آشنایی مقدماتی با ذرات زیر اتمی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
Sina Asadi

نام: سینا اسدی

سپاس: 50

تماس:

آشنایی مقدماتی با ذرات زیر اتمی

پست توسط Sina Asadi »

در ابتدا ما به یک جسم مثلا خودکار خود نگاه می کنیم و اگر برای ما این سوال پیش بیاید کوچک ترین قسمت آن کدام قسمت آن است ،نوک آن را انتخاب می کنیم و اگر باز هم ادامه بدهیم به اتم های آن خواهیم ولی به راستی درون خود اتم چه چیز هایی وجود دارند.
حال به توضیح چند مفهوم مهم که به آنها نیاز داریم می پردازیم:
اسپین:
خاصیتی ذاتی برای ذرات است ، مانند جرم که تعریفی ندارد وبه طور ساده نسبت تعداد دفعاتی است که ذره به حالت اولیه ی خود باز می گردد، بر تعداد دوران های 360 درجه ای ذره و در حین انجام این چرخش میدان مغناطیسی تولید می شود.به صورت قرار دادی چرخش در جهت عقربه های ساعت را مثبت و در جهت خلاف عقربه های ساعت را منفی در نظر می گیریم.
به عنوان مثال ذره ی X در هر 360 درجه چرخش به دور خود در جهت عقربه های ساعت 2 بار به حالت اولیه ی خود باز می گردد پس اسپین آن برابراست با 2
پاد ذره :
همزاد هرذره که تمام خصوصیات آن ذره را دارا باشد ولی بار الکتریکی آن قرینه ی آن ذره می باشد.
چهار نیروی اصلی:
1.گرانش:همان نیروی جاذبه زمین است.
2.الکترومغناطیس:در هر زمان 2 نیروی الکتریکی و مغناطیس همراه هستند که به این دلیل به آن الکترو مغناطیس می گویند.
3.نیروی هسته ای قوی: نیرویی که هسته ی اتم را منسجم می سازد.
4.نیروی هسته ای ضعیف: نیرویی که باعث واپاشی ذره می شود.

در کل می توان گفت همه ی ذره های درون اتم از 2 خانواده ی "فرمیون" و "بوزون" می باشند.
فرمیونها:
از دو گروه "کوارک" و "لپتون" تشکیل می شوند که از اجتماع آن ها ذراتی مانند پروتون و نوترون تشکیل می شوند
کوارک:
تاکنون 6 نوع کوارک کشف شده اند هر کوارک دارای سه نوع آبی ، قرمز و سبز می باشند و هر کدام پاد ذره ی خود را دارند.در نتیجه ما 36 کوارک داریم.
6 کوارک اصلی عبارتند از:
بالا
پایین
رو
زیر
شگفت
افسون

لپتون ها :
6 تا هستند و اسپین آنها 2/1 می باشندو به انضمام پاد آن ها 12 تا می شوند.
6 تای اصلی عبارتند از:
الکترون
تاو
میون
نوترینوی الکترون
نوترینوی میون
نوترینوی تاو

بوزون ها:
با توجه به چهار نیروی اصلی ما چهار بوزون اصلی داریم در واقع بوزون ها حاملان این چهار نیرو می باشند.
1.گراویتون:حامل نیروی گرانش می باشد با اسپین 1
2.فوتون ها:حامل نیروی الکترو مغناطیسی با اسپین 1
3.هسته ای ضعیف:حاملان نیروی هسته ای ضعیف و برخی از آنان عبارتند از بوزون z با بار 0و w با بار مثبت و پاد آن . اسپین آن ها 1 می باشد
4.گلوئون:حاملان نیروی هسته ای قوی هستند و اسپین آن ها 1 می باشد.

هادرون ها:
در کل هادرون ها محصول هستند و 2 نوع هادرون وجود دارد:
1.هادرون های فرمیونی :
این هادرون ها را باریون می نامند و از دو دسته ی کلی نوکلئون ها و هیپرون ها را تشکیل می دهند و از گسست آن ها ذراتی هم چون پروتون و نوترون حاصل می شوند.
هادرون های بوزونی:
این هادرون ها را مزون می نامند و از دو گروه پیون ها و کائون ها را تشکیل کی دهند.
ادامه دارد...
You know!....the purpose should be somewhere beyond the impossible limits.

نمایه کاربر
mamy72

سپاس: 264

Re: آشنایی مقدماتی با ذرات زیر اتمی

پست توسط mamy72 »

Farady نوشته شده:اگر میشه یه کتاب در این مورد معرفی کنید ممنون میشم در ضمن کمتر فرمول داشته باشه؟
فيزيك ذرات براي انتشارات فرهنگ معاصر ... فكر كنم كلا فرمول نداره !!

نمایه کاربر
gryffen

سپاس: 12

تماس:

پست توسط gryffen »

سلامی دوباره به تمام بچه ها فیزیک دان هوپا smile039 smile039
اول در مورد کتاب که شما فرمودید کتاب جالبیه د رکنارش هم کتاب ذره,موج, کوانتوم از انتشارات انجمن فیزیک ایران خوبه اما من در کل کتا های فیزیک رو با فرمولش حال می کنم :دی
در ضمن تو وبلاگ حقیر تا چند روز آینده چنیدن مقاله ی فیزیک و شیمی قرار نوشته بشه که مهم ترین اون ها ذرات بنیادیه این آدرس وبلاگ هنوز چیزی ننوشتم اما تا فردا پس فردا چیز های جالبی توش می بینید : http://www.arda.persianblog.com
دست نوشته های روزانه یک دانشجوی فیزیک نظری
www.physic-student92.blogfa.com

نمایه کاربر
Sina Asadi

نام: سینا اسدی

سپاس: 50

تماس:

پست توسط Sina Asadi »

mamy72 نوشته شده:
Farady نوشته شده:اگر میشه یه کتاب در این مورد معرفی کنید ممنون میشم در ضمن کمتر فرمول داشته باشه؟
دوست عزیز این کتاب همون طور که فر مودید اصلا فرول ندارد ولی خیلی سطح بالایی دارد!این کتاب رو بنده شخصا برای شروع و آشنایی مقدماتی پیشنهاد نمی کنم!متاسفانه هر چه فکر می کنم کتاب مناسبی به ذهنم خطور نمی کند!بنده شخصا اطلاعات مقدماتی رو از راه تحقیق های گسترده بدست آوردم و بعد از آن کتاب هایی مثل فیزیک ذرات و جهان کوانتومی نوین رو مطالعه کردم!
You know!....the purpose should be somewhere beyond the impossible limits.

نمایه کاربر
mamy72

سپاس: 264

پست توسط mamy72 »

Sina Asadi نوشته شده:
mamy72 نوشته شده:
دوست عزیز این کتاب همون طور که فر مودید اصلا فرول ندارد ولی خیلی سطح بالایی دارد!این کتاب رو بنده شخصا برای شروع و آشنایی مقدماتی پیشنهاد نمی کنم!متاسفانه هر چه فکر می کنم کتاب مناسبی به ذهنم خطور نمی کند!بنده شخصا اطلاعات مقدماتی رو از راه تحقیق های گسترده بدست آوردم و بعد از آن کتاب هایی مثل فیزیک ذرات و جهان کوانتومی نوین رو مطالعه کردم!
خيلي ساده بودن جزء شرايط در خواست نبود !!
من خودم اطلاعات پايه رو از كتاب "جهان پس از سه دقيقه" گرفتم كه البته موضوعش كيهانشناسي است ولي ذرات بنيادي رو به حد نياز و به صورت ساده توضيح داده

babak354

سپاس: 6

پست توسط babak354 »

برخی از دانشمندان جهان طی از مایشهای فهمیده اند که در شرایط نرمال فضا نمی توان ساختار درونی اتمها را دید و درک کرد و اکثر ذرات بنیادی که از انفجار نوترونها و کوارکها و پرتونها بوجود می ایند اصلا ذره نیستند بلکه اثرات ارتعاشی حاملی است که تمامی فضا و حتی بین اتمها را پر کرده است انها با توجه به ازمایشهای محرمانه دریافته اند که تنها دو شبه ذره اصلی بیش از 60 درصد عالم را پر نموده است که خواص منحصر بفردی دارند بطوری که تغیرات چگال انها در فضا میتواند عمر انسانها - جاذبه کرات-و حتی زمان را دچار دگرگونی کند برای اشنایی با این ذرات به سایت زیر بروید
http://sites.google.com/site/alipourato ... on-science
[تصویر

ارسال پست