ایده آل است فقط همین! عملاً اشتباه خواهد بود اگر سرعت فوتون کاملاً برابر با C بشود.
امیدوارم منظور بنده را درک کرده باشید.
سینا.جـــــــــــــــــ .
( smile072 )
يه سوال برام پيش اومد اونم اينه که اگه فرکانس فوتون کم يا زياد بشه سرعتش هم تغيير مي کنه؟
mohsen74 جان فوتون ها عملاً کوانتومی هستند و فقط خاصیت موجی دارند و با زیاد شدن فرکانس آنها (که انصافاً نمی دانم آیا می شود فرکانس نور را افزایش داد یا نه چرا که نور اصلا موج نیست.) فکر نمی کنم سرعت آنها افزایش بیابد! و البته تا حدود بسیار بسیار زیادی (حدود 90%) مطمئنم که سرعت زیاد نمی شود! ولی باز هم باید عمیق تر در این مورد مطالعه کنم.
ارادتمند شما
سینا.جــ .
( smile072 )
. معما را در اینجا اینجابیابید..
. دیدن این رو از دست ندید.
تو به مردم ایده حرکت به آینده رو خواهی داد، آنها در پشت تو برخواهند خواست، خواهند لغزید و خواهند افتاد و در آخر درخورشید به تو خواهند پیوست؛در آخر تو به اونها کمک خواهی کرد به شگفتی ها دست پیدا کنند...

تصویر

نمایه کاربر
pooyaworldnet

محل اقامت: Tehran

سپاس: 1

پست توسط pooyaworldnet »

Sinasuperman نوشته شده:
mohsen74 نوشته شده:
Sinasuperman نوشته شده:
pooyaworldnet نوشته شده:avalan ke sorate noor dar khala hamon C hast va dar mohit haye dige ba zarib shekast haye dige in sorat be kamtar az C mirese, dovoman germe halat sokon photon 0 ast ama germe nesbiatish sefr nist, dar vaghe in bar migarde be ham arzi germ energy einstein, yani photon be vaseteye harkat va dashtan sorat va dar vaghe dashtane energy jonbeshi hast ke germ dar mahsoob mishe, chon energy jonbeshi ham arz hast ba germesh, age shoma be moadelate nesbiat negahi bendazi behtar mifahmi, m=m0/(1-(v/c)^2)^1/2 , in moadele az ham arzi natije shode va germe photon dar hale harekat barabare, m=hf/c^2 ast

ba tashakor
pooyaworldnet عزیز ثابت C یک ایده آل است فقط همین! عملاً اشتباه خواهد بود اگر سرعت فوتون کاملاً برابر با C بشود.
( smile072 )
يه سوال برام پيش اومد اونم اينه که اگه فرکانس فوتون کم يا زياد بشه سرعتش هم تغيير مي کنه؟
mohsen74 جان فوتون ها عملاً کوانتومی هستند و فقط خاصیت موجی دارند و با زیاد شدن فرکانس آنها (که انصافاً نمی دانم آیا می شود فرکانس نور را افزایش داد یا نه چرا که نور اصلا موج نیست.) فکر نمی کنم سرعت آنها افزایش بیابد! و البته تا حدود بسیار بسیار زیادی (حدود 90%) مطمئنم که سرعت زیاد نمی شود! ولی باز هم باید عمیق تر در این مورد مطالعه کنم.
ارادتمند شما
سینا.جــ .
( smile072 )
duste aziz kheyli khoshhal misham bedunam tahsilate shoma dar che had va che reshteyee, chon harfaye ajibi mizanid in ke photon ha amalan quantumi hastand va faghat khasiate moji darand neshan dahandeye ine ke asan quantum ta hala motale nakardid, avalan quantum aslesh yani hamun photon budan va gosasteh budane energy dovoman in noor hast ke migim ham khasiate zare dare yani photon va ham khasiate moj na in ke photon khasiate moj dashte bashe, in harfa kheyli ajib fek mikonam danesh amooz dabirestani alaghmand be physic bashid, be har hal javab dustemun in ke na age frequency noor taghyeer kone soratesh taghyeer nemikone kafy be un jadvale teife amvaje electromagnetic tu ketabatun negah konid mibinid ke amvaj mokhtalef masalan gama va radioyee tool moj va frequency mokhtalef daran ama soarate tamame un amvaj dar un jadval barabar hamun C sorate noor dar khala hastesh,
If the facts dont fit the theories, change the facts

نمایه کاربر
sadeghol

سپاس: 10

پست توسط sadeghol »

کی ایران تحت استعمار انگلیس در آمده ما خبر نداریم یه مدیر فینگلیش یاب بزارید این متنای فینگلیشی رو پیگیری کنه smile097
تصویر

نمایه کاربر
Sinasuperman

تماس:

پست توسط Sinasuperman »

pooyaworldnet نوشته شده:
Sinasuperman نوشته شده:
mohsen74 نوشته شده:
Sinasuperman نوشته شده: pooyaworldnet عزیز ثابت C یک ایده آل است فقط همین! عملاً اشتباه خواهد بود اگر سرعت فوتون کاملاً برابر با C بشود.
( smile072 )
ارادتمند شما
سینا.جــ .
( smile072 )
duste aziz kheyli khoshhal misham bedunam tahsilate shoma dar che had va che reshteyee, chon harfaye ajibi mizanid in ke photon ha amalan quantumi hastand va faghat khasiate moji darand neshan dahandeye ine ke asan quantum ta hala motale nakardid, avalan quantum aslesh yani hamun photon budan va gosasteh budane energy dovoman in noor hast ke migim ham khasiate zare dare yani photon va ham khasiate moj na in ke photon khasiate moj dashte bashe, in harfa kheyli ajib fek mikonam danesh amooz dabirestani alaghmand be physic bashid, be har hal javab dustemun in ke na age frequency noor taghyeer kone soratesh taghyeer nemikone kafy be un jadvale teife amvaje electromagnetic tu ketabatun negah konid mibinid ke amvaj mokhtalef masalan gama va radioyee tool moj va frequency mokhtalef daran ama soarate tamame un amvaj dar un jadval barabar hamun C sorate noor dar khala hastesh,
خیلی ممنون از نکاتی که متذکر شدید!بله البته این نور است که توماس یانگ ابتدا موجی بودن آن را با تناوب نوارهای روشن و تاریک اثبات کرد و بعدها اثر فوتوالکتریکی اینشتین کمک شایانی به نظریه ی کوانتومی بودن آن نمود.بله شما درست می گویید.بنده کوچک شما هستم و همه ی دوستان هوپایی عزیز را استاد خودم می دانم امیدوارم اشتباه بنده را ببخشید!راستی اگر امکان داشته باشد فارسی تایپ کنید تا مطالعه ی متن راحت تر باشد!
ارادتمند شما
سینا.جــ .
( smile029 )
تو به مردم ایده حرکت به آینده رو خواهی داد، آنها در پشت تو برخواهند خواست، خواهند لغزید و خواهند افتاد و در آخر درخورشید به تو خواهند پیوست؛در آخر تو به اونها کمک خواهی کرد به شگفتی ها دست پیدا کنند...

تصویر

نمایه کاربر
Siavash-pzr

سپاس: 37

پست توسط Siavash-pzr »

ba tashakor
ممنون از توضیحات شما!
متاسفانه من رشتم فیزیک نیست و اطلاعام خیلی خیلی کمتر از شما و بقیه ی دوستانه!
چیزی که متوجه نمیشم اینه که در تعریف ماده، مگه این نیست که جرم جزو لاینفکشه؟! اگر فتون ماده ست پس چطور در حالت سکون جرمش برابر با صفره؟! مگه استثنایی هم در این تعریف وجود داره؟!
و این که به قول شما فتون وقتی به سرعت نور (که همون c هست) می رسه، جرم بسیار کمی پیدا میکنه، در حالی که طبق قانون نسبیت این جرم باید به بی نهایت بشه!
اگه به زبون ساده اینو برام روشن کنید ممنون میشم!
شاید این جهان، جهنم جهانی دگر است...

نمایه کاربر
Siavash-pzr

پست توسط Siavash-pzr »

یه چیز حاشیه ای!
دوستانی که فارسی نمی تونن تایپ کنن، حالا به هر دلیل، می تونن از این سایت ها استفاده کنن!
پنگلیش رو به فارسی برمیگردونه!
http://www.behnevis.com/
http://www.google.com/transliterate/persian

نمایه کاربر
pooyaworldnet

محل اقامت: Tehran

سپاس: 1

پست توسط pooyaworldnet »

Siavash-pzr نوشته شده:

ba tashakor
ممنون از توضیحات شما!
چیزی که متوجه نمیشم اینه که در تعریف ماده، مگه این نیست که جرم جزو لاینفکشه؟! اگر فتون ماده ست پس چطور در حالت سکون جرمش برابر با صفره؟! مگه استثنایی هم در این تعریف وجود داره؟!
و این که به قول شما فتون وقتی به سرعت نور (که همون c هست) می رسه، جرم بسیار کمی پیدا میکنه، در حالی که طبق قانون نسبیت این جرم باید به بی نهایت بشه!

avalan ke ma ham reshtamun physic nist, man khodam daneshjuye terme 1 electronic hastam, dovoman ozr khahi mikonam be khatere finglish budane javabam chon nemitunam farsi benevisam keyboardam nadare vaghtam nadaram ba in narm afzaraye cherte sitaye irani sar o kale bezanam, sevoman ma key goftim sorate photon bere bala jermesh kam mishe, age tu hamun moadele jerme nesbiati ke tu yeki az postam neveshtam shoma hade sorat V ro be C begirid mifahmid ke M be binahayat meyl mikone, chaharoman basi ke shoma mikonid madeh va jerm va layanfak budan bishtar shabihe falasafeye ghadimist, physic modern mige jerm va energy yeksan hastan yani in amvaj radoyee ke sob ta shab atrafe ma hastand va ma asan ehsaseshun nemikonim daraye energy hastan jerm daran hamun jermi ke ye vazne dare manzuram meghdaresh nist albate !!! dar vaghe jerm energy mahsur shode hastesh be khater hamin dar C^2 zarb mishe va jerm kheyli kam neshun mide ke dar vaghe mohtavaye energy ziadi dare agar be chizaye ke goftam deghat karde bashid goftam ke photon jermesh be khatere energy jonbeshish hast pas age saken bashe va soratesh sefr bashe jermesh ham sefr khahad bud, omidvaram fahmideh bashid, chize khasi nist ke nafahmideh bashid ghatan manzur ro gereftid zaheran nemikhahid bavaretun ro avaz konid va rush pa feshari mikond !!!
If the facts dont fit the theories, change the facts

نمایه کاربر
Siavash-pzr

پست توسط Siavash-pzr »

pooyaworldnet نوشته شده:avalan ke ma ham reshtamun physic nist, man khodam daneshjuye terme 1 electronic hastam
اول اینکه ممنون از جواب و توجه شما به سئوال من! smile072
خوب من رشته ی دانشگاهیم طراحی صنعتی بوده و کلا از بعد بیرستان، به غیر از مطالعات خودم، خیلی از فیزیک دور بودم!
pooyaworldnet نوشته شده:dovoman ozr khahi mikonam be khatere finglish budane javabam chon nemitunam farsi benevisam keyboardam nadare vaghtam nadaram ba in narm afzaraye cherte sitaye irani sar o kale bezanam
اینا نرم افزار نیستن، یه سری سایت کاملا بی دردسرن ، یکیشونم که مال گوگله! بد نبود یه سر می زدید یه امتحانی می کردید!
pooyaworldnet نوشته شده:sevoman ma key goftim sorate photon bere bala jermesh kam mishe
ببخشید! اینجاش اشتباه لپی بوده! منظورم همون بوده که جرمش زیاد میشه!
pooyaworldnet نوشته شده:omidvaram fahmideh bashid, chize khasi nist ke nafahmideh bashid ghatan manzur ro gereftid
بله تقریبا قضیه رو گرفتم! بازم ممنون!
pooyaworldnet نوشته شده:zaheran nemikhahid bavaretun ro avaz konid va rush pa feshari mikond
نمی دونم چرا اینو گفتید؟! واقعا اینطوری به نظر میاد؟ smile024

نمایه کاربر
Sinasuperman

تماس:

پست توسط Sinasuperman »

pooyaworldnet نوشته شده:
Siavash-pzr نوشته شده:

ba tashakor
ممنون از توضیحات شما!

avalan ke ma ham reshtamun physic nist, man khodam daneshjuye terme 1 electronic hastam, dovoman ozr khahi mikonam be khatere finglish budane javabam chon nemitunam farsi benevisam keyboardam nadare vaghtam nadaram ba in narm afzaraye cherte sitaye irani sar o kale bezanam, sevoman ma key goftim sorate photon bere bala jermesh kam mishe, age tu hamun moadele jerme nesbiati ke tu yeki az postam neveshtam shoma hade sorat V ro be C begirid mifahmid ke M be binahayat meyl mikone, chaharoman basi ke shoma mikonid madeh va jerm va layanfak budan bishtar shabihe falasafeye ghadimist, physic modern mige jerm va energy yeksan hastan yani in amvaj radoyee ke sob ta shab atrafe ma hastand va ma asan ehsaseshun nemikonim daraye energy hastan jerm daran hamun jermi ke ye vazne dare manzuram meghdaresh nist albate !!! dar vaghe jerm energy mahsur shode hastesh be khater hamin dar C^2 zarb mishe va jerm kheyli kam neshun mide ke dar vaghe mohtavaye energy ziadi dare agar be chizaye ke goftam deghat karde bashid goftam ke photon jermesh be khatere energy jonbeshish hast pas age saken bashe va soratesh sefr bashe jermesh ham sefr khahad bud, omidvaram fahmideh bashid, chize khasi nist ke nafahmideh bashid ghatan manzur ro gereftid zaheran nemikhahid bavaretun ro avaz konid va rush pa feshari mikond !!!
ترجمه متن دوستمون به فارسی البته از فینگلیش با استفاده از سایت(بنویس) که دوستمون(Siavash-pzr) معرفی کرده بودند :
اولا که ما هم رشتمون فیزیک نیست، من خودم دانشجوی ترم ۱ الکترونیک هستم، دوما عذر خواهی‌ می‌کنم به خاطره فینگلیش بودن جوابم چون نمیتونم فارسی بنویسم کیبردم نداره وقتم ندارم با این نرم افزری چرت سایتهای ایرانی‌ سر ا‌و کل بزنم، سوماً ما کی‌ گفتیم صورت فتون بره بالا جرمش کم می‌شه، اگه توی همون معادله جرم نسبیتی که توی یکی‌ از پوستم نوشتم شما حد صورت و رو به س بگیرید می‌فهمید که م به بینهایت میل می‌کنه، چهارمان بسی‌ که شما می‌کنید ماده و جرم و لاینفک بودن بیشتر شبیه فلسفهٔ قدیمیست، فیزیک مدرن میگه جرم و انرژی یکسان هستن یعنی‌ این امواج ردیی که صبح تا شب اطراف ما هستند و ما آسان احساسشون نمی‌کنیم دارای انرژی هستن جرم دارن همون جرمی که یه وزن داره منظورم مقدارش نیست البته !!! در واقع جرم انرژی محصور شده هستش به خاطر همین در س^۲ ضرب می‌شه و جرم خیلی‌ کم نشون میده که در واقع محتوای انرژی زیادی داره اگر به چیزی که گفتم دقت کرده باشید گفتم که فتون جرمش به خاطره انرژی جنبشیش هست پس اگه ساکن باشه و سرعتش صفر باشه جرمش هم صفر خواهد بود، امیدوارم فهمیده باشید، چیز خاصی‌ نیست که نفهمیده باشید قطعاً منظور رو گرفتید ظاهراً نمیخواهید باورتون رو عوض کنید و روش پا فشاری می‌کند !!!

تصویر

نمایه کاربر
Siavash-pzr

پست توسط Siavash-pzr »

Sinasuperman نوشته شده: ترجمه متن دوستمون به فارسی البته از فینگلیش با استفاده از سایت(بنویس) که دوستمون(Siavash-pzr) معرفی کرده بودند :
اولا که ما هم رشتمون فیزیک نیست، من خودم دانشجوی ترم ۱ الکترونیک هستم، دوما عذر خواهی‌ می‌کنم به خاطره فینگلیش بودن جوابم چون نمیتونم فارسی بنویسم کیبردم نداره وقتم ندارم با این نرم افزری چرت سایتهای ایرانی‌ سر ا‌و کل بزنم، سوماً ما کی‌ گفتیم صورت فتون بره بالا جرمش کم می‌شه، اگه توی همون معادله جرم نسبیتی که توی یکی‌ از پوستم نوشتم شما حد صورت و رو به س بگیرید می‌فهمید که م به بینهایت میل می‌کنه، چهارمان بسی‌ که شما می‌کنید ماده و جرم و لاینفک بودن بیشتر شبیه فلسفهٔ قدیمیست، فیزیک مدرن میگه جرم و انرژی یکسان هستن یعنی‌ این امواج ردیی که صبح تا شب اطراف ما هستند و ما آسان احساسشون نمی‌کنیم دارای انرژی هستن جرم دارن همون جرمی که یه وزن داره منظورم مقدارش نیست البته !!! در واقع جرم انرژی محصور شده هستش به خاطر همین در س^۲ ضرب می‌شه و جرم خیلی‌ کم نشون میده که در واقع محتوای انرژی زیادی داره اگر به چیزی که گفتم دقت کرده باشید گفتم که فتون جرمش به خاطره انرژی جنبشیش هست پس اگه ساکن باشه و سرعتش صفر باشه جرمش هم صفر خواهد بود، امیدوارم فهمیده باشید، چیز خاصی‌ نیست که نفهمیده باشید قطعاً منظور رو گرفتید ظاهراً نمیخواهید باورتون رو عوض کنید و روش پا فشاری می‌کند !!!
smile015 smile072
البته خب یه سری جاهاشم نیاز به ویرایش داره! smile038

نمایه کاربر
mohsen2545

تماس:

پست توسط mohsen2545 »

آخرین ویرایش توسط mohsen2545 چهارشنبه ۱۳۹۱/۱/۲۳ - ۱۷:۴۶, ویرایش شده کلا 1 بار
تبسم رویِ لبهامون بشینه
نهالِ آرزوهامون تو سینه

نمایه کاربر
mohsen2545

تماس:

سوالي که بي جواب ماند

پست توسط mohsen2545 »

آخرین ویرایش توسط mohsen2545 چهارشنبه ۱۳۹۱/۱/۲۳ - ۱۷:۴۶, ویرایش شده کلا 1 بار
تبسم رویِ لبهامون بشینه
نهالِ آرزوهامون تو سینه

ehmed

سپاس: 6

پست توسط ehmed »

mohsen74 نوشته شده:داشتم مطالبتون رو مي خوندم که يه سوال برام پيش اومد و اونم اينه که: مگه نور يک موج نيست پس چرا مثل بقيه ي امواج الکترومغناطيس از ماده ي کِدِر عبور نمي کنه؟
smile124
در همه مباحثی که فرمودید دوستان بایستی بگم که درک نسبیت به این سادگی نیست که با چند کلمه بیان کرد مطمئنا انیشتین چندین چیز را از قلم انداخت اولین شرط درک نسبیت تخیل قوی است بعد نور داری ذراتی به اسم فوتون است که این ذرات بایستی بیشتر از سرعت c حرکت کنند به خاطر حرکت موجی آنها در ادامه دید و مقیاس دید در نگاه مهم است اینجا بایستی بگویم که ریاضییات ما را به بیراهه میبرد یعنی بینهایت ها با هم متفاوتند در حالی ما آنها را یکسان میگیریم +2*2 با +4 برابر نیست و این مشکل کاربردی ریاضی است بگذریم در جواب سوال شما مشکلی است منظور از ماده کدر چیست آیا همان سیاه چاله است که نور نمیتواند بگذرد یا ؟

نمایه کاربر
aalireza

سپاس: 346

پست توسط aalireza »

ehmed نوشته شده:
mohsen74 نوشته شده:داشتم مطالبتون رو مي خوندم که يه سوال برام پيش اومد و اونم اينه که: مگه نور يک موج نيست پس چرا مثل بقيه ي امواج الکترومغناطيس از ماده ي کِدِر عبور نمي کنه؟
smile124
در همه مباحثی که فرمودید دوستان بایستی بگم که درک نسبیت به این سادگی نیست که با چند کلمه بیان کرد مطمئنا انیشتین چندین چیز را از قلم انداخت اولین شرط درک نسبیت تخیل قوی است بعد نور داری ذراتی به اسم فوتون است که این ذرات بایستی بیشتر از سرعت c حرکت کنند به خاطر حرکت موجی آنها در ادامه دید و مقیاس دید در نگاه مهم است اینجا بایستی بگویم که ریاضییات ما را به بیراهه میبرد یعنی بینهایت ها با هم متفاوتند در حالی ما آنها را یکسان میگیریم +2*2 با +4 برابر نیست و این مشکل کاربردی ریاضی است بگذریم در جواب سوال شما مشکلی است منظور از ماده کدر چیست آیا همان سیاه چاله است که نور نمیتواند بگذرد یا ؟
[ این‌قسمت رو بعد از مشاهده‌یِ پست‌هایِ دیگه ویرایش کردم، خیلی تند صحبت کرده‌بودم این‌جا و جاهایِ دیگه حکایاتِ طنز‌تری هم قرائت شده. فلذا شرمنده. smile072 ] .اشکالاتِ متن عبارت‌اند از:
۱- در مرحله‌یِ اوّل باید گفت که داریم راجع به‌کوانتوم صحبت می‌کنیم نه نسبیّت!
۲- هیچ‌چیز بیش از c حرکت نمی‌کنه جانم، حتی نور. c حدّ هست. ریاضیّاتِ سوم دبیرستان - که ما رو به‌بیراهه نمی‌بره smile039 - این‌جا موردِ نیازه.
۳- تفاوتِ بی‌نهایت‌ها به‌این‌جا هیچ‌ربطی ندارن... فکر هم نمی‌کنم چنین موضوعِ پیچیده‌یِ ریاضیّاتِ نوین در زمانِ انیشتین وجود داشته. کانتور یه‌چیزایی می‌گفت ولی به‌این‌صورت نبودن؛ بگذریم! ربطش کجاست؟ smile031
۴- بنده فلسفه‌یِ ریاضی زیاد نخوندم، ولی خوش‌حال می‌شم بگی مشکلِ کاربردیِ ریاضی کجاست... البته استدلال‌هایِ ویتگنشتاین رو هم واسم نیار.

چاکریم.
---
smile124
همین حکایت شفاف، نیم‌شفاف، کدر که برایِ طیفِ مرئی به‌کار می‌ره رو پیاده کن سرِ یه‌طیفِ بزرگ‌تر؛ قاعدتاً دامنه‌یِ حکایات گسترش پیدا می‌کنن.
به‌بیانِ دیگه: کدر رو باید تعریف کنی. مثلاً گوشتِ بدنِ تو واسه نورِ لامپ کدره ولی واسه اشعه‌یِ اِکس، نیست.
چاکریم.

ارسال پست