حرکت در میدان یکنواخت.

مدیران انجمن: parse, javad123javad

mohammad saleh

سپاس: 8

حرکت در میدان یکنواخت.

پست توسط mohammad saleh »

اگر بار الکتریکی مثبت در جهت میدان الکتریکی با سرعت ثابت جابه جا شود انرزی پتانسیل الکتریکی آن چه تغییری می کند؟
وچرا؟ smile042

Aseman shab

Re: حرکت در میدان یکنواخت.

پست توسط Aseman shab »

خوب چون جهت خطوط از بار مثبت به سمت بارمنفی است وبار آزمونی که انتخاب کردین مثبت، پس حرکت در جهت میدان باعث کاهش انرزی پتانسیلش میشه چون با دور شدن از بار همنامش انرژی پتانسیلش کم میشه
آنجا که هیچ راهی وجود ندارد خداوند راه هایی را میگشاید که تو را حیرت زده خواهد کرد

mohammad saleh

سپاس: 8

پست توسط mohammad saleh »

یعنی اگر ذره با سرعت ثابت حرکت کند یاشتاب دار فرقی در انرزی پتانسیلش ندارد؟

Aseman shab

پست توسط Aseman shab »

فکرنکنم یک ذره باردار در میدان الکتریکی بتونه باسرعت یکنواخت حرکت کنه smile001
وقتي يك ذره باردار q در ميدان الكتريكي E قرار بگیره، نيروي F=qE بر آن وارد مي‌شود. اگر اين نيرو، تنها نيروي وارد بر q (به جرم m) باشد، جسم باردار شتاب‌ مي گيره، اندازه اين شتاب از رابطه F=ma به دست میاد:

F=ma پس qE=ma درنتیجه داریم a=q/m E
آنجا که هیچ راهی وجود ندارد خداوند راه هایی را میگشاید که تو را حیرت زده خواهد کرد

Townsend

سپاس: 18

پست توسط Townsend »

انرژی پتانسیلش کم میشه. به سرعت ثابت داشتن یا شتاب دار و ... بستگی نداره. چون میدان الکتریکی پایستاره و فقط به نقاط ابتدا و انتها بستگی داره کار انجام شده توسط اون.

نمایه کاربر
Sina Asadi

نام: سینا اسدی

سپاس: 50

تماس:

پست توسط Sina Asadi »

mohammad saleh نوشته شده:اگر بار الکتریکی مثبت در جهت میدان الکتریکی با سرعت ثابت جابه جا شود انرزی پتانسیل الکتریکی آن چه تغییری می کند؟
وچرا؟ smile042
چندتعریف:
1.به میزان نیرویی که لازم است تا 2 بار همنام را به هم نزدیک و 2 بار ناهمنام را از یکدیگر دور کنیم انرژی پتانسیل الکتریکی می گویند.2.ازحرکت یک بار مثبت به سمت بار منفی یک میدان الکتریکی ایجاد می شود.
ولی نکته این جاست که هر بار ی که به سمت بار دیگر حرکت می کند در طول حرکت انرژی پتانسیل کم می شود و انرژی پتانسیل متناسب با نیروی میزبان بار است.
mohammad saleh نوشته شده:یعنی اگر ذره با سرعت ثابت حرکت کند یاشتاب دار فرقی در انرزی پتانسیلش ندارد؟
حرکت شتاب دار به ابن معناست که در نیروی منبه بار میزبان تغییری ایجاد شده است (قدرتمند تر و یا ضعیف تر شده است)پس در میزان انرژی آن اثر دارد.
Townsend نوشته شده:انرژی پتانسیلش کم میشه. به سرعت ثابت داشتن یا شتاب دار و ... بستگی نداره. چون میدان الکتریکی پایستاره و فقط به نقاط ابتدا و انتها بستگی داره کار انجام شده توسط اون.
دوست عزیز مسلما شتاب گرفتن و یا شتاب از دست دادن به تغییر در انرژی پتانسیل می انجامد!
You know!....the purpose should be somewhere beyond the impossible limits.

Townsend

پست توسط Townsend »

Sina Asadi نوشته شده:
mohammad saleh نوشته شده:
دوست عزیز مسلما شتاب گرفتن و یا شتاب از دست دادن به تغییر در انرژی پتانسیل می انجامد!
خیر این طور نیست. نیروی الکترواستاتیک کنسرواتیوه و فقط به مختصات بستگی داره. نه تابع سرعته و نه تابع زمان. یه توپ چه با سرعت نور از r1 به r2 بره چه با شتاب a از r1 به r2 بره تغییر در انرژی پتانسیل اون یکسانه.

حرکت شتاب دار به ابن معناست که در نیروی منبه بار میزبان تغییری ایجاد شده است (قدرتمند تر و یا ضعیف تر شده است)پس در میزان انرژی آن اثر دارد.
خیر نیرو در هر صورت موجب شتاب جسم میشه (این جا فقط نیروی الکتریکی رو در نظر گرفتیم) . چه ثابت(نا صفر) و چه متغییر فرقی نداره.

نمایه کاربر
صمد123

سپاس: 3

پست توسط صمد123 »

Sina Asadi نوشته است:
1.به میزان نیرویی که لازم است تا 2 بار همنام را به هم نزدیک و 2 بار ناهمنام را از یکدیگر دور کنیم انرژی پتانسیل الکتریکی می گویند.
منظورتان این است که نیرو=انرژی؟!!!
2.ازحرکت یک بار مثبت به سمت بار منفی یک میدان الکتریکی ایجاد می شود.
هر جا که باری وجود داشته باشد در اطراف آن میدان الکتریکی به وجود می آید و (از لحاظ ریاضی) تا بی نهایت ادامه دارد و لازم نیست که باری به طرف بار دیگر حرکت کند تا میدان الکتریکی به وجود آید.
ولی نکته این جاست که هر بار ی که به سمت بار دیگر حرکت می کند در طول حرکت انرژی پتانسیل کم می شود
همیشه اینطور نیست. مثلا وقتی یک بار مثبت به سمت بار مثبت دیگری حرکت می کند انرژی پتانسیل آن افزایش می یابد

در بقیه موارد حق با Townsend است. smile026
لیس للانسان الا ما سعی

تو را بس منتظر ماندم / اوتاندی لحظه لر مندن
تو را من دوست می دارم / اینان بو یاشلی گوزلردن
سفر از تو گذر از تو / فقط یول گوزلماخ مندن
فقط با یک نگاه تو / اوچاردی غصه لر مندن

صمد امامی Samad Emami
[email protected] & [email protected]

نمایه کاربر
صمد123

پست توسط صمد123 »

Aseman shab نوشته شده:فکرنکنم یک ذره باردار در میدان الکتریکی بتونه باسرعت یکنواخت حرکت کنه
حتما می تونه با سرعت ثابت حرکت کنه و اون زمانیه که نیروی دیگری مساوی با و در خلاف جهت نیروی کولمبی وارد بر بار، بر آن وارد شود و از شتاب گرفتن آن جلوگیری کند. به همین سادگی smile039
لیس للانسان الا ما سعی

صمد امامی Samad Emami

نمایه کاربر
Sina Asadi

تماس:

پست توسط Sina Asadi »

صمد123 نوشته شده:منظورتان این است که نیرو=انرژی؟!!!
من این رو نگفتم و این برداشت نادرست شماست!
صمد123 نوشته شده:هر جا که باری وجود داشته باشد در اطراف آن میدان الکتریکی به وجود می آید و (از لحاظ ریاضی) تا بی نهایت ادامه دارد و لازم نیست که باری به طرف بار دیگر حرکت کند تا میدان الکتریکی به وجود آید.
از لحاظ ریاضی؟من این مسئله رو از لحاظ مکانیک بررسی کردم.ضمنا تعاریف داده شده رو با کمی دقت بیشتر مطالعه کنید.اگر بخواهید می توانید به کتاب فیزیک سال دوم دبیرستان مراجعه کنید.
صمد123 نوشته شده:همیشه اینطور نیست. مثلا وقتی یک بار مثبت به سمت بار مثبت دیگری حرکت می کند انرژی پتانسیل آن افزایش می یابد
در این مورد هم باید بگم که دوباره تعریف 1 را بخوانید.کمی دقت!
Townsend نوشته شده:خیر نیرو در هر صورت موجب شتاب جسم میشه (این جا فقط نیروی الکتریکی رو در نظر گرفتیم) . چه ثابت(نا صفر) و چه متغییر فرقی نداره.
نیرو موجب شتاب می شود و من هیچ کجای حرف هایی که زدم این مسئله رو نقض نکردم!ولی این که شما می فرمایید ثابت یا متغیر بودن منبع در شتاب اثری نداره را بنده قبول ندارم و مخالف اطلاعات من می باشد لطف بفرمایید اگر راجب به این موضوع مطمئن هستید کمی بیشتر توضیح دهید!

نمایه کاربر
صمد123

پست توسط صمد123 »

Sina Asadi نوشته است:
من این رو نگفتم و این برداشت نادرست شماست!
پس منظورت چی بود پسر خوب؟ خوبه که هنوز جمله ات اون بالاست.
از لحاظ ریاضی؟من این مسئله رو از لحاظ مکانیک بررسی کردم.
از لحاظ مکانیک که سهله، از لحاظ شیمی و زیست شناسی و... هم که مسئله رو بررسی کنی باز هم اشتباهه. (این جملتو می گم که نوشتی) :
2.ازحرکت یک بار مثبت به سمت بار منفی یک میدان الکتریکی ایجاد می شود.
ضمنا تعاریف داده شده رو با کمی دقت بیشتر مطالعه کنید
!!!
اگر بخواهید می توانید به کتاب فیزیک سال دوم دبیرستان مراجعه کنید.
میخوای بگی که امسال میری دوم دبیرستان؟
در این مورد هم باید بگم که دوباره تعریف 1 را بخوانید.کمی دقت!
smile026
لیس للانسان الا ما سعی

صمد امامی Samad Emami

نمایه کاربر
Sina Asadi

تماس:

پست توسط Sina Asadi »

صمد123 نوشته شده:از لحاظ مکانیک که سهله، از لحاظ شیمی و زیست شناسی و... هم که مسئله رو بررسی کنی باز هم اشتباهه. (این جملتو می گم که نوشتی) :
میشه بفرمایین منبع کجاست؟که این قدر با اطمینان خاطر و با این لحن صحبت می کنی که جز کوته فکری جناب عالی رو نشون نمیده!و یا این که با این جمله بی ربط زیر که نوشتی و من نمی دونم چه ربطی داره؟خوبه من سنم رو در لیست مشخصات کاربر سایت نوشتم البته تنها احتمال باقی مونده اینه که جنابعالی قبلا حداقل یک بار مردود شدی و باید گفت کافر همه را به کیش خویش پندارد!تفکر اکثر افراد به این رو خواهد بو که من سال دوم رو پشت سر گذاشتم که البته باز هم باید گفت که این مربوط به همان کوته فکری جنابعالیه!و بعد هم با گذاشتن یکی از این شکلک ها می خوای بگی که یعنی من یک انسان متفکر هستم که با گذاشتن یک تصویر کل منظورتون رو رسوندی!زهی خیال باطل.خیلی دوستانه:سعی کن منطقی حرف بزنی ،نه این که چرند بگی!

Townsend

پست توسط Townsend »

وقتی کسی نمیخواد یه چیزی رو قبول کنه 100 نفر هم تلاش کنن نمیتونن.

من حرفامو زدم.

نمایه کاربر
nsa

سپاس: 1

پست توسط nsa »

هر جسم هنگامی که در یک میدان قرار می گیرد به دلیل موقعیت خود قابلیت انجام کار پیدا می کند به عبارتی دارای انرژی پتانسیل می شود.هنگامی که بار در میدان رها شود جابجا شده و انرژی پتانسیل ان به دلیل تغییر موقعیت تغییر می کند در این جابه جایی از طرف میدان یک نیرو به بار وارد می شود می توان تغییر انرژی پتانسیل را بر حسب کاری که این نیرو انجام می دهد محاسبه کنیم
طبق قضیه کار و انرژی کل کار انجام شده برابر تغییر انرژی جنبشی آن است
ΔK=W
وکل کار انجام شده در این حالت فقط شامل کار نیروی میدان الکتریکی است
(1) میدان ΔK=w
از طرفی طبق قضیه پایستگی انرژی مکانیکی اگر نیروهایی غیر از نیروی میدان وجود نداشته باشد انرژی مکانیکی جسم پایسته بوده و تغییر ان صفر است
ΔE=ΔU+ΔK=0........... ΔK=-ΔU 2
از رابطه ی (1) و (2) داریم:
میدان ΔU=-w
با توجه به صورت سوال که بار با سرعت ثابت جابه جا شده پس تحت تاثیر نیرویی خارجی جابه جا شده وقتی رو ی جسمی کاری انجام می دهیم مجموع انرژی پتانسیل و جنبشی آن یعنی انرژی مکانیکی را تغییر می دهیم
W=ΔU+ΔK
چون بار را با سرعت ثابت جابه جاکرده ایم پس انرژی جنبشی ان تغییری نمی کند و تمام کاری که انجام می دهیم صرف تغییر انرژی پتانسیل الکتریکی می شود
ΔK=0 ....... ΔU=W
مطابق این رابطه تغییر انرژی پتانسیل برابر کاری است که انجام می دهیم تا بار با سرعت ثابت در میدان الکتریکی جابه جا شود چون کار ما در این سوال منفی بوده پس انرژی پتانسیل بار کاهش می یابد
W<0 ............... ΔU<0
اعتبار جاوید علم در آن است که با تاثیرگذاری بر ذهن انسان بر ناامنی وی در برابر خودش و در برابر طبیعت مهر پایان زد.
-آلبرت اینشتین

نمایه کاربر
Sina Asadi

تماس:

پست توسط Sina Asadi »

Townsend نوشته شده:وقتی کسی نمیخواد یه چیزی رو قبول کنه 100 نفر هم تلاش کنن نمیتونن.

من حرفامو زدم.
من اشتباه خودم رو قبول کردم و خیلی منطقی به بحث پرداختم ولی از لحن صمد 123 اصلا خوشم نیومد و به همین دلیل این طوری تند پاسخ دادم.تنها و تنها علتش همین بود!

چاکریم!

ارسال پست